Προς το περιεχόμενο

Panasonic Lumix LZ20 Bridge Camera (16 MP, 21x Optical Zoom, 3 inch LCD)


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οκ αλλα κατι θα ξερουν οι κατασkευαστες (ολοι, οχι μονο η panasonic), δεν τα βγαζουν τυχαια ετσι, δινουν εναλλακτικη διοτι:

 

δεν ξεμενεις απο μπαταρια, ουτε αγοραζεις 2η λιθιου, εχεις μερικες eneloop εξτρα κ αλλαζεις επιτοπου.

Και κανουν για αυτην την φωτογραφικη μηχανη, καθως κ για την επομενη κ ενα σωρο αλλες συσκευες.

Απο αυτην την γωνια θα ελεγα ,καλο κουραγιο σε οσους ξεμενουν απο την μπαταρια κ ψαχνουν φορτιστη κ πριζα μηπως κ προλαβουν να αποθανατισουν το φευγαλεο σκηνικο :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αλλα κατι θα ξερουν οι κατασkευαστες (ολοι, οχι μονο η panasonic), δεν τα βγαζουν τυχαια ετσι, δινουν εναλλακτικη διοτι:

 

δεν ξεμενεις απο μπαταρια, ουτε αγοραζεις 2η λιθιου, εχεις μερικες eneloop εξτρα κ αλλαζεις επιτοπου.

Και κανουν για αυτην την φωτογραφικη μηχανη, καθως κ για την επομενη κ ενα σωρο αλλες συσκευες.

Απο αυτην την γωνια θα ελεγα ,καλο κουραγιο σε οσους ξεμενουν απο την μπαταρια κ ψαχνουν φορτιστη κ πριζα μηπως κ προλαβουν να αποθανατισουν το φευγαλεο σκηνικο :-)

Τα ίδια συζητούσα και εγώ με ενα φίλο, αυτός να επιμένει οτι δεν αξίζει με μπαταρίες να πάρεις bridge και εγώ το αντίθετο. Πήρα μια nikon τελικά με μπαταρίες και δεν το μετάνιωσα στιγμή, ποτέ δεν θα μείνεις ξεκρέμαστος αφού βρίσκεις και στο τελευταίο περίπτερο και ασε τους άλλους να ψάχνουν για ρεύμα :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος ενδιαφερεται για κατι φθηνο με εξτρα ζουμ καλη φενεται,βεβαια δεν θα πρεπει να περιμενει πολλα πραματα απο εικονα και υψηλα iso.

Tωρα πως μπορει καποιος να βρει αρνητικο οτι μια μηχανη φοραει AA ειναι πολυ περιεργο,στην δικη μου μηχανη το μονο αρνητικο που ειχα βρει ηταν οτι παιρνει τις δικες της μπαταριες.

τωρα η καθε εταιρια που θελει να εμπορευτει σαν ανταλακτικο και τις μπαταριες καλα κανει,αλλα το κανει σε βαρος μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι παει, και οι γνησιες ανταλλακτικες μπαταριες ειναι πανακριβες.

Και αν πουλησεις την μηχανη στο μελλον πχ λογω αγορας καλυτερης, σου μενουν στο χερι, τις χαριζεις γιατι κανεις δεν πληρωνει εξτρα για μεταχειρισμενες μπαταριες. Επισης, οπως ολες οι μπαταριες, διαρκουν για εναν συγκεκριμενο αριθμο κυκλων χρησης, δηλ φορτισεων/εκφορτισεων, αναλογως την χρηση, καποια στιγμη θα αναγκαστεις να τα σκασεις παλι χοντρα για τετοια συγκεκριμενη μπαταρια, ενω τις eneloop τις βρισκεις φθηνα ανα πασα στιγμη κ απο πολλες πηγες.

 

Τεσπα, οι κατασκευαστες τα ξερουν αυτα κ για αυτο πουλανε παρεμφερη μοντελα κ με τους 2 τροπους, για να μην χανουν πελατη, Ετσι κ αλλιως ο καθενας αγοραζει οτι νομιζει καλυτερο.

 

Πολλοι χρηστες εχουν 2 μηχανες πχ μια μικρη με μπαταρια λιθιου για περιπτωσεις που ξερουν οτι θα τραβηξουν λιγες φωτο (οσο γινεται αυτο, γιατι αν πας σε ληψη βιντεο αλλαζουν παλι τα πραγματα). Και εγω το ιδιο, δεν ειμαι κολλημενος, χρησιμοποιω και τα 2 ειδη μηχανων.

 

Το θεμα ειναι οτι πολλοι χρηστες δεν γνωριζουν την ευκολια που προσφερουν μπαταριες τυπου eneloop (και καναδυο τυποι ακομη) ή δεν το εχουν δοκιμασει στην πραξη για να το καταλαβουν, δηλ. οτι δεν εκφορτιζονται γρηγορα κ ειναι πρακτικα διαθεσιμες οποτε τις χρειαστεις και επιλεγουν μπαταρια λιθιου διοτι βρισκουν σαν μειονεκτημα οτι πρεπει να φορτιζεις τις ΑΑ ενα βραδυ πριν τις χρειαστεις και κρατανε για λιγες μερες, οπως πχ μαθανε απο τις πρωτες τους μηχανες με μπαταριες ΑΑ. Ακομη χειροτερα αν χρησιμοποιησαν φτηνες επαναφορτιζομενες πχ lidl-tronic.

Αν γνωριζαν οτι δεν ισχυει αυτο το μειονεκτημα στις eneloop, δεν θα επελεγαν λιθιου ετσι απλα, θα τα ζυγιζαν διαφορετικα τα πραγματα.

Τουλαχιστον δεν θα ηταν καθετα αρνητικοι κ υποτιμητικοι στις eneloop, οπως ο αγαπητος Σαλονικιος φιλος παραπανω.

Θα καταλαβαιναν οτι ειναι τουλαχιστον αποδεκτη λυση (κ για πολυ κοσμο, οπως ειπωθηκε, η "αψογη" λυση), ακομη κ αν δεν την επελεγαν για παρτι τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4 ψηφιακες φωτογραφικες που εχω αγορασει απο το 2004 (για μενα και για προσωπο του οικογενειακου μου περιβαλλοντος) το πρωτο κριτηριο για να κανω το πρωτο ξεσκαρταρισμα στο search ειναι να παιρνει μπαταριες ΑΑ.

 

9 χρονια τωρα δεν εχω μεινει ποτε απο μπαταρια οταν βγαινω να φωτογραφισω. Και αυτο γιατι μετα την αγορα της πρωτης φωτογραφικης αποφασισα καποια στιγμη να στραφω προς τις eneloop. Εχει κανεις 2 σετακια μπαταριων, την δευτερη για backup, τις οποιες μπορεις να χρησιμοποιησεις και σε αλλες συσκευες αν χρειαστει αλλα επιπλεον και στις επομενες φωτογραφικες που πιθανον να αγορασεις καποια στιγμη. Και η 4αδα κοστιζει φθηνοτερα απο το να παρεις μια κινεζικη μπαταρια λιθιου φωτογραφικης. Απλα στην πρωτη αγορα φωτογραφικης βαζεις και τα εξοδα των μπαταριων καθως και του φορτιστη τα οποια ομως σε βαθος χρονου θα τα εξοικονομησεις.

 

Και στην τελικη, οπως ειπε και ενας αλλος συνφορουμιτης, αν μεινεις απο μπαταριες ΑΑ  ενω βρισκεσαι εξω, πας σε ενα μαγαζακι και παιρνεις μια 4αδα αλκαλικες και κανεις τη δουλεια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikon d90 1500 φωτογραφίες με μία φόρτιση και αρκετές >100 με το ενσωματωμένο φλας

έχω και δεύτερη απο το ebay με ~10-20 ευρώ που βγάζει άνετα άλλες 500 φωτογραφίες

 

 

το θέμα μπαταρίας δεν θα έπρεπε να σας απασχολεί καθόλου

και τα δύο είδη έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ για να είναι θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλουτσικη η τιμη, αλλα πηρα πριν 15 μερες απο αμαζον με μολις 25 ευρω παραπανω μια πολυ καλυτερη. (+δειγματα)

Τωρα εκεινη η τιμη δεν υπαρχει βεβαια οποτε ειναι πολυ φτηνοτερη η μικρη της panasonic.

 

Οσο για το θεμα με τις ΑΑ ενα θα πω συμφωνωντας φυσικα με τους προλαλησαντες:

Ημουν στο τσακ να παρω ή οχι αυτη που σας λεω παραπανω. Με απετρεπε το οτι εχω αρκετες μηχανες αλλα το βασικο [περα απο το οτι ειχε περασει ολα τα τεστ ψαξιματος ποιοτητας εικονας και λειτουργιων] που μου ελεγε "παρτην" ηταν το οτι και εκεινη παιρνει ΑΑ. 

ΑΑ παιρνουν οι μισες απο τις μηχανες μου, και μενα η πρωτη μου ψηφιακη ηταν το 2004 (η canon A80) με ΑΑ. Σαφως ειναι απο τα μεγαλυτερα πλεονεκτηματα μιας μηχανης.

 

Ενα βιντεακι της LZ20 μονο που βρηκα βιαστικα στο youtube και ειδα μου λεει "ωπ!". Προβλημα στο auto focus βλεπω για τα videos. Τσεκαρετε το.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZdgGNsjwQQY

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikon d90 1500 φωτογραφίες με μία φόρτιση και αρκετές >100 με το ενσωματωμένο φλας

έχω και δεύτερη απο το ebay με ~10-20 ευρώ που βγάζει άνετα άλλες 500 φωτογραφίες

 

 

το θέμα μπαταρίας δεν θα έπρεπε να σας απασχολεί καθόλου

και τα δύο είδη έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ για να είναι θέμα

 

Οντως εχουν βελτιωθει τα πραγματα αλλα θα ειναι διαφορετικη η καταναλωση (λογω χρησης) μιας compact απο μια dslr οπου πρεπει να ρυθμιζεις το ζουμ με κουμπι/ροδελα και οχι χειροκινητα απο τον φακο, την αναγκαστικη σκοπευση απο την οθονη λογω της απουσιας οπτικου/ηλεκτρονικου σκοπευτρου στις νεοτερες απλες compact, τον αναγκαστικο υπολογισμο των τιμων (διαφραγματος/ταχυτητας/αποστασης στα auto προγραμματα κλπ.

 

Με μια compact δεν υπαρχει περιπτωση να φτασεις τοσες φωτογραφιες χωρις φορτιση.

 

 

 

 

και μενα η πρωτη μου ψηφιακη ηταν το 2004 (η canon A80) με ΑΑ.

 

Χεχε ημουν αναμεσα στην Α80 και στην Α75 που μολις ειχε ερθει αλλα κατεληξα τελικα στην δευτερη για λογους οικονομικους και οχι μονο. Δυστυχως το μεγεθος του αισθητηρα της Α80  δεν το ειχαν παρα μετρημενα μοντελα. :(

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έχω μείνει από μπαταρία (εργοστασιακή) σε φωτογραφική μηχανή... απορώ γιατί σας απασχολεί το θέμα της μπαταρίας. Ακόμα και σε ταξίδια που έχω βγάλει πάνω από 100 σε μία εκδρομή, δεν έπεσε ποτέ ούτε στο μισό. Όταν φτάνει στο μισό την βάζω και φορτίζει... Το θέμα της μπαταρίας με απασχολεί μόνο στις βιντεοκάμερες όταν θέλεις να τραβήξεις κάτι που διαρκεί πάνω από ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...