Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 - Θερμοκρασίες / Jailbroken - Multiman [PS3]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα τόπικ θερμοκρασιών του PS3 για να μπορούμε να συγκρίνουμε θερμοκρασίες έτσι ώστε να ξέρουμε πότε έρχεται η υπερθέρμανση ώστε να προλάβουμε δυσάρεστες καταστάσεις και YLOD

Όποιος θέλει αναφέρει παρακάτω τις θερμοκρασίες της κονσόλας του έτσι όπως αυτές φαίνονται μέσα απο τον ΜΜ αφού έχουμε ενεργοποιήσει το Show Temperature Data μέσα απο τα Settings του ΜΜ σε ΧΜΒ view.

Οι εμφάνιση θερμοκρασίας στον ΜΜ υποστηρίζεται από την έκδοση 4.06.00 και μετά (νομίζω)

post-205578-0-55145200-1358575710_thumb.jpg

Οι θερμοκρασίες που αναφέρω εγώ είναι σε χρόνους:

  • 0 λεπτά από το άνοιγμα της κονσόλας το λεγόμενο ColdBoot (αφότου η κονσόλα ήταν κλειστή για τουλάχιστον 1 ώρα)
  • 2 λεπτά
  • 15 λεπτά
  • 30 λεπτά
  • μετά από τουλάχιστον >1 ώρα gameplay
Έως και τα 30 λεπτά τα μέτρησα μέσα από τον ΜΜ σε idle mode ενώ δηλαδή λειτουργεί το PS3 με το Screensaver του ΜΜ. Το τελευταίο το μέτρησα μετά από 1μιση ώρα Gameplay με FarCry 2.

Καλό είναι να αναφέρεται το ακριβές μοντέλο Fat η Slim καθώς και τα CECH και Date Codes ώστε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

 

PS3 Slim 320GB CECH2504B - Date Code 10C

0: 35 (CPU) - 32(RSX) 

2: 40 -35

15: 56 - 54

30: 64 - 63

>1 ωρας: 68 -66 με FarCry 2

 

Το περίεργο ειναι πως ο ΜΜ ανεβάζει θερμοκρασία σχεδόν τόση όση όταν παίζω παιχνίδι.

Βέβαια δε νομιζω οτι είναι βαρύ παιχνίδι το FarCry 2 και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω με Uncharted 3 που τρώει πολλούς πορους από το σύστημα.

 

Θερμοκρασία 80οC (για οποιοδήποτε εκ των CPU η RSX) είναι απαγορευτική και πρέπει να κλείνει το μηχάνημα. Θεωρώ πώς οταν φτάσουμε σε 78-80ο είναι στιγμή για αλλαγή πάστας.

Επίσης εάν απο ColdBoot μέσα σε 1 λεπτό πάει σε θερμοκρασίες κοντά σε 70ο πάλι πρέπει να αλλάζει η πάστα.

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλή ιδέα για Topic! Μπράβο mtzs!

 

Εγω έχω παρατηρήσει πως είμαι μονίμως 65+ βαθμούς... (Fat 60άρι, λογικό..)

 

Θα κάνω το Test και θα σας πω αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν άνοιξα το PS3. Μπήκα multiman, ενεργοποίησα τα settings στον ΜΜ για την θερμοκρασία. Στις 12:04 αυτά. Μετά από κάνα 2 λεπτά η θερμοκρασία ήταν στα 40-39.

 

12:25: 60[CPU] - 63[RSX]

12:49: 63 - 64

13:08: 64- 66

15:01 (μετά από 2 ώρες gaming σε Dead Space και Rayman Origins) 66 - 69.

 

CHECH-2004B

Date Code: OA

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να συνεισφέρω κι εγώ, σαν αντίδωρο στην συνεχή βοήθεια από τον mtzs:

CHECHL04 phat 80GB:

 

       CPU  RSX

0'    42     34

2'    53     46

15'  69     56

30'  69     56

 

       73     64

παίζοντας Pacific Rift 35'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω σ' αυτό, θα πρέπει να ξέρω πώς είναι το καλά και πώς το λιγότερο καλά mtzs.

Εγώ ακολούθησα οδηγίες μόνο, όχι για επάλειψη σε όλη την επιφάνεια, αλλά για απόθεση στο κέντρο της μεταλλικής πλάκας του κάθε επεξεργαστή.

Μπορεί όταν απλώθηκε (στην σύναψη των επιφανειών) να έγινε καλύτερη διασπορά στον RSX επεξεργαστή.

Αν δω πως το καλοκαίρι (με τις ζέστες) η θερμοκρασία πλησιάζει τους 80 βαθμούς, θα δοκιμάσω να ξανακολουθήσω τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα ανεβαζει δυσαναλογα temps ι cpu  με την RSX στην rsx εχω 73 μετα απο game και στην cpu 64-68 η παστα εχει μπει καλα.Αναρωτιεμαι αν το "chassi" ειναι στραβο και δεν κανει καλη επαφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στις δυο περιπτωσεις δεν μπορεις να το ξερεις.

Απλα το εχετε υποψη σας, το παρακολουθειτε και το καλοκαιρι προσοχη. Αν δειτε και κοντευει 80 τοτε ανοιγμα και μεγαλυτερη προσοχη στην παστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρακολούθησα και εγώ και κατέγραψα τα παρακάτω αποτελέσματα. ελπίζω να μην χρειαστεί να ανοίξω το play για πάστα

 

PS3 Fat 80gb CECHK04 Date code 8C

 

0': 33 (CPU) - 27 (RSX)

 

2': 43 - 40

 

15': 61 - 55

 

30': 65 - 60

 

2 ώρες tomb raider: {69-70}  -  {69-70}  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 2504b η μεγαλυτερη που εχω δει ειναι γυρω στους 67 c μετα απο 2 2,5 ωρες.κατα μεσω ορο φτανω στους 64. το καλοκαιρι ανεμηστηρας πανω του κ ανα μιαμιση ωρα το πολυ κλεισιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια νομιζω οτι εχω προβλημα με τ ps3 εχω το ΜΜ μου βγαζει τις εξης θερμοκρασιες μολις ανοιγω το πσ3 μετα απο 2 ωρες που ηταν σβηστο.

CPU 41 RSX 35 (μολις το ανοιγω )

CPU 48 RSX 44 (μετα απο δυο λεπτα χωρις gaming)

CPU 78 RSX 74 (μετα απο 1 ωρα gaming Assasins creed 3)

 

το ps3 ειναι τωρα ενα μηνα που το εχω κανει jailbrak και εχει μπει το mm.

ειναι το fat το 80 gb και το εχω 5 χρονια.

Λετε οταν το εκανε downgrade αυτος που μου το εφτειαξε να μην εβαλε καινουργια παστα? γιατι για να το φλασαρεις θελει να βγαλεις ολη την μητρικη νομιζω και μετα να ξανα μπει και θελει αλλαγη παστας λογικα? 

απο οτι εχω παρατηρισει αν ειναι αρκετη ωρα ανοιχτο χωρις gaming δλδ για να φοτρισω τα χειριστήρια πηγαίνει  CPU 67 RSX 63.

Τι λέτε να κανω?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το coldboot (μολις το ανοιγεις) και το idle (ανοιχτο πολυ ωρα χωρις gaming) μου φαινονται σχετικα κανονικα.

θα σου λεγα να το παρακολουθησεις και αν δεις και αν συνεχισεις να εισαι κοντα στο 80 τοτε αλλαξε παστα.

Το φλασαρισμα γινεται χωρις αλλαγη παστας. δεν χρειαζεται να βγει εντελως η μητρικη και οι επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...