Προς το περιεχόμενο

seagate 3tb sata3 - 105 ευρώ


bobiras13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα τον F4 φοβαμαι να παρω οτιδηποτε αλλο, δυστυχως ολοι τα χαλια τους εχουν, ποσοστα 20-30% DOA/failed τον πρωτο μηνα στο newegg εχουν εξισου ολοι μεχρι και οι πολυδιαφημισμενοι και δηθεν αξιοπιστοι red μαλιστα που πρεπει να ειναι μεγαλη αποτυχια! Απεναντι σε αυτον τον seagate ισως προτιμουσα τον sv35.5 αν ηταν μικροτερη η διαφορα της τιμης.

 

Να πουμε οτι επεσε αλλες δυο λιρες η τιμη, και ειναι στις 89.99 πλεον... (με την ανοδο της λιρας ομως παλι σημερα για μας ειναι στα 107.5€ <_< . Βεβαια και οσοι τον πηραν χθες θα υποστουν την νεα ισοτιμια αν παραμεινει, οποτε η χθεσινη τιμη θα ειναι 110 ευρω μετα την χθεσινοβραδινη κουρσα της λιρας)

 

και εγώ με Samsung F4 και F1 ειμαι.. μια χαρα με εχουν βγαλει.

δεν κυκλοφορουν πλεον τετοιοι ή σχετικοι απο Samsung πλεον;;

Θελω εναν 3ΤΒ αλλα δεν ξερω προς τα που να κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Την samsung HDD την εξαγορασε/απορροφησε η seagate, οποτε οχι. Μαλιστα κυκλοφορησε λιγο μετα την εξαγορα εναν με ονομασια "samsung F4" ο οποιος ομως φαινοταν απο το part number οτι ειναι seagate, ειχε γινει "σκανδαλο" στο newegg εξαιτιας του οτι δεν ειχε καμια σχεση με τον γνησιο (failures  κλπ) και εκανε το "λαθος" το μαγαζι να συνεχισει να τον πουλαει ακριβως στον κωδικο που πωλουσε μεχρι τοτε τον γνησιο!!!

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=22-152-245&SortField=0&SummaryType=0&Pagesize=10&PurchaseMark=&SelectedRating=1&VideoOnlyMark=False&VendorMark=&IsFeedbackTab=true&Keywords=%28keywords%29&Page=1#scrollFullInfo

 

Ευτυχως οπως ειπα βγαζει ματι ο "μαιμου" και απο το part "ST...." και πανω δεξια που γραφει "barracuda green"

 

33bodhg.png  

 

O γνησιος:  

 

Samsung-EcoGreen-2-TB-F4.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου έσκασε ακόμα ένας δίσκος Seagate - boot δίσκος σε Server ο οποίος μου έκανε corruption σε αρχεία συστήματος.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να επιλέξω ποτέ ξανά Seagate... όσο πιο φθηνός και να είναι.

 

Western Digital δεν μου έχει χτυπήσει μέχρι τώρα ποτέ ούτε ένας... σύμπτωση; Δεν νομίζω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι στην αντίθετη περίπτωση, σε ποσοστά (γιατί  μιλάμε για πάρα πολλούς δίσκους):

 

wd: 25% failure

seagate: 12% failure

 

εντελώς υποκειμανικά μιλάω για δίσκους που έχω αγοράσει εγώ και χάλασαν.... σε άλλους δεν ξέρω τι ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιπτωση καλη εταιρεια η κακή είναι σχετικό.

μου έχουν σκάσει ακόμα κ wd raid edition στα χέρια κ σε μια χρόνια έτρεξα για rma 12 δίσκους wd. Και 1 seagate. Απλα έτυχε.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει, ολοι εχουν πιθανοτητα να χαλασουν.. γι αυτο οπου υπαρχει δυνατοτητα, να υπαρχουν ολα σε backup δισκο..

αμα βρω καμια καλη ευκαιρια 3Τβ θα χτυπησω καποιον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σειρά δίσκων οποιασδήποτε εταιρίας και μοντέλου που να έχει μην έχει βγάλει warning με ριγμένα SMART timings ή και να έχει χτυπήσει μια και έξω...

 

ΚΑΜΙΑ ΣΕΙΡΑ.

 

Σίγουρα παίζουν ρόλο τα εξής:

Εταιρία

Μοντέλο

Χώρα κατασκευής

Εργοστάσιο κατασκευής

Συνολική διάρκεια εργασίας του δίσκου

Αν τον έχουμε για OS ή για storage

Τροφοδοτικό του PC

UPS και διακυμάνσεις τάσης της ΔΕΗ

και last but not least... TYXH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το HDTune pro είναι για τα μπάζα.

 

Πες μας ποιο ακριβώς warning έχει βγάλει. Δες με hard disk sentinel αν είναι οκ. δοκίμασε και western digital life checker ή όπως λέγετε να δείς οτι είναι μια χαρά.

Πολύ πιθανών να σου έβγαλε warning για data loss πχ ύστερα απο διακοπή ρεύματος ή καμια τέτοια βλακεία. Είναι άκυρο warning γενικά και το έχω δεί ακόμα και στο laptop μου που κάθομαι τώρα απο την 1η μέρα που το έκλεισα απότομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ultra dma something > 10 counts

 

το θεμα ειναι οτι ειναι seagate και οτι τον ακουω να κανει κατι περιεργους ηλεκτρομαγνητικους θορυβους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου έσκασε ακόμα ένας δίσκος Seagate - boot δίσκος σε Server ο οποίος μου έκανε corruption σε αρχεία συστήματος.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να επιλέξω ποτέ ξανά Seagate... όσο πιο φθηνός και να είναι.

 

Western Digital δεν μου έχει χτυπήσει μέχρι τώρα ποτέ ούτε ένας... σύμπτωση; Δεν νομίζω... 

 

εμένα εχει γίνει ακριβως το αντιθετο, εχω χασει πανω απο 5-6 WD που κατα καιρους τυχαια αγοραζα, ακόμα και ενας που δεν πρόλαβε να χαλασει τον εριξα μια μερα που βιαζομουν κατω και χαλασε. ετσι καταλαβα οτι ειναι η μοιρα μου να μου χαλανε οι WD, ενω seagate εχω απειρους δισκους και δεν εχει παθει κανεις, μα ΚΑΝΕΙΣ το παραμικρό....

 

πρόσφατα αγόρασα για ενα φιλο WD, του πηρα τον black με τα 5 χρόνια εγγύηση γιατι ξερω οτι αφου τον εχω ακουμπήσει εγω έχει 1000% παραπανω πιθανότητες να χαλάσει ... :P 

 

πλεον μετα τις "πλυμμήρες" δεν υποστηρίζω καμια εταιρία, δεν πα να κλεισουνε και οι δυο..........

 

θα βγει ένας που θα πει το αντίστροφο...

 

ασφαλή συμπεράσματα :-D

:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε όλοι σας δίκιο... το αποτέλεσμα είναι με ποιον δίσκο εσείς κοιμάστε πιο ήρεμα... εγώ με Western Digital κοιμάμαι σαν πουλάκι και αν θέλω να βλέπω και όμορφα όνειρα βάζω σειρά RED και τέλος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...