Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη βιογραφικού | Επαγγελματικό


codesix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα επειδή δεν ξέρω πως να φτιάξω το βιογραφικό μου

ψάχνω εταιρία η ιδιώτη για να το κάνει για μένα σωστά και επαγγελματικά.

 

Γνωρίζετε κάποια εταιρία που να αναλαμβάνει τέτοιου είδους δουλειά ?

 

Πιστεύω αξίζει το 50άρι € που θα δώσω γιατί θα ξέρω ότι το έφτιαξε
κάποιος επαγγελματίας και ότι δεν έχει δομικά λάθη..

 

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπες εδώ: Europass έγγραφα του βιογραφικού σημειώματος (πρότυπο και οδηγίες), είναι ένα αρκετά καλό πρότυπο.
Κατέβασε το ελληνικό πρότυπο και διάβασε τις οδηγίες συμπλήρωσης. 

Λίγο χρόνο να αφιερώσεις και θα το κάνεις μόνος, εύκολο είναι. 

 

 

εκτός αν σε τρώει να δώσεις ένα 50άρι, οπότε να το αναλάβω εγώ  :devil:  :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως ρε φίλε τσάμπα λεφτά. αν είναι δυνατόν.

αν ψάξεις θα βρεις τόσα Templates όπως λέει και ο από πάνω, καθώς επίσης και τόσα έτοιμα βιογραφικά σε όλους τους τομείς για να πάρεις ως βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες εδώ: Europass έγγραφα του βιογραφικού σημειώματος (πρότυπο και οδηγίες), είναι ένα αρκετά καλό πρότυπο.

Κατέβασε το ελληνικό πρότυπο και διάβασε τις οδηγίες συμπλήρωσης. 

Λίγο χρόνο να αφιερώσεις και θα το κάνεις μόνος, εύκολο είναι. 

 

 

εκτός αν σε τρώει να δώσεις ένα 50άρι, οπότε να το αναλάβω εγώ  :devil:  :P 

 

correct, εδω και καμια 7 χρονια αυτο χρησιμοποιώ ελαφρως προσαρμοσμένο απο εμενα...

 

αν θες βοηθεια παντως για να παρω το 50αρι μπορω και εγω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα το 50άρι μεν, αλλά το >50% των βιογραφικών που μας έρχονται για πρόσληψη έχουν δομικά λάθη τα οποία τους αποκλείουν από τη διαδικασία πρόσληψης...

 

Αν δεν είσαι σίγουρος φίλε, καλό θα ήταν να το δώσεις σε κάποιον επαγγελματία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πριν κάτι χρόνια που χρησιμοποίησα κι εγώ το template του europass, οι μισοί εργοδότες μου λεγαν στη συνέντευξη ότι δεν ενθουσιάζονταν ιδιαίτερα με το layout του συγκεκριμένου κι όταν τους έλεγα από πού πήρα το template έδειχναν απορία. Μπορεί να ταν περίεργοι οι ίδιοι, δε ξέρω.

 

Κι απ ό,τι θυμάμαι, σε ορισμένες χώρες, κάποια απ τα πεδία που ζητάει θεωρούνται ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και οι εργοδότες είναι κάπως κάθετα αντίθετοι στην αναγραφή τους (πχ φωτογραφία, εθνικότητα, φύλο κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 



Τσάμπα το 50άρι μεν, αλλά το >50% των βιογραφικών που μας έρχονται για πρόσληψη έχουν δομικά λάθη τα οποία τους αποκλείουν από τη διαδικασία πρόσληψης...

Αν δεν είσαι σίγουρος φίλε, καλό θα ήταν να το δώσεις σε κάποιον επαγγελματία


 



Και εγω ως εργοδοτης οποτε ψαχνω ατομα ξενερωνω με τα eurotrash βιογραφικα...

Τα θεωρω τρελο fail


Στη σύγχρονη ζούγκλα αγοράς εργασίας το βιογραφικό είναι ο κύριος τρόπος να πας για συνέντευξη. Σε γενικές γραμμές:
  • Το βιογραφικό δεν θα σου δώσει δουλειά αλλά την ευκαιρία της συνέντευξης.
  • Πρέπει να είναι προσαρμοσμένο για κάθε αγγελία ξεχωριστά. «Ένα για όλα» είναι no-no. Δεν θα δώσεις το ιδιο βιογραφικό για οδηγός ενοικιαζόμενων και το ίδιο για υπάλληλος γραφείου.
  • Διαβάζουμε την αγγελία (αν υπάρχει) και φροντίζουμε τα ζητούμενα skills να υπάρχουν στο βιογραφικό.
  • Υπάρχουν οι τύποι academic, skills και experience
  • Πρέπει να είναι στρωτό, λιτό και ευανάγνωστο. Πρέπει να «τσιμπά» τον αναγνώστη και να τον προκαλεί να διαβάσει παρακάτω.
  • Σε πολλές χώρες αν γράφεις προσωπικά δεδομένα (θρησκευμα, γάμος, χρώμα δερματος, αναπηρία, κλπ) θα το απορρίψουν (νομοθεσία για διακρίσεις).
  • Πρέπει να είναι μεχρι 2 σελίδες, εκτός τα academic και τα experience με πάρα πολλά χρόνια εμπειρία
  • Πάνω-πάνω γραφουμε το όνομα μας και οχι Curriculum vitae - CV
  • Δεν πρέπει να εχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ. Εννοείται φατσουλες, greeklish, κλπ απαγορεύονται.
  • κλπ

Άρα codesix αν ψάχνεις σοβαρα για εργασία, φρόντισε να αποκτήσεις καλό βιογραφικό. Είτε αγόρασε και διάβασε σχετικά βιβλία ή δωσε το σε ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ να στο φτιάξει. Υπάρχουν και πονηροί που παίρνουν 30αρια για να φτιάχνουν βιογραφικα europass.

 

Edit: Αν ψάχνετε σοβαρή εργασία και εχετε διαδικτυακή ζωή με το ίδιο όνομα, προσοχή στο τι κάνετε upload.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιογραφικό δεν αξίζει να πληρώσεις κάποιον να στο κάνει απλά γιατί θα το κάνεις πολλές φορές.

Έχεις γενικά ένα γενικό που τα γράφει όλα ΟΛΑ όλες τις σπουδές, δουλειές κτλ κτλ που μπορεί να είναι 4-5-6 σελίδες.

 

Επειδή όμως αυτό που θα στείλεις πρέπει να είναι 1 σελίδα για νεοεισερχόμενο και 2 το ΠΟΛΥ σελίδες για παλιό κάθε φορά ανάλογα με την θέση φτιάχνεις εκείνη την ώρα.

 

Ποσός την ενδιαφέρει πχ την τάδε εταιρία που ψάχνει πωλητή για το τάδε προιόν αν εσύ είχες κάνει 3 χρόνια κιθάρα και έχεις ως χόμπι το μπάσκετ (εκτός αν η δουλειά είναι σχετική)

 

Γενικά το να κάνεις κάθε φορά διαφορετικό βιογραφικό σου επιτρέπει να τονίσεις τα δυνατά σου σημεία ανάλογα με την θέση.

 

Το Europass ελάχιστα γνωστό στην Ελλάδα (καλώς ή κακώς) έχει standard φορμάτ που δε σου αφήνει πολύ ελευθερία.

Η ελευθερία στη μορφή σε αφήνει αφενώς να αλλάξεις την εστίαση κάπου αλλού στο βιογραφικό σου και αφετέρου να φανείς και κομματάκι δημιουργηκός.

 

Γενικά η τάδε εταιρία αν δεν έχει δικό της βιογραφικό (πολλές έχουν δικό τους και σου ζητάνε να το συμπληρώσεις παρόλο που δέχονται και το ήδη έτοιμο που μάλλον πάει σκουπίδια) τότε κατά 90% περιμένει ένα καθαρό, λιτό και σαφώς εστιασμένο στην θέση που κυνηγάς βιογραφικό. Να δείξει ότι κατάλαβες τι απαιτεί η θέση και να τονίσεις τα σχετικά σημεία. Επίσης να μην κουράσει με περιττή πληροφορία η οποία μπορεί να μπει στο cover letter.

 

Διάλεξε ένα πρότυπο στο word ή φτιάξε ένα με κάποιο πρότυπο και άλλαζε το...

Το 50άρι απλά τζάμπα καθώς general βιογραφικό δεν υπάρχει πια...

 

Ανοίγεις το word βρίσκεις κάτι όμορφο και φτιάχνεις το ανάλογο.

ή αν ήσουν σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ/ΙΕΚ κτλ πας στο γραφείο διασύνδεσης και στο διορθώνουν πχ εμείς τους το πηγαίνουμε εκεί για συμβουλές-διορθώσεις και οι κοπέλες εκεί σούπερ στις συμβουλές τους



 

Edit: Αν ψάχνετε σοβαρή εργασία και εχετε διαδικτυακή ζωή με το ίδιο όνομα, προσοχή στο τι κάνετε upload.

 

Πολύ σημαντικό και μεγάλο μανίκι για κάποιον που έχει ένα σωρό account (facebook, twitter etc) με το όνομα του και απλά ξεφτιλίζεται με φώτο μεθυσμένος κτλ...

 

Πριν από όλα λοιπόν κάνουμε και ένα γερό καθάρισμα την δικτυακή μας εικόνα.

Και προσοχή και στο privacy, tags κτλ...

 

Καλώς ή κακώς και εδώ πολλοί εργοδότες για σοβαρές δουλειές ρίχνουν ένα βλέφαρο και εκεί :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά ρε παιδιά από templates τύπου europass. Φτιάξε μόνοι σας ένα μη generic βιογραφικό να πουλήσετε όπως πρέπει τον εαυτό σας!

 

Αποστολή από το HTC One X με τη χρήση Insomnia App

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ως εργοδοτης οποτε ψαχνω ατομα ξενερωνω με τα eurotrash βιογραφικα...

 

Τα θεωρω τρελο fail

 

 

Ξέρω άτομα σε μεγάλες εταιρίες που αν δουν βιογραφικό σε Europass format δεν το κοιτάνε ΚΑΝ.

 

Δεν συμφωνώ, απλά αναφέρω  :P

 

 

με προβληματίσατε τώρα... Και όλοι οι γνωστοί μου μου ζητάνε το δικο μου σαν προτυπο για το δικο τους...

 

Εμενα βεβαια το μονο που εχει ιδιο απο το Europass ειναι η κάθετη γραμμή και λίγο η μορφή... Διάταξη δική μου, μορφοποιηση δική μου κλπ αλλα πραγματικά προβληματίστηκα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μάθαμε και αυτο το europass χαλαει κοσμο.ε ρε δικαιολογια που πεφτει για να διωξουν βιογραφικα...τεσπα προσωπικα δεν νομιζω οτι αξιζει καποιος να πληρώσει για βιογραφικό. Απλα να διαβασει 2-3 πράγματα και με διπλωματία να τα πασάρει σε 2 ωραια φτιαγμενες αράδες. έχω ομως μερικες απορίες . φωτογραφία βαζουμε παντοτε ή μονο αμα μας ζητηθεί? Ειναι αναγκαιο να βαλουμε χόμπι και τέτοιες μπουρδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...