Προς το περιεχόμενο

Αγοραπωλησίες μέσω αγγελιών με χώρες εκτός Ε.Ε.


frostie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είχα βάλει μια αγγελία σε πολύ γνωστό ελληνικό site αγγελιών. Βρήκα υποψήφιο αγοραστή και μάλιστα σε χώρα εκτός Ευρώπης και Ε.Ε.. Το θέμα είναι ότι μου ζητάει τραπεζικό λογαριασμό για να μου καταθέσει τα χρημάτα και λέει ότι θα μου στείλει εταιρεία μεταφορική/logistics προκειμένου να παραλάβει το εμπόρευμα από το σπίτι. Όταν είπα να του στείλω το εμπόρευμα με ΕΛΤΑ δε δέχτηκε. Εν τω μεταξύ δεν μιλάμε για αντικείμενο μεγάλης αξίας (180 ευρώ). Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον από εσάς; Εμένα μου κάνει εντύπωση η όλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά κι αλλάργα ...

Κάνε αναζήτηση στο forum και θα βρεις ένα σωρό ίδιες περιπτώσεις με τη δική σου και μάλιστα σε πιο προχωρημένο στάδιο, δηλαδή οι άλλοι προχώρησαν περισσότερο και μετά άνοιξαν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ευτυχώς που ρώτησα! Κάτι δε μου κόλλαγε σε όλη την υπόθεση. Χαρακτηριστικό του αγοραστή είναι ότι σε καθυσηχάζει συνεχώς και βιάζεται προκειμένου να ολοκληρωθεί η αγοραπωλησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι ο ίδιος ίσως είναι σπείρα, αλλά η μέθοδος είναι η ίδια.

Ζητάνε λογαριασμό, στέλνουν ένα ψεύτικο αποδεικτικό κατάθεσης και σου λένε ότι η τράπεζά τους ζητάει να στείλεις το αντικείμενο προκειμένου να σου μεταφέρει (;;;) τα χρήματα στο λογαριασμό σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορυφαίο είναι ότι μου έκανε και παζάρια! Τώρα τί να κάνω να τον αφήσω να πάει στα διάλα, να μην του απαντήσω ή να τον δουλέψω λιγάκι για να βγάλω το άχτι μου που κάθησα σαν μ@λ@κ@ς και ασχολήθηκα; Θα του πώ ότι βρέθηκε άλλος αγοραστής και προσφέρει περισσότερα :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορυφαίο είναι ότι μου έκανε και παζάρια! Τώρα τί να κάνω να τον αφήσω να πάει στα διάλα, να μην του απαντήσω ή να τον δουλέψω λιγάκι για να βγάλω το άχτι μου που κάθησα σαν μ@λ@κ@ς και ασχολήθηκα; Θα του πώ ότι βρέθηκε άλλος αγοραστής και προσφέρει περισσότερα :-D.

 

Κατά τη γνώμη μου μην συνεχίσεις γιατί είναι πιθανόν να του δώσεις αφορμή για επόμενη κίνηση.

Αφού τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, αγνόησέ τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου μην συνεχίσεις γιατί είναι πιθανόν να του δώσεις αφορμή για επόμενη κίνηση.

Αφού τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, αγνόησέ τον.

Αυτό θα κάνω :). Εξάλλου δεν έχω χρόνο για άλλα τέτοια. Καλό βράδυ σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...