Προς το περιεχόμενο

δημιουργία video game


glyras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγες μέρες ανέβασα ένα παιχνίδι στο google play. Χρησιμοποίησα ως game engine την corona sdk, μια πολύ εύκολη μηχανή που χρησιμοποιεί την lua σαν γλώσσα προγραμματισμού. 

 

Τώρα το θέμα είναι ότι άλλο είναι η δημιουργία και άλλο η προώθηση και η επιτυχία του παιχνιδιού.

Θα ήθελα να μου πείτε καμιά ιδέα σχετικά με την προώθηση,  άλλα εάν θέλετε και την γνώμη σας για το παιχνίδι.

 

google play link:
https://play.google.com/store/apps/d...enemies2&hl=en

youtube link:

 

 

Επεξ/σία από glyras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δε μου άρεσε (δεν είμαι φίλος των side scrolling) η προσπάθεια είναι πολύ καλή - μπράβο σου, Χρειάζεται όμως επιπλέον ρετουσάρισμα για να μπορέσει να σταθεί. Αν είσαι one-man-show βρες κάποιον να συνεργαστείς ιδιαίτερα στα γραφικά - τα περισσότερα παιχνίδια που ξεχωρίζουν κερδίζουν τους χρήστες με τα εντυπωσιακά τους γραφικά και εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετα καλό μπράβο, είναι η πρώτη σου προσπάθεια; Για τη προώθηση αν δε θες να δώσεις λεφτα το μόνο που μπορω εγω να σκεφτω είναι να γραφτείς κ να κάνεις post σε διάφορα τεχνολογικά σαιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γραφικά, αλλά τα 2 μπλε backgrounds πάνω πάνω δεν είναι και τόσο ωραία (μιλάω για αυτά που δείχνουν το σκορ και αστερακια)

Πολύ ωραίο font αυτό που δείχνει την ώρα (κόκκινο με κίτρινο περίγραμμα)

Θα σου πω τι θα μπορούσες να βελτιώσεις (φιλικά πάντα και καθόλου ανταγωνιστικά, άλλωστε προσωπικά δεν έχω κάποιο παιχνίδι ανεβασμένο, άρα δεν τίθεται και τέτοιο θέμα...)

  • Άλλαξε Background στα 2 μπλε πάνω
  • Όταν βαράς τον εχθρό είδα ότι εμφανίζεται το Damage και κάνει scroll-up , πολύ καλή ιδέα! απλά νομίζω ότι βγαίνουν πολλά ταυτόχρονα (όσο βαράς) και θα πρέπει να απέχουν περισσότερο στο ύψος (είναι λίγο κοντά το ένα με το άλλο)
  • Φτιάξε τα Buttons (Restart & Menu) θυμίζουν κλασική εμφάνιση Windows xp --, ωραία γραμματοσειρά απλά τα buttons δεν πάνε! επίσης δες το να είναι λίγο πιο στρογγυλές οι γωνίες
  • Ωραία σύννεφα, ουρανός και φεγγάρι, η πίστα(έρημος?) δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και πολύ, είναι όμως καλό!
  • Βάλε και άλλη πίστα με γρασίδι (δεν είδα πολύ πράσινο), αν βαριέσαι να φτιάξεις άλλη πίστα, βάλε την ίδια με άλλο texture (πράσινο γρασίδι). (δεν ξέρω αν αυτό χαλάει και το στυλ του παιχνιδιού!)

Γενικά να ξέρεις ότι το Toon-Style έχει πέραση. (όχι περάσει**)
Προσπάθησε να βάλεις στοιχεία(δηλαδή γραφικά) που θυμίζουν Toon(Cartoon)

Το γνωστό σε όλους LOL έχει τέτοια χαρακτηριστικά και είναι κάτι που αρέσει στους παίχτες.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την γλώσσα που χρησιμοποιείς, ξέρω όμως ότι το Unity3D είναι πολύ καλό.
Shaders μπορείς να χρησιμοποιήσεις? (θέλει προσοχή εδώ γιατί μπορεί στο PC να τρέχει αλλά κάποια κινητά να μην υποστηρίζουν πολύπλοκα Shaders)



ΥΓ: Αν αναρωτιέσαι τι είναι το "Toon Shading", έχω κάποια λινκ να δεις

http://i.imgur.com/1qyBDOm.png

http://www.catontheroofsw.com/download/AssetStore/ToonVillageLifePack1/Screenshots_01.jpg

 

όλα θέλουν μέτρο, μερικά είναι υπερβολικά και δεν είναι τόσο ωραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βαράς τον εχθρό είδα ότι εμφανίζεται το Damage και κάνει scroll-up , πολύ καλή ιδέα! απλά νομίζω ότι βγαίνουν πολλά ταυτόχρονα (όσο βαράς) και θα πρέπει να απέχουν περισσότερο στο ύψος (είναι λίγο κοντά το ένα με το άλλο)

το μόνο που δεν συμφωνώ,καθώς αυτό το φαινόμενο που λες το βρίσκεις μόνο όταν βαράς έναν εχθρό πολλές φορές οπότε άμα δεις το πρώτο hit που φαίνεται καθαρά τότε τα άλλα θα τα ξέρεις(αν κάνω λάθος διόρθωσε με)

 

εμένα δεν μου άρεσε η οθόνη που δείχνει όταν χάνεις,πολύ απλή φαίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι τα κουμπιά είναι windows 95. Μέσα στην εβδομάδα θα διορθώσω όσα μπορώ και θα το ξαναανεβάσω μαζί με ένα άλλο βίντεο και λίγο πιό γρήγορο. Τώρα για το toon style μάλλον είναι αργά γιαυτό, θα πρέπει να τα κάνω όλα από την αρχη βλέπεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι τα κουμπιά είναι windows 95. Μέσα στην εβδομάδα θα διορθώσω όσα μπορώ και θα το ξαναανεβάσω μαζί με ένα άλλο βίντεο και λίγο πιό γρήγορο. Τώρα για το toon style μάλλον είναι αργά γιαυτό, θα πρέπει να τα κάνω όλα από την αρχη βλέπεις.

yeap, ξέχνα το αυτό.

 

Α! το βίντεο έπαιζε λίγο γρήγορα ε; δεν νομίζω να είναι αυτός ο ρυθμός του παιχνιδιού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραφικά τα τελείωσα σε μία εβδομάδα, τον προγραμματισμό σε 4 μήνες και ασ ήταν σε lua!

Τι να κάνουμε προχωράμε για το επόμενο.

 

Σε μια βδομάδα τα γραφικά ;;;

Ειναι εξοόλήρου δικά σου ή τα έκανες επεξεργασια απο καπου αλλού . Σε Photoshop δουλέυεις ;;;

Τα spritesheet με ποιο προγραμμα τα έκανες ;;;

Αν θες μου απαντάς φυσικά οι ερωτήσεις είναι καλοπροαίρετες διότι δουλέυω καποιες παρόμοιες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...