Προς το περιεχόμενο

Sapphire 6950 Dirt 3 Edition πρόβλημα με ανεμιστήρα


ikskarda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

 

Εδω και 3 μηνες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το δεξι ανεμιστηρακι της GPU. Κανει ενα θορυβο περιεργο, σαν μπιστολακι των μαλλιων, λες και προσπαθει να μαρσαρει. Ο θορυβος αυτος οταν ξεκιναει και κανει αυτο το μαρσαρισμα, διαρκει καποια λεπτα, μετα σταματαει για λιγο και στην συνεχεια ξανααρχιζει.

 

Αυτο συμβαινει μερικες φορες απο την αρχη με το που ανοιξω τον υπολογιστη η κατα την διαρκεια που τον εχω ανοιχτο και παιζω καποιο παιχνιδι ειτε βλεπω καποιο video ας πουμε στο youtube.

 

Στο CCC και στο AIDA64 δειχνει την θερμοκρασια σε φυσιολογικα επιπεδα, 40 βαθμους και 30% fan usage

και κοντα στα 3800-4000 rpms.

 

Αρχικα δοκιμασα αλλαγη drivers αλλα το προβλημα παρεμεινε. Πριν κανενα μηνα ανοιξα τον υπολογιστη και τον καθαρισα και για 2-3 μερες σταματησε ο θορυβος απο το δεξι fan, αλλα στην συνεχεια επανηλθε και ειναι καθημερινως. Ενω δουλευει η καρτα, αν πιεσεις τον ανεμιστηρακι με το δαχτυλο και σταματησει να γυρναει, ο θορυβος παυει εντελως , οταν βγαλεις το δαχτυλο αμεσως "ξαναφορτωνει"

 

Τι μπορει να συμβαινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα  πας και αγοραζεις αντισκουριακο/λιπαντικο λαδι,στη συνεχεια λυνεις τη ψυκτρα,και βγαζεις απο πανω τον ανεμιστηρα που εχει το προβλημα,Αν δεν κανω λαθος στηριζεται σε 3 μικρες βιδες.Στο κατω μερος του ανεμιστηρα υπαρχει ενα αυτοκολητο,το ξεκολας και απο κατω θα δεις κατι σαν ταπα.Την αφαιρεις,και ριχνεις μεσα λιγη ποσοτητα απο το αντισκουριακο λαδι.Τελος να ξανασυναρμολογεις ολα, τα καθαριζεις πολυ καλα απο σκονες κλπ περνας καινουργια θερμοαγωγιμη παστα και μονταρεις τη ψυκτρα πανω στην καρτα σου.Δοκιμασε το και πες μας αν ειχε αποτελεσμα.ΜΕ αυτη τη διαδικασια ουσιαστικα λιπαινουμε τον αξονα του ανεμιστηρα που γυριζει 

 

με τη sapphire 6950 dual fan(παρομοια με τη δικη σου) στο 30% fan usage εχω περιπου 1778 rpm ενω στο 100% εχω 4200 rpm.μου φαινεται λιγο περιεργο να εχεις στο 30% 3800-4000 rpms,οποτε προτεινω πριν κανεις τα παραπανω,να εγκαταστησεις το atiman uninstaller,να απεγκατασησεις και να ξαναεγκατασησεις τους τελευταιους drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη, βρηκα μια παστα που ειχα και εβγαλα την καρτα, την ελυσα τελειως, καθαρισα τα πλαστικα και τα ανεμιστηρακια και περασα νεα παστουλα. εδω και 2 μερες τωρα δεν εχει ακουστει καθολου ο θορυβος αυτος και τα rpms παιζουν κοντα στα 1800 με 30% fan usage ...

 

ας δουμε αν θα παρουσιαστει και μετα θα δοκιμασω αυτο με το λαδακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα  πας και αγοραζεις αντισκουριακο/λιπαντικο λαδι,στη συνεχεια λυνεις τη ψυκτρα,και βγαζεις απο πανω τον ανεμιστηρα που εχει το προβλημα,Αν δεν κανω λαθος στηριζεται σε 3 μικρες βιδες.Στο κατω μερος του ανεμιστηρα υπαρχει ενα αυτοκολητο,το ξεκολας και απο κατω θα δεις κατι σαν ταπα.Την αφαιρεις,και ριχνεις μεσα λιγη ποσοτητα απο το αντισκουριακο λαδι.Τελος να ξανασυναρμολογεις ολα, τα καθαριζεις πολυ καλα απο σκονες κλπ περνας καινουργια θερμοαγωγιμη παστα και μονταρεις τη ψυκτρα πανω στην καρτα σου.Δοκιμασε το και πες μας αν ειχε αποτελεσμα.ΜΕ αυτη τη διαδικασια ουσιαστικα λιπαινουμε τον αξονα του ανεμιστηρα που γυριζει 

 

με τη sapphire 6950 dual fan(παρομοια με τη δικη σου) στο 30% fan usage εχω περιπου 1778 rpm ενω στο 100% εχω 4200 rpm.μου φαινεται λιγο περιεργο να εχεις στο 30% 3800-4000 rpms,οποτε προτεινω πριν κανεις τα παραπανω,να εγκαταστησεις το atiman uninstaller,να απεγκατασησεις και να ξαναεγκατασησεις τους τελευταιους drivers

 έχεις να προτείνεις κάποιο αξιόλογο αντισκουριακο/λιπαντικο λαδι; Από ηλεκτρονικό κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 έχεις να προτείνεις κάποιο αξιόλογο αντισκουριακο/λιπαντικο λαδι; Από ηλεκτρονικό κατάστημα;

 

 

δεν εχω να προτεινω κατι ιδιατερο.εγω εχω ενα ακυρο (μαρκα guard) που το χρησιμοποιω απο το ποδηλατο μεχρι τα ανεμηστηρακια σε κανα παλιο υπολογιστη.απλα νομιζω ειχα διαβασει εδω στο φορουμ για και κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι έψαξα πρέπει να είναι τύπου wd-40 όταν πρόκειται για ηλεκτρονικά λόγο θερμοκρασιών κλπ. Βρήκα αρκετά στο εμπόριο. Εγκυκλοπαιδικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...