Προς το περιεχόμενο

Καινούριο laptop


CastorTroy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίτλοι τέλους για το Toshiba Satellte οπότε ψάχνω καινούριο λαπτοπ διότι είναι απαραίτητο για την δουλειά μου.

 

Τα οικονομικά είναι πολύ περιορισμένα οπότε δεν θέλω με τίποτα να υπερβώ τα 500 ευρώ. Παιχνίδια στο λαπτοπ δεν παίζω, οι μόνες μου απαιτήσεις είναι να είναι γρήγορο και να μπορεί να σηκώσει πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις. Κυρίως για χρήση ίντερνετ + όποια ανοιγμένη εφαρμογή, οθόνη τουλάχιστον 15" και καλό ήχο (απόρροια της συνήθειας από τα harman kardon). Μια καλή εγγύηση - τεχνική υποστήριξη θα ήταν επίσης πολύ ευχάριστη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

Επεξ/σία από CastorTroy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ φίλε.

 

Το Lenovo που αναφέρεται σε παραπάνω ποστ φαίνεται καλό - ειδικά με την τιμή της προσφοράς.

 

Μέχρι στιγμής, έχω καταλήξει εδώ:

 

http://www.e-lenovo.gr/p.ThinkPad-Edge-E530-B980-4GB-500GB-W8-me-DORA-Polyleitourgiki-Vasi-Polyfortistis-Lenovo.794640.html

 

Πείτε μου την γνώμη σας και εναλλακτικές αν μπορείτε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις τα κριτιρια επιλογης σου σε σχεση με αυτα στο δικο μου τοπικ?για να βοηθηθω κι εγω.

πιο πολυ μου γεμισε το ματι το dell,και σιγουρα εχει καλυτερο επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιόν επεξεργαστή αναφέρεσαι Κώστα??

Αν θυμάμαι καλά και εσύ για απλή χρήση θες το laptop. Ο B980 είναι ένας πολύ δυνατός επεξεργαστής, που σε απλή χρήση είναι υπεραρκετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αφου με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα παιρνει τον dell ,γι αυτο το ειπα.

και γενικα νομιζω ο dell ειναι πιο πληρης,αν κανω λαθος διορθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις τα κριτιρια επιλογης σου σε σχεση με αυτα στο δικο μου τοπικ?για να βοηθηθω κι εγω.

πιο πολυ μου γεμισε το ματι το dell,και σιγουρα εχει καλυτερο επεξεργαστη.

 

Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλες απαιτήσεις Κώστα - ιδιαίτερα εφ' όσον δεν σκοπεύω να παίζω παιχνίδια. Καλή ποιότητα εικόνας και ήχου + ένας επεξεργαστής με τον οποίο να μπορώ να δουλεύω στο ιντερνετ άνετα και χωρίς κολλήματα. 

 

Από μάρκες είμαι σίγουρα ή σε Dell ή σε Lenovo ή σε ένα Satellite (τα μοντέλα τα βρήκα με την σημαντική βοήθεια της Μαγδαληνής)

Λογικά είμαι μεταξύ αυτών των τριών αναλόγως που θα αποφασίσω να κινήσω το μπάτζετ μου:

 

http://www.skroutz.gr/s/2921147/Toshiba-Satellite-C850-1MC-B960-4GB-500GB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/2712162/Dell-Inspiron-15-3520-i3-3110M-4GB-500GB.html

 

http://www.e-lenovo.gr/p.ThinkPad-Edge-E530-B980-4GB-500GB-W8-me-DORA-Polyleitourgiki-Vasi-Polyfortistis-Lenovo.794640.html

 

Το lenovo είναι αλήθεια πως φαίνεται για μένα η καλύτερη περίπτωση μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CastorTroy, μου ξέφυγε το εξής σημαντικό στο συγκεκριμένο toshiba, που πρόσεξα μόλις τώρα.

Είναι αγγλική έκδοση. Δηλαδή δεν θα έχεις τα 2 χρόνια εγγύηση, συν τον πρώτο χρόνο ότι κι αν συμβεί, που δίνει η toshiba στην χώρα μας, αλλά 1 χρόνο.

Γενικά τα περισσότερα toshiba μεταξύ 400-500 , αυτή τη στιγμή στην αγορά, βλέπω ότι είναι αγγλικές εκδόσεις. 

 

edit, το lenovo έχει πολυ καλά χαρακτηριστικά σε καλή τιμή. Αυτό που θα κανα εγώ, είναι ένα τηλ για να ρωτήσω αν η εγγύηση του, συμπεριλαμβάνει και τα μεταφορικά.

Γιατί ένας χρόνος εγγύση και αν κάθε φορά που τους χρειάζεσαι, πρέπει να πληρώνεις και τα πήγαινε-έλα, δεν συμφέρει.

Εχει τα τηλ τους στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που λεει οτι εχει ενα χρονο εγγυηση?γιατι στο site ,δεν βλεπω πουθενα να λεει ακομα και για ενα χρονο κατι?!

στη τελικη ,ποσες φορες θα χρειαστει να το στειλει κανεις?

αν ειναι τοσο χαλια...τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site μπορεί να μην το αναφέρει, αλλά τα Thinkpads Enge έχουν ένα χρόνο εγγύηση.\

Της dell ναι είναι διετής με τα μεταφορικά μέσα, αλλά αν γίνει η αγορά από την χώρα μας.

 

που λεει οτι εχει ενα χρονο εγγυηση?γιατι στο site ,δεν βλεπω πουθενα να λεει ακομα και για ενα χρονο κατι?!
στη τελικη ,ποσες φορες θα χρειαστει να το στειλει κανεις?
αν ειναι τοσο χαλια...τι να πω..

 

Κώστα είναι να μην σου τύχει, γιατί μπορεί για το ίδιο πρόβλημα, να χρειαστεί να πάει το laptop πάνω από μια φορά στο service.

Οπότε, αν έχεις πάρει κάτι με 450 ευρώ και χρειαστεί να το πας δυο φορές, από 20 ευρώ τη φορά, παύει πλέον να είναι ευκαιρία.

Η toshiba πχ χρεώνει 20 ευρώ μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το 1 χρονος εγγυηση νομιζα οτι ισχυει μονο στην apple.

πραγματικα τραγικο,αν αυριο μου πουν κατι τετοιο.

τα μεταφορικα ειναι ενα αλλο θεμα,καθαρα ρισκο.

σε αλλη περιπτωση το dell ετσι? (με τα ολα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι?Γιατί δεν κοιτάς με αυτά τα χαρακτηριστικά και το Lenovo L520 που έχουν πάρει πολλοί από το φόρουμ με αυτά τα χαρακτηριστικά?Θα προσπαθήσω να συνοψίσω λίγο τις διαφορές.

 

L520

Οθόνη (1600χ900)

Εγγύηση (3 χρόνια)

Τιμή (-80€)

Ποιότητα (η σειρά L είναι ανώτερη της E κατασκευαστικά)

 

E530

Usb 3.0 (Με 10€ βάζεις και στο L)

Hdmi (Το L έχει displayport οπότε θα χρειαστεί ένα έξτρα ανταπτοράκι)

Έχει λειτουργικό

Μεγαλύτερος δίσκος

Ελάχιστα καλύτερος επεξεργαστής

Τα δώρα (αν σε ενδιαφέρουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

το E οπως λες εχει πολλα εξτρα καλουδια(πλην της οθονης που ειναι κανονικη και την 3ετη εγγυηση).

παρελειψες οτι ο Ε εκτος απο τα εξτρα δωρα που εχει,που κακα τα ψεμματα,δεν ειναι και αχρηστα,ερχεται με 8αρια ,οποτε εν μερη θα εχω και ησυχο κεφαλι οσον αφορα το λογισμικο.

σε αλλη περιπτωση ειπα τον dell γιατι ειναι ~στη μεση χρηματικα στα 424 ( http://www.skroutz.gr/s/3032831/Dell-Inspiron-15-3521-i3-3227U-4GB-320GB-FreeDOS.html ) με ενα ολοκληρωμενο συστημα απο εγγυηση και θυρες+επεξεργαστη+εγγυηση με τεχνικο στο σπιτι για 2 χρονια,χωρις εξτρα μεταφορικα καθε φορα ΑΝ χρειαστει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,όντως και το 3521 είναι πολύ καλή επιλογή,ίσως η πιο ολοκληρωμένη σε αυτά που κοιτάτε μαζί με τον castortroy.Μόνο δίσκο αν χρειάζεσαι μεγαλύτερο και λειτουργικό θέλει.

 

Το 3520 από την άλλη είναι το πιό πλήρες από όλα(αλλά και αρκετά ακριβότερο),με μόνο μείον  την απουσία usb3.

 

Μεταξύ των Lenovo που λες,σκέψου ότι με τα 80€ της διαφοράς τους παίρνεις 1TB δίσκο+usb3 express card+αντάπτορα hdmi οπότε χάνονται τα πλεονεκτήματα του E530.Μόνο το λειτουργικό μένει και τα δώρα τα οποία δεν είναι άχρηστα αλλά ούτε κοστίζουν και όσο λένε.Ο επεξεργαστής πραγματικά δεν έχει διαφορά άξια λόγου.

 

Οπότε αν έχετε λειτουργικό να βάλετε,εγώ θα διάλεγα μεταξύ του Dell 3521 και του Lenovo L520.Μόνο αν χρειάζεστε Windows κοιτάξτε το E530 και αν σας παίρνει οικονομικά το Dell 3520.

 

Α,και περιττό να πω ότι στα 450€ περίπου παίρνετε αρκετά καλύτερα χαρακτηριστικά στο amazon,ακόμα και 17άρια υπάρχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...