Προς το περιεχόμενο

Επιλογή antivirus


troupdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους , έχω αγοράσει ένα laptop hp , εδω κ 15 μέρες . Μαζί με την εγκατάσταση των windows υπήρχε κ το norton antivirus. Αν δεν κανω λαθος στο δινει μεχρι καποιο διαστημα δωρεαν κ μετα για να το αποκτησεις πρεπει να το αγορασεις. Γενικοτερα για το norton γνωριζω οτι ειναι πολυ βαρυ προγραμμα κ τραβαει πολυ ενεργεια απο την cpu η κανω λαθος ? Αυτο που σκεφτομουν ηταν να το κανω uninstall κ να περασω καποιο αλλο antivirus. Έχετε να προτεινεται κάποιο ?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο και βασικότερ είναι να ξέρεις που κάνεις κλικ στο ιντερνετ.

 

οποσδήποτε περνάς το δωρεάν malwarebytes

 

και αν θες δωρεάν antivirus το avast free

 

αν θες να πληρώσεις kaspersky int. sec. 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το malwarebytes από οτι καταλαβαινω λειτουργει παραλληλα με το antivirus σωστα? Σχετικα με το northon πιστευεις οτι θα κανω καλα να το απεγκαταστησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το norton δεν ειναι τοσο βαρυ οσο ηταν πριν μερικα χρονια εχει βελτι

ωθει αρκετα <br><br>

Προσωπικα θα το κραταγα μεχρι να τελειωσει η προσφορα και περναγα καποιο δωρεαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το malwarebytes λειτουργεί παράληλα. απλά η δωρεάν εκδοση δεν τρέχει real time protection, μια στο τόσο πρέπει να το τρέχεις να κάνεις ένα σκανάρισμα εσύ. αλλά είναι απίστευτο!

 

το νορτον τώρα για ψιλοσαπάκι το έχω. κράτα το μέχρι να λήξει και περνάς μετά το avast. και κάτι άλλο πολύ σημαντικό είνα να βάλεις firefox με addblock plus kai addblock edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ για τις συμβουλες , σχετικα με τον browser που ανεφερα χρησιμοποιω google chrome υπαρχει κατι αντιστοιχο εκει οπως αυτο που ανεφερες για firefox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα την free version του  malwarebytes, το εγκατεστησα  κ μου το αναφερρει ως δοκιμαστικη εκδοση. Εγω δηλαδη καθε φορα θα πρεπει να παταω στην επιλογη "σαρωτης" ωστε να σκαναρει το συστημα μου , σωστα? Αυτη ειναι  η διαφορα σχετικα με την πληρωμενη εκδοση ? Στην πληρωμενη εκδοση που τρεχει σε real time αυτο γινεται αυτοματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα την free version του  malwarebytes, το εγκατεστησα  κ μου το αναφερρει ως δοκιμαστικη εκδοση. Εγω δηλαδη καθε φορα θα πρεπει να παταω στην επιλογη "σαρωτης" ωστε να σκαναρει το συστημα μου , σωστα? Αυτη ειναι  η διαφορα σχετικα με την πληρωμενη εκδοση ? Στην πληρωμενη εκδοση που τρεχει σε real time αυτο γινεται αυτοματα?

Συγχαρητήρια μόλις απέτυχες το τεστ "Προσέχω τι πατάω γιατί μετά θα τρέχω και δεν θα φτάνω".  :mrgreen:

 

Όταν κάνεις εγκατάσταση ένα πρόγραμμα πρέπει πάντα να κοιτάς τι τσεκάρεις και τι πατάς agree. Στην προκειμένη περίπτωση ήταν μικρό το κακό, απλά ενεργοποιήθηκε η pro έκδοση του malwarebytes για ένα μήνα. Στο τέλος της εγκατάστασης είχε την επιλογή να το ξετσεκάρεις άμα ήθελες. Το τελευταίο καιρό όλο και αυξάνονται τα προγράμματα που ενώ είναι freeware σου προσφέρουν να εγκαταστήσεις toolbar ή και άλλα άχρηστα προγράμματα, που στην ουσία δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από το να βαραίνουν τον browser και το σύστημα.  :-)

 

Στο malwarebytes στη pro έκδοση υπάρχει realtime προστασία που σε προστατεύει εκείνη τη στιγμή από τους ιούς, αλλά για μένα είναι αχρείαστο άμα έχεις ενεργοποιημένο το web shield του avast. Κάνεις πλήρη σάρωση με το malwarebytes μια φορά το μήνα για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κολλήσει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κανω απεγκατασταση κ το ξανακατεβασω χωρις να επιλεξω να ενεργοποιηθει η δοκιμαστικη εκδοση ?

 

Τότε λογικά θα κατεβάσει το free version - όσο για το Norton... κατα τη γνώμη μου πάντα δεν αξίζει ούτε τα μισά από όσο κοστίζει. Προτείνω και εγώ, avast! free antivirus 7 αν όχι το καλύτερο, από τα καλύτερα. Αν τώρα θες να ξοδέψεις κάτι, θα πρότεινα και εγώ το Kaspersky Internet Security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thomasG4 Πάντως επειδη εκανα ξανα την εγκασταστη του malwarebytes , δεν ειδα καποια επιλογη για να μπορεις να ξετσεκαρεις την pro εκδοση .Μπορει να εχουν αλλαξει οι οροι κ να στην  παρεχουν για ενα μηνα δωρεαν  μετα αν θελεις να συνεχισεις την αγοραζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν περίπου δυο μήνες είχα κάνει την τελευταία εγκατάσταση και θυμόμουν ότι υπήρχε η επιλογή. Μήπως δεν κατέβασες την free έκδοση από το site τους; Πατάς εκεί που λέει For Home και στο Μalwarebytes Anti-Malware FREE.

 

Στο τέλος της εγκατάστασης πρέπει να είναι έτσι επιλεγμένα

 

 

WEMl9E3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μετά από τεστάρισμα των περισσότερων γνωστών προγραμμάτων το Eset Smart Security. Είναι πολύ καλό και ελαφρύ σε αντίθεση με το Norton/Panda κλπ και παρέχει πολύ καλό firewall και antivirus. 

 

Επίσης το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με το malwarebytes. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...