Προς το περιεχόμενο

Επέκταση Ασύρματου Δικτύου


konefsta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας . Στο χωριό μου υπάρχει δωρεάν παροχή ασύρματου δικτύου , αλλά το εξοχικό μου βρίσκεται περίπου 50-100 μέτρα εκτός εμβέλειας και δεν ξέρω πως λέγονται αυτά που επεκτείνουν την εμβέλεια που μπορεί να λάβει ασύρματο δίκτυο ο υπολογιστής μου . Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει και λινκσ στο σκρουτς .

 

Επίσης αυτα τα αντικείμενα τα ενώνω με το λαπτοπ μου απλά και ανιχνεύουν WiFi σε μεγαλύτερες αποστασεις ? ή πρεπει να κανω κατι και με το ρουτερ που έχουν στο χωριό

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες ένα Mikrotik Groove η ένα Ubuquiti Bullet με Κεραία Grid η Sat Dish με Feeder το οποιο θα το βάζεις σε στεγανό κουτί στην ταράτσα σε ένα ιστo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να πάρεις ένα wifi extender και να τον τοποθετήσεις σε μια ενδιάμεση απόσταση από το router του χωριού και το σπίτι σου. Αυτό λαμβάνει τη σύνδεση από το router του χωριού και την αναμεταδίδει. Όμως επειδή δεν βολεύει να το βάλεις κάπου αυτό, η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μια ασύρματη κάρτα δικτύου για το laptop που να ανιχνεύει μεγαλύτερες αποστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ που μου απαντησατε γρηγορα .

 

εψαξα λιγο αυτα που προτεινατε , τα Mikrotik Groove και Ubuquiti Bullet , φαινονται σαν στικακια . δεν χρειαζονται παροχή ηλεκτρικού ρεύματος ? επίσης που θα τα βάλω πάνω σε κανα δέντρο χαχα?

 

όσο για την ασυρματη κάρτα δικτύου για μεγαλυτερη απόσταση , θα ειναι εξωτερική φανταζομαι σωστά? και πως καταλαβαινω την εμβέλεια της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mikrotik  και το Ubiquiti είναι Access Point δεν είναι USB και περνούν ρεύμα μέσο POE δηλαδή μέσα από καλώδιο Ethernet. Τον ιστό θα τον βάλεις περίπου όπως θα έβαζες ένα δορυφορικό πιάτο η κεραία tv δηλαδή στην Ταράτσα και άμα δεν έχεις ταράτσα θα βιδώσεις μπράτσο για την grid η το Dish+feeder στην πρόσοψη του σπιτιού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mikrotik  και το Ubiquiti είναι Access Point δεν είναι USB και περνούν ρεύμα μέσο POE δηλαδή μέσα από καλώδιο Ethernet. Τον ιστό θα τον βάλεις περίπου όπως θα έβαζες ένα δορυφορικό πιάτο η κεραία tv δηλαδή στην Ταράτσα και άμα δεν έχεις ταράτσα θα βιδώσεις μπράτσο για την grid η το Dish+feeder στην πρόσοψη του σπιτιού σου.

 

δεν ειναι υπερβολικό να βάλω δίσκο στην ταράτσα ? αυτα που είναι με usb μπορει να καλύψει την απόσταση των 50 περίπου μέτρων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι εννοείς εσύ σαν καλο link, άμα βάλεις Dish η Grid στην ταράτσα με Accsss Point Mikrotik η ubiquiti θα είναι σαν να εxεις βάλεις καλώδιο Rthernet πάνω στο router του δήμου.

Άμα θες κάτι εύκολο και δεν σε νoιαζεί άμα πιάνει η δεν πιάνει πάρε μια USB κάρτα, και usb κάρτα να παρεις πάλι θα θες κεραία.

οποτε κάντο σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα παίρνω ένα εκ των δύο Mikrotik  ή Ubiquiti τα βάζω πάνω σε κεραία και ακολούθως από εκεί τραβάω καλώδιο ethernet από την ταράτσα μέσα στο σπίτι για να μπορώ να το συνδέσω με το λαπτοπ ουτως ώστε να παιρνει ρεύμα ? 

 

επισης τι κεραι πρέπει να πάρω ? έχεις καποιο λινκ να δω παραδειγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Access Point περνούν ρεύμα έχουν τροφοδοτικό δικό τους δεν περνούν ρεύμα από το pc απλός το τροφοδοτικό συνδέεται με το Ethernet και το χρησιμοποιεί σαν προέκταση για να πάει το ρεύμα από το καλώδιο data του Ethernet

 

 

http://e-wifi.gr/Product/105/Page/33/el/

 

 

Nα ξέρεις ότι το Mikrotik είναι ότι καλύτερο μπορείς να παρεις απλός τα settings θέλουν λίγο δουλειά.

 

Το ubiquiti είναι χειρότερο αλλα είναι πολύ εύκολο στα settings.

 

Oτι από τα 2 access point διαλέξεις να ξέρεις πως πρέπει να το βάλεις μέσα σε στεγανό ηλεκτρολογικό κουτι και το κουτί να το ασφάλισης στον ιστό με δαγκάνες U.

 

Tον ιστό για ασφάλεια πρέπει να τον βιδώσεις κάτω καλά και να βάλεις και 3α συρματόσχοινα για αντηρίδες. Έτσι δεν θα κουνιέται με τον αέρα γιατί άμα κουνιέται θα τρεμοπαίζει και το σήμα σου.

 

 

 

 

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Access Point περνούν ρεύμα έχουν τροφοδοτικό δικό τους δεν περνούν ρεύμα από το pc απλός το τροφοδοτικό συνδέεται με το Ethernet και το χρησιμοποιεί σαν προέκταση για να πάει το ρεύμα από το καλώδιο data του Ethernet

 

 

http://e-wifi.gr/Product/105/Page/33/el/

 

 

Nα ξέρεις ότι το Mikrotik είναι ότι καλύτερο μπορείς να παρεις απλός τα settings θέλουν λίγο δουλειά.

 

Το ubiquiti είναι χειρότερο αλλα είναι πολύ εύκολο στα settings.

 

Oτι από τα 2 access point διαλέξεις να ξέρεις πως πρέπει να το βάλεις μέσα σε στεγανό ηλεκτρολογικό κουτι και το κουτί να το ασφάλισης στον ιστό με δαγκάνες U.

 

Tον ιστό για ασφάλεια πρέπει να τον βιδώσεις κάτω καλά και να βάλεις και 3α συρματόσχοινα για αντηρίδες. Έτσι δεν θα κουνιέται με τον αέρα γιατί άμα κουνιέται θα τρεμοπαίζει και το σήμα σου.

 

 

 

 

.

πολύ βοηθητικός ευχαριστώ . θα το ψάξω περαιτέρω το θέμα . σε θέματα settings και γενικά software δεν θα έχω θέμα . η εγκατάσταση ομως της κεραίας ίσως με δυσκολέψει διότι δεν το΄χω με τις χειρονακτικές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/488552-how-to-dd-wrt-link-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/

 

 

Ένα παράδειγμα είναι αυτό που έχω κάνει εδώ αυτό στο HOW ΤΟ είναι βεβαια  χειρότερο από αυτό που σου λέω να κανεις αλλα είναι για άλλη δουλειά και στο δείχνω για να παρεις απλός μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...