Προς το περιεχόμενο

τι γινεται αν χαθει ενα κινητο android και πως εντοπιζεται ;


basilis-keza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να μαθω τι γινεται αν χαθει ενα κινητο android και πως μπορουμε να το εντοπισουμε αν !

1.

πχ. οτι  αυτος που το βρισκει βαζει αλλη sim και κανει το κινητο εργοστασιακες ρυθμισεις... υπαρχει περιπτωση να το βρουμε και αν ναι πως ;

 

2.μπορουμε να το βρουμε απο το GPS ; αν εχει κανει τα παραπανω (αλλαγη sim,εργοστασιακες ρυθμισεις)

 

Υ.Γ ( ρωταω για ενημερωση,δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο.  δεν εχω smartphone αλλα σκεφτομαι να παρω  ^_^  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://play.google.com/store/search?q=remote%20block%20smartphone&c=apps&hl=el

 

 

 

Δύσκολο και δεν ξερω κάποιον να το εχει βρει, αλλά εγω σου λεω αντε και το βρήκε και είναι στην οδό χ τι θα κάνεις θα πας να τον δείρεις, το μόνο που μπορείς ενδεχομένως να εξασφαλίσεις καπως με αυτες τις εφαρμογές ειναι (αν προλαβαίνεις) να διαγράψεις τα προσωπικά σου δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο galaxy s3 που έχω, γίνεται ο εντοπισμός μέσω της σελίδας της samsung αρκεί να έχεις εγγραφεί. Και στα iphone γνωρίζω πως γίνεται επίσης.

Για τα υπόλοιπα, δεν έχω άποψη.

 

Τωρα, τι θα γίνει αν τον εντοπίσεις, άλλου παπά ευαγγέλιο. Προφανώς και πάς με την αστυνομία και όχι με τη παρέα σου, αφού φυσικά πρώτα δηλώσεις κλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://play.google.com/store/search?q=remote%20block%20smartphone&c=apps&hl=el

 

 

 

Δύσκολο και δεν ξερω κάποιον να το εχει βρει, αλλά εγω σου λεω αντε και το βρήκε και είναι στην οδό χ τι θα κάνεις θα πας να τον δείρεις, το μόνο που μπορείς ενδεχομένως να εξασφαλίσεις καπως με αυτες τις εφαρμογές ειναι (αν προλαβαίνεις) να διαγράψεις τα προσωπικά σου δεδομένα.

ενταξει ειπαμε...η βια δεν ειναι λυση ! :P

παντως αυτες οι εφαρμογες καλες φαινονται. ευχαριστω & να ξαναπω πως δεν εχω smartphone (ακομα)

 

 

Αν ξέρεις και από πολεμικές τέχνες. ^_^

 

https://www.youtube.com/watch?v=JOB7sIeaGoo

χαχαχαχα...δυστηχως δεν ξερω πολεμικη τεχνη αν και χρειαζεται την σημερον ημερα !

 

 

 

κατι ακομα, τα περισσοτερα κινητα που κυκλοφορουν εχουν GPS αλλα αν αυτος που βρει το κινητο το απενεργοποιησει τι γινεται ; ( λεω γω τωρα αν γινεται απενεργοποιηση gps οπως στο wifi )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πολυ καλο φαινεται, αλλα αν γινει εργοστασιακες ρυθμισεις το κινητο οι εφαρμογες σβηνονται  σωστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Εγώ χρησιμοποιουσα για ένα διάστημα το avast antivirus το οποίο έχει και antitheft λογισμικό. Σε περίπτωση που άλλαζε η sim κλειδωνε η συσκευή, έβγαζε ήχο σειρηνας και κατ επιλογή έστελνε μήνυμα σε αριθμό που έχεις επιλέξει. Τέλος αν έμπαινε σε wifi η ενεργοποιουνταν το internet κινητής έστελνε σημα στην σελίδα για tracking.

Έχει αρκετές επιλογές το συγκεκριμένο.

Δεν το δοκίμασα βέβαια πότε να πω την αλήθεια μκνο στην αλλαγή sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο φαινεται, αλλα αν γινει εργοστασιακες ρυθμισεις το κινητο οι εφαρμογες σβηνονται  σωστα ;

το συγκεκριμενο ειναι πολυ καλο και δεν χρειαζεται να εχεις το κινητο για να κανεις εγκατασταση αρκει να συνθεδει στο ιντερνετ για να το κατεβασει εαν βιαστεις ισως το βρεις

και μετα μπες εδω http://www.androidlost.com/

 

Σωστα. Εγώ χρησιμοποιουσα για ένα διάστημα το avast antivirus το οποίο έχει και antitheft λογισμικό. Σε περίπτωση που άλλαζε η sim κλειδωνε η συσκευή, έβγαζε ήχο σειρηνας και κατ επιλογή έστελνε μήνυμα σε αριθμό που έχεις επιλέξει. Τέλος αν έμπαινε σε wifi η ενεργοποιουνταν το internet κινητής έστελνε σημα στην σελίδα για tracking.

Έχει αρκετές επιλογές το συγκεκριμένο.

Δεν το δοκίμασα βέβαια πότε να πω την αλήθεια μκνο στην αλλαγή sim.

 

για να το εγκαταστησει ομως το avast και να προγραμματισει/ενεργοποιησει το antitheft πρεπει να εχει το κινητο σε αντιθεση με το androidlost

 

 

edit: δεν ειδα το εαν χαθει νομιζα πως χαθηκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο να έχει λογισμικό tracking αν δεν έχει την συσκευή?

Στο avast σεταρεις τις ρυθμίσεις ορίζεις την sim σου ως safe και τα υπόλοιπα τα κάνει αυτό αφού αλλαχθεί κάποια sim ή ορίσεις το κινητό ως lost από την ιστιοσελιδα του avast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο να έχει λογισμικό tracking αν δεν έχει την συσκευή?

Στο avast σεταρεις τις ρυθμίσεις ορίζεις την sim σου ως safe και τα υπόλοιπα τα κάνει αυτό αφού αλλαχθεί κάποια sim ή ορίσεις το κινητό ως lost από την ιστιοσελιδα του avast.

 

οπως εγραψα στο edit νομιζα οτι το ειχε χασει. Εαν παραδειγμα εχεις ενα κινητο και το χασεις αλλα δεν εχεις εφαρμογη για να το βρεις μπορεις να κατεβασεις το android lost (εαν ο αλλος συνθεδει στο ιντερνετ) και μετα μεσω του site να το βρει σε αντιθεση με το avast που εαν χασεις το κινητο και δεν το εχεις περασει δεν μπορεις να το βαλεις. (νομιζα οτι ειχε χασει το κινητο του για αυτο του ειπα να βαλει το android lost)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο φαινεται, αλλα αν γινει εργοστασιακες ρυθμισεις το κινητο οι εφαρμογες σβηνονται  σωστα ;

Λαθος

 

Δεν μπορείς να κάνεις επαναφορά ζηταει κωδικο, και η εφαρμογή απαιτεί να είσαι ροοτ, στην ουσία η εταιρεία εχει τον πληρει έλεγχο του τηλεφώνου σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λαθος

 

Δεν μπορείς να κάνεις επαναφορά ζηταει κωδικο, και η εφαρμογή απαιτεί να είσαι ροοτ, στην ουσία η εταιρεία εχει τον πληρει έλεγχο του τηλεφώνου σου.

Plus τις κανεις εφαρμογες συστηματος αν θελεις και ακομα και να γινει επαναφορα αυτες παραμενουν. Εκτος αν αλλαξει ρομ ο νεος κατοχος.

 

Ενα απο τα καλα αυτων των εφαρμογων κατα τη γνωμη μου ειναι πως μπορεις να κανεις rempte wipe ακομα και αν δεν πας να το βρεις λ.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...