Προς το περιεχόμενο

[camera] Panasonic Lumix GF5 με φακό Pancake Powerzoom 14-42mm @ amazon 301€


downhill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια καλή mirrorless σε καλή τιμή (300 Ευρώ περίπου)

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007RM0WZW/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=photo

 

Η προσφορά τρέχει εδώ και αρκετές μέρες, πρέπει να έχουν μεγάλο στοκ. 

Την παρήγγειλα για φίλο και ήρθε με UPS

πρώτες θετικές εντυπώσεις: πολύ κόμπακτ & σέξι, γρήγορο AF, ωραία οθόνη (touchscreen), πολύ εύκολο μενού, αθόρυβο ηλεκτρικό ζουμ. 

Ο φακός είναι η "καλή" σειρά της panasonic (σειρά Χ) και από μόνος του κοστίζει 200+ Ευρώ. έκανα μια γρήγορη συγκριτική δοκιμή με τον 12-50 της Olympus και μου φάνηκε καλύτερος με κάθε επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, φαίνεται πολύ καλή αν και μή νομίζεις, 30 φωτογραφίες τράβηξα, δεν έκανα καμιά σοβαρή δοκιμή. 

 

το χαρακτηρισμό σέξι τον έδωσα αφενός για το design (έχει και ενσωματωμένο φλας, πολύ βασικό) και αφετέρου για όλες τις μικρές λεξούλες που έχει πάνω στο φακό με κόκκινο χρώμα (power OIS, X, HD) και με φτιάχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε έλεος οι Έλληνες καταστηματάρχες θα κάνουν κάνα σοβαρό ξεστοκάρισμα;

 

βγάζουν την D3000 σε νορμαλ τιμή και τη θεωρούμε ξεστοκάρισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

250 λιρες για να υπαρχει το ινφο αν τυχον αλλαξει (πανω η κατω) η τιμη μιας και η ισοτιμια δεν ειναι σταθερη.

 

Ο φακος δεν εχει καποιο σπεσιαλ ζουμ οπως ισως φανει για καποιους το "powerzoom" στον τιτλο,  αλλα ειναι powered zoom το οποιο ειναι ενα βασικο μειονεκτημα, δεν κανουμε ζουμ με το χερι δηλαδη, αλλα με κουμπακια οπως στις κομπακτ.

 

Αν καποιον τον ενδιαφερει μονο να κερδισει λιγα cm^3 να την προτιμησει, αν τον ενδιαφερει να εχει πιο πληρη μηχανη με διαφορα, με 23* περιπου ευρω παραπανω τελικη τιμη υπαρχει ακομα η G3 στα 325€* τελικη, που εχει και viewfinder και περιστρεφομενη οθονη και φακο με χειροκινητο ζουμ και 16MP αντι για 12 και λιγο καλυτερο Picture Quality. (μπορει να ξεχναω και αλλα "και"). Υστερει μονο στις διαστασεις αφου εδω εχουμε μια λιγο πιο κομπακτ μηχανη.

 

*edit 16.00

Μολις επεσε η τιμη της G3 αλλες 10 λιρες, στα 11 ευρω πλεον η διαφορα ( 312€ τελικη για μια βδομαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακος δεν εχει καποιο σπεσιαλ ζουμ οπως ισως φανει για καποιους το "powerzoom" στον τιτλο,  αλλα ειναι powered zoom το οποιο ειναι ενα βασικο μειονεκτημα, δεν κανουμε ζουμ με το χερι δηλαδη, αλλα με κουμπακια οπως στις κομπακτ.

Τωρα αν σου πω οτι με την ΝΧ1000 και τον 50-200αρη φακο που πηρα εχω μερικες φορες πιασει τον εαυτο μου να αναπολει αυτα τα ... κουμπακια για το ζουμ...!!! (κουραση ρε παιδι μου αυτο το γομαρι :P)

Για φακο τυπου 14-42 φυσικα το χειροκινητο ειναι παιχνιδακι και μαλλον... must!

 

downhill να σου πω... ειναι ωραια τα φετιχ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορά μεγέθους είναι αισθητή

εδώ απεικονίζεται η GF5 με τους δύο διαφορετικούς κιτ φακούς

GF5bothKitLenses-580-90.jpg

 

διαστάσεις G3

allroundview-001.jpg?v=2182

 

και διαστάσεις GF5

108x67x37mm δηλαδη στο πάχος είναι σχεδόν η μισή (εξέχει και το viewfinder βέβαια στην g3)

 

Αν είναι να κουβαλάς ένα θηρίο παίρνεις DSLR καλύτερα (πχ. nikon 3100)

H φιλοσοφία του m4/3 συστήματος είναι να είναι compact

 

 

 



Τωρα αν σου πω οτι με την ΝΧ1000 και τον 50-200αρη φακο που πηρα εχω μερικες φορες πιασει τον εαυτο μου να αναπολει αυτα τα ... κουμπακια για το ζουμ...!!! (κουραση ρε παιδι μου αυτο το γομαρι :P)

Για φακο τυπου 14-42 φυσικα το χειροκινητο ειναι παιχνιδακι και μαλλον... must!

 

downhill να σου πω... ειναι ωραια τα φετιχ!

χεχε, για βίντεο όμως το powered zoom είναι όλα τα λεφτά! πολύ ομαλή κίνηση και αθόρυβο, ενώ με το χέρι κάνεις άγαρμπες κινήσεις και κουνιέται η εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

14-42 ειναι ο φακος της G3 οποτε λες και εσυ οτι ειναι must παροτι ξεκινας αναποδα και εκτος θεματος (κοιτα σποιλερ) :P

 

 

 

Ειναι δηλαδη πολυ σκληρος στην περιστροφη του ο 50-200 της samsung; Τι ειναι αυτο που σε δυσκολευει; Το χειροκινητο ζουμ ειναι εργαλειο και ταχυτατο και ακριβες, κατι που δεν ειναι το ηλεκτρικο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα φανταζομαι οτι powered zoom σε μεγαλα μεγεθη θα ηταν... καταστροφη για την μπαταρια...!

Δεν ξερω να σου πω ακριβως/σιγουρα τι με ενοχλει, απλα αυτο που ειπα καποιες στιγμες αναπολω το κουμπακι... Ισως να εχει να κανει με το μεγεθος του 50-200αρη φακου που ειναι δυσαναλογα μεγαλος σε σχεση με την ΝΧ1000 και δε με βολευει παρα πολυ στο να χειριζομαι με το ενα χερι το ζουμ (αναγκαστικα με το αριστερο μου) και με το αλλο να κρατω σταθερη τη μηχανη, ενω αν ειχα το κουμπι θα κραταγα με τα 2 χερια τη μηχανη πολυ πιο σταθερα με τοσο εμπροσθιο βαρος που αποκτα με το φακο... γυριζοντας δηλαδη το τεραστιο δαχτυλιδι του ζουμ με τον φακο να βγαινει καπου 15-20 εκατοστα μπροστα προκαλω και ασταθεια στην μηχανη, δεν ειναι οτι ειναι δυσκολο να το περιστρεψω απλα χανω ας πουμε την θεση ισορροπιας με αποτελεσμα να χανω και το αντικειμενο που στοχευω ή/και το focus, οποτε αν μιλαμε για ..150-200χιλ (~300 σε αναλογια 35αριου) τα πραγματα γινονται λιγακι αβολα (χανεται και χρονος)... νταξει δεν ειναι και point 'n' shoot το ξερω αυτο :) ... μαλλον χρειαζομαι κι αλλη εξασκηση! :P

 

 

χεχε, για βίντεο όμως το powered zoom είναι όλα τα λεφτά! πολύ ομαλή κίνηση και αθόρυβο, ενώ με το χέρι κάνεις άγαρμπες κινήσεις και κουνιέται η εικόνα

Συν οτι εχω παρατηρησει τρελη φασαρια σε ησυχο περιβαλλον ζουμαροντας με τον 50-200αρη. Καλα και το powered zoom θα εχει καποιο ηχο που θα εγγραφεται στο βιντεο, αλλα οι αγαρμπες κινησεις με το χερι εκτος της κινησης που θα μπει στην εικονα εχουν αντικτυπο και στον ηχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Downhill

ειπα ηδη οτι ειναι πιο κομπακτ η GF5 και ειναι το πλεονεκτημα της.

 

Αλλα αυτο που λες για την 3100 δεν το καταλαβα. Τι σχεση εχει το μεγεθος της G3 με της 3100;

 

GF5  108x67x37

G3   115x87x61

3100  124x96x75

 

Οπως δειχνει δηλαδη η GF5 διπλα στην G3, ετσι δειχνει η G3 διπλα στην 3100.

 

Και βεβαια ο φακος στην πανω φωτο ειναι κλειστος αν δεν κανω λαθος, οταν δουλευει η μηχανη ειναι ετσι

 

ZURCOMPG3T-S.JPG

 

 

 

Τελος παντων ζυγιζει ο καθενας και αποφασιζει αναλογα με το τι επιθυμει, γι αυτο υπαρχουν και τοσα διαφορετικα μοντελα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη την τεσταρα τη μηχανη ο μονος λογος που το σκεφτομαι ειναι η πολυ κακη αντιμετωπιση του θορυβου ουσιαστικα απο τα 800iso και πανω...αν κ η τιμη ειναι σουπερ.Ποιοτικα παντως με τις NEx ειναι η μερα με τη νυχτα στα iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Downhill

ειπα ηδη οτι ειναι πιο κομπακτ η GF5 και ειναι το πλεονεκτημα της.

 

Αλλα αυτο που λες για την 3100 δεν το καταλαβα. Τι σχεση εχει το μεγεθος της G3 με της 3100;

 

GF5  108x67x37

G3   115x87x61

3100  124x96x75

 

Οπως δειχνει δηλαδη η GF5 διπλα στην G3, ετσι δειχνει η G3 διπλα στην 3100.

 

Και βεβαια ο φακος στην πανω φωτο ειναι κλειστος αν δεν κανω λαθος, οταν δουλευει η μηχανη ειναι ετσι

 

 

 

 

 

Τελος παντων ζυγιζει ο καθενας και αποφασιζει αναλογα με το τι επιθυμει, γι αυτο υπαρχουν και τοσα διαφορετικα μοντελα. ;)

 

matrixxx, εννοώ στην ουσία ότι αν η κάμερα δεν μπαίνει σε τσέπη μπουφάν ή πχ. βερμούδας δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να πας στο σύστημα αυτό. Με την ίδια ευκολία που κουβαλάς την G3 κουβαλάς και μια μικρή DSLR. Αν είναι να θυσιάσεις ποιότητα, τουλάχιστον να έχεις φορητότητα.. Την 3100 την ανέφερα ενδεικτικά, υπάρχουν και μικρότερες DSLR (πχ. η νέα canon 100d, 117x91x69mm αλλά εκεί ανεβαίνεις σε τιμή γιατί είναι καινούριο μοντέλο.

Ενημερωτικά: Το βάρος της G3 με τον κιτ φακό και μπαταρία είναι 544 γραμμάρια, το βάρος της νικον 3100 με τον 18-55 και τη μπαταρία είναι 705 γραμμάρια. To βάρος της GF5 με τον φακό και μπαταρία είναι 362 γραμμάρια 

Το ότι ο φακός επεκτείνεται όταν ανοίγει δεν παίζει ρόλο στο θέμα της φορητότητας, εκτός αν κάποιος κουβαλάει τη μηχανή αναμμένη

όσον αφορά το θόρυβο στα ψηλά ISO, εγώ προσωπικά προτιμώ να έχω φωτεινότερους φακούς παρά να ανεβάζω ISO. με τον πολύ καλό pancake panasonic 14/2.5 η GF5 γίνεται ακόμα πιο κόμπακτ και ανεβαίνει η φωτεινότητα και η ποιότητα της εικόνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...