Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα CAD που να μοντελοποιεί φυσικό αντικείμενο


sakis63

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Έχω μια " σχετικά" εξειδικευμένη απορία αλλά επειδή οι συμφορουμίτες είναι "τσακάλια" πιστεύω κάποιος θα γνωρίζει..

 

Βασικά θέλω πρόγραμμα σχεδίασης που να μοντελοποιήσει τα κλειδιά χορδίσματος (tuning pegs) της κλασσικής κιθάρας μου..

Το χρειάζομαι για να βγάλω ακριβώς τις διαστάσεις σχεδιασμένο όμως από υπολογιστή

Δεν είναι απαραίτητο να γίνει με σκανάρισμα και δεν ξέρω αν έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο τα λογισμικά αυτά..Πάντως επισυνάπτω φωτογραφία των "κλειδιών" Δείτε στην εικόνα κάτω..Σε αυτά τα κλειδιά θέλω με το πρόγραμμα να  σχεδιαστεί  ο "σκελετός " τους σε τρισδιάστατη μορφή..

Μου χάλασαν τα συγκεκριμένα που έχω και επειδή η  εταιρία της κιθάρας δεν βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω,ψάχνω για ανταλλακτικά στα οποία  να ταιριάξουν οι ήδη υπάρχουσες οπές στην κεφαλή της κιθάρας και σε εξειδικευμένα μαγαζιά θέλουν σχέδιο με ακριβείς διαστάσεις αποστάσεων μεταξύ οπών στήριξης κ.λ.π

Ας μου πει κάποιος χρήστης CAD προγράμματος αν και πώς γίνεται αν είναι εύκολο..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :-)

post-155713-0-47847900-1377519392_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό photo όχι δεν γίνετε

You'll be surprised...

 

Ακόμα και από φωτό γίνεται φίλε μου αλλά δυστυχώς μιλάμε για εξειδικευμένα software που δε βρίσκεις στο διαδίκτυο έτσι, και η αγορά τους κοστίζει ποσά καθόλου ευκαταφρόνητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You'll be surprised...

 

3D Model από photo δεν γίνετε από photo δεν γίνετε. γιατί δεν υπάρχει πληροφορια πληροφορια βάθους δεν είναι 3D η photo.και άμα πας να κανεις recreate το βάθος με πολλαπλές φωτογραφίες από διαφορετικές οπτικές γωνιές το αποτέλεσμα δεν είναι και το καλύτερο.

Αυτό που μπορείς να κανεις από photo άμα θες να κανεις ένα κεφάλι ας πούμε, είναι να παρεις ένα έτοιμο template και να paris photos προς πίσω αριστερά δεξιά και να το κανεις stich πάνω στο κενό dummy template.

Άμα ξέρεις εσύ τρόπο δείξε το software πιο είναι και πως γίνετε.

 

και η αγορά τους κοστίζει ποσά καθόλου ευκαταφρόνητα...

 

ναι γιατί το 3D scanning είναι φτηνιάρικο

 

 

 

* ότι και να κανεις τίποτα δεν φτάνει την σωστή λύση του 3D scanning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό photo όχι δεν γίνετε

 

Aυτό το πρόγραμμα είναι για αndroid?Και τί προδιαγραφές κινητού ή φωτογραφικής μηχανής χρειἀζεται;;Το έχεις δοκιμάσει;;Είναι δωρεάν πρόγραμμα;;

 

You'll be surprised...

 

3D Model από photo δεν γίνετε από photo δεν γίνετε. γιατί δεν υπάρχει πληροφορια πληροφορια βάθους δεν είναι 3D η photo.και άμα πας να κανεις recreate το βάθος με πολλαπλές φωτογραφίες από διαφορετικές οπτικές γωνιές το αποτέλεσμα δεν είναι και το καλύτερο.

 

Αυτό που μπορείς να κανεις από photo άμα θες να κανεις ένα κεφάλι ας πούμε, είναι να παρεις ένα έτοιμο template και να paris photos προς πίσω αριστερά δεξιά και να το κανεις stich πάνω στο κενό dummy template.

 

Άμα ξέρεις εσύ τρόπο δείξε το software πιο είναι και πως γίνετε.

 

και η αγορά τους κοστίζει ποσά καθόλου ευκαταφρόνητα...

 

ναι γιατί το 3D scanning είναι φτηνιάρικο

 

 

 

* ότι και να κανεις τίποτα δεν φτάνει την σωστή λύση του 3D scanning

Παιδιά,Έχω τα "κλειδιά" (το αντικείμενο στην περίπτωσή μας) οπότε δεν είναι εκεί το "πρόβλημα" δεν χρειάζεται από φώτο να είναι ..Την φώτο την ανέβασα για να τη δείτε εσείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Universal Soldier

Άντε πάλι γίνεσαι απόλυτος για μια ακόμα φορά. Και όταν σου αποδείξω πως είσαι πάλι λάθος να δω πως θα μου το γυρίσεις αυτή τη φορά...

 
Μπορεί με τη κοινή λογική να φαντάζει αδύνατο αλλά δεν είναι.

 

google photogrammetry reverse engineering

 

Ένα απλό εργαλείο που μόλις βρήκα ψαχτά στο net είναι αυτό; Δε ξέρω κατά πόσο καλή δουλειά μπορεί να κάνει.

Η επαγγελματική εφαρμογή που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου είναι πολύ ανώτερη και πίστεψε με πληρώσαμε αρκετά σημαντικό ποσό.

 

Τι λες τώρα υπάρχει ή όχι; Ή θα βρεις κάποια άλλη δικαιολογία;

 

 

ναι γιατί το 3D scanning είναι φτηνιάρικο

 

 

 

* ότι και να κανεις τίποτα δεν φτάνει την σωστή λύση του 3D scanning

Γιατί είπα εγώ το αντίθετο;

Και βέβαια το 3d scanning είναι ανώτερο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και η τεχνολογία που αναφέρω.



Αν έχει όρεξη διάβασε:

http://www.isprs.org/proceedings/XXXI/congress/part5/475_XXXI-part5.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol ωραία απάντηση  :-D

Μπορεί να μη σε ενδιαφέρουν κάποια πράγματα αλλά κακώς παραπληροφορείς το κόσμο.

fyi - επειδή δε γνωρίζεις το αντικείμενο που είπες πως δεν υπάρχει - πολύ σωστή δουλειά κάνεις άμα πληρώσεις. 

Καθόλου ημίμετρα.

Είναι τεχνολογία που σου επιτρέπει να πάρεις μοντέλο 3d όταν το μόνο που είναι διαθέσιμο είναι 2d εικόνα και όχι το πραγματικό αντικείμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol ωραία απάντηση  :-D

Μπορεί να μη σε ενδιαφέρουν κάποια πράγματα αλλά κακώς παραπληροφορείς το κόσμο.

fyi - επειδή δε γνωρίζεις το αντικείμενο που είπες πως δεν υπάρχει - πολύ σωστή δουλειά κάνεις άμα πληρώσεις. 

Καθόλου ημίμετρα.

Είναι τεχνολογία που σου επιτρέπει να πάρεις μοντέλο 3d όταν το μόνο που είναι διαθέσιμο είναι 2d εικόνα και όχι το πραγματικό αντικείμενο.

 

Παιδιά!!Κατ'αρχήν "ειρήνη υμήν" σας ευχαριστώ όλους που αναρτάτε απαντήσεις στο ερώτημά μου..Ψάχνοντας στο web ευτυχώς βρήκα το σχεδιάγραμμα που αποτελεί το αποτέλεσμα που θέλω να πάρω από το πρόγραμμα που ψάχνω... Δείτε εδώ please..http://store.basoneguitars.com/product/gotoh_tuners_35g350 Μπαίνοντας στη σελιδα -επειδή είναι σε Javascript η μεγενθυμένη εικόνα που δείχνει σε zoom αυτό που θέλω-κλικάροντας στη βάση κάτω ακριβώς από τη φωτογραφία των κλειδιών έχει δύο μικρά τετραγωνάκια με τα περιγράμματά τους με διακεκομμένες γραμμούλες..Κλικάρετε το 2ο (το δεξιά δηλαδή) και ανοίγει με javascript και βλέπετε σε zoom ακριβώς πώς θέλω να γίνει το διάγραμμα και ας δεν πειράζει αν είναι μπελάς ας μην είναι και ψευδοτρισδιάστατα με ενδιαφέρει οπωσδήποτε να φαίνονται οι αποστάσεις ακριβώς και το σχήμα των κλειδιών

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χάλασαν τα συγκεκριμένα που έχω και επειδή η  εταιρία της κιθάρας δεν βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω,ψάχνω για ανταλλακτικά στα οποία  να ταιριάξουν οι ήδη υπάρχουσες οπές στην κεφαλή της κιθάρας και σε εξειδικευμένα μαγαζιά θέλουν σχέδιο με ακριβείς διαστάσεις αποστάσεων μεταξύ οπών στήριξης κ.λ.π

Δε μπορείς να τους πας το πραγματικό κομμάτι της φωτογραφίας αντί για σχέδιο;

Θα γλιτώσεις όλη τη φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να τους πας το πραγματικό κομμάτι της φωτογραφίας αντί για σχέδιο;

Θα γλιτώσεις όλη τη φασαρία.

Όχι γιατί θα είναι παραγγελία απο εξωτερικό..Είναι ακριβά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol ωραία απάντηση  :-D

Μπορεί να μη σε ενδιαφέρουν κάποια πράγματα αλλά κακώς παραπληροφορείς το κόσμο.

fyi - επειδή δε γνωρίζεις το αντικείμενο που είπες πως δεν υπάρχει - πολύ σωστή δουλειά κάνεις άμα πληρώσεις. 

Καθόλου ημίμετρα.

Είναι τεχνολογία που σου επιτρέπει να πάρεις μοντέλο 3d όταν το μόνο που είναι διαθέσιμο είναι 2d εικόνα και όχι το πραγματικό αντικείμενο.

 

Kαλά εσύ κάντα με photos και άσε τους άλλους να τα κάνουν με 3D scan που είναι και το σωστό. 

 

 

Είναι τεχνολογία που σου επιτρέπει να πάρεις μοντέλο 3d όταν το μόνο που είναι διαθέσιμο είναι 2d εικόνα και όχι το πραγματικό αντικείμενο.

 

Eδώ έχουμε το αντικείμενο όμως οποτε άκυρο, μην βαριέστε να κάνετε τα πράγματα by the book

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά εσύ κάντα με photos και άσε τους άλλους να τα κάνουν με 3D scan που είναι και το σωστό. 

Εμένα φίλε μου αυτή η πρακτική με έσωσε στο 20% των περιπτώσεων που ο πελάτης διαθέτει μόνο φωτογραφία και όχι φυσικό αντικείμενο για να του σκανάρω.

Είναι κρίμα να απαξιώνεις κάθε φορά τα νήματα με αυτό το τρόπο όμως.

 

 

Eδώ έχουμε το αντικείμενο όμως οποτε άκυρο, μην βαριέστε να κάνετε τα πράγματα by the book

Ναι το οποίο το μάθαμε εκ των υστέρων αφού είπες την...  :X σου.

 

 

 

Όχι γιατί θα είναι παραγγελία απο εξωτερικό..Είναι ακριβά ..

Φαντάζομαι αυτό του link είναι διαφορετικό.

Κοίτα εγώ θα σου πρότεινα για κάτι τόσο μικρό για να γλυτώσεις το ψάξιμο για το πως/που να το σκανάρεις και να το ψηφιοποιήσεις, να το έστελνες ταχυδρομικά. Πιο λίγο θα σου στοιχίσει πίστεψε με.

 

Η στη τελική πάρε σαν πρότυπο το σχέδιο του link και ξεκίνα μέτρα τις διαστάσεις του δικού σου με ένα παχύμετρο. 

Ακρίβεια μισού χιλιοστού χρειάζεσαι, δεν είναι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα φίλε μου αυτή η πρακτική με έσωσε στο 20% των περιπτώσεων που ο πελάτης διαθέτει μόνο φωτογραφία και όχι φυσικό αντικείμενο για να του σκανάρω.

Είναι κρίμα να απαξιώνεις κάθε φορά τα νήματα με αυτό το τρόπο όμως.

 

 

Ναι το οποίο το μάθαμε εκ των υστέρων αφού είπες την...  :X σου.

 

 

 

Φαντάζομαι αυτό του link είναι διαφορετικό.

Κοίτα εγώ θα σου πρότεινα για κάτι τόσο μικρό για να γλυτώσεις το ψάξιμο για το πως/που να το σκανάρεις και να το ψηφιοποιήσεις, να το έστελνες ταχυδρομικά. Πιο λίγο θα σου στοιχίσει πίστεψε με.

 

Η στη τελική πάρε σαν πρότυπο το σχέδιο του link και ξεκίνα μέτρα τις διαστάσεις του δικού σου με ένα παχύμετρο. 

Ακρίβεια μισού χιλιοστού χρειάζεσαι, δεν είναι τραγικό.

Φίλοι όσα γράψατε εδώ με ενδιαφέρουν με αφορμή αυτό το θέμα μου και ως γνώση όσο το δυνατόν να την αποκτήσω..Αν σας κούρασα, έστω αυτό το σχέδιο πώς φτιάχνεται;; με Autocad ή Αrchicad ή και απλούστερα;;Μην μου λέτε απαραίτητα τα βήματα αλλά κατευθύνσεις τί να προμηθευτώ για να τα μάθω..

Επίσης επειδή με κατασκευές έχω να ασχοληθώ από τα Γυμνασιακά χρόνια παχύμετρο έχει  π.χ το www.e-shop.gr??

Ποιο από όλα προτείνεις ..http://organametrisis.gr/pahimetra   θέλω αρκετά μεγάλη ακρίβεια για τα πλάτη  μόνο κατά τα άλλα νομίζω και ένας χάρακας μου κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/product?id=TLS.150070

http://www.skroutz.gr/c/706/polymetra-organa-metrhshs.html?from=most-popular&keyphrase=%CF%80%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF

Παχύμετρο μέχρι και το lidl φέρνει μερικές φορές και μάλιστα ψηφιακό που δεν χρειάζεσαι καν να ξέρεις να μετράς (<10€).

Το σχέδιο μπορείς να το κάνεις με autocad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...