Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σκληρο δισκο


maverik13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω ενα θεμα με τον εξωτερικοσ μου δισκο ειναι ενασ seagate 1.5 τερα.και ειδα με το hard disc sentinel οτι η υγεια του δισκου μου ειναι 11% ειπα να τον αδειασω και να τον κανω το surface κατι που διαγραφει τα παντα απο μεσα το ξεκηνισα λοιπον αλλα ειδα οτι θα αργησει και τον σταματησα για να τον βαλω σε καποιο αλλο σημειο στο σπιτι μου για να μην εμποδιζει μαζι με το λαπτοπ ,παταω στοπ μου τρωει και μια τουμπα στο πατωμα και μετα απο αυτο δεν μπορει με τιποτα αν μου τον αναγνωρισει στο λαπτοπ και στο μεγαλο pc. μπενω στην διαχειρισηκαι μετα διαχειρησι δισκων και βλεπω εναν ο οποιοσ ειναι 3 γιγα οχι πανω μαζι με τον κεντρικο δισκο του λαπτοπ και με ενα ερωτιματικο διπλα

 

σκεφτομαι οτι ισως να ειναι λογο τον drivers δεν εχουν περαστει σωστα εψαψα λιγο στο σαιτ της seagate και βρηκα ενα προγραμα μαλλον ειναι για ολους τους εξωτερικους δισκους που το ανοιγεις και ψαχνει να δει αν υπαρχουν δισκοι συνδεμενοι και δεν μου βρισκει τπτ . στο συσκευες και εκτυπωτες τον βγαζει με ονομα desktop

 

συν οτι κανει θορυβο μονο οταν τον συνδεω μετα τπτ αχνα δεν βγαζει ... μηπως εχει κανενα εσωτερικο κουμπη On off αν και δεν νομιζω . αν δεν βρω ακρι να σκασω το κουτι και να τον συνδεσω στον μεγαλο υπολογιστη?

 

οποιοσ ξερει μια βοηθεια ρε παιδιαααααααααααααααααααααααα!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον βάζεις σε 2 υπολογιστές μετά το πέσιμο και δε τον αναγνωρίζουν μη περιμένεις και πολλά.

Τι θόρυβο κάνει ακριβώς;

Ο δίσκος ξεκινά (το μοτέρ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχη ναι μετα ομως σταματαει



τον εκανα τον δισκο εσωτερικο αλλα και παλΙ δεν ανοιγει μου εκανε βεβαια ενα install αλλα μετα τπτ 

 

στην διαχεισηση δισκων μου τον διχνει σαν δισκο 1 με ενα κοκκινο σηματακι και 3γιγα και απο κατω λεει δεν εχει εκχωρηθει δεν ξερω γιατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί και να είναι λόγω του ότι σταμάτησες τη διαδικασία παραπάνω.

Κάντον format και εσύ...

Έλεγξε τον και με το hd sentinel να δεις αν/πως τον βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί και να είναι λόγω του ότι σταμάτησες τη διαδικασία παραπάνω.

Κάντον format και εσύ...

Έλεγξε τον και με το hd sentinel να δεις αν/πως τον β

 

 

 

το hd sentinel δεν τον βλεπει αν ητανε θα τον ειχα κανει ηδη φορματ αυτο σ λεω ποιο πανω οτι δεν τον βλεπω πουθενα μονο σαν ενα δισκο 3 γιγα με κοκκινο σημα διπλα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νεο θέμα ποστάρω εδώ.Έκανα αντικατάσταση ενός 2,5αρι δίσκου σε ένα λάπτοπ καθώς αυτός που είχε πάνω δεν με άφηνε να κάνω εγκατάσταση των windows.Μου έβγαζε κάποιο ερρορ. Έβαλά έναν άλλο και όλα οκ.

Με τον παλιό τώρα πως θα εξακριβώσω αν μας άφησε χρόνους?Τον έβαλα στο dekstop μου του έκανα και φορμάτ αλλα με στο speedfun δείχνει ότι δεν έχει καθόλου fitness.Ο δίσκος είναι της Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νεο θέμα ποστάρω εδώ.Έκανα αντικατάσταση ενός 2,5αρι δίσκου σε ένα λάπτοπ καθώς αυτός που είχε πάνω δεν με άφηνε να κάνω εγκατάσταση των windows.Μου έβγαζε κάποιο ερρορ. Έβαλά έναν άλλο και όλα οκ.

Με τον παλιό τώρα πως θα εξακριβώσω αν μας άφησε χρόνους?Τον έβαλα στο dekstop μου του έκανα και φορμάτ αλλα με στο speedfun δείχνει ότι δεν έχει καθόλου fitness.Ο δίσκος είναι της Toshiba.

Βάλε κάποιο άλλο διαγνωστικό που εστιάζει αποκλειστικά σε δίσκους και έλεγξε τον. 

Όπως αυτό που χρησιμοποίησε ο φίλος, το hd sentinel.

Πόσταρε τη 1η και 3η καρτέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω φωτογραφίες από τον δίσκο που έχει θέμα.Τον πετάω στην θάλασσα?

Όχι ακόμα αλλά του μαθαίνεις κολύμπι.

Κετέβασε/πάρε την pro έκδοση του προγράμματος και κάνε το εξής:

Δίσκος-> Surface test-> Reinitialize disk surface (προσοχή να επιλέξεις το σωστό δίσκο).

Οπλίσου με υπομονή μιας και η διαδικασία θέλει αρκετό χρόνο.

Στο τέλος πιθανόν θα διορθώσει κάποιους τομείς βελτιώνοντας την υγεία του.

Αλλά αφού η υγεία του χειροτέρευσε σταδιακά πιθανόν θα ξαναεμφανίσει νέους προβληματικούς τομείς οπότε μην τον χρησιμοποιείς για σημαντικά δεδομένα. Κράτα τον για βοηθητικές δουλειές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να γίνει τίποτα.Όπως είπες και εσύ θα τον χρησιμοποιώ για προσωρινής χρήσης αρχεία.

Επισυνάπτω φωτός από τον δίσκο του λάπτοπ μου.

 

 

image.jpg

 

 

 

image.jpg

 

 

Προς τι αυτά τα ερρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...