Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικα μαρκας INVENTOR. Ποια η γνωμη σας?


pavleas2112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετιζω την παρεα. Σκεφτομαι να προβω σε αγορα κλιματιστικου μαρκας INVENTOR. Ξερει κανεις αν ειναι καλα ποιοτικα, αν αποδιδουν κτλ? τα εχει δουλέψει κανείς?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από τις καλύτερες, αλλά συνάμα και ακριβότερες μάρκες.

 

Έχω ένα inventor και είναι χαρακτηριστικά αθόρυβο σε σχέση με hitachi και fujitsu (που επίσης έχω). Αν προέβαινα ξανά σε αγορά κλιματιστικού θα πήγαινα σε inventor αβλεπεί, εφόσον το άντεχα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμεις στην δουλειά έχουμε inventor και είναι τρομερά αθόρυβα!! Πραγματικά ουτε καν το ακους να δουλεύει! Αμερικάνικα είναι νομιζω...

 

Σχετικά με την τιμή δεν ξέρω πόσο κόστισαν γιατι όπως σου είπα είναι σε εργασιακό χώρο, πάντως η απόδοση τους είναι πολύ καλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα τετοια κλιματιστικο οταν σπουδαζα.

 

Πολυ καλο..

 

Ειδικα το καλοκαιρι η πρωην το εκλεινε γιατι κρυωνε. Αχ αυτες οι γυναικες το ενα τους βρωμαει το αλλο τους ξινιζει... Και ας ζεστενεσαι εσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ο ψυκτικος μου ειπε 550 ευρω τα 12000 btu και 750 ευρω τα 18000 btu. Νομιζω ειναι πολυ καλες τιμες. Ξερετε τι παιζει με την εγγυηση 10 ετων που δινει η εταιρια? Σαν πολλα δεν ειναι τα χρονια υποπτο μου φαινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγόρασα ενα inventor 12αρι το 2007 , το προηγουμενο μηνα η ευτραφής  πεθερα μου καταφερε και πατησε το κοντρολ . Σαν αποτελεσμα πηρα το ψυκτικο που μου το ειχε πουλησει ετοιμοσ ψυχολογικα να πληρωσω κανα 40-50 ευρω. Ο ψυκτικος με ενημερωσε οτι η αντιπροσωπεια μου το περασε στην εγγυηση και σε 24ωρες το ελαβα με courier χαρουμενος το νεο μου κοτρολ. Επειδη ειμαι πολυ χαρουμενος απο τη συμπεριφορα του μηχανηματος κοιταζω να παρω και ενα ακομη 12αρι που θελω για το σαλονι ειδα στο σιτε τους οτι εχουνε νεο μοντελο ενεργειακησ κλασης Α++/Α+++ και η τιμη του ειναι απο τις καλυτερεσ στο σκρουτζ  για αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika/f/372702/A.html?keyphrase=%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1

 

Νομιζω οτι θα ξαναγορασω ενα γιατι ειμαι χαρουμενος απο την αποδοση και απο το σωστο AFTER SALES SERVICE της αντιπροσοπειας 

ΠΣ στο σιτε της αντιπροσωπειας τσεκαρα οτι εχει και ενα πολυ ωραιο κομπιουτερακι για τον υπολογισμο των BTU για το χωρο μου , το βρηκα χρησιμο και το παραθετω http://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2. ένα στο παιδικό και ένα στο σαλόνι. Από τα καλύτερα κλιματιστικά. αντάξια με τα πιο επώνυμα και ακριβά ( daikin, fujitsu, mitsubishi). όσον αφορά την τιμή τους, είναι πάρα πολύ οικονομικά γιατί αγοράζεις σε λογικές τιμές και επιπλέον έχεις 10 χρόνια εγγύηση, και απ' ότι γνωρίζω έχουν φοβερή εξυπηρέτηση και μετά την πώληση. η ελληνική αντιπροσωπεία δεν παίζεται. επίσης έχουν μοντέλα τα οποία είναι ενεργειακής κλάσης Α++  σε σούπερ τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαιρετιζω την παρεα. Σκεφτομαι να προβω σε αγορα κλιματιστικου μαρκας INVENTOR. Ξερει κανεις αν ειναι καλα ποιοτικα, αν αποδιδουν κτλ? τα εχει δουλέψει κανείς?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Λοιπόν. Επειδή το θέμα το χω ψάξει πολύ. Inventor  = Gree 

Η Gree κατασκευάζει τα inventor. Πολλά τους μέρη είναι κοινά.

Τόσο η Gree όσο και η inventor είναι αξιόπιστες εταιρίες. 

Made in China είναι.

H Gree είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής κλιματιστικών παγκοσμίως . Κρατική εταιρεία της Κίνας. Δικιά της τεχνογνωσία με ερευνητικά κέντρα. Το κορυφαίο inverter ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ σε απόδοση. G10  inverter.

Η Gree κατασκευάζει κλιματιστικά για λογαριασμό της DAIKIN : 500.000 οικιακών κλιματιστικών Inverter με προορισμό την αγορά της Ιαπωνίας για το 2009

Κοινοπραξια Gree-DAIKIN με το μεγαλύτερο ποσοστό να ανήκει στη Gree 

1. Ανάθεση κατασκευής της Daikin προς την Gree οικιακών κλιματιστικών Inverter.
2. Από κοινού εξέλιξη οικιακών κλιματιστικών Inverter.
3. Από κοινού παραγωγή συμπιεστών, εξαρτημάτων και PCBγια κλιματιστικά Inverter.
4. Από κοινού εξεύρεση εξαρτημάτων και υλικών (procurement).
5. Από κοινού παραγωγή καλουπιών κατασκευής πλαστικών (precision molding).

Τον Δεκέμβριο 2008 οι 2 εταιρίες επικυρώνουν την σύσταση εταιριών joint venture στο Zhuhai 
Κίνας, με την από 51% και 49% συμμετοχή της Gree και Daikin αντίστοιχα για την παραγωγή 
1 εκ. συμπιεστών και PCB κλιματιστικών Inverter. (Περιοδικό Νέων Κλιματισμού Ιαπωνίας Jarn, 
www.ejarn.com)
Τέλος, τον Φεβρουάριο του 2009 στα πλαίσια των ανωτέρω οι 2 εταιρίες προχωρούν στην 
δημιουργία της Zhuhai Gree Daikin Device Co Ltd, και στην Zhuhai Gree Daikin Precision Mold 
Co Ltd. Οι εταιρίες αυτές είναι υπεύθυνες για την παραγωγή νέων κλιματιστικών Gree DC Inverter με την ονομασία Change.

 

 

Άποψη μου: Ότι και αν πάρεις είναι ποιοτικά το ίδιο. Σε θέμα απόδοσης τα Gree είναι καλύτερα (οικονομία λειτουργίες στάθμη θορύβου κτλ) .

Σε θέμα τιμής όμως τα inventor. (ότι πληρώνεις παίρνεις)

Προσωπικά έχω το κορυφαίο της Gree το Hansol το 9αρι (απίστευτο μηχάνημα) που είναι το αντίστοιχο του Inventor Aura.

 

 

Αν σε ενδιαφέρουν και τα Gree και θες κάτι μέτριο (όσον αφορά την οικονομία του σε ρεύμα) και οικονομικό (όσον αφορά τα λεφτά αγοράς) για τις δυνατότητες του και τις λειτουργίες του δες αυτό:

 

http://www.nipponsa.gr/main.asp?catid=4789

Kλιματιστικό της κοινοπραξίας Gree-Daikin

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Μπορω να δώσω τι ποιο αντικειμενική αποψη γιατι ειμαι ψυκτικος και εχω δουλεψει και με τις 2 αντιπροσωπειες  της Gree και τις inventor.

Με αυτους που πουλανε τα  GREE  εχω δουλεψει 3 χρονια οι εμπειριες για τους πελατες μου οχι καλες , μπορει να περιμενεις ανταλακτικα ακομη και για επαγελματικα μηχανηματα ακομη και 15 ημερες αλλα το χειροτερο σου λενε καθε μερα οτι θα το χουνε περνανε οι εβδομαδεσ σε καθυστερουνε με δικαιολογιες και ο πελατης μου που εχει το ζαχαροπλαστείο να ειναι έξαλλος.

Ασε που νομιζουνε οτι ειναι αντιπροσωπεια της Mercedes για να βρεις καποιον να σε εξηπηρετησει χανεσαι στα τηλεφωνα και στα email και  κρυβονται οταν υπαρχει τεχνικο προβλημα εντελως παιδικη συμπεριφορά .

Για τους Inventor  αυτο που μπορω να πω οτι ειναι πραγματικα μια σοβαρη αντιπροσωπεια που σεβεται το πελατη μου παραδοσανε το ανταλακτικο σε 24 ωρες   για το μηχανημα της GREE το ανταλακτικο ηταν κοινο και στις 2 μαρκες ηταν ο συμπιεστης Daikin με καλεσανε την επομενη μερα να δουνε οτι ειναι ολα ενταξει.

Απο τοτε ξεκινησα με την INVENTOR να συνεργαζομαι οι επαγγελματιες πελατες μου ξερουνε τουλαχιστον οτι τα κλιματιστικα τους εργαζονται αδιακοπα

Γιατι καλη η 10 ετη εγγυηση αλλα να μην ειναι μονο στα λογια αλλα και στη πραξη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να δώσω τι ποιο αντικειμενική αποψη γιατι ειμαι ψυκτικος και εχω δουλεψει και με τις 2 αντιπροσωπειες  της Gree και τις inventor.

Με αυτους που πουλανε τα  GREE  εχω δουλεψει 3 χρονια οι εμπειριες για τους πελατες μου οχι καλες , μπορει να περιμενεις ανταλακτικα ακομη και για επαγελματικα μηχανηματα ακομη και 15 ημερες αλλα το χειροτερο σου λενε καθε μερα οτι θα το χουνε περνανε οι εβδομαδεσ σε καθυστερουνε με δικαιολογιες και ο πελατης μου που εχει το ζαχαροπλαστείο να ειναι έξαλλος.

Ασε που νομιζουνε οτι ειναι αντιπροσωπεια της Mercedes για να βρεις καποιον να σε εξηπηρετησει χανεσαι στα τηλεφωνα και στα email και  κρυβονται οταν υπαρχει τεχνικο προβλημα εντελως παιδικη συμπεριφορά .

Για τους Inventor  αυτο που μπορω να πω οτι ειναι πραγματικα μια σοβαρη αντιπροσωπεια που σεβεται το πελατη μου παραδοσανε το ανταλακτικο σε 24 ωρες   για το μηχανημα της GREE το ανταλακτικο ηταν κοινο και στις 2 μαρκες ηταν ο συμπιεστης Daikin με καλεσανε την επομενη μερα να δουνε οτι ειναι ολα ενταξει.

Απο τοτε ξεκινησα με την INVENTOR να συνεργαζομαι οι επαγγελματιες πελατες μου ξερουνε τουλαχιστον οτι τα κλιματιστικα τους εργαζονται αδιακοπα

Γιατι καλη η 10 ετη εγγυηση αλλα να μην ειναι μονο στα λογια αλλα και στη πραξη 

Καλά τα λες. Να συμπληρώσω ότι σε κάποιο forum είχα διαβάσει μια περίπτωση με το service της inventor. Χάλασε το χειριστήριο κάποιου πελάτη και (εντός εγγύησης) η inventor του στείλε καινούριο με courier την επόμενη μέρα. Για Gree δεν έχω κάποια εμπειρία αν και έχω το hansol της Gree σχεδόν ένα χρόνο ευτυχώς δεν έχω μπλέξει με το service ακομα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...