Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά ποιό είναι το όριο κάτω απο το οποίο ένα δέμα που έρχεται απο Αμερική δεν πληρώνει σίγουρα καθόλου τελωνείο;

 

έχει σημασία αν το πακέτο έρχεται μέσω USPS ή μέσω κάποιας εταιρείας κούριερ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να είσαι καλά.

Ελπίζω να το διαβάσουν και να ενημερωθούν όλοι όσοι αγοράζουν από τρίτες χώρες, ώστε να μειωθούν, όσο είναι δυνατόν, περιπτώσεις, όπως αυτές που διαβάζουμε κάθε μέρα, στις οποίες πολλοί καλούνται να πληρώσουν επιπλέον χρήματα για μια παρόμοια αγορά που έκαναν, χωρίς να γνωρίζουν τις επιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φίλε μου η απάντηση σου ήταν πλήρης.

Εγώ ρώτησα γιατί έκανα μια αγορά 10ευρώ απο Αμερική και μετά σκέφτηκα την πιθανότητα να πληρώσω τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορύσα να απαντήσω απλά στο ερώτημά σου, αλλά αυτές τις μέρες είχαν ανοίξει αρκετά θέματα, σχετικά με την αγορά από Amazon.com και γενικά από τρίτες χώρες, και σκέφτηκα να μαζέψω όλες τις πληροφορίες που είχα αναρτήσει στο παρελθόν και να τις εμπλουτίσω με περισσότερα στοιχεία, ώστε να αποτελέσουν ένα ενιαίο κείμενο και ένα οδηγό για όσους αγοράζουν από τρίτες χώρες.

 

Σκέφτομαι και ένα γενικότερο οδηγό για αγορές, αλλά θα δούμε ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν φτιάξεις έναν πλήρη-ολοκληρωμένο οδηγό ( με προτάσεις όπως είπες amazon.com ), μάλλον θα μιλάμε για ένα θέμα με 200 like! θα σπάσεις όλα τα ρεκόρ εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το γράψιμο ενός οδηγού για τις αγορές από το εξωτερικό, με, κατ' αρχήν, κεφάλαια όπως:

1. Αγορές από μεγάλα ιντερνετικά καταστήματα (Amazon, ebay κλπ)

2. Αγορές από ανεξάρτητους πωλητές

3. Αγορές μέσω paypal

4. Αγορές με πιστωτική κάρτα

5. Αγορές σε συνάλλαγμα

6. Τελωνείο-δασμοί κλπ

 

Στο κείμενο αυτό θα προσπαθήσω να περιλάβω όλες τις σχετικές διασταυρωμένες πληροφορίες και στοιχεία που έχουν καταγραφεί στο forum, εμπλουτισμένα με παραπομπές, όπου αυτό είναι δυνατόν.

 

Προτάσεις για βελτίωση του οδηγού, στο πλαίσιο του συγκεκριμένου στόχου, θα συνεξεταστούν.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι οπως αυτο το ποστ σου θα ειναι χρησιμο πολυ.... απλα να κανω και εγω μια ερωτηση... θελω να αγορασω απο αμαζον.κομ εναν σσδ. και μου βγαζει οτι πρεπει να πληρωσω 100$ (μεσα στο αμαζον) σε αυτο το ποσο περιλαμβανετε και ο φορος? (αφου κατω απο 150ευρω δε πληρωνουμε δασμους)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι οπως αυτο το ποστ σου θα ειναι χρησιμο πολυ.... απλα να κανω και εγω μια ερωτηση... θελω να αγορασω απο αμαζον.κομ εναν σσδ. και μου βγαζει οτι πρεπει να πληρωσω 100$ (μεσα στο αμαζον) σε αυτο το ποσο περιλαμβανετε και ο φορος? (αφου κατω απο 150ευρω δε πληρωνουμε δασμους)...

 

Στο check out προσθέτει ένα προεκτιμώμενο ποσόν για τα έξοδα εκτελωνισμού και το ονομάζει import fees.

Στο ποσό των $100 που αναφέρεις είναι η αξία του δίσκου, τα μεταφορικά και τα import fees ή μόνο η αξία του δίσκου;

 

Γιατί δεν επιλέγεις τον ίδιο ή άλλο δίσκο από το αγγλικό ή το γερμανικό για να μην μπλέξεις με αυτή τη διαδικασία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...