Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για repeater


spocky
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από spocky,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω ερθει στο χωριο μου το οποιο εχει δωρεαν ιντερνετ ασυρματα.Το προβλημα μου ειναι οτι εχω σημα μονο σε ενα σημειο του σπιτιου μου στο μπαλκονι.Εχω ενα access point linksys WAP54g το οποιο βλεπω οτι εχει την λειτουργια του repeater.Μπορω να το κανω να ενισχυει το σημα απο το ασυρματο του χωριου μου ετσι ωστε να πιανω σε πιο πολλα σημεια στο σπιτι?

Στο ρουτερ που δινει ιντερνετ δεν εχω προσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε spocky.

Έχω ένα ίδιο AP και δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει αυτό.

Σου παραθέτω και ένα link για τις ρυθμίσεις του.

http://kb.linksys.com/Linksys/ukp.aspx?pid=80&vw=1&articleid=4200

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω δει αυτο και ακολουθησα τις οδηγιες που λεει αλλα μαλλον πρεπει να το συνδεσεις με ρουτερ της Linksys παλι για να δουλεψει απο οτι καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εχω ερθει στο χωριο μου το οποιο εχει δωρεαν ιντερνετ ασυρματα.Το προβλημα μου ειναι οτι εχω σημα μονο σε ενα σημειο του σπιτιου μου στο μπαλκονι.Εχω ενα access point linksys WAP54g το οποιο βλεπω οτι εχει την λειτουργια του repeater.Μπορω να το κανω να ενισχυει το σημα απο το ασυρματο του χωριου μου ετσι ωστε να πιανω σε πιο πολλα σημεια στο σπιτι?

Στο ρουτερ που δινει ιντερνετ δεν εχω προσβαση.

απο οτι βλεπω

The WAP54G will work as a wireless repeater with the following devices:

  • Linksys Wireless-G Access Point (WAP54G)
  • Linksys Wireless-G Router (WRT54G) 

δεν ξερω αν υπαρχει κανα dd-wrt firmware για να παιξει με οτιδηποτε.

επισης κατι σε πολυ φτηνο περα απο το Level one Που ειπε ο φιλος ειναι και το tp link 701nd.σε ποιο καλο μετα πας 801nd η πας σε κανα d link που ειναι πιο καλη μαρκα.επισης απο tp link οσο θυμαμαι παιζει και σαν repeater το 730re και το 830re.

Μετα υπαρχουν και αλλες πατεντες αλλα μπλεκεις πολυ χωρις λογο.

 

αν πας σε tp link πχ 701nd ,801nd προσπαθησε να παρεις το v2 οχι το v1για οσα εχουν v2.παιζουν καλυτερα και πιο νεο hardware.

επισης για το Linksys δοκιμασε το μπας και παιξει με τιποτε αλλο διοτι ειναι πολυ μεγαλη βλακεια να παιζει με 2-3 προιοντα μονο και αυτα Linksys.απορω αν παιζει με την σειρα wag η απλα ξεχασαν να το γραψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos  απο οτι ειδα το wap54g εχει ddwrt.Αν και δεν το εχω βαλει ποτε, τι ακριβως κανει?Αν το βαλω μετα ποιες ρυθμισεις κανω για να δουλεψει?

γενικα δινει στο ρουτερ περισσοτερες δυνατοτητες.δεν το εχω ψαξει παραπανω για να σου πω αλλα πολλα ρουτερ που δεν παιζουν repeater λενε οτι μετα απο dd-wrt οτι μπορουν να παιξουν.λογικα ολο και καποιο αρχειο θα υπαρχει που θα λεει τι αλλαζει τι προσθετει κτλ.δεν εχεις κατι να χασεις.το περνας και μετα δοκιμαζεις να δεις τι εχει περαστει αν σε αφηνει να το βαλεις σαν repeater με οποιαδηποτε συσκευη κτλ.νομιζω εχουν και forum οποτε μπορεις να ρωτησεις και εκει.δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω.απλα δεν χανεις τιποτα να το βαλεις.απλα προσοχη στην διαδικασια μην το brickareis.δες στο site toy dd-wrt αν λενε κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περασα το dd-wrt firmware αλλα δυστυχως εχει τοσες ρυθμισεις που δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να σεταρω.Ειδα και στο forum του ddwrt αλλα πιο πολυ με μπερδεψαν παρα με διευκοληναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περασα το dd-wrt firmware αλλα δυστυχως εχει τοσες ρυθμισεις που δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να σεταρω.Ειδα και στο forum του ddwrt αλλα πιο πολυ με μπερδεψαν παρα με διευκοληναν

μακαρι να μπορουσα να σου πω κατι παραπανω.τι επιλογες δινει μεσα?δεν το εχω δει για να σου πω κατι παραπανω εκτος αν ρωτησες μετα εκειμεσα.γενικως βαζουν πολυ πραγμα εκειμεσα στα firmwares τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...