Προς το περιεχόμενο

δεν αναγνωριζει 2ο εσωτερικο sata σκληρο δισκο


alexakis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια.αντιμετωπιζω αυτη την στιγμη ενα προβλημα με τον 2ο σκληρο μου δισκο.δεν τον αναγνωριζει!!sos  λιγο γιατι εχει τα παντα μεσα και δεν εχω backup!!εκανα format στον 1ο μου σκληρο και μολις ανοιξαν ξανα τα windows 7 (χ64) πηγα να δω αν διαβασε τον 2ο σκληρο και τιποτα!αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι στο device manager δειχνει να μου εχει αναγνωρισει 2 σκληρους οπως και στην αρχη μολις bootarei παρατηρησα οτι διαβαζει και τους 2 σκληρους,αλλα στον "υπολογιστη μου" δειχνει μονο τον εναν...μη μου πειτε οτι θελει φορματ και δεν μπορω να σωσω τα αρχεια...θα ξενερωσω...(sorry για το μεγαλο ποστ)περιμενω απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Start-> search-> diskmgmt.msc

Επιλέγεις τον εν λόγω δίσκο και με δεξί κλικ εμφανίζεται το μενού με την επιλογή για αλλαγή/ανάθεση γράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα αυτο που λες αλλα μου βγαζει μονο τον 1ο σκληρο και οχι τον δευτερο :S καμια αλλη ιδεα?

 

 

δες τι μου βγαζει ,αν μπορεις να βγαλεις ακρη  

 

 

93821134.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και ανέβασες την εικόνα.

Ο δίσκος που αναζητάς είναι ο disk1

Δεξί κλικ πάνω του, επιλέγεις import foreign disk.

Αν χρειαστεί μετά δώσε γράμματα (τσέκαρε πρώτα αν τον βλέπεις στον explorer)

Σε καμία περίπτωση μη πατήσεις convert to basic ή κάτι άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες έχω και γω ενα πρόβλημα με τον εσωτερικό μου δίσκο παιζει ναχει χαλάσει αλλα πως το καταλαβαίνω αυτό;

Βασικά δεν τον αναγνωρίζει ούτε στο bios ούτε στο υπολογιστής μου,άλλαξε καλώδια sata και αλλο με τα 4 καλωδιακια (κίτρινο-μαύρο-κόκκινο-μαυρο) και πάλι τπτ .παω στο site να κατεβασω τους drivers αλλα δεν εχει για windows 8.

Τι κάνω αποδώ και πέρα ;

 

Η μητρική μου ειναι η Assrock p45xe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν έχει καμμία σχέση εάν δεν τον βλέπεις στο BIOS.

 

...το να μην τον βλέπεις (ΠΙΑ) στο BIOS σημαίνει ότι δεν υπάρχει επικοινωνία δίσκου με τη μητρική. Και αυτό με τη σειρά του μπορεί να σημαίνει είτε ότι η πλακέτα του δίσκου έχει χαλάσει, είτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη συνδεσιμότητα. Το 2ο μπορείς να το ξεκαθαρίσεις εάν βρεις να τον συνδέσεις σε κάποιον άλλον υπολογιστή και να τσεκάρεις εάν αναγνωρίζεται από το εκεί BIOS.

 

Επίσης, πριν ακόμη και από αυτό, πάρε τον δίσκο στα χέρια σου και δες εάν τυχόν γράφει στο αυτοκόλλητο του, 

"Seagate Barracuda 7200.11" (αν όντως τέτοιος είναι, έλα να κλάψουμε μαζί).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, πριν ακόμη και από αυτό, πάρε τον δίσκο στα χέρια σου και δες εάν τυχόν γράφει στο αυτοκόλλητο του, 

"Seagate Barracuda 7200.11" (αν όντως τέτοιος είναι, έλα να κλάψουμε μαζί).

 

 

Χαχααχα αυτός ειναι ο δίσκος φίλε πως το κατάλαβες ;

Βασικά ειναι ο seagate barracuda 7200.10 και τον έχω γύρω στα 5-6 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δικαίως ο άδικος έκανε το "πειραχτικό" του ποστ (που δεν κατάλαβες το πνεύμα του), διότι αυτή η μικρή διαφορά, ίσως και να σε "σώζει" panakk87 (μια φορά, σίγουρα δε σε βάζει σε ακόμα μεγαλύτερες επριπέτειες)...Διότι, οι 7200.11, έχουν ένα πασίγνωστο πρόβλημα με το firmware τους, που όταν εκδηλώνεται, τρέχεις και δεν προλαβαίνεις...(χαρακτηριστικό σύμπτωμα ήταν η "εξαφάνιση" του σκληρού, μετά από κάποια εκκίνηση υπολογιστή. Όχι ότι δεν μπορεί απλά να έχει πάθει ζημιά η πλακέτα του -ίδιο θα ήταν το σύμπτωμα- αλλά επειδή είναι πιο "σπάνιο", ήταν μια καλή ένδειξη ώστε να πιθανολογήσω ότι επρόκειτο για 7200.11).

 

 

(...άδικε, με την ευκαιρία, παίζει να υπήρχαν και μοντέλα 7200.10 με το buggy firm; Δε θυμάμαι, αλλά κάτι σαν να μου ξύνει τις νευρικές συνάψεις...Θυμάσαι τπτ εσύ; )

 

 

panakk87, σαν πρώτο βήμα, βρες κάποιον υπολογιστή να δοκιμάσεις να δεις εάν ο δίσκος σου τυχόν αναγνωρίζεται από εκεινού το BIOS, και τα ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...