Προς το περιεχόμενο

Windows 8, επιστροφή του start button/menu


g8anos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκει που ετοιμαζομουνα να σβησω τα win8 γιατι μου ειχαν σπασει τα νευρα, για να ξαναβαλω τα αγαπημενα μου win7, πετυχαινω σε ενα γερμανικο site ενα link για ενα προγραμματακι που λεγεται classic shell και ειναι τζαμπα.

 

Με αυτο μπορεις να επαναφερεις το κλασσικο start button/menu οπως στα win7 που εμενα προσωπικα τοσο μου ειχε λειψει...

 

Επισης μπορεις να βαλει απευθειας για start screen το desktop interface αντι για το metro. 

 

Οποιος αλλος εχει παρομοιους προβληματισμους, μπορει να το δοκιμασει πριν πεταξει τα win8

 

:D 

 

Παραθετω link 

http://www.chip.de/downloads/Classic-Shell_39396490.html

πατηστε εκει που λεει "zum download"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να παρεξηγηθείς, μου θύμισες τη διαφήμιση με την κάρτα/ ασφαλιστικός γονέας, με τον τύπο που την εξηγούσε στους άλλους - που γελάγανε γιατί ήταν ό μόνος που δεν την ήξερε!!!

 

Πέρα της πλάκας, όντως είναι πολύ χρήσιμο αυτό που αναφέρεις, χωρίς αυτό δεν είμια σίγουρος οτι θα τα κράταγα τα 8άρια όταν τα πρωτοέβαλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θα επρεπε να τους αγοράσει η ms γιατι εσωσαν τα 8αρια απο την καταστροφή, και οχι να περιμένουν οι ανθρωποι απο κάποιες donations που θα κανει ο ενας και ο αλλος, και αν!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγες μέρες θα έχεις start button και επιλογή boot to desktop κατευθείαν από την μαμά MS ;)

To start button στο desktop των 8.1 θα ανοιγει το app menu του metro, δεν θα ανοιγει το παλιο start menu. Τελη Μαϊου εγινε σχετικη ανακοινωνση στο επισημο Windows Blog. Φυσικα επεσε πολυ flame απο κατω, στα σχολια. Δεν μου βρισκεται προχειρο το URL. Πολλα sites το παρερμηνευσαν και εσπευσαν να ανακοινωσουν οτι επανερχεται το κλασικο menu. Αμ δε...

Το classic shell καλο, δε λεω, αλλα το θεμα ειναι να εξελισσομαστε και να μη μενουμε στο παρελθον.

Κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο start menu replacement ειναι αυτο εδω:

http://www.pokki.com/windows-8-start-menu

Παντρευει αψογα το παρελθον με το μελλον των windows, δενει πολυ καλα με τα light themes των 8 και ειδικα αυτο το app και web search και τα favorits, πολυ βολικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλη, αψογη επιλογη (μικρη καταναλωση μνημης, πληρως integrated, ουτε exe, ουτε services, και απολυτο copy του μενου των 7, με 8 look and feel) ειναι το startisback:

http://www.startisback.com/#features-tab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε λίγες μέρες θα έχεις start button και επιλογή boot to desktop κατευθείαν από την μαμά MS ;)

To start button στο desktop των 8.1 θα ανοιγει το app menu του metro, δεν θα ανοιγει το παλιο start menu. Τελη Μαϊου εγινε σχετικη ανακοινωνση στο επισημο Windows Blog. Φυσικα επεσε πολυ flame απο κατω, στα σχολια. Δεν μου βρισκεται προχειρο το URL. Πολλα sites το παρερμηνευσαν και εσπευσαν να ανακοινωσουν οτι επανερχεται το κλασικο menu. Αμ δε...

Το classic shell καλο, δε λεω, αλλα το θεμα ειναι να εξελισσομαστε και να μη μενουμε στο παρελθον.

Κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο start menu replacement ειναι αυτο εδω:

http://www.pokki.com/windows-8-start-menu

Παντρευει αψογα το παρελθον με το μελλον των windows, δενει πολυ καλα με τα light themes των 8 και ειδικα αυτο το app και web search και τα favorits, πολυ βολικα.

Με σωσατε λίγο πριν το φορματ Ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υπ' οψη μονο οτι αυτο το μενου καταναλωνει απο 60-100 MB RAM (!!!). To startisback χρησιμοποιει τα ιδια τα αρχεια των Windows (προφανως δεν αφαιρεσανε οτι εχει να κανει με το start menu, γιατι θα σπαγανε το compatibility με πολλα προγραμματα), οποτε ειναι πληρως native, που σημαινει οτι ακομη παιρνει το theme που θα χρησιμοποιησεις, οπως επισης και το localization, αν αλλαξεις γλωσσα. Διαχωριζει το desktop απο το Metro και στο Metro κραταει μονο τα modern native apps, για πιο clean καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To start button στο desktop των 8.1 θα ανοιγει το app menu του metro, δεν θα ανοιγει το παλιο start menu. Τελη Μαϊου εγινε σχετικη ανακοινωνση στο επισημο Windows Blog. Φυσικα επεσε πολυ flame απο κατω, στα σχολια. Δεν μου βρισκεται προχειρο το URL. Πολλα sites το παρερμηνευσαν και εσπευσαν να ανακοινωσουν οτι επανερχεται το κλασικο menu. Αμ δε...

Το classic shell καλο, δε λεω, αλλα το θεμα ειναι να εξελισσομαστε και να μη μενουμε στο παρελθον.

Κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο start menu replacement ειναι αυτο εδω:

http://www.pokki.com/windows-8-start-menu

Παντρευει αψογα το παρελθον με το μελλον των windows, δενει πολυ καλα με τα light themes των 8 και ειδικα αυτο το app και web search και τα favorits, πολυ βολικα.

Φοβερό φαίνεται το pokki είσαι ωραίος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...