Προς το περιεχόμενο

Pipo S1 [ROMs/συζήτηση/αξεσουάρ]


kostastnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να τα λέμε οι κάτοχοι του Pipo S1! Υπάρχουν ήδη 2 θέματα στις Προσφορές, αλλά επειδή εκεί δεν είναι το κατάλληλο μέρος και πρέπει να ψάχνουμε τα post μέσα σε άσχετα, το συγκεκριμένο θέμα θα είναι πιο ξεκάθαρο!

 

Για αρχή να πω ότι το δικό μου μόλις ήρθε δεν δούλευε ένα κομμάτι του digitizer.. Κλασσικό φαινόμενο και με λίγο πάτημα στις άκρες του tablet κόλλησε καλύτερα πάνω στην πλαστική βάση και από τότε δουλεύει άψογα.. 

 

Πάμε λίγο και στις ROM που δοκίμασα.. Εννοείται ότι η stock ήταν στα κινέζικα με άπειρα κινέζικα apps.. Οπότε κατευθείαν έφυγε και πήγα στην TNT(TopNotchTablet) R3.. Καλή σχετικά αλλά έπασχε από το θέμα του mount/unmount sd με αποτέλεσμα όλη την ώρα να αναβοσβήνει το tablet ενώ είναι σε αναμονή.. 

 

Μετά δοκίμασα μία από το arctablet που ήταν σχετικά καλή αν και ρίχνει την απόδοση.. Ενδεικτικά η TNT R3 στο  quadrant είχε 4300+ σκορ, ενώ η arctablet 3700+.. Δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο σε πρόβλημα.. 

 

Τώρα φοράω την mixed της 22-Ιανουαρίου από το 4pda, που ένα παλικάρι ανακάτεψε 2 official.. Πολύ σταθερή, μεγάλη συμβατότητα με εφαρμογές, αλλά έχει ρίξει την ανάλυση από 160dpi σε 120dpi.. Είναι που είναι η οθόνη χάλια, με αυτό τον τρόπο την αποτέλειωσε.. Στο quadrant 3700+ κι εδώ.. 

 

Επόμενη για δοκιμή είναι η official της 21-12-2012.. 

 

Από αξεσουάρ έχω πάρει από ebay τα παρακάτω:

 

θήκη: http://www.ebay.com/itm/150874951811 παρήγγειλα 2.. Η μία έχει πολύ ζόρικο φερμουάρ, οπότε δεν την συστήνω.. 

 

καλώδιο mini-hdmi σε hdmi: http://www.ebay.com/itm/390511835344 Άψογο! 

 

φορτιστής τοίχου: http://www.ebay.com/itm/190705402077 Αυτόν χρησιμοποιώ κυρίως, γιατί σε έναν στα άλλα θέματα ο μανίσιος κάηκε κυριολεκτικά.. Αυτός φαίνεται να είναι μια χαρά ως τώρα (3-4 πλήρης φορτίσεις)

 

αντάπτορας για μανίσιο φορτιστή: http://www.ebay.com/itm/200796272180 απλό ανταπτοράκι για μετατροπή σε ευρωπαική πρίζα.. 

 

screen protector: http://www.ebay.com/itm/390417479879 Δεν το δοκίμασα ακόμα.. 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τα ανεβασω το απογευμα που θα ειμαι σε vdsl..

 

Οι roms περίπου ειναι σαν διανομές.. Όλες έχουν βάση την official και ο καθε dev βάζει-βγάζει πράματα για να την κάνει καλύτερη..

 

Υπάρχουν και μερικές rom generic για τον rk3066 αλλα προς το παρών είναι σε νηπιακό στάδιο.. Ίσως κάποια στιγμή δούμε και cm10 ή cm10.1!!

Επεξ/σία από kostastnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε kostastnt ,και ημουν έτοιμος να ανοίξω και εγώ για να έχουμε μια αλληλοβοηθεία αλλά με πρόλαβες.

 

Oι official roms είναι στο site της pipo Link.png Site: http://www.pipo.cn/En/index.php?m=Product&a=show4&type=2&id=233">εδώ

Η ΤΝΤ R3  Link.png Site: http://www.topnotchtablets.com/support">εδώ

Και πολύ χρήσιμα forums (με roms και πολλές άλλες πληροφορίες) Link.png Site: http://www.flashmyandroid.com/forum/forumdisplay.php?657-Pipo-Smart-S1">εδώ και Link.png Site: http://www.slatedroid.com/forum/448-pipo-s1/">εδώ

Kαι το ρώσσικο forum με την mixed rom που αναφέρει ο kostastnt Link.png Site: http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=382615&st=2180#entry18620376">εδώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δοκίμασε κανείς την επίσημη της 21/12/2012 , τι αλλαγές έχει σε σχέση με τη stock ?</p>

 

Αυτην θα δοκιμασω σημερα πιο αργα..

 

Οταν λεμε stock εννοουμε αυτην που ηρθε το ταμπλετ και σε αλλους ειναι του σεπτεμβρη και σε αλλους του νοεμβρη, ετσι;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα στο mega όλες τις rom για να μπορούν να τις κατεβάσουν όλοι.. Αν έχετε υπόψιν σας κανά, άλλον hoster free πείτε να τα βάλω κι εκεί..

 

Εργαλείο για restore rom: RKBatchTool1.5en.zip

 

Εργαλείο της pipo (ψιλοάχρηστο): PiPoUpgradeTool.zip

 

Official Rom 21-12-2012: S1 firmware_english version_21-12-12.zip

 

Custom ROM από topnotchtablet: pipo_s1_TNT_R3.zip

 

Custom ROM από arctablet: kasty-pipo-s1-ds733-41-20121227-rooted-arctablet.zip

 

Custom ROM mixed από 4pda.ru από 13-01-13: S21_firmware_mixed_13-01-13.zip

 

Custom ROM mixed από 4pda.ru από 22-01-13: PIPO_S1_firmware_mixed_S3_22-01-13.zip

 

Αυτές έχω δοκιμάσει ως τώρα εκτός από την official που θα δοκιμάσω σήμερα.. 

 

Αν βρήκε κάποιος άλλη και την ΔΟΚΙΜΑΣΕ ας μας αναφέρει τι έγινε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα Κωστα

 

Εχω κατεβασει την ΤΝΤ 3, απο εκει που λεει ο mikegad και την εχω περασει απο τις 23 Γεναρη που παρελαβα. Οι οδηγιες ειναι απλες και κατανοητες. Αν τις ακολουθησετε κατα γραμμα δεν θα αντιμετωπισετε κανενα θεμα.

 

Μεχρι στιγμης θετικες εντυπωσεις. Με τη συγκεκριμενη rom το tablet-ακι ειναι απευθειας rooted και εχει περασμενα επανω πολλα απο τα βασικα καλουδια που μπορει να χρειαστεις για να το δουλεψεις σε basic κατασταση. Απο το τελευταιο ΣΚ ξεκινησα τους πειραματισμους με launchers.

 

Ενα ενδιαφερον αρθρο για το εν λογω θεμα ειναι αυτο Link.png Site: http://www.talkandroid.com/guides/beginner/best-launcher-apps-for-android-tablets/">Site

 

Αφου δοκιμασα τις περισσοτερες εκ των επιλογων, απέρριψα όσους launcher ειναι για android τηλεφωνα γιατι εμφανιζουν και τα εικονιδια για το τηλεφωνο (κλησεις, sms κτλ) που δεν εβρισκα πως να τα "απενεργοποιησω" και κατεληξα στον ADW.Launcher.

Μεχρι στιγμης απο το λογω που τον εχω δουλεψει, ειναι αρκετα ελαφρυς (εννοω σε ποιοτητα κυλισης, κολληματα στα transitions, στα μενου κτλ) και εχει αρκετες δυνατοτητες παραμετροποιησης. Ειναι free εκδοση (κατεβασμα απο το market) και εχει και επι πληρωμη που σου ανοιγει επιπλεον καλουδια και ρυθμισεις. Αλλα και στη βασικη εκδοση ειναι υπερπληρης (για τα αρχαρια android δεδομενα μου).

 

Τωρα ψαχνω να βρω για τον συγκεκριμενο widgets κατι που δεν εχω καταφερει ακομα.

Ο λογος εξαρχης που ασχοληθηκα για launcher ηταν γιατι στο app drawer δεν μπορουσα να γκρουπαρω εφαρμογες (πχ ολα τα παιχνιδια σε folders οπως γινεται στο iphone) και επισης δεν μπορουσα να μεταφερω τα εικονιδια στη σειρα που ηθελα εγω (οπως μπορεις στο iphone) αλλα επρεπε να "ανεχομαι" την αλφαβητικη στοιχιση του android.



Ανέβασα στο mega όλες τις rom για να μπορούν να τις κατεβάσουν όλοι.. Αν έχετε υπόψιν σας κανά, άλλον hoster free πείτε να τα βάλω κι εκεί..

 

Εργαλείο για restore rom: RKBatchTool1.5en.zip

 

Εργαλείο της pipo (ψιλοάχρηστο): PiPoUpgradeTool.zip

 

Official Rom 21-12-2012: S1 firmware_english version_21-12-12.zip

 

Custom ROM από topnotchtablet: pipo_s1_TNT_R3.zip

 

Custom ROM από arctablet: kasty-pipo-s1-ds733-41-20121227-rooted-arctablet.zip

 

Custom ROM mixed από 4pda.ru από 13-01-13: S21_firmware_mixed_13-01-13.zip

 

Custom ROM mixed από 4pda.ru από 22-01-13: PIPO_S1_firmware_mixed_S3_22-01-13.zip

 

Αυτές έχω δοκιμάσει ως τώρα εκτός από την official που θα δοκιμάσω σήμερα.. 

 

Αν βρήκε κάποιος άλλη και την ΔΟΚΙΜΑΣΕ ας μας αναφέρει τι έγινε!

 

Απο ολες τις παραπανω ποια σου αρεσε, ποια υπερεχει και γιατι?

 

Προς το παρον ειμαι με την TNT 3 και την θεωρω πληρη (δουλεψα για 1-2 μερες με τη rom που ειχε ερθει το tablet με τα κινεζικα επανω).

 

Η mixed S3 που βλεπω οτι ειναι η πιο φρεσκια λεει τιποτα (σε συγκριση παντα με την ΤΝΤ 3)?

 

Το μονο αρνητικο που εχω δει (δεν ξερω αν φταιει η rom ομως) ειναι οτι σε μερικες ταινιες (κυριως 1080p) o ηχος απο το ηχειο ειναι πολυ πεσμενος παρολο που ειναι στο τερμα. Την ιδια στιγμη αν παιξεις αλλη κανονικη ταινια ή mp3 σε "ξεκουφαινει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα Κωστα

 

Εχω κατεβασει την ΤΝΤ 3, απο εκει που λεει ο mikegad και την εχω περασει απο τις 23 Γεναρη που παρελαβα. Οι οδηγιες ειναι απλες και κατανοητες. Αν τις ακολουθησετε κατα γραμμα δεν θα αντιμετωπισετε κανενα θεμα.

 

Μεχρι στιγμης θετικες εντυπωσεις. Με τη συγκεκριμενη rom το tablet-ακι ειναι απευθειας rooted και εχει περασμενα επανω πολλα απο τα βασικα καλουδια που μπορει να χρειαστεις για να το δουλεψεις σε basic κατασταση. Απο το τελευταιο ΣΚ ξεκινησα τους πειραματισμους με launchers.

 

Ενα ενδιαφερον αρθρο για το εν λογω θεμα ειναι αυτο http://www.talkandroid.com/guides/beginner/best-launcher-apps-for-android-tablets/"]Site[/url]

 

Αφου δοκιμασα τις περισσοτερες εκ των επιλογων, απέρριψα όσους launcher ειναι για android τηλεφωνα γιατι εμφανιζουν και τα εικονιδια για το τηλεφωνο (κλησεις, sms κτλ) που δεν εβρισκα πως να τα "απενεργοποιησω" και κατεληξα στον ADW.Launcher.

Μεχρι στιγμης απο το λογω που τον εχω δουλεψει, ειναι αρκετα ελαφρυς (εννοω σε ποιοτητα κυλισης, κολληματα στα transitions, στα μενου κτλ) και εχει αρκετες δυνατοτητες παραμετροποιησης. Ειναι free εκδοση (κατεβασμα απο το market) και εχει και επι πληρωμη που σου ανοιγει επιπλεον καλουδια και ρυθμισεις. Αλλα και στη βασικη εκδοση ειναι υπερπληρης (για τα αρχαρια android δεδομενα μου).

 

Τωρα ψαχνω να βρω για τον συγκεκριμενο widgets κατι που δεν εχω καταφερει ακομα.

Ο λογος εξαρχης που ασχοληθηκα για launcher ηταν γιατι στο app drawer δεν μπορουσα να γκρουπαρω εφαρμογες (πχ ολα τα παιχνιδια σε folders οπως γινεται στο iphone) και επισης δεν μπορουσα να μεταφερω τα εικονιδια στη σειρα που ηθελα εγω (οπως μπορεις στο iphone) αλλα επρεπε να "ανεχομαι" την αλφαβητικη στοιχιση του android.

 

Ανέβασα στο mega όλες τις rom για να μπορούν να τις κατεβάσουν όλοι.. Αν έχετε υπόψιν σας κανά, άλλον hoster free πείτε να τα βάλω κι εκεί..

 

Εργαλείο για restore rom: RKBatchTool1.5en.zip

 

Εργαλείο της pipo (ψιλοάχρηστο): PiPoUpgradeTool.zip

 

Official Rom 21-12-2012: S1 firmware_english version_21-12-12.zip

 

Custom ROM από topnotchtablet: pipo_s1_TNT_R3.zip

 

Custom ROM από arctablet: kasty-pipo-s1-ds733-41-20121227-rooted-arctablet.zip

 

Custom ROM mixed από 4pda.ru από 13-01-13: S21_firmware_mixed_13-01-13.zip

 

Custom ROM mixed από 4pda.ru από 22-01-13: PIPO_S1_firmware_mixed_S3_22-01-13.zip

 

Αυτές έχω δοκιμάσει ως τώρα εκτός από την official που θα δοκιμάσω σήμερα..

 

Αν βρήκε κάποιος άλλη και την ΔΟΚΙΜΑΣΕ ας μας αναφέρει τι έγινε!

Απο ολες τις παραπανω ποια σου αρεσε, ποια υπερεχει και γιατι?

 

Προς το παρον ειμαι με την TNT 3 και την θεωρω πληρη (δουλεψα για 1-2 μερες με τη rom που ειχε ερθει το tablet με τα κινεζικα επανω).

 

Η mixed S3 που βλεπω οτι ειναι η πιο φρεσκια λεει τιποτα (σε συγκριση παντα με την ΤΝΤ 3)?

 

Το μονο αρνητικο που εχω δει (δεν ξερω αν φταιει η rom ομως) ειναι οτι σε μερικες ταινιες (κυριως 1080p) o ηχος απο το ηχειο ειναι πολυ πεσμενος παρολο που ειναι στο τερμα. Την ιδια στιγμη αν παιξεις αλλη κανονικη ταινια ή mp3 σε "ξεκουφαινει".

Δεν σου αναβοσβηνει για mount/unmount της sd? Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ξεχασα. Ειναι οντως το μονο κυριως ενοχλητικο (απλα οταν δεν ειμαι κοντα το ταμπλετ δεν το βλεπω για αυτο το ξεχασα).

Σωστος. Οταν ειναι η micro sd μεσα, περιοδικα (χωρις συγκεκριμενο χρονο ομως) αναβει η οθονη, εμφανιζει στο tray ενα μηνυμα για sd mount/unmount και μετα ξανασβηνει η οθονη.

Το αρνητικο της ολης αυτοβουλης "ενεργειας" θεωρω πως ειναι η καταναλωση μπαταριας, γιατι υποχρεωνει το ταμπλετ να βγει απο το low consumption mode.

 

Αυτο διορθωνεται με την mixed S3? Γιατι η ΤΝΤ 3 το εχει. Δεν ξερω βεβαια μηπως ειναι θεμα και της καρτας και αν αλλαξεις καρτα sd σταματησει να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό σε ένα site για την mixed S3

 

 


1. Integrated Root (run SuperSu to update files after installing ROM).
2. Default language English.
3. A standard set of applications for english version plus added DocumentsToGo.
4. The pixel density is reduced to 120dpi so everything is smaller.
5. A bit faster performance.
6. No bugs, used older firmware versions, the memory card does not fall off, the sound does not fall off.
7. IMPORTANT! To prevent WiFi from turning off in sleep mode, you need to stick "Always" in the WiFi settings.
8. The system partition is increased to 2 GB.

 

Αυτό το "used older firmware versions" σημαίνει ότι χρησιμοποίησε παλαιότερο firmware για να διορθώσει το πρόβλημα με τον ήχο και την sd κάρτα.

Πόσο παλιότερο όμως? Επίσης υποτίθεται ότι τα νεότερα firmware λύνουν προβλήματα, άρα υπό κανονικές συνθήκες θα ήθελες να πηγαίνεις μπροστά, όχι πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φοράω τώρα αλλά δεν αξίζει ΚΑΘΟΛΟΥ.. Όντως δεν έχει bugs, αλλά για άγνωστο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω το παλικάρι από 160dpi την ανάλυση την πήγε στα 120dpi.. Είχε που είχε μάπα οθόνη, τώρα έγινε άθλια..

 

Αυτό που χρειαζόμαστε είναι μια TNT r3 με διόρθωση για την sd.. Εκεί νομίζω θα είμαστε τέλεια.. Σε λίγο καιρό που θα έχω χρόνο θα αρχίσω να ψάχνω για kitchens κτλ μπας και καταφέρω τίποτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks m8. Οποτε μενω στην TNT 3 προς το παρον.

 

Αληθεια, noob ερωτηξης, αν θελω μελλοντικα να παω πχ στην TNT 4, πως μπορω να το κανω χωρις να χασω τις εφαρμογες μου, τις ρυθμισεις μου, τα savegames μου κτλ. γενικα όλο το σεταρισμα μου. Υπαρχει τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Thanks m8. Οποτε μενω στην TNT 3 προς το παρον.</p>

<p> </p>

<p>Αληθεια, noob ερωτηξης, αν θελω μελλοντικα να παω πχ στην TNT 4, πως μπορω να το κανω χωρις να χασω τις εφαρμογες μου, τις ρυθμισεις μου, τα savegames μου κτλ. γενικα όλο το σεταρισμα μου. Υπαρχει τροπος?</p>

 

Tnt r4 δεν θα βγει, μιας και το παλικαρι που τις φτιαχνει ειναι εμπορος και πλεον δεν ασχολειται με το pipo..

 

Για backup βαλε το titanium.. Εγω προσωπικα προτιμω να τα κανω με το χερι.. Πανω απο μιση ωρα δεν παιρνει κι ετσι ανακαλυπτω και πιθανα bugs στις rom..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...