Προς το περιεχόμενο

Test "δυσανεξίας"


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Συγγενικό μου πρόσωπο βρίσκεται στον κίνδυνο (σε εισαγωγικά) να δώσει 60€ και να πληρώσει εναν "ειδικό" για το εν λόγω τεστ .

 

Πιάνεις λέει ένα σίδερο/σου δίνει κάτι καλώδια/δεν κατάλαβα , και με βάση την ηλικία , φύλο κλπ σου λέει τι τροφές να μήν τρώς για να χάσεις κιλά  .

 

Πχ να μη τρως κοτόπουλο , σπανάκι , ρύζι κλπ .

 

Επειδή με το πρόσωπο αυτό αλλά και την οικογένειά μου , το αποτέλεσμα είναι να φανώ γραφικός , μαλάκας της υπόθεσης , αρνητικός χωρίς λόγο , παπάρας , και γενικά το μαύρο πρόβατο ,

 

και επειδή βρίσκομαι γενικότερα κοντά με το θέμα επιστήμη 

 

είμαι παράλογος που θεωρώ την εν λόγο μέθοδο , κομπογιαννίτικη ;

 

Έχετε ακούσει ή έχετε κάποια γνώμη για το εν λόγο "θαύμα" ;;;

 

Εχω κουραστεί να με έχουν για τρελό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικά σου είναι τα λεφτά; Αστον να τα φάει και οι κομπογιαννητες κάπως πρέπει να ζήσουν. Παλιά είχα και εγώ όρεξη και τους έδινα επιχειρηματα, τώρα άπλα γελάω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξαδέρφια μου συγκεκριμένα . Προσπαθώ όσο μπορώ να τους δώσω να καταλάβουν οτι ναι μεν ο κόσμος αδυνατίζει , αλλά είναι λογικό . Απο τα 100 διαφορετικά φαγητά , σου λέει "θα τρως μονο αυτά τα 60 " . Μειώνεται το εύρος τροφών , αρα δεν το βλέπω σαν κατι το σουπερ επιστημονικό .

Το θέμα ειναι οτι κάποια στιγμή θα χάσει 5 κιλά , και θα λέει "σου τα έλεγα βλάκα" . Αντε να εξηγείς μετά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα κάνει εγώ και μου έβγαλε ότι δεν μπορούσα να φάω το 70% των τροφών εκεί έξω. Το υπόλοιπο 30% έπρεπε λέει να το αγοράζω απο βιολογικά για 1002 λόγους...με τα οποία δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, απλά κοστίζουν το 4απλάσιο.

 

Κατα τ'άλλα εντάξει 60 ευρώ δεν είναι και τραγικό ποσό, οπότε δεν χρειάζεται να το κάνεις και θέμα. Ας πάει να το δοκιμάσει και εφόσον δεν κάνει κάποια επικίνδυνη δίαιτα θα δει αν είναι αποτελεσματικό ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κολλάω στο 60ρι , απλά κολλάω στο οτι δεν μου κάθεται καλά το γεγονός οτι δεν έχει μια επιστημονική υπόσταση αυτή η "μέθοδος" . Πιάνεις κάτι και σου λέει να μην φας το τάδε , ταδε , ταδε , ταδε .

 

Ε Δε μου κάθεται .

 

Αν φορούσα και εγω μια ποδιά , και έλεγα να μη φας απο τα 10 , τα 8 τρόφιμα , και να ζουσες με τα 2 μόνο , λογικό και επόμενο να χάσεις κιλα ...................

 

 

Και για να μην παρεξηγηθώ , δεν είμαι στενόμυαλος . Τωρα μπορεί να τρέφω αμφιβολίες αλλά αν διαβάσω , δω , ακούσω κάτι αλλά και γνώμες ειδικών ή και αθρώπων που το έκαναν , μπορεί να πειστώ . Απλά ειμαι σε φάση διερεύνησης .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τολμήσει να πάει και να τους πληρώσει κιώλας.Πριν μερικούς μήνες το είχα δει που το παρουσιάζαν σε βίντεο και έδειχναν ποσο μάπα είναι.Σου βάζει 2 μαντζαφλάρια στα χέρια, τα κρατά και μετά και καλά σου δείχνει σε μια οθόνη το σώμα σου και πως περνάνε οι "μαγικές δυνάμεις" απο μέσα του και σε θεραπεύουν κτλ.Δεν μπορώ να βρω το βίντεο γιατί δεν θυμάμαι το όνομα αν μπορείς γράψε πως λένε τη συσκευή ή τη "θεραπεία" ή οτιδήποτε "επιστημονικό" τέλος πάντων να στα βρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσανεξία τροφών υπάρχει αλλά να εντοπιστεί με αυτή τη μέθοδο δε μου φαίνεται λογικό.

Επίσης η επίδραση της στην παχυσαρκία δεν είναι ξεκάθαρη,και ακόμη και αν επιδρά δεν είναι ο βασικός λόγος.

 

Υπάρχουν κάποια τεστ αίματος που εντοπίζουν τις διάφορες δυσανεξίες αλλά και αυτά δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστα.

Ας κάνει ένα τέτοιο αν θέλει οπωσδήποτε να ξοδέψει 60ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυσανεξια στην λακτοζη. Οταν μου πρωτοπαρουσιαστηκε κ εψαχνα να βρω σε ποια ομαδα τροφων υπαρχει το θεμα , απευθυνθηκα στον διευθυντη γαστρεντερολογιας στρατιωτικου νοσοκομειου που ειναι φιλος της οικογενειας μου κ μου ειπα ξεκαθαρα οτι δεν υπαρχει τετοιο τεστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι μούφα το τεστ. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα 60 ευρώ, αλλά ότι πιστεύουν τις μούφες. Οπότε, αν πάνε και τους ψήσει ο "επιστήμων", σύντομα θα δίνουν κερατιάτικα για δήθεν σούπερ τροφές, συμπληρώματα και τέτοιες αηδίες. Κάνε ό,τι μπορείς να τους αποτρέψεις, αν και οι πιθανότητες είναι εναντίον σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , τελευταίες εξελίξεις .

 

Γυρνάει και μου λέει "ο συνάδερφός μου απο το μαγαζί , με το τεστ αυτό έχασε 25 κιλά . Κάτσε στην μιζέρια και τον αρνητισμό σου βλάκα ξάδερφε . Τι άλλο θέλεις για να πειστείς , μόνο εσυ λές το αντίθετο ".

 

 

θελω να κλάψω

 

ας κάνει οτι θέλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...