Προς το περιεχόμενο

Αγορά Οθόνης 22-24".


thanasis10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες και Καλή Χρονιά.Όπως λέει ο τίτλος ψάχνω για οθόνη 22-24" και επειδή δεν έχω και πολύ ιδέα για το τι παίζει θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Πρώτα από όλα η χρήση του pc στο οποίο θα βάλω την οθόνη είναι για ταινίες-games για αυτό θέλω να αποφύγω φαινόμενα ghosting.Σε χρήση ίντερνετ και εφαργογών δεν θα έχω θέμα ότι και να πάρω πιστεύω.Το ποσό που διαθέτω είναι 150-200.

 

Επειδή έχω γνωστό στο πλαίσιο και κοιτούσα να τα πάρω από εκεί,επειδή έχω κάποια έκπτωση,έπεσε το μάτι μου κυρίως σε LG και Samsung αλλά άκουσα διάφορες γνώμες ότι δεν είναι καλές σε σχέση με τις DELL για παράδειγμα οπότε αν θέλω κάτι καλό να κοιτάξω σε DELL.Οπότε δεν ξέρω πόσο ποιοτικές και value for money είναι οι LG και οι Samsung.

 

Οπότε επειδή έχω σχεδόν πλήρη άγνοια περιμένω τα φώτα σας.Ευχαριστώ προκαταβολικά. :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παίδες και Καλή Χρονιά.Όπως λέει ο τίτλος ψάχνω για οθόνη 22-24" και επειδή δεν έχω και πολύ ιδέα για το τι παίζει θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Πρώτα από όλα η χρήση του pc στο οποίο θα βάλω την οθόνη είναι για ταινίες-games για αυτό θέλω να αποφύγω φαινόμενα ghosting.Σε χρήση ίντερνετ και εφαργογών δεν θα έχω θέμα ότι και να πάρω πιστεύω.Το ποσό που διαθέτω είναι 150-200.

 

Επειδή έχω γνωστό στο πλαίσιο και κοιτούσα να τα πάρω από εκεί,επειδή έχω κάποια έκπτωση,έπεσε το μάτι μου κυρίως σε LG και Samsung αλλά άκουσα διάφορες γνώμες ότι δεν είναι καλές σε σχέση με τις DELL για παράδειγμα οπότε αν θέλω κάτι καλό να κοιτάξω σε DELL.Οπότε δεν ξέρω πόσο ποιοτικές και value for money είναι οι LG και οι Samsung.

 

 

Γενικά άκουσα 2-3 απόψεις του στυλ "Μην κοιτάς καθόλου LG,Samsung,δεν αξίζουν,πάνε καρφί για Dell"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ποιοτικες  :blink:  :blink:  :blink:  :blink:

Την εχω μια βδομαδα και εχω παθει πλακα !! και αν δεν ειναι ποιοτικη αυτη η οθονη  ελα να στην κανω δωρο !!!  :lol:

Επιδη και γω για ταινιες και παιχνιδια την πηρα δεν ξεκολαω απο πανω της  !!!! :-D

Δηλαδη συγνωμη αν δεν ειναι ποιοτικες οι LG και οι Samsung  :blink:  ποιες ειναι ποιοτικες ??

 

Εγω πρωσοπικα τοσα χρονια LG περνω και LG θα συνεχισω να περνω και τιποτε αλλο !!! για μενα με χαοδες διαφορα οι πιο ποιοτικες οθονες  !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ποιοτικες  :blink:  :blink:  :blink:  :blink:

Την εχω μια βδομαδα και εχω παθει πλακα !! και αν δεν ειναι ποιοτικη αυτη η οθονη  ελα να στην κανω δωρο !!!  :lol:

Δηλαδη συγνωμη αν δεν ειναι ποιοτικες οι LG και οι Samsung  :blink:  ποιες ειναι ποιοτικες ??

 

Εγω πρωσοπικα τοσα χρονια LG περνω και LG θα συνεχισω να περνω και τιποτε αλλο !!! για μενα με χαοδες διαφορα οι πιο ποιοτικες οθονες  !!

 

Χωρις να υπονοώ ότι οι lg δεν είναι ποιοτικές αλλα χωρίς να έχεις δοκιμάσει αλλες πως ακρίβώς κρινεις ότι είναι ποιοτικότερες απο τις Dell πχ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει φιλος μου Dell και εχω συγκρηνει , και συγκεκριμενα αυτην

Δεν λεω αρκετα καλη , ζωντανα χρωματα αλλα σε ταινιες που συγκρινα ενα κλικ παραπανω μου αρεσε η LG .

και ενας αλλος λογος ειναι οτι οι αντιστιχες Dell σε τιμη δεν εχουν θυρα HDMI (εχουν μονο DVI και καποιος που θελει να συνδεσει δυο συσκευες εχει ενα μικρο θεμα)  κατι που για μενα μου χρειαζοταν με τα χιλια γιατι ηθελα να συνδεσω ΧΒΟΧ , σε αλλους μπορει να μην χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG δινει panels σε ολες σχεδον τις μεγαλες εταιριες Apple,Dell κλπ.Οι περισσοτερες εταιριες εχουν και φτηνοτερες σειρες μοντελων ωπου μπορεις να πεις σε γενικες γραμμες οτι δεν ειναι τοσο ποιοτικα οσο των αλλων σειρων.Αυτο δεν κανει αυτες τις εταιριες μη ποιοτικες,μη τρελαθουμε κιολας.

 

Για οθονη που ρωτας φιλε thanasis10 εδω θα σου προτεινουν Dell οι περισσοτεροι λογω εγγυησης πιο πολυ αλλα και με το καταλληλο LG μοντελο δεν θα μεινεις παραπονεμενος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Όντως αυτή φαίνεται πολύ καλή επιλογή.Φίλε aquadim3 είδες κανένα πρόβλημα ghosting;Γιατί τα 5ms του χρόνου απόκρισης με φοβίζουν λίγο.Γενικά έχει και ωραίο design και φαίνεται κάτι αρκετά καλό.Τιμή που με βολεύει επίσης.

 

ΥΓ.Παίδες ξαναλέω ότι δεν ξέρω,για αυτό μπορεί να λέω μερικές βλακείες,μην με κατακρίνεται αμέσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Όντως αυτή φαίνεται πολύ καλή επιλογή.Φίλε aquadim3 είδες κανένα πρόβλημα ghosting;Γιατί τα 5ms του χρόνου απόκρισης με φοβίζουν λίγο.Γενικά έχει και ωραίο design και φαίνεται κάτι αρκετά καλό.Τιμή που με βολεύει επίσης.

 

ΥΓ.Παίδες ξαναλέω ότι δεν ξέρω,για αυτό μπορεί να λέω μερικές βλακείες,μην με κατακρίνεται αμέσως

Ουδεν σχολιον !!!  Τουμπανο !! αμα ηξερα οτι ηταν τοσο καλη και την διπλασια τιμη να ειχε με κλειστα ματια θα την επερνα :-D , σε ταινιες και παιχνιδια (ΧΒΟΧ 360 εχω συνδεσει στο αλλο HDMI) εχω μεινει με το στομα ανοιχτο :confused: !!!!

Απολυτως τιποτα το αρνητικο δεν εχω δει !!!!

Και πανεμορφη !!!!

Εγω την πηρα απο δω   .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείο αναφοράς σε αυτήν την κατηγορία ήταν και είναι (μέχρις νεωτέρου) η DELL U2312hm. Δεν έχει HDMI (άχρηστο για μια οθόνη χωρίς ηχεία όπως και η LG που λέτε) αλλά έχει DisplayPort (που δεν έχει η LG) που έχουν πλέον όλες οι σύγχρονες κάρτες γραφικών. Εξάλλου το DP είναι το μέλλον στις συνδέσεις ενός PC, αφού μέσω αυτού μπορούν να περάσουν τα πάντα. Και αν αύριο-μεθαύριο θέλεις να συνδέσεις 3 οθόνες πάνω στην VGA σου, θα πρέπει οπωσδήποτε η μία να έχει DP.

 

Όχι ότι φυσικά αν πάρεις την εν λόγω LG αφού σου άρεσε και στο μάτι, θα κάνεις μια κακή αγορά.

 

Και θα πω κάτι που αναφέρεται σε ΟΛΑ τα topics που ανοίγονται για νέα οθόνη. Το RT δεν παίζει πλέον σχεδόν κανέναν ρόλο (no αντιληπτό ghosting) εν αντιθέσει με το input-lag που για έναν gamer είναι το Α και το Ω. Και σε αυτόν τον τομέα η U2312 διακρίνεται με διαφορά από τις υπόλοιπες (συμπεριλαμβανομένου και των ΤΝ μοντέλων)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και να προσθέσω ότι όλα αυτά έχουν νόημα εφόσον μιλάμε για καμιά τουμπανάτη κάρτα γραφικών, έτσι? Αν έχεις καμια ψόφια το τελευταίο που θα σε ενοχλεί θα είναι το response time και το input lag της οθόνης. 

 

Και προφανώς δεν μπορούμε να μιλάμε για τα παραπάνω αν παίζουμε fps με φτηνά wireless σετάκια mouse/keyboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι παίδες.

 

Γραφικών έχω μια ATI Radeon HD6870 1GB Toxic Edition.

 

Είχα δει εξ' αρχής και την Dell και μου φάνηκε καλή επιλογή απλά με τρόμαζε το 8ms του rt,αλλά αφού λέτε ότι δεν θα έχω θέμα είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα θέμα δεν θα έχεις. Χοντρικά μέχρι και 20ms rt δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή η διαφορά. Αυτά με τα 2 και τα 5 και τα 8 είναι λιγο μαρκετινγ φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η Dell ειναι πολυ καλη επιλογη , το μονο θεμα που θα εχεις ειναι αν θες να συνδεσεις δευτερη συσκευη , μονο το PC σου θα συνδεσεις στο DVI και μετα θα εχεις μονο το VGA ελευθερο , φυσικα το VGA ειναι αρχαια ιστορια , οποτε μια συνδεση μπορεις να κανεις ...εμενα δεν με βολευε η συγκεκριμενη γιατι ηθελα να χει 2 ψηφιακες συνδεσεις και η LG εχει 2 HDMI.

Aν οι αναγκη σου ειναι μονο για το PC και τιποτε αλλο παρτην , αν θελεις να συνδεσεις και κατι αλλο π.χ. μια κονσολα , εναν αποδικοποιητη για TV  , τοτε προτίμησε την LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...