Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα Download


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω νέο thread για άλλη απορία. Έκατσα και διάβασα μερικά posts για το vdsl. Κυρίως βασικά από τα posts του makfil κατάλαβα τι ακριβώς παίζει.

Όπως είπα, στην περιοχή μου εδώ έχουν περαστεί οι νέες γραμμές, με το νέο καφάο. 

Εγώ τώρα έχω ένα dl speed στα 5-6mbps με σύνδρομη στο πρόγραμμα των 24Mbps. Με μια συνδρομή στο πρόγραμμα των 50Mbps vdsl του ΟΤΕ πιστεύετε ότι θα μπορούσα να δω σημαντική διαφορά στην ταχύτητα download ?

 

Τώρα που γράφω το post έχω snr margin 6.1-9.1db, και attenuation 48.6-25.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πεις σε ποια περιοχή είσαι;

Ο ΟΤΕ έχει επεκτείνει το δίκτυό του σε αρκετούς δήμους αλλά έχει πάρει έγκριση, μέχρι τώρα, για λίγους και συγκεκριμένα για Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Σέρρες, Καλκάνη Σερρών, Ξάνθη, Ζωγράφου, Βούλα και Καλαμάκι. Έχει ετοιμάσει την υποδομή και προγραμματίζει (Β' φάση) σε ΑΚ Σέρρες-Νέο Σούλι, Βουλιαγμένη, Τερφιθέα, Γλυφάδα και ΒΙΠΕ Ασπροπύργου και (Γ' φάση) σε ΑΚ Αγ. Αρτεμίου, Αγ. Βαρβάρας, Αγ. Γεωργίου Πειραιά, Α' Αθήνας, Αιγάλεω, Β' Αθήνας Ακρόπολης, Β' Αθήνας Αλεξάνδρας, Άνω Λιοσίων, Α' Αθήνας Αλυσίδας, Β' Αθήνας Αμπελοκηπων , Γ' Αθήνας Ανάβυσσος, Άνοιξης, Αγ. Παρασκευής, Α' Αθήνας Άρης, Αρτέμιδας Α, Ασπροπύργου, Αχαρνών, Βάρκιζας, Βύρωνα, Γέρακα, Β' Αθήνας Γηροκομείου, Γλυκά Νερά, Γαλάτσι, Α' Αθήνας Δαγκλή και Διονύσου.

 

Εάν δεν είσαι στις περιοχές που μπορεί να δώσει άμεσα vdsl ο ΟΤΕ, δεν μπορείς να ελπίζεις για αλλαγή άμεσα.

Περιμένεις, όπως περιμένω και εγώ και πάρα πολλοί άλλοι, για καλλίτερες μέρες, δηλαδή καλλίτερο ιντερνετ ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη, Δήμος Πυλαίας - περιοχή Άνω Τούμπα. Δεν κοιτάζω για αλλαγή από αύριο που λέει ο λόγος. Απλά κυρίως ενημερωτικά το ρώτησα για να ξέρω με μια ονομαστική vdsl 50Mbps τι download στο περίπου θα μπορούσα να περιμένω στην περίπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το δίκτυο του ΟΤΕ (είτε με ΟΤΕ είτε με εναλλακτικούς εάν και εφόσον τελικά αποδεχτούν το τιμολόγιο του ΟΤΕ), η πραγματική ταχύτητα, σε κάθε συνδρομητή, θα είναι πολύ κοντά στην ονομαστική γιατί η απόσταση (και επομένως οι απώλειες) από τη νέα καμπίνα (και επομένως το minidslam) θα είναι το πολύ 150μ.

 

Εκτός εάν συμβεί να ενδιαφερθούν πολλοί για vdsl σε μια συγκεκριμένη περιοχή και καταλάβουν το bandwidth που θα έχει διαθέσει ο ΟΤΕ στα συγκεκριμένη καμπίνα. Αλλά αυτά είναι ακραίες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α πολύ ωραία  :-D . Εγώ το έχω το νέο καφάο ακριβώς δίπλα στην πολυκατοικία.

 

Άντε οπότε περιμένουμε να πάρει την έγκριση και στις περιοχές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορείς να πεις σε ποια περιοχή είσαι;

Ο ΟΤΕ έχει επεκτείνει το δίκτυό του σε αρκετούς δήμους αλλά έχει πάρει έγκριση, μέχρι τώρα, για λίγους και συγκεκριμένα για Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Σέρρες, Καλκάνη Σερρών, Ξάνθη, Ζωγράφου, Βούλα και Καλαμάκι. Έχει ετοιμάσει την υποδομή και προγραμματίζει (Β' φάση) σε ΑΚ Σέρρες-Νέο Σούλι, Βουλιαγμένη, Τερφιθέα, Γλυφάδα και ΒΙΠΕ Ασπροπύργου και (Γ' φάση) σε ΑΚ Αγ. Αρτεμίου, Αγ. Βαρβάρας, Αγ. Γεωργίου Πειραιά, Α' Αθήνας, Αιγάλεω, Β' Αθήνας Ακρόπολης, Β' Αθήνας Αλεξάνδρας, Άνω Λιοσίων, Α' Αθήνας Αλυσίδας, Β' Αθήνας Αμπελοκηπων , Γ' Αθήνας Ανάβυσσος, Άνοιξης, Αγ. Παρασκευής, Α' Αθήνας Άρης, Αρτέμιδας Α, Ασπροπύργου, Αχαρνών, Βάρκιζας, Βύρωνα, Γέρακα, Β' Αθήνας Γηροκομείου, Γλυκά Νερά, Γαλάτσι, Α' Αθήνας Δαγκλή και Διονύσου.

 

Εάν δεν είσαι στις περιοχές που μπορεί να δώσει άμεσα vdsl ο ΟΤΕ, δεν μπορείς να ελπίζεις για αλλαγή άμεσα.

Περιμένεις, όπως περιμένω και εγώ και πάρα πολλοί άλλοι, για καλλίτερες μέρες, δηλαδή καλλίτερο ιντερνετ ...

Πεντέλη, Μελίσσια, Βριλήσσια σε επόμενη φάση? Γιατί έχουν σχεδόν τελειώσει τα έργα αν δεν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πεις σε ποια περιοχή είσαι;

Ο ΟΤΕ έχει επεκτείνει το δίκτυό του σε αρκετούς δήμους αλλά έχει πάρει έγκριση, μέχρι τώρα, για λίγους και συγκεκριμένα για Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Σέρρες, Καλκάνη Σερρών, Ξάνθη, Ζωγράφου, Βούλα και Καλαμάκι. Έχει ετοιμάσει την υποδομή και προγραμματίζει (Β' φάση) σε ΑΚ Σέρρες-Νέο Σούλι, Βουλιαγμένη, Τερφιθέα, Γλυφάδα και ΒΙΠΕ Ασπροπύργου και (Γ' φάση) σε ΑΚ Αγ. Αρτεμίου, Αγ. Βαρβάρας, Αγ. Γεωργίου Πειραιά, Α' Αθήνας, Αιγάλεω, Β' Αθήνας Ακρόπολης, Β' Αθήνας Αλεξάνδρας, Άνω Λιοσίων, Α' Αθήνας Αλυσίδας, Β' Αθήνας Αμπελοκηπων , Γ' Αθήνας Ανάβυσσος, Άνοιξης, Αγ. Παρασκευής, Α' Αθήνας Άρης, Αρτέμιδας Α, Ασπροπύργου, Αχαρνών, Βάρκιζας, Βύρωνα, Γέρακα, Β' Αθήνας Γηροκομείου, Γλυκά Νερά, Γαλάτσι, Α' Αθήνας Δαγκλή και Διονύσου.

 

Εάν δεν είσαι στις περιοχές που μπορεί να δώσει άμεσα vdsl ο ΟΤΕ, δεν μπορείς να ελπίζεις για αλλαγή άμεσα.

Περιμένεις, όπως περιμένω και εγώ και πάρα πολλοί άλλοι, για καλλίτερες μέρες, δηλαδή καλλίτερο ιντερνετ ...

Ζωγράφου που μένω vdsl δεν μπορώ να βάλω.Το έχω ξαναπεί εδώ μέσα και μερικοί συνεχίζετε να το αγνοείτε.Δεν γκρινιάζω για το ότι θέλω να βάλω και δεν μπορώ.Είναι το ότι διαφημίζει ο Οτε περί KV σε ορισμένους δήμους ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεντέλη, Μελίσσια, Βριλήσσια σε επόμενη φάση? Γιατί έχουν σχεδόν τελειώσει τα έργα αν δεν κάνω λάθος...

 

Μπορεί να έχει ολοκληρωθεί το έργο, ως προς τη μεταγωγή στις νέες καμπίνες αλλά αυτές έχουν ηλεκτροδοτηθεί;

Αυτό νομίζω ότι είναι το τμήμα από όλο το έργο που καθυστερεί συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζωγράφου που μένω vdsl δεν μπορώ να βάλω.Το έχω ξαναπεί εδώ μέσα και μερικοί συνεχίζετε να το αγνοείτε.Δεν γκρινιάζω για το ότι θέλω να βάλω και δεν μπορώ.Είναι το ότι διαφημίζει ο Οτε περί KV σε ορισμένους δήμους ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει.

 

Και έχουμε ξαναπεί ότι ο δήμος Ζωγράφου ήταν από τους πρώτους στην Αττική, στους οποίους ξεκίνησε και ολοκλήρωσε το έργο ο ΟΤΕ, και, στη συνέχεια, δήλωσε στην ΕΕΤΤ για την πρώτη εφαρμογή του προγράμματος vdsl.

 

Δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο επιμένεις ότι η εφαρμογή vdsl στο δήμο Ζωγράφου δεν ισχύει, πολύ περισσόερο που λες ότι "δεν γκρινιάζω για το ότι θέλω να βάλω και δεν μπορώ" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έχουμε ξαναπεί ότι ο δήμος Ζωγράφου ήταν από τους πρώτους στην Αττική, στους οποίους ξεκίνησε και ολοκλήρωσε το έργο ο ΟΤΕ, και, στη συνέχεια, δήλωσε στην ΕΕΤΤ για την πρώτη εφαρμογή του προγράμματος vdsl.

 

Δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο επιμένεις ότι η εφαρμογή vdsl στο δήμο Ζωγράφου δεν ισχύει, πολύ περισσόερο που λες ότι "δεν γκρινιάζω για το ότι θέλω να βάλω και δεν μπορώ" ...

Σε όλο τον δήμο Ζωγράφου,λέω.Σκαψίματα έχουν γίνει και έχουν ολοκληρωθεί εδώ και 2,5 χρόνια περίπου.Π.χ:Γράψε στην μηχανή αναζήτησης το τηλέφωνο, 2107782500 , από τα expert που είναι πάνω στην Ούλωφ Πάλμε.Δεν υπάρχει υποστήριξη vdsl.Από εκεί μένω πάρα πολύ κοντά.Απόσταση έχουμε περίπου 1 χλμ. και κάτι.Καμπίνες υπάρχουν,δήμος Ζωγράφου είμαστε.Τώρα γιατί δεν έχουμε,άλλουνου παπά Ευαγγέλιο.

Πέραν αυτών,καλή χρονιά εύχομαι σε σένα και τους λοιπούς συμφορουμίτες με υγεία πάνω από όλα,αγάπη και ευτυχία για το 2013!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...