Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την 1η ή τη 2η μέθοδο αποστολής;

Το λιγοτερο χοντρικα που μπορει να πληρωσω αν επιλεξω την επιλογη με τις λιγοτερες πιθανοτητες να περασει τελωνειο ποσο ειναι?

 

Μηπως θα ηταν λιγοτερο "ριψοκινδυνο" (απο ολες τις πλευρες),

να δεις καλυτερα, κατι σαν το παρακατω: (υποθετω θες 14"αρι)

https://www.amazon.de/dp/B01FSZ8HTC?smid=A3JWKAKR8XB7XF&linkCode=df0&creative=22494&creativeASIN=B01FSZ8HTC&childASIN=B01FSZ8HTC&tag=geizhalspre03-21

https://geizhals.eu/hp-14-am003ng-black-w9a33ea-abd-a1474687.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=euΕνω απο Ελλαδα, παλι σε 14"αρι:

http://www.skroutz.gr/s/9377544/Asus-VivoBook-E402SA-WX030T-N3150-4GB-500GB-W10.html :shifty:

Και μικρότερο από 14αρι να είναι δεν έχω θεμα αρκει να μην ειναι και τελειως πατατα και να μην ξεπερναει και τα 300€ αν γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Έχω ένα θέμα με τις πληρωμές στο etsy. Ενώ όταν βάζω χύμα τις χρεωστικές/πιστωτικές μου η πληρωμή περνάει κανονικά, όταν βάζω τρόπο πληρωμής το paypal δεν περνάει καμία κάρτα με καμία δύναμη. Είναι στο μόνο σάιτ που μου παρουσιάζει τέτοια συμπεριφορά το paypal, σε όλα τα υπόλοιπα σάιτς μου περνάει κανονικά τις πληρωμές. Και είναι από τα λίγα σάιτς που χρειάζομαι την εξασφάλιση του paypal, γιατί μερικοί πωλητές δεν είναι και πολύ φερέγγυοι.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λιγοτερο χοντρικα που μπορει να πληρωσω αν επιλεξω την επιλογη με τις λιγοτερες πιθανοτητες να περασει τελωνειο ποσο ειναι?

 

 

Και μικρότερο από 14αρι να είναι δεν έχω θεμα αρκει να μην ειναι και τελειως πατατα και να μην ξεπερναει και τα 300€ αν γινεται...

Εκτος των παραπανω, επισης και:

σε 13.3"

https://www.computeruniverse.net/products/90564669/lenovo-m30-70-mcf3gge.asp

σε 14"

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comdel00213/dell-latitude-3440-l3440-i3502-pon14i3-4030u2gb500gbhd4400win8-pro-black

:shifty:

i3-4030U

https://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i3-4030U-Notebook-Processor.115078.0.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω ένα θέμα με τις πληρωμές στο etsy. Ενώ όταν βάζω χύμα τις χρεωστικές/πιστωτικές μου η πληρωμή περνάει κανονικά, όταν βάζω τρόπο πληρωμής το paypal δεν περνάει καμία κάρτα με καμία δύναμη. Είναι στο μόνο σάιτ που μου παρουσιάζει τέτοια συμπεριφορά το paypal, σε όλα τα υπόλοιπα σάιτς μου περνάει κανονικά τις πληρωμές. Και είναι από τα λίγα σάιτς που χρειάζομαι την εξασφάλιση του paypal, γιατί μερικοί πωλητές δεν είναι και πολύ φερέγγυοι.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει;

Παράξενο, εμένα μου περνάνε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα με τις πληρωμές στο etsy. Ενώ όταν βάζω χύμα τις χρεωστικές/πιστωτικές μου η πληρωμή περνάει κανονικά, όταν βάζω τρόπο πληρωμής το paypal δεν περνάει καμία κάρτα με καμία δύναμη. Είναι στο μόνο σάιτ που μου παρουσιάζει τέτοια συμπεριφορά το paypal, σε όλα τα υπόλοιπα σάιτς μου περνάει κανονικά τις πληρωμές. Και είναι από τα λίγα σάιτς που χρειάζομαι την εξασφάλιση του paypal, γιατί μερικοί πωλητές δεν είναι και πολύ φερέγγυοι.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει;

 

Έχει να κάνει μάλλον με το πως είναι δηλωμένοι οι συγκεκριμένοι πωλητές στο paypal. Πολλά προϊόντα που πουλιούνται στο etsy , χαρακτηριζόνται "έργα τέχνης". Και για έργα τέχνης απαγορεύονται ακόμα οι αγορές από το εξωτερικό λόγω των capital controls. Όταν βάζεις για να πληρώσεις την κάρτα σκέτη (χωρίς Paypal) προφανώς οι πωλητές που δοκιμάζεις είναι δηλωμένοι διαφορετικά και περνάνε οι συναλλαγές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να ξεκαθαριστεί πως, το καθεαυτό γεγονός της αγοράς προϊόντων (οποιασδήποτε αξίας) από τρίτη χώρα, φυσικά και ΔΕΝ αποτελεί παρανομία.

Ναι αλλα οταν δεν πληρουν τις προϋποθεσεις και μας βαζουν φορους, ειναι νομιμα ολα αυτα. Οποτε απλα παιρνουμε τα ρισκα μας.

 

Και μη μου πειτε οτι ειναι νομιμο να βαζουμε χαμηλοτερη τιμη, ή να αλλαζουμε τη περιγραφη του προϊοντος.. Τα εχω κανει και εγω, ολοι θελουμε να γλυτωσουμε λεφτα.. Αλλα να λεμε αληθειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθειες λέμε. Εννοείται πως τα ψευδή στοιχεία είναι παρανομία και εννοείται πως είναι βάσει νόμου οι φόροι φπα, δασμοί κλπ όταν το πακέτο πληρεί τα δεδομένα περί εισαγόμενων προϊόντων Χ αξίας από Χ χώρα κλπ.

Αλλά οι φόροι δεν μπαίνουν ως τιμωρία επειδή ανακάλυψαν πως παρανόμησες ως προς τα στοιχεία του πακέτου, ούτε τους βάζουν επειδή έφερες γενικά προϊόν από 3η χώρα*. Και αληθινά στοιχεία να έχεις, θα στους βάλουν αν δούνε πως ξεπερνάει την ατέλεια κλπ, πολύ απλά επειδή αυτοί οι φόροι ισχύουν ως προς τις εισαγωγές για προϊόντα τέτοιων Χ προδιαγραφών.

 

* Όπως το διατύπωσες διαβάζεται σαν να έλεγες αυτό. Καλύτερη διατύπωση λοιπόν next time κι όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χωρίς να με παραπέμψετε στον οδηγό (τον έχω διαβάσει περίπου 25 φορές), μια ερώτηση:

 

Έστω ότι παραγγέλνω ένα δέμα με κούριερ από μία τρίτη χώρα (για παράδειγμα το Ισραήλ) και ότι το δέμα αυτό έχει αναγραμμένη CIF αξία 20 ευρώ επάνω και ότι εγώ έχω αποδεικτικό πληρωμής από την τράπεζα ή από το paypal για αυτή την αξία. Ας υποθέσουμε ότι το δέμα είναι δυσανάλογα μεγάλο σε σχέση με την CIF αξία του και ότι το τελωνείο (ας πούμε ότι κάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό) βρίσκει στο etsy το κατάστημα του πωλητή και βλέπει ότι τα πράγματα που παράγγειλα αξίζουν 60 ευρώ + μεταφορικά, και όχι 20 όπως η δηλωμένη CIF αξία. Επειδή το δέμα θα περιέχει προϊόντα εμπορικού χαρακτήρα θα υποστηρίξω ότι μου έκανε καλύτερες τιμές γιατί είμαι επιχειρηματίας.

 

Πώς προχωράμε από εκεί και πέρα; Αρκεί στο τελωνείο το αποδεικτικό πληρωμής της τράπεζας, ακόμα και αν η αναγραφόμενη αξία του δέματος δεν «κολλάει» με την διαφαινόμενη πραγματική του αξία; Και πόσες μέρες μπορεί να κρατήσει αυτό το νταβαντούρι;

 

Πιο πολύ υποθετική είναι η ερώτηση, δεν με καίει και τόσο να περάσει τελωνείο, καθώς θα περάσω τα τέλη και τον ΦΠΑ στα έξοδα της επιχείρησής μου, με καίει όμως το πόσο θα καθυστερήσει να έρθει στα χέρια μου το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το δέμα από τρίτη χώρα φτάσει στο αεροδρόμιο με courier, σταματάει οπωσδήποτε στο τελωνείο, και η courier ζητάει αμέσως απόδειξη είτε κάρτας είτε paypal για να προχωρήσει στον εκτελωνισμό, ο οποίος γίνεται με βάση αυτό στοιχείο και όχι έρευνα στο διαδίκτυο, όπως κάνει ο τελωνειακός των ΕΛΤΑ. Εάν επιλέξεις να κάνεις εσύ τον εκτελωνισμό, θα σου δώσει τη διασάφηση (πληρώνοντας το αντίστοιχο ποσό), η οποία θα στηριχτεί στην απόδειξη που θα δώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όταν παραγγέλνεις από κίνα αλλά έρχεται από Ολλανδία π.χ.

Επίσης, και όταν σου αποστέλλονται τρίγωνα πανοράματος, αλλά δεν μας αφορά στο παρόν νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Από αρχές Μαρτίου έχω πάρει από ebay κάποια κουμπιά (για arcade controller) αξίας 2€. Από τις 17 Μαρτίου έχει κολλήσει το tracking no στο "Arrive at Greece Airport". Υπάρχει πιθανότητα κάτι τόσο μικρής αξίας να περάσει τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενα δεμα ερχεται απο τριτη χωρα βασει νομου πρεπει να εκτελωνιστει.στην περιπτωση σου θα περασει ως ελευθερο ή θα πληρωσεις 3€ για παρουσιαση στο τελωνειο.επισης δεν περνανε τελωνειο ολα τα δεματα.να ξερεις οτι περισσοτερο 'κυνηγανε'κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Από αρχές Μαρτίου έχω πάρει από ebay κάποια κουμπιά (για arcade controller) αξίας 2€. Από τις 17 Μαρτίου έχει κολλήσει το tracking no στο "Arrive at Greece Airport". Υπάρχει πιθανότητα κάτι τόσο μικρής αξίας να περάσει τελωνείο? 

Ελπίζω μόνο να μην πάθεις ό,τι εγώ.

 

Στη δική μου περίπτωση, δέμα από Μαλαισία έφτασε 19 Μαρτίου στην Ελλάδα (άφιξη στη χώρα προορισμού). Και υπήρξε και μια ενημέρωση στις 20 Μαρτίου ότι ήταν στο αεροδρόμιο (άφιξη σε αεροδρόμιο). Όμως οι μέρες περνούσαν και δεν υπήρχε κανένα update στο tracking number, ούτε ότι μπήκε τελωνείο το δέμα, ούτε γενικά ότι κουνήθηκε. Σαν να ήταν κολλημένο στο αεροδρόμιο. Πήρα τηλέφωνο τα ΕΛΤΑ. Ο υπάλληλος μου σύστησε να περιμένω , ότι μάλλον έχουν πολλά δέματα στο φόρτο κλπ. Περίμενα όπως μου είπαν χωρίς αποτέλεσμα. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο, μου επαναλαμβάνουν πάνω-κάτω τα ίδια και να δώσω περιθώριο μια εβδομάδα ακόμα. Να μην τα πολυλογώ, φτάσαμε Μεγάλη Δευτέρα, παίρνω τρίτη φορά τηλέφωνο, μου απαντούν τότε ότι όντως δεν θα έπρεπε να κάνει τόσες μέρες εντός Ελλάδος το δέμα και μήπως έχει μπει τελωνείο αλλά για άγνωστο λόγο δεν φάνηκε στο σύστημα. Επειδή επέμενα, μου είπαν αντί για τηλέφωνο, να στείλω email στην εξυπηρέτηση πελατών γιατί στα email λέει θα μου έλεγαν ακριβώς το λόγο που έχει αργοπορήσει το δέμα και αν όντως είναι τελωνείο. Στέλνω email, απάντησαν όντως την ίδια μέρα. Και η απάντηση ήταν ότι το δέμα έχει δρομολογηθεί για επιστροφή στον αποστολέα! Επειδή λέει - μάλλον - υπήρχε θέμα με τα στοιχεία παραλήπτη (σχεδόν αδύνατον, αλλά έστω...). Παίρνω τηλέφωνο ξανά την επομένη, τους εξηγώ τι έχει συμβεί, με συνδέουν με την προϊσταμένη. Εκείνη μου λέει ότι θα είχε ενημερωθεί το σύστημα για το τελωνείο και ότι από ό,τι βλέπει εκείνη (σε κάποιο εσωτερικό δικό τους σύστημα ίσως, διότι στο tracking number που είχα το δέμα φαινόταν ακόμα αεροδρόμιο), το δέμα έχει ήδη σταλεί πίσω...Ρωτάω γιατί, δεν ήξερε να μου πει - αυτά περί ανεπαρκών στοιχείων παραλήπτη ήταν απλά εικασία , και τυποποιημένη απάντηση φαντάζομαι που δίνουν σε αυτές τις περιπτώσεις, ισχύει/δεν ισχύει - μου προτείνει να αφήσω τα στοιχεία μου και να επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μου , αφού ενημερωθούν από το αεροδρόμιο, για το λόγο επιστροφής του δέματος. Ρωτάω σε περίπτωση που δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η επιστροφή, μπορώ να το παραλάβω από το αεροδρόμιο, έχω όλα τα χαρτια. Αρνητική η απάντηση. Ξαναρωτάω, δεν θα έπρεπε να φαίνεται η πορεία επιστροφής στο ίδιο tracking number, συνήθως ναι μου λέει, αλλά κάποιες φορές κολλάει και δεν ενημερώνεται...

 

Για να μην μακρυγορώ, δεν με πήραν ποτέ τηλέφωνο να μου πουν τι συνέβη. Επειδή πλέον έφτανε και Πάσχα, έστειλα ένα τελευταίο email θυμίζοντας την περίπτωση και ότι περιμένω κάποια απάντηση. Η απάντηση στο email ήταν ότι το δέμα εστάλη πίσω στις 20 Μαρτίου (!!! αυτή ήταν μόλις η δεύτερη μέρα που ήταν Ελλάδα) και ότι το μόνο που μπορεί να γίνει πλέον είναι ο ίδιος ο αποστολέας να ξεκινήσει έρευνα για την περίπτωση του πακέτου αυτού. Προς τιμήν της, η κοπέλα από την οποία είχα αγοράσει τα items, μόλις της είπα τι συνέβη, έστειλε άμεσα νέο πακέτο με δικά της έξοδα. Το κακό είναι ότι ενώ αυτό το δεύτερο πακέτο έφτασε προχθές Ελλάδα, η ίδια περιμένει ακόμα το πρώτο πακέτο που υποτίθεται επιστρέφεται - ακόμα - Μαλαισία. Βέβαια το tracking number μέχρι και σήμερα το δείχνει να έχει βγάλει ρίζες στο αεροδρόμιο.

 

Κάνε ένα τηλέφωνο, είναι πολύ μεγάλη καθυστέρηση, σαν τη δικιά μου. Κι ελπίζω να μην είναι ίδια περίπτωση και να βγάλεις άκρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρέλαβα δέμα που είχε σταλεί με το Μαλαισιανό ταχυδρομείο στις αρχές Μάρτη.... Δηλαδή 2 μήνες μετά. Οποτε εχω λάβει πακέτο απο το Μαλαισιανό πάντα αργεί.  Το μήνα Μάρτη άλλες παραγγελίες από Κίνα (απλό ή συστημένο) ήρθαν σε λιγότερο από μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...