Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιο απροβλημάτιστο access point /extender?


plasmag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε όλοι. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα τελευταία και χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ψάχνω ένα μηχανηματάκι που να λαμβάνει ασύρματα το internet από το router μου (ένα ZTE της Cyta) και να δίνει μέσω ethernet σήμα σε δυο pc. To ένα βασικά με ενδιαφέρει που είναι δυο ορόφους κάτω και έχω τραβήξει καλώδιο ethernet για να το συνδέσω. Για το άλλο ίσως καταφέρω να το κάνω με κάποιο ασύρματο στικακι. Οπότε αν και σε πρώτη φάση θα με ενδιέφερε ένα extender με παραπάνω από μία ethernet ports, αν υπάρχει κάποιο απροβλημάτιστο μηχανηματάκι με μόνο μία ethernet, δε πειράζει, βολεύομαι! Έχει κανείς κάποια καλή λυση να προτείνει, γιατί ότι έχω δοκιμάσει δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει. Ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αλλα δυσευρετα ειναι τα air live.επισης εδω που ανοιξες το θεμα λογικο ειναι να μην σου απανταει κανεις.το μεταφερω στην σωστη ενοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Kάτι σαν αυτό λες; http://www.cosmodata.gr/product/12501/

 

 

Περιμένω κάποιον συμφορουμίτη λοιπόν αν έχει να προτείνει κάτι που έχει δοκιμάσει. Μια μικρή εμπειρία με netgear και airties με φόβισε ιδιαίτερα. Δεν έδιναν ιντερνετ καθόλου μέσω lan, χρειαζόντουσαν συχνά restart κλπ.. Έχω αρχίσει και πιστεύω πως μάλλον δεν υπάρχει κάτι που να κάνει απλά και χωρίς πρόβλημα τη δουλειά που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Kάτι σαν αυτό λες; http://www.cosmodata.gr/product/12501/

 

 

Περιμένω κάποιον συμφορουμίτη λοιπόν αν έχει να προτείνει κάτι που έχει δοκιμάσει. Μια μικρή εμπειρία με netgear και airties με φόβισε ιδιαίτερα. Δεν έδιναν ιντερνετ καθόλου μέσω lan, χρειαζόντουσαν συχνά restart κλπ.. Έχω αρχίσει και πιστεύω πως μάλλον δεν υπάρχει κάτι που να κάνει απλά και χωρίς πρόβλημα τη δουλειά που θέλω.

απλα καλο ειναι να παιζεις με καλωδιο ethernet σαν access point και οχι σαν repeater για θεματα σταθεροτητας ταχυτητας κτλ.

καποια air live παιζουν και Poe(power over ethernet).επισης καποια airlive με αλλαγη firmware παιζουν και παραπανω απο 100mw.τα airties ειναι για πεταμα .τα netgear ειναι καλα αλλα στο θεμα Repeater μπορει το Netgear να παιζει μια χαρα αλλα το προβλημα σου να ειναι το αρχικο ρουτερ για αυτο σου ειπα παντα με καλωδιο.

απο εκει και περα υπαρχουν access points που δεν κολλανε και ακομα καλυτερα απο τα air live που τα θεωρω πολυ καλα αλλα παμε και σε αλλα λεφτα.εχω δει και acccess points με 300 μερες Uptime αλλα μιλαμε για 300-400 ευρω access points>οπως υπαρχουν και cisco access points που ειναι ακριβα.τα air live Τα θεωρω απο τα καλα και σε νορμαλ λεφτα.μετα επισης παιζουν σε πολυ καλα και σε νορμαλ τιμες που θα στα προτεινουν και εδωμεσα ubiquiti και mikrotik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν μπορώ να τραβήξω καλώδιο από το ρουτερ μέχρι το access point. Μεσολαβούν πολλά δωμάτια. Οπότε θα πρέπει να συνδεθεί ασύρματα. H ταχύτητα δε με νοιάζει πολύ. Απλά να έχω μια σχετικά καλή πρόσβαση στο ιντερνετ με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα και παραμετροποίηση γιατι δεν είμαι και πολύ ειδικός. Οπότε σαν πρόταση μέχρι τώρα έχω το airlive που είναι διαθέσιμο στο cosmodata. Η μόνη εναλλακτική που σκέφτηκα είναι τα power lines. Πουλάει ένας φίλος εδώ μέσα αυτό: http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/174511-netgear-85mbps-powerline-4-port-adapter-twin-pack/. To κακό είναι οτι δεν έχω ασχοληθεί ξανά με όλα αυτά στο παρελθόν και δε ξέρω πόσο θα με δυσκολέψει να καταφέρω αυτό που επιθυμώ. Και να σκεφτείς νόμιζα οτι είναι κάτι πολύ απλό μέχρι που επιχείρησα πρώτα με το air ties AP400 και μετά με το netgear wn2000 να συνδεθώ και είδα οτι μάλλον ζητάω πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί γνώμη έχεις για τα powerline αυτά? Έχω τριφασικό ρεύμα βέβαια αλλά νομίζω πως ένας ηλεκτρολόγος μπορεί εύκολα να φέρει τις μπρίζες στα δυο δωμάτια στην ίδια φάση σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί γνώμη έχεις για τα powerline αυτά? Έχω τριφασικό ρεύμα βέβαια αλλά νομίζω πως ένας ηλεκτρολόγος μπορεί εύκολα να φέρει τις μπρίζες στα δυο δωμάτια στην ίδια φάση σωστά;

για το powerline κανεις δεν μπορει να σου πει οτι θα παιξει σιγουρα και οτι θα παιξει σωστα.εχω δει σε μικρη αποσταση να μην παιζει διοτι ηταν καφετερια και υπηρχαν βαρια μηχανηματα.εχανα τρελλα Pings.δεν το εψαξα παραπανω δεν ειχα παει για αυτο εκει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν μπορώ να τραβήξω καλώδιο από το ρουτερ μέχρι το access point. Μεσολαβούν πολλά δωμάτια. Οπότε θα πρέπει να συνδεθεί ασύρματα. H ταχύτητα δε με νοιάζει πολύ. Απλά να έχω μια σχετικά καλή πρόσβαση στο ιντερνετ με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα και παραμετροποίηση γιατι δεν είμαι και πολύ ειδικός. Οπότε σαν πρόταση μέχρι τώρα έχω το airlive που είναι διαθέσιμο στο cosmodata. Η μόνη εναλλακτική που σκέφτηκα είναι τα power lines. Πουλάει ένας φίλος εδώ μέσα αυτό: http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/network/174511-netgear-85mbps-powerline-4-port-adapter-twin-pack/. To κακό είναι οτι δεν έχω ασχοληθεί ξανά με όλα αυτά στο παρελθόν και δε ξέρω πόσο θα με δυσκολέψει να καταφέρω αυτό που επιθυμώ. Και να σκεφτείς νόμιζα οτι είναι κάτι πολύ απλό μέχρι που επιχείρησα πρώτα με το air ties AP400 και μετά με το netgear wn2000 να συνδεθώ και είδα οτι μάλλον ζητάω πολλά...

τα air ties παντως ειναι μαπα.το Netgear με παραξενευει που δεν παιζει εκτος αν το ειχες βαλει πολυ μακρια απο το αρχικο ρουτερ και για αυτο δεν επαιζε σωστα.η μπορει να ηταν θεμα καναλιου ή κλειδωματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην έκανα κάτι σωστα με το netgear. Δε ξέρω. Συνδεόταν κανονικά με το ρούτερ, μπορούσα μάλιστα να μπω ασύρματα από ένα λαπτοπ στο ίντερνετ μέσω του netgear. Αλλά δε μπορούσε καμία συσκευή μου να πάρει ίντερνετ από το netgear μέσω ethernet . Υποτίθεται οτι το netgear μπορεί να δίνει ταυτόχρονα Internet και ασύρματα και ενσύρματα. Και στο "πολυκατάστημα" που το πήγα πίσω να το τσεκάρουν δεν έβρισκαν το λόγο που συμβαίνει αυτό. Κρίμα, θα με βόλευε πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην έκανα κάτι σωστα με το netgear. Δε ξέρω. Συνδεόταν κανονικά με το ρούτερ, μπορούσα μάλιστα να μπω ασύρματα από ένα λαπτοπ στο ίντερνετ μέσω του netgear. Αλλά δε μπορούσε καμία συσκευή μου να πάρει ίντερνετ από το netgear μέσω ethernet . Υποτίθεται οτι το netgear μπορεί να δίνει ταυτόχρονα Internet και ασύρματα και ενσύρματα. Και στο "πολυκατάστημα" που το πήγα πίσω να το τσεκάρουν δεν έβρισκαν το λόγο που συμβαίνει αυτό. Κρίμα, θα με βόλευε πολύ. 

μηπως εκτος απο repeater το netgear εχει και επιλογη για client για να δινει και με ethernet και ασυρματα?διαβασε το manual.επισης βαλτο στο ιδιο δικτυο ip με το υπαρχον adsl router.αν το adsl router ειναι 192.168.1.254 βαλτο αυτο 192.168.1.253 και λογικα θα σου κλεισει και τον dhcp αν το βαλεις σαν repeater/client η δεν ξερω τι εχει για την λειτουργεια που το θες.επισης προληπτικα καντο και firmware update.επισης στο Pc που δινει με καλωδιο δες με ipconfig τι ip εχει παρει με καλωδιο και τι με ασυρματο μηπως βγαλουμε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το επέστρεψα πριν κάποιες μέρες μιας και σύμφωνα με το manual δεν είχα κάτι άλλο να δοκιμάσω. Μάλλον έπρεπε να ανοίξω το thread όσο το είχα στα χέρια μου... H επόμενη κίνηση θα επιχειρήσω να γίνει με τη βοήθεια σας. Έχω να επιλέξω ανάμεσα στο airlive που μου πρότεινες (δε ξέρω τι πολιτική επιστροφών έχει το cosmodata, σε περίπτωση που δε μου κάνει) και στο netgear powerlines του φίλου στην αγγελία. Τη δευτέρα πρέπει να αποφασίσω ωστε να το προχωρήσω επιτέλους. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το επέστρεψα πριν κάποιες μέρες μιας και σύμφωνα με το manual δεν είχα κάτι άλλο να δοκιμάσω. Μάλλον έπρεπε να ανοίξω το thread όσο το είχα στα χέρια μου... H επόμενη κίνηση θα επιχειρήσω να γίνει με τη βοήθεια σας. Έχω να επιλέξω ανάμεσα στο airlive που μου πρότεινες (δε ξέρω τι πολιτική επιστροφών έχει το cosmodata, σε περίπτωση που δε μου κάνει) και στο netgear powerlines του φίλου στην αγγελία. Τη δευτέρα πρέπει να αποφασίσω ωστε να το προχωρήσω επιτέλους. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

ειναι 2 διαφορετικες τεχνολογιες.Powerlines εχω δει σε ενα καταστημα δεν εχω παρει ποτε για μενα για να πω κατι παραπανω.στο καταστημα εκεινο δεν ειχαν παιξει καλα αλλα σιγουρα εφταιγαν αρκετα πραγματα εκει.γενικως εγω θα πηγαινα στο air live>προτιμω τα wi fi απο τα Powerlines.αλλα δεν μπορω να σου πω κατι.για την cosmodata ενω εχω παρει δεν μου εχει τυχει να χρειαστει να επιστρεψω κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα καλο ειναι να παιζεις με καλωδιο ethernet σαν access point και οχι σαν repeater για θεματα σταθεροτητας ταχυτητας κτλ.

καποια air live παιζουν και Poe(power over ethernet).επισης καποια airlive με αλλαγη firmware παιζουν και παραπανω απο 100mw.τα airties ειναι για πεταμα .τα netgear ειναι καλα αλλα στο θεμα Repeater μπορει το Netgear να παιζει μια χαρα αλλα το προβλημα σου να ειναι το αρχικο ρουτερ για αυτο σου ειπα παντα με καλωδιο.

απο εκει και περα υπαρχουν access points που δεν κολλανε και ακομα καλυτερα απο τα air live που τα θεωρω πολυ καλα αλλα παμε και σε αλλα λεφτα.εχω δει και acccess points με 300 μερες Uptime αλλα μιλαμε για 300-400 ευρω access points>οπως υπαρχουν και cisco access points που ειναι ακριβα.τα air live Τα θεωρω απο τα καλα και σε νορμαλ λεφτα.μετα επισης παιζουν σε πολυ καλα και σε νορμαλ τιμες που θα στα προτεινουν και εδωμεσα ubiquiti και mikrotik.

Εγω εχω airlive σπιτι  5460 .Απο αντοχή έχει επιβιώσει πολλα χρονια και σε υγρασια κτλ. Ομως εχουν περιορισμενες δυνατοτητες οσο εχω δει τουλαχιστον και που και που τρώνε κόλημα ειδικα σε λειτουργεια router + AP καθως και το wifi κολαει μια φορα το μηνα περιπου.Σε ubiquiti δε μου εχει κολησει ποτε αλλα με airos οι δυνατοτητες παραμετροποιησης φαινονται περιορισμενες. Δεν εχω ασχοληθει με αν μπορεις να το πειραξεις αλλιως (κονσολα;) πέρα απο το να βαλεις openwrt. Σε mikrotik φαινεται πως κανουν παπαδες αλλα θελουν ψαξιμο να βρεις κουτι κεραιες κτλ. Δεν εχω βρει παρα πολλες επιλογες.

 

Περα απο αυτα τα 3 εχεις δοκιμάσει με HP ; Τα εχω δει σε πολλα hotspot και της forthnet. Βλέπω και cisco και αλλες μαρκες ruckus κτλ αλλα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παραπανω δινουν απο τα πιο οικονομικα απο τεχνικης αποψης. 

 

Περα απο αυτες τις τρεις μαρκες εχεις βρει κατι αντιστοιχο σε αυτη τη τιμη; Εχω δει και dlink - tplink να παιζουν καλα σε χωρους οπως ξενοδοχεια, νοσοκομεια κτλ και καμια φορα δινουν παραπανω δυνατοτητες για τα λεφτα που δινεις σε σχεση με ενα ubiquiti για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα airlive ειναι καλα οπως λες και εσυ.ενταξει δεν ειναι τα τρελλα access points κτλ .ειναι κατι το καλο σταθερο και σε νορμαλ τιμη.καποια μοντελα παιζουν και παραπανω mw απο τα 100 με αλλο firmware.
επισης καποια ειναι και Poe.εχει βγαλει και καποιο πιο ακριβα μοντελα σαν πιο καλα απο τα φτηνα .ναι οι δυνατοτητες που εχουν ειναι απλες δεν εχουν κατι το τρελο.τα ubiquiti δεν τα εχω δοκιμασει
αλλα ολοι λενε πολυ καλα λογια και πιστευω οτι ειναι πολυ αξια και οι τιμες τους δεν ειναι εξωφρενικες.δεν ξερω κατι για κονσολα κτλ.
ουτε με Mikrotik εχω παιξει.τα εχω δει αλλα δεν εχω παιξει για να πω αποψη.απλα και για αυτα λενε πολυ καλα λογια απο οποιον εχει δει να τα εχει.
με Hp εχω παιξει παρα πολυ.λογω οτι δουλευω στην εταιρεια που λες:P που τα χρησιμοποιει εχω στησει παρα πολλα hot spot με Hp.μεχρι και ξενοδοχειο με 34 hp access points μεσα:P
η τιμη του καθενος Hp ειναι κανα 300 αρι αν θυμαμαι σωστα.αναλογα βεβαια ποιο μοντελο θα παρεις.υπαρχουν καποια που εχουν dual radio υπαρχουν τα -r που ειναι τα μοντελα για εξωτερικους χωρους ξερεις κατω απο βροχη κτλ και παει λεγοντας.
μπορω να πω παρα πολυ καλα λογια για τα hp αντιθετα με τα Laptop της Hp.βεβαια στην πραξη τα access point που
βλεπεις που ειναι τα μοντελα hp pro curve msm 313,310,320 πριν γινουν Hp λεγοντουσαν colubris networks.
η colubris networks εξαγοραστηκε απο την Hp δηλαδη.το αρχικο σχεδιο και ολα αυτα ειναι της colubris.
ακομα και οταν εγιναν Hp δεν αλλαξε κατι εξωτερικα.αλλαξαν λιγο οι ονομασιες αλλα σαν υλικο ειναι το ιδιο ακριβως
μεχρι και το τελευταιο κουμπακι που λενε.
στο θεμα μας τωρα.εχω δει acccess points τετοια να εχουν Uptime τρελλο πχ 200 μερες 300 μερες χωρις reboot που λεει ο λογος.εχουν μεταλλικο housing ακομα και τα Indoor οποτε το καλο ειναι οτι απο θερμοκρασιες δεν καταλαβαινουν τιποτα ακομα και αν τα βαραει ο ηλιος.δεν ζεστενονται με τιποτα.παιζουν και με κανονικο τροφοδοτικο και με poe..αντεχουν αρκετους clients Πανω αναλογα τι κανει παντα ο καθενας αλλα σε Κινηση νομιζω αντεχουν περιπου 20mbit πριν αρχιζουν να ζοριζονται.μεσα βεβαια βλεπεις ποσο cpu usage παιζει ανα πασα στιγμη κτλ.
τα εξωτερικα τωρα της Hp αρκετα σκληροτραχηλα τα εχω δει να παιζουν κανονικα ακομα και διπλα στην θαλασσα που τα σκιζει το αλατι.πολυ καλη κατασκευη απεξω.εχω δει να εχει φυγει το χρωμα να το πω ετσι και το access point να παιζει μια χαρα.αλλα οπως ειπα τα λεφτα τους ειναι αρκετα και επισης αν εχω καταλαβει σωστα τα firmware τα αγοραζεις δεν τα δινουν ετσι χυμα.
ειναι καλη λυση αλλα ακριβη.το ιδιο και cisco που εχω δει(δενεχω κανει εγκατασταση).παιζουν μια χαρα αλλα πολλα λεφτα.
τωρα tp link d link και τετοια εγω προσωπικα δεν θα τα βαζα σε επαγγελματικο χωρο.για σπιτι κτλ οκ αλλα για επαγγελματικο χωρο θα προτιμουσα να εδινα καποια λεφτα παραπανω.και στην πραξη δεν θες να κανουν απειρα πραγματα.οποτε και ενα Ubiquiti που λες μια χαρα θα κανει την δουλεια του.
στο λεω αυτο διοτι στα Hp κανεις το minimum των επιλογων μεσα.το μεγαλο φορτο οπως και η ολη διαχειριση δεν γινεται απο τα access points τα hp αλλα γινεται απο εναν controller hp που κανονιζει τα radius και ολα τα λοιπα.τα access points εχουν τα πολυ βασικα πανω τους.

 

ελπιζω να μην κουρασα με το μεγαλο Posts.

και σαν troubleshooting το μεγαλυτερο προβλημα που βλεπω σε hot spot δεν ειναι το να κολλησει το access point αλλα ειναι φυσικα αιτια.πχ να μου εχουν κοψει ενα καλωδιο.να μου εχουν βγαλει μια πριζα.καποιο πχ στεγανο κουτι να εχει παθει κατι.να καει κατι απο κεραυνο.να παει καποιος και να σπασει μια κεραια(βανδαλισμος) κτλ.

χαλασμενα εχω δει ελαχιστα και αυτα συνηθως ηταν απο φυσικα αιτια.πχ ο πελατης το ελουσε με καφε η πλημυρισε ο χωρος του πελατη και επεσαν νερα πανω στο access point Κτλ.επισης επειδη οπως ειπαν υπαρχει controller που ελεγχει τα access points( ο controller Μπορει να κανει και 500-600 ευρω) εχει το καλο οτι μπορεις να κουμπωνεις access points και να στα κανει Manage Ο ιδιος.εσυ δηλαδη να μην κανεις τιποτα.να σου κατεβαζει τις ρυθμισεις αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει να δω colubris πχ σε starbucks. Παντως δεν μπορω να βρω πολλες πληροφοριες review για αυτα στο internet. HP - colubris. Μηπως γνωριζεις πιας εταιριας τσιπ εχουν; Νομιζω qualcomm atheros απο οτι εχω δει.

Και τα Unifi εχουν controller αλλα εχω δει και σε dlink ακομα controller. Λογικα θα βολευει αν εχεις πολλα. Αλλιως θα καθεσε σαν καθυστερημενος να ρυθμιζεις ενα ενα  εκτος αν εχεις γραψει κανα script. 

Κατι που δε μπορώ να δω ειναι αν πχ σε ενα χωρο μπουν 100-200 ατομα τι κανεις. Νομιζω σε μερικα μπορεις να βαλεις οριο ποσους χρηστες εχουν.Αλλα σε cisco μονο εχω δει loadbalancing μεταξυ access points.

 

Απο οτι λες πρεπει να ειναι σχετικα ακριβα για εναν που ειναι τσαμπατζης.Εχω δει οτι μερικες εταιριες πληρωνεις και ανα Access point συνδρομη για το controller! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...