Προς το περιεχόμενο

Intenso 3TB Memory Center 3.5'' -> αποσυνδέεται σε USB 3.0


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσίμπησα αυτόν το δίσκο προχθές, όλα ωραία και καλά, εκτός απ' το γεγονός ότι όταν τον έχω σε όποια απ' τις δύο USB 3.0 θύρες του HAF X, μετά από λίγα λεπτά (μπορεί και ~20 δευτερόλεπτα) αποσυνδέεται.

 

Όταν τον βάζω στις USB 2.0 όλα φαίνονται μια χαρά. Τον έχω εδώ και ώρες και είναι όλα εντάξει.

 

Το πρόβλημα το εμφάνισε απ' την πρώτη στιγμή, όμως χθες και προχθές που πέρασα 2.4ΤΒ δεδομένων σε USB 3.0, δε μου έκανε κάποια αποσύνδεση.

 

Να πω ότι δύσκολο να έχουν πρόβλημα οι θύρες του HAF X, αφού στο παρελθόν είχα συνδεδεμένα πάνω τους μερικά USB flash disks χωρίς να υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όχι, υπάρχει πρόβλημα.

 

Πήρα άλλον έναν εσωτερικό 3ΤΒ και πήγα να περάσω τα δεδομένα απ' τον εξωτερικό στον εσωτερικό σε USB 3.0 και μετά από λίγα δευτερόλεπτα αρχίζει τα κουλά.

 

Τώρα τον έχω σε USB 2.0 και προς το παρόν όλα φαίνονται εντάξει.

 

Υπενθυμίζω ότι με USB 3.0 flashάκι δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 x Etron EJ168 chips:
  1. Up to 4 USB 3.0/2.0 ports (2 on the back panel, 2 via the USB bracket connected to the internal USB header)

 

Παίζει και να έχει άλλες δύο, αλλά παρόλο που έχω περάσει οδηγό, τρέχουν σε USB 2.0.

 

4598_m.jpg

 

Στις δύο μπλε δεξιά έχω συνδέσει τα USB 3.0 καλώδια που πάνε στις μπροστινές ports του HAF X. Αυτές τρέχουν κανονικά σε USB 3.0, αλλά έχω το πρόβλημα που αναφέρω, με το δίσκο. Με φλασάκι είναι κομπλέ και οι δύο.

 

Οι άλλες δύο είναι eSATA/USB combo ports μάλλον:

 

4882.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη την UD4 έχεις έτσι? Την ίδια έχω και εγώ και δεν κατάφερα με τίποτα να μου δει εξωτερικό σε USB 3. Τα 3άρια flashάκια ήταν ΟΚ. Τι drivers δοκίμασα τι δίσκους άλλαξα, τίποτα. Μιλάω για τις δύο backplate 3άρες πάντα. Τελικά έβαλα μία PCI Xpress που είχα με 2 USB 3 (Nec chip) και ο εξωτερικός έπαιξε κανονικότατα με ταχύτητες 115-120.

 

Δεν ξέρω αν έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και άλλα παιδιά, πάντως πιστεύω ότι είναι θέμα του eltron chip...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τη UD4 έχω.

 

Απλά αυτό που έχω κάνει, είναι να συνδέσω τα 2 καλώδια που φεύγουν απ' το front panel του HAF X στις 2 μπλε θύρες που είναι μόνες τους.

 

Τις άλλες μπλε δεν έχω καταφέρει να τις κάνω να παίξουν σε USB 3.0, παρόλο που θεωρητικά ελέγχονται απ' το ίδιο chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι.

 

Πάντως όταν τον συνδέω στις μπροστινές του HAF X, οι οποίες στην ουσία είναι απ' το back panel της μητρικής, τον διαβάζει, ξεκινάει να περνάει δεδομένα, αλλά σε λίγα δευτερόλεπτα κολλάει.

 

Η πλάκα είναι ότι ενώ το έκανε απ' την πρώτη στιγμή, όταν ξεκίνησα να περάσω δεδομένα (~1.5ΤΒ), δεν είχε πρόβλημα, τα περνούσε με μεγάλη ταχύτητα. Ε αυτό κράτησε 1-2 μέρες. Πλέον κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τη UD4 έχω.

 

Απλά αυτό που έχω κάνει, είναι να συνδέσω τα 2 καλώδια που φεύγουν απ' το front panel του HAF X στις 2 μπλε θύρες που είναι μόνες τους.

 

Τις άλλες μπλε δεν έχω καταφέρει να τις κάνω να παίξουν σε USB 3.0, παρόλο που θεωρητικά ελέγχονται απ' το ίδιο chip.

Μα μόνο οι 2 μόνες τους στο back panel είναι 3άρες. Αν θέλεις περισσότερες πρέπει να συνδέσεις bracket πάνω στην μητρική (άλλες 2 δηλαδή και τέρμα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ είσαι σωστός, δεν το διάβασα σωστά.

 

Anyway, απ' τη στιγμή που ο δίσκος έχει εξωτερική τροφοδοσία και δε βασίζεται απλά στη USB 3.0 θύρα, δε νομίζω ότι είναι θέμα τροφοδοσίας.

 

Πάντως όπως είπες κι εσύ, με το USB 3.0 flashάκι δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...