Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες Duracell Plus 8 x AAA


ReBeLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ολοι μας χρειαζομαστε μπαταριες για τις διαφορες συσκευες στο σπιτι και ιδιως για τα τηλεχειριστηρια μας, σας παραθετω ενα λινκ με τιμη ανα 8αδα για μπαταριες ΑΑΑ της Duracell, που πιστευω οτι αξιζει.

3.57 euro η 8αδα.

 

http://www.play.com/Electronics/Electronics/4-/37924180/-/Product.html

 

37924180_300x300_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω και το amazon εχει καλες τιμες, παντα ειχε σε μπαταριες και ειναι και δοκιμασμενες! http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B004NT888A/

 

Για να είμαστε αντικειμενικοί, μπορεί να βγαίνει 0,33 λίρες η μια, αλλά εάν συνυπολογίσεις και την ισοτιμία και τα έξοδα συναλλάγματος που χρεώνουν ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΛΕΣ οι τράπεζες όταν ψωνίζεις σε συνάλαγμα, τότε έρχονται όλες στα 0,42 περίπου.

 

ΥΓ Μετά την ανάρτηση του post #13, σκέφτηκα να διορθώσω τη λέξη που χρησιμοποίησα αρχικά.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε αντικειμενικοί, μπορεί να βγαίνει 0,33 λίρες η μια, αλλά εάν συνυπολογίσεις και την ισοτιμία και τα έξοδα συναλλάγματος που χρεώνουν ΟΛΕΣ οι τράπεζες όταν ψωνίζεις σε συνάλαγμα, τότε έρχονται όλες στα 0,42 περίπου.

 

Ναι περιπου ιδια τιμη βγαινουν... αλλα αν τις παρακολουθεις στο αμαζον ισως τις ριξει κι αλλο!

 

Εγω που τις εχω παρει εδω και καιρο δεν εχω κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε αντικειμενικοί, μπορεί να βγαίνει 0,33 λίρες η μια, αλλά εάν συνυπολογίσεις και την ισοτιμία και τα έξοδα συναλλάγματος που χρεώνουν ΟΛΕΣ οι τράπεζες όταν ψωνίζεις σε συνάλαγμα, τότε έρχονται όλες στα 0,42 περίπου.

Μαλλον επαναλαμβανομαστε, αλλα τι να κανω αφου το ξανα γραφετε.

 

Λοιπον, θα τα γραψω πολυ απλα για να κλεισει το θεμα με τις εξτρα χρεωσεις.

Αγοραζω παντα με πιστωτικη απο αμαζον.

 

Εβαλα 2 τεμαχια των μπαταριων για να πιασω τα δωρεαν μεταφορικα, για να μιλαμε επι αυτης της βασης των free μεταφορικων.

 

Παμε λοιπον.

10.59 λιρες Χ2 = 21,18 λιρες συνολο

τελικη τιμη με αλλαγη ΦΠΑ μου βγαζει 21.72 λιρες

 

Αυτα πληρωνω, αν τα παραγγειλω αυτη τη στιγμη, εγγυημενα, τσεκαρισμενα, και τελειωμενα.

 

Κανουμε λοιπον τη διαιρεση 21.72 / 64 μπαταριες = 0.339375 λιρες η καθε μπαταρια.

 

Οποτε, η τιμη που γραφεις ειναι λαθος, αλλαξε τραπεζα αν σου τρωει λεφτα χωρις λογο, αλλα γενικα μην παραπληροφορεις, μιας και σε αλλο τοπικ γραψαμε οτι δεν ισχυουν αυτες οι προμηθειες που γραφετε.

 

Και για να κλεινω το θεμα, σημερα κιολας ΞΑΝΑρωτησα την τραπεζα μου αν μου κρατα την παραμικρη προμηθεια, και αφου πηραν τηλ στα Κεντρικα ελαβα την ενημερωση οτι υπαρχει μηδενικη προμηθεια, και οτι πληρωνω, ειναι ακριβως το ποσο σε ευρω συμφωνα με την ισοτιμια. Τοσο απλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον επαναλαμβανομαστε, αλλα τι να κανω αφου το ξανα γραφετε.

 

Λοιπον, θα τα γραψω πολυ απλα για να κλεισει το θεμα με τις εξτρα χρεωσεις.

Αγοραζω παντα με πιστωτικη απο αμαζον.

 

Εβαλα 2 τεμαχια των μπαταριων για να πιασω τα δωρεαν μεταφορικα, για να μιλαμε επι αυτης της βασης των free μεταφορικων.

 

Παμε λοιπον.

10.59 λιρες Χ2 = 21,18 λιρες συνολο

τελικη τιμη με αλλαγη ΦΠΑ μου βγαζει 21.72 λιρες

 

Αυτα πληρωνω, αν τα παραγγειλω αυτη τη στιγμη, εγγυημενα, τσεκαρισμενα, και τελειωμενα.

 

Κανουμε λοιπον τη διαιρεση 21.72 / 64 μπαταριες = 0.339375 λιρες η καθε μπαταρια.

 

Οποτε, η τιμη που γραφεις ειναι λαθος, αλλαξε τραπεζα αν σου τρωει λεφτα χωρις λογο, αλλα γενικα μην παραπληροφορεις, μιας και σε αλλο τοπικ γραψαμε οτι δεν ισχυουν αυτες οι προμηθειες που γραφετε.

 

Και για να κλεινω το θεμα, σημερα κιολας ΞΑΝΑρωτησα την τραπεζα μου αν μου κρατα την παραμικρη προμηθεια, και αφου πηραν τηλ στα Κεντρικα ελαβα την ενημερωση οτι υπαρχει μηδενικη προμηθεια, και οτι πληρωνω, ειναι ακριβως το ποσο σε ευρω συμφωνα με την ισοτιμια. Τοσο απλα.

 

Με το 0,42€ ο makfil θα μιλαει για €. Τα 0,34£ που λες οτι κοστιζει καθε μπαταρια αντιστοιχουν περιπου σε 0,41€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κι εμενα στη Eurobank με χρεωνουν εξοδα συναλλαγματος καιτ ο βλεπω ξεχωριστα ποσο ειναι καθε φορα.

Φιλος με καρτα απο Alpha δεν βλεπει κατι τετοιο, αλλα η χρεωση που του γινεται ειναι λιγο παραπανω απο την ισοτιμια, αρα κι εκει τον χρεωνουν , ισως πιο λιγα απο οτι η Eurobank.

Εσεις σε ποια τραπεζα εχετε καρτα Visa και δε σας χρεωνουν αυτα τα εξοδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το 0,42€ ο makfil θα μιλαει για €. Τα €0.40 (€0.40 (€0.40 (€0.40 (€0.40 (0,34£))))) που λες οτι κοστιζει καθε μπαταρια αντιστοιχουν περιπου σε 0,41€.

 

runner , ξαναδιαβασε σε παρακαλω το ποστ του φιλου makfil και πες μου, αν σαν συμπερασμα, προκυπτει πουθενα οτι μιλαει για ευρω, και οχι για λιρες. Εγω ετσι το εξελαβα, ξεκιναει μιλωντας για λιρες, και αφου δεν αναφερει τιποτα για ευρω, θεωρησα οτι μιλαει παλι για λιρες. Σοφον το σαφες λοιπον.

 

Τωρα, οπως και να χει, με τον εναν η τον αλλον τροπο οι μπαταριες του αμαζον ειναι φθηνοτερες. Εστω και ελαχιστα. Και σιγουρα, στα 0.42 ευρω η καθεμια , δεν ερχεται. Ειναι οπως ειπες, λιγο κατω απο 0.41 ευρω, ενω η τιμη του τοπικ λιγο κατω απο 0.45 ευρω. Just to say.

 

Βασικα η διαφορα στην τιμη ποσως με ενδιαφερει. Αυτο που ηθελα να διαψευσω (και να τονισω), ειναι το θεμα με την διαφορα συναλλαγματος και τις προμηθειες κτλ κτλ που και προσφατα εγινε αλλου συζητηση, και να ενημερωσω ωστε να μη χρεωνονται τζαμπα και βερεσε λεφτα, μιας και το ξανα τσεκαρα σημερα στην τραπεζα.

Βρειτε τραπεζες με μικροτερη προμηθεια, ή και μηδενικη (προφανως και υπαρχουν).

 

 

 

 

Παντως κι εμενα στη Eurobank με χρεωνουν εξοδα συναλλαγματος καιτ ο βλεπω ξεχωριστα ποσο ειναι καθε φορα.

Φιλος με καρτα απο Alpha δεν βλεπει κατι τετοιο, αλλα η χρεωση που του γινεται ειναι λιγο παραπανω απο την ισοτιμια, αρα κι εκει τον χρεωνουν , ισως πιο λιγα απο οτι η Eurobank.

Εσεις σε ποια τραπεζα εχετε καρτα Visa και δε σας χρεωνουν αυτα τα εξοδα ?

 

Κοιταξτε το θεμα με τις τραπεζες, και φυσικα ρωτηστε τους για το τι ισχυει, μονο κερδισμενοι θα ειστε. Προσωπικα η δικη μου ειναι του Τ.Τ. (και τους ειχα για μπαγλαμαδες, αλλα αφου τοσες τραπεζες σας τραβαν λεφτα και η δικη μου οχι, τοτε μπραβο τους και ας μην τους φαινοταν)

 

 

Και σε CITI χρεώνουν. Ίσως οι άλλες να το απορροφούν μέσω τις ισοτιμίας..

 

Σωστο και αυτο. Οποτε, διευκρινηστε τα. Εγω που ελεγξα, με χρεωνουν ακριβως οσο ειναι η εκαστοτε ισοτιμια την μερα αγορας. Αντε να εχει μια διαφορα μισου εκατοστου, δηλαδη 0.5%, σε σχεση με τα διαφορα currency sites. Και αυτο, με επιφυλαξη. Οποτε, ειμαι ευχαριστημενος.

 

Για του λογου το αληθες, για παραδειγμα

αγορασα ενα ποντικι στις 28/12 , αξιας 24.58 λιρες. Βασει αυτου το site http://www.oanda.com/currency

/converter/  η αξια σε ευρω ειναι 29.95 ευρω (εκεινη την ημερα). Χρεωθηκα 30.10 ευρω στην καρτα. Δηλαδη εχω μια διαφορα 15 λεπτων σε σχεση με τις τιμες του μετατροπεα, που αντιστοιχει δηλαδη σ αυτο το μισο εκατοστο που σου ανεφερα πριν. Σε αλλες αγορες, προηγουμενες, η διαφορα ηταν 0.1 , αλλου 0.2 , αλλα μιλαμε για τετοια ποσοστα μηδαμινης αξιας, οποτε μιλαμε για αμελητεα διαφορα. Σε αλλες παλι, ηταν μηδενικη. Καθησα και τις εψαξα μια προς μια και αρα το λεω υπευθυνα. Λιγο να χανει και στην τιμη το site που προανεφερα, ουσιαστικα ειμαι στα ιδια.

 

Τελος παντων ψαχτειτε και μην δεχεστε να σας παιρνουν προμηθειες 2-3% που ακουσα/ διαβασα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην το κουραζουμε και πολυ το ζητημα, βασικα ειναι πολυ απλο.

 

Η Eurobank γραφει ξεχωριστα τα εξοδα συναλλαγματος ενω οι αλλες τραπεζες τα περικλειουν στην χρεωση που σου κανουν.

Το διασταυρωσα και παλι με ενος φιλου τις χρεωσεις, ιδιας μερας φυσικα, και οι ισοτιμιες ταιριαζαν μονο οταν προσθετα τα εξοδα συναλλαγματος στην χρεωση της Eurobank .

 

Αρα τα ιδια πληρωνουμε ολοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic

 

Για να είμαστε αντικειμενικοί, μπορεί να βγαίνει 0,33 λίρες η μια, αλλά εάν συνυπολογίσεις και την ισοτιμία και τα έξοδα συναλλάγματος που χρεώνουν ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΛΕΣ οι τράπεζες όταν ψωνίζεις σε συνάλαγμα, τότε έρχονται όλες στα 0,42 περίπου.

 

Μιας και ξεκίνησε πάλι αυτή η συζήτηση, θα παραθέσω τις ιστοσελίδες μερικών τραπεζών που αναφέρονται στο θέμα "έξοδα συναλλάγματος".

 

1. Eurobank

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/EurobankVisaClassic2012New.pdf

3η σελίδα

Επιβάρυνση συναλλαγών σε συνάλλαγμα:
2,00%* επί του ποσού της συναλλαγής που πραγματοποιείται στο εξωτερικό.  Οι χρεώσεις σε συνάλλαγμα θα μετατρέπονται σε ευρώ για τις κάρτες VISA  από τη VISA INTERNATIONAL  βάσει των ισοτιμιών της ενώ για τις κάρτες MASTERCARD  και MAESTRO  πρώτα σε δολάρια ΗΠΑ και στη
συνέχεια σε ευρώ από την Τράπεζα, με βάση την ισοτιμία που καθορίζεται από τη
MASTERCARD INTERNATIONAL
.  

* ισχύει από 17/9/2012

 

2. Citibank

http://www.citibank.com/greece/consumer/pdf/mastercard.pdf

Όρος 30

30. H οφειλή από συναλλαγή σε ξένο νόμισμα, πλην του ΕΥΡΩ, θα μετατρέπεται σε Δολάρια ΗΠΑ και στη συνέχεια σε Ευρώ, με βάση τις τρέχουσες συναλλαγματικές ισοτιμίες που εφαρμόζονται από τη EUROPAY INTERNATIONAL / MASTERCARD INTERNATIONAL κατά την ημέρα της καταχώρισης της συναλλαγής μεταξύ της αυτής και της Τράπεζας στα βιβλία της τελευταίας, η οποία μπορεί να είναι μεταγενέστερη της ημερομηνίας πραγματοποίησης της συναλλαγής. Κάθε συναλλαγή σύμφωνα με τα ανωτέρω θα επιβαρύνεται με έξοδα επεξεργασίας συναλλαγών και διαμεσολάβησης τρίτων φορέων ανερχόμενα σε 2,34% επί του ποσού της συναλλαγής πλέον:
(α) 0,10% επί του ποσού της συναλλαγής, εφόσον η συναλλαγή είναι σε νόμισμα κράτους-μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εκτός του ΕΥΡΩ, και (β) 0,39% επί του ποσού της συναλλαγής, εφόσον η συναλλαγή είναι σε οποιοδήποτε νόμισμα κράτους που δεν είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης
.

 

3. Τράπεζα Πειραιώς

http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298553&lang=1&nt=96&from=links&tid=298549

Στις αγορές εκτός ζώνης ΕΥΡΩ εφαρμόζονται έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 2% επί του ποσού της συναλλαγής, με μέγιστο ποσό χρέωσης € 6.

 

4. Εμπορική

http://www.emporiki.gr/files/GR/Useful/static/transaction_terms/dff/basic_transaction_terms.pdf

σελίδα 19

Συναλλαγές (αγορές & μετρητά) στο εξωτερικό με Visa
• Χώρες εντός Ε.Ε.                           Ανέξοδα
Χώρες εκτός Ε.Ε.                                 2%
Συναλλαγές στο εξωτερικό με Mastercard
• Χώρες εντός Ε.Ε.                           Ανέξοδα
Χώρες εκτός Ε.Ε.                                 1%

 

5. Τράπεζα Κύπρου

http://www.bankofcyprus.gr/Documents/Greece/Corporate%20files/Tools%20and%20Pricing/gr/general%20terms/timologio.pdf

σελίδα 5 (Ενότητα Κάρτες)

Μετατροπή ΞΝ σε Ευρώ                         2,05%

 


Προσπάθησα να βρω παρόμοια στοιχεία στην ιστοσελίδα του ΤΤ αλλά δεν βρήκα πουθενά Όρους Χρήσης των καρτών που εκδίδει (Visa, MasterCard). Αλλά και αν υποθέσουμε ότι ΤΤ δεν χρεώνει τις πιστωτικές του κάρτες με έξοδα συναλλάγματος, αυτό δεν σημαίνει ότι αποτελεί τον κανόνα και πρέπει να τον γενικεύουμε υποστηρίζοντας ότι οι Τράπεζες δεν χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος.

 

Φυσικά, εάν αυτή η ιδιαιτερότητα του ΤΤ ισχύει στις πιστωτικές του κάρτες, εύχομαι να συνεχίσει να ισχύει και μετά την επικείμενη εξαγορά του.

 

ΥΓ Προσθέτω κάτι που ξέχασα. Πρόσφατα διαπίστωσα ότι η Eurobank, της οποίας την πιστωτική κάρτα χρησιμοποιώ στο PayPal, άλλοτε ανέγραφε στο μηνιαίο statement έξοδα συναλλάγματος για αγορές κυρίως από το αγγλικό Amazon και άλλοτε όχι. Νομίζοντας ότι στις τελευταίες περιπτώσεις δεν χρεώθηκα με έξοδα συναλλάγματος, το έψαξα και διαπιστώθηκε ότι τα ενσωμάτωναν στη μετατροπή με την ισοτιμία. Παραπονέθηκα και υποσχέθηκαν ότι θα το διορθώσουν στο μέλλον. Είναι ενδεχόμενο, λοιπόν, ορισμένες Τράπεζες να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο και να μην εμφανίζεται η χρέωση αυτή ξεχωριστά.

 

ΥΓ2 Μετά τη συμπλήρωση των παραπάνω στοιχείων για την Τράπεζα Κύπρου, ερεύνησα και για τις κάρτες της ΕΤΕ και διαπίστωσα ότι ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα συναλλάγματος.

 


On topic

Επεξ/σία από makfil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kogi

Μπορεί να είναι όπως λες για την Alpha/Eurobank αλλά όχι,δεν πληρώνουμε όλοι τα ίδια.Αν τσεκάρεις και τις υπόλοιπες τράπεζες τότε μπορείς να βγάλεις ασφαλέστερο συμπέρασμα.

 

@makfil

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να μας πείσεις με το ζόρι και "αντικειμενικά" ότι πληρώνουμε περισσότερα.Κάνεις λες και τα ξέρεις όλα ενώ και στο προηγούμενο θέμα είδες αντιδράσεις,αλλά είσαι ανώτερος και δεν σε έκανε να ψαχτείς λίγο περισσότερο πριν μιλήσεις με σιγουριά πλέον για ΟΛΕΣ τις τράπεζες..

 

Στην δική μου περίπτωση ισχύει ότι ακριβώς λέει ο christs.Αυτός χρησιμοποιεί πιστωτική Τ.Τ,εγώ χρεωστική Πειραιώς.Αν βρείτε φίλους με κάποια από αυτές τις κάρτες και χρεώνεται προμήθεια συναλλάγματος στις αγορές από amazon τότε να παραδεχτώ ότι είμαι χαζός.

 

Christs,η μικρή λογιστική διαφορά που βλέπεις όπως κι εγώ είναι γιατί τα site δίνουν την μέση τιμή συναλλάγματος,ενώ εμείς πληρώνουμε την τιμή αγοράς (ή πώλησης,μπερδεύτηκα) η οποία κυμαίνεται στα επίπεδα που λες.Φαίνεται στο site της εκάστοτε τράπεζας αυτό κάθε μέρα.Δεν είναι φυσικά προμήθεια αυτό και δεν έχει καμία σχεση με 2-3% που γράφεται.

 

Επίσης,μπορώ να ποστάρω screenshot από winbank να δείτε παλιότερες αγορές μου.Βρίσκετε εύκολα την ισοτιμία της ημέρας αγοράς και βλέπετε ότι πλήρωσα ακριβώς ότι λέει +0,3-0,5%.

 

edit:Τώρα είδα την απάντηση.Για την Πειραιώς που χρησιμοποιώ ισχύει ότι λέει(η προμήθεια μάλιστα μπαίνει σαν ξεχωριστή χρέωση) αλλά ΟΧΙ για το amazon.Πρέπει να έχει κάποιου είδους συμφωνία ανεπίσημη.Πολλοί χρησιμοποιούν την χρεωστική της οπότε μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τοτε.... οσοι λοιπον ΔΕΝ πληρωνετε εξοδα συναλλαγματος, καντε μια διαιρεση του ποσου που σας χρεωσε η τραπεζα σε ευρω και της αρχικης τιμης του amazon σε λιρες (πριν την εφαρμογη του ελληνικου ΦΠΑ) και πειτε μας ποσο βγαινει ο λογος αυτος...

 

Να αναφερετε και ποια ημερα εγινε η χρεωση απο την τραπεζα για να συγκριθει με μια δικια μου περιπου ιδιας μερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...