Προς το περιεχόμενο

ASUS M2N32 sli beta bios update


-TRANE-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την παραπανω μητρικη ΑΜ2/ΑΜ2+ CPUs και τυχαια ειδα οτι βγηκε ενα beta bios την οποια την κανει να υποστηριζει και ΑΜ3 cpus και αποτι ειδα τους phenom X4 955 που με ενδιαφερουν...να το δοκιμασω να αγορασω εναν ή θα εχω προβληματακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα !!!!

 

Το ίδιο έχω κάνει και εγώ σε μια ASUS M2N SLI DELUXE εδώ και 2 χρόνια !!! αλλά υποστηρίζουν ΜΟΝΟ τους 95Watt TDP επεξεργαστές !!!!

 

Όμως πρόσεξε γιατί υπάρχουν 955  (για OEMS) που είναι στα 95Watt και δεν κυκλοφόρησαν στην αγορά και άλλοι στα 125Watt !
 

O προτιμότερος επεξεργαστής για την μητρική σου είναι ο PHENOM II X4 945 95Watt TDP !!

 

Το αν είναι 95watt ή 125watt το καταλαβαίνεις από το part number !!!

 

Θα σου ποστάρω και ποιο part number είναι τι !

 

HDX945WFK4DGM

 

Παίζουν τρια μοντέλα 945 στην αγορά αυτή την στιγμή !  Το ένα στα 125WATT  που δεν κάνει θα καεί η μητρική !
 

Και τα άλλα δυο στα 95watt ! Το καλύτερο είναι το C3 REV.

 

http://products.amd.com/en-us/desktopcpuresult.aspx?f1=AMD+Phenom%e2%84%a2+II+X4&f2=945&f3=3000&f4=512&f5=AM3&f6=&f7=&f8=&f9=4000&f10=False&f11=False&f12=True

 

και απ`ότι βλέπω ΜΟΝΟ το C3 REV. υποστηρίζει !

 

Φυσικά τους ψάχνεις μεταχειρισμένους, γιατί στην αγορά ΔΕΝ υπάρχουν !

 

Ο μόνος καινούριος που μπορείς να βάλεις και κυκλοφορεί είναι ο

 

AMD ATHLON II X4 640

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωω να σαι καλα φιλε...μου εφτιαξες τη μερα...δλδ για 955 δεν μπορω να παω? μονο για τον 945? ειναι αρκετα κατωτερος?



ωωω να σαι καλα φιλε...μου εφτιαξες τη μερα...δλδ σε 955 δεν μπορω να παω? ο 945 ειναι αρκετα κατωτερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μια μητρικη της ASUS ειναι end-of-life product (δηλ. δεν παραγεται αλλο, αλλα σταματαει και το support), η ASUS βγαζει beta bios ωστε ακριβως να αποφυγει το support (τεχνικη υποστηριξη) σε πιθανα προβληματα που θα προκαλεσει το νεο bios. Αυτο δεν σημαινει οτι το νεο beta bios ειναι κακο, γιατι μπορει να ειναι πολυ καλυτερο απο τα προηγουμενα bios updates, απλα η ASUS δεν δινει πλεον τεχνικη υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωω να σαι καλα φιλε...μου εφτιαξες τη μερα...δλδ για 955 δεν μπορω να παω? μονο για τον 945? ειναι αρκετα κατωτερος?

 

ωωω να σαι καλα φιλε...μου εφτιαξες τη μερα...δλδ σε 955 δεν μπορω να παω? ο 945 ειναι αρκετα κατωτερος?

 

O 945 είναι 200Mhz ποιο κάτω σε συχνότητα από τον 955 !! Ελάχιστες διαφορές δηλαδή !!!

Ποτέ beta bios.. μόλις βγει το κανονικό κανε ότι θέλεις..

 

 

Η ASUS το συγκεκριμένο bios το ονόμασε BETA γιατί για να χωρέσει τις ρυθμίσεις για PHENOM II απενεργοποίησε την online δυνατότητα αναβάθμισης του bios με το που το φορέσεις ! 

 

Μια χαρά είναι το bios και δουλεύουν όλα ! Και cool n quiet και τα πάντα !

 

Στο μόνο που δεν πρέπει να περιμένεις πολλά είναι στο κλοκάρισμα ! Δεν μπορεί να τραβήξει πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 955 ειναι Black Edition (αρα εχει ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη) με 125W TDP, αρα εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με τον 945.

 

Με μονο αλλαγη του πολλαπλασιαστη και σε στοκ ταση (1.38-1.4V) ο 955 rev. C3 παει ανετα στα 3.8GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι επάνω στην ASUS M2N σειρά που δεν μπορεί να τους υποστηρίξει ! 

 

Και ο 955 θα σου πάει με στοκ τάση μέχρι τα 3,6 παραπάνω θες αύξηση ! 5 έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Default  η διαφορά είναι ελάχιστη πάντως μεταξύ 945 και 955 ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εννοειται. Δεν αναφερθηκα στο τι θα παρεις για την δικη σου μητρικη. Αυτο το ξεκαθαρισαμε στην αρχη, ο adtakhs στα ειπε: η μητρικη σου δεχεται μεχρι τον Phenom II X4 945 ή τον Athlon II X4 640. Δεν μπορει να παρει επεξεργαστες με TDP παραπανω απο 95W (ουτε μπορει να δεχτει τον 960Τ).

 

Απλως μιλησα γενικα για την συγκριση του 945 με τον 955 και ανεφερα οτι φυσικα ο 955 ειναι καλυτερος, κυριως λογω ξεκλειδωτου πολλαπλασιαστη, οποτε και υπερχρονιζεται ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βρίσκω άλλα αυτός στο cpuz έτσι του δείχνει. Στο παραπάνω ποστ που εκανα

 

Αποστολή από το ZTE-BLADE με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...