Προς το περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


g_renade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,έδωσα αυτή τη χρονιά πανελλήνιες,πέτυχα μια καλή βαθμολογία και ήρθε η ώρα του μηχανογραφικού και για εμένα.

Σε δύο μέρες πρέπει να το έχω οριστικοποιήσει και με μια σχετική βεβαιώτητα έχω καταλήξει στις επιλογές μου,απλώς άνοιξα το θέμα για να ακούσω και άλλες γνώμες.

 

Βρισκόμουν στο δίλημα πληροφορική-πολιτικός μηχανικός-τοπογράφος (στην αθήνα και τα τρία)

Τελικά αποφάσισα να ακολουθήσω πληροφορική,συγκεκριμένα στο καποδιστριακό το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών...

 

Εσείς τι θα επιλέγατε και για ποιούς λόγους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο. Αν αγαπάς την πληροφορική έχεις σίγουρο μέλλον. Αν ΔΕΝ την αγαπάς, μάλλον να προτιμήσεις τα υπόλοιπα γιατί θα πρέπει να συναγωνιστείς ανθρώπους που την αγαπούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτί μια κλίση προς την πληροφορική την έχω και είναι εντονότερη σε σχέση με τα υπόλοιπα...

Ήδη την συμπαθώ αρκετά και πιστεύω πως θα καταφέρω να την αγαπήσω,απλώς είμαι σίγουρος οτί θα υπάρξουν και στιγμές που θα καταργιέμαι αυτούς που έφτιαξαν τους υπολογιστές αφού αυτή η επιστήμη χρειάζεται μπόλικο κάψιμο για να είσαι ανταγωνιστικός!

 

Offtopic...

Έριξα μια ματιά στο blog σου,τρομερό υλικό για όσους θέλουν να μάθουν 2 παραπάνω πράγματα για το smart,όμως είναι λίγο κουραστικό που έχεις όλα αυτά τα θέματα το ένα κάτω από το άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.λοιπον για μενα στο θεμα πληροφορικη αυτην την εποχη παιζουν μονο οι δουλειες του προγραμματιστη,στησιμο δικτυο και κυριως του sw(software)και βασεις δεδομενων. τα υπολοιπα ειναι χαμενος κοπος και θα βρουν καποιον απο κανα ιεκ ή και χωρις πτυχιο.

και τα 3 που ειπα απ οσο ξερω(99.9%) δεν υπαρχει κανενα τει,αει που να μαθαινεις αυτα που χρειαζεσαι και συνηθως βγαινουν απο προσωπικη ενασχοληση....

το θεμα τηλεπικοινωνιες δεν το ξερω καν αν πουλαει...

http://www.insomnia.gr/topic/446564-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/

http://www.google.gr/#output=search&sclient=psy-ab&q=το+επαγγελμα+του+μελλοντος&oq=το+επαγγελμα&gs_l=hp.3.3.0l4.503.4071.0.5812.14.6.2.6.8.0.267.1214.0j4j2.6.0....0...1c.1.19.psy-ab.RpCYKbFTink&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.48705608,d.bGE&fp=d83ef7b6b959b3df&biw=1344&bih=699 το μελλον ειναι αβεβαιο ποσο μαλλον για 5-6 χρονια μετα που θα βγεις απο σχολη+στρατο

100% για αυτην την εποχη θα επελεγα κατι σε πληροφορικη για ιατρικα μηχανηματα ή αεροναυπηγος ή ναυπηγος πλοιων.κυριως το τελευταιο να γινεις νηογνωμονας ή να μπεις σε ναυτιλιακη ή κατι με αγροτικα αν μεινεις εκτος αθηνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kage

 

Το μέλλον σίγουρα είναι αβέβαιο όχι όμως τόσο για όσους τελειώνουν μια σχολή πληροφορικής και όχι κάποια άλλη σχολή.

Η πληροφορική αν και συνήθως δεν προσφέρει "σίγουρες" και "σταθερές" θέσεις εργασίας τουλάχιστον έχει ζήτηση και θα συνεχίσει να έχει ζήτηση στην ελλάδα και το εξωτερικό αφού είναι μια επιστήμη που συνεχώς προοδεύει με όλο και μεγαλύτερους ρυθμούς.

 

Προσωπικά θα κυνηγήσω να μείνω αθήνα,αλλά αν όχι τότε μπορώ να γυρίσω κόρινθο και να εργαστώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας (δημιουργία-συντήρηση ιστοσελίδων κτλ )

 

Επίσης δεν θα επέλεγα κάτι τόσο εξιδεικευμένο όπως ένα τμήμα πληροφορικής και τεχνολογίας ιατρικών μηχανημάτων,αν θέλω εξιδείκευση στο μέλλον συνεχίζω με κάποιο μεταπτυχιακό...

Όσο για τις υπόλοιπες σχολές απέχουν πολύ από τα ενδιαφεροντά μου,οπότε τις έχω απορίψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μηχανολογος/ηλεκτρολογοσ θα διαλεγα... Και μετα μεταπτυχιακο πανω στην πληροφορικη/προγραμματισμο..

 

Αυριο ειναι η τελευταια μερα οριστηκοποιησης... Αν δεν κανω λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αύριο είναι τελευταία μέρα οριστικοποίησης...

 

Η αλήθεια είναι οτί είναι κάπως δύσκολο να σπουδάσω εκτός αθήνας και στην αθήνα δεν πιάνω ούτε ηλεκτρολόγους ούτε μηχανολόγους,οπότε έχουν βγει εκτός και αυτά τα τμήματα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καραμελα οτι η πληροφορικη ειναι το μελλον τα λεγαν και πριν δεκαετιες...και?

σε τι εχει ζητηση δεν μου πες?εχεις δει αγγελια ζητειται αποφοιτος πληροφορικης και τελος?!?!!?

θα πας να ξοδεψεις 4-5χρονια για να φτιαχνεις pc/laptop?Fail.το κανουν ηδη παιδια ακομη και χωρις πτυχιο με 400ε και κυριως οι αλυσιδες που ξερει ο περισσοτερος κοσμος.

δημιουργια σιτε=μπες σε deal site και με 300ε θα αγορασεις ενα .χρειαζοταν να ξοδεψεις 4-5χρονια και σιγουρα ουτε αυτο το μαθαινεις σε τει/αει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καραμελα οτι η πληροφορικη ειναι το μελλον τα λεγαν και πριν δεκαετιες...και?

σε τι εχει ζητηση δεν μου πες?εχεις δει αγγελια ζητειται αποφοιτος πληροφορικης και τελος?!?!!?

θα πας να ξοδεψεις 4-5χρονια για να φτιαχνεις pc/laptop?Fail.το κανουν ηδη παιδια ακομη και χωρις πτυχιο με 400ε και κυριως οι αλυσιδες που ξερει ο περισσοτερος κοσμος.

δημιουργια σιτε=μπες σε deal site και με 300ε θα αγορασεις ενα .χρειαζοταν να ξοδεψεις 4-5χρονια και σιγουρα ουτε αυτο το μαθαινεις σε τει/αει.

Νομίζω οτι εισαι λάθος.

Εγω προσωπικά δεν σπουδάζω μηχανικός η/υ για να κοιτάω αγγελίες, για να φτιάχνω pc κτλπ.

 

Είναι και τι ζητάει ο καθένας απο την ζωή του.

 

Βέβαια μπορεί να λέμε και το ιδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια.

 

Ontopic: Αν σου αρέσει η πληροφορική γενικά βάλτη πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φιλε μου θα ηταν η καλητερη επιλογη μηχανολογος/ηλεκτρολογος αλλα ετσι πως μας κατεντησαν προτιμαμε κατι αλλο παρα αυτο που μας αρεσει, γιατι τα εξοδα ειναι πολλα, οι γονεις μας μπορει να μην δουλευουν, το κρατος δεν βοηθαει ωστε να υπαρχουν σωστες υποδομες, εστιασης και διαμονης , αλλα σου δινουν κλουβια για να μεινεις..

 

Αν υπηρχανε σωστες εστιες, υποδομες και να στηριζει καπως την οικογενεια σε αυτο το κρατος ανετα θα εβγαινες εκτος πολης.. Ωστε εκτος τον αλλων να ζησεις μονος σπυ λιγο να περασεις λιγα χρονια αλλιως..

 

Τωρα ετσι πως ειναι πολιτικος μηχανικος/αρχιτεκτονας γιατι να πας;;

 

Ολα ειναι στασιμα τιποτα δεν σηκωνεται, ο κατασκευαστικος τομεας πεθαινει.. Μονο αν πας στο εξωτερικο θα δεις ασπρη μερα σε αυτον τον τομεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι εισαι λάθος.

Εγω προσωπικά δεν σπουδάζω μηχανικός η/υ για να κοιτάω αγγελίες, για να φτιάχνω pc κτλπ.

μακαρι να μαι λαθος.

φιλε μου σπουδασε αλλα δεν χρειαζετε καν χαρτι για να φτιαχνεις υπολογιστες πως να το κανουμε.δεν σου προσφερει κατι αυτο το χαρτι.π.χ. οπως ειναι στα επαγγελματα τεε(μηχανικοι,πολιτικοι κτλ)που αναλογα τι σπουδασες τοσο πιο γρηγορα μπορεις να εχεις υπογραφη....

εχεις ηδη ανταγωνισμο 15χρονα που στηνουν pc με overclocking κτλ.

αν κανεις reballing κτλ. τοτε ναι εχει μελλον αλλα και παλι δεν υπαρχει σχολη που να στα μαθει αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να μαι λαθος.

φιλε μου σπουδασε αλλα δεν χρειαζετε καν χαρτι για να φτιαχνεις υπολογιστες πως να το κανουμε.δεν σου προσφερει κατι αυτο το χαρτι.π.χ. οπως ειναι στα επαγγελματα τεε(μηχανικοι,πολιτικοι κτλ)που αναλογα τι σπουδασες τοσο πιο γρηγορα μπορεις να εχεις υπογραφη....

εχεις ηδη ανταγωνισμο 15χρονα που στηνουν pc με overclocking κτλ.

αν κανεις reballing κτλ. τοτε ναι εχει μελλον αλλα και παλι δεν υπαρχει σχολη που να στα μαθει αυτα.

Αυτό λεω.

Προφανώς και δεν θα προτιμήσουν εμένα με πτυχίο απο εναν χωρίς πτυχίο για να αλλάξω μια κάρτα γραφικών πχ (γιατι θα τους κοστίσω παραπάνω λεφτά).

 

Αλλα εγω απο την άλλη δε σπουδάζω για να αλλάζω κάρτες γραφικών (προφανώς και αν μου την προτείνουν και δεν εχω κάτι άλλο,δεν θα πω όχι) αλλα για κάτι καλύτερο.

 

Όπως ειχε πει ενας καθηγητής στην σχολή στα πρώτα μαθήματα:

"Εδω δεν είστε για να μάθετε να χειρίζεστε το word/excel, αλλα για να τα φτιάχνετε " (ωραίο και ψαρωτικό χαχα)

 

ps: Βασικά το ιδιο πράγμα λέμε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...