Προς το περιεχόμενο

Περίεργα τηλεφωνήματα από Microsoft


cosgous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

Σε ένα γνωστό μου πήραν τις 3 τελευταίες ημέρες τηλέφωνο στο σταθερό από Microsoft (μιλούσαν στα αγγλικά) και του είπαν ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το pc του. Δεν ξέρει καλά αγγλικά και απ'όσο κατάλαβε και ο ίδιος του έλεγαν ότι στο pc έχει hacked files και να καθήσει να ακολουθήσει μια διαδικασία για να διορθώσει το πρόβλημα. Μου ακούγεται απάτη. Έχει τύχει σε κανέναν σας τίποτα παρόμοιο; Παίζει ρόλο ότι τα windows που έχει είναι από θείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ms απ' όσο ξέρω όχι μόνο δεν βοηθάει τους πειρατές αλλά τους κλειδώνει και τα λάφυρα  :P  :P Εκτός κι αν απ' όταν έφυγε ο Ballmer εκείνοι έγιναν προοδευτικοί  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να έχει τίποτα malware και να του έκλεψαν προσωπικά στοιχεία;

Πιθανών να έχει κάποιο trojan αλλά μπορεί να ήταν και ένας τρόπος να τον πείσουν να εγκαταστήσει τίποτα περίεργα ή να του αρπάξουν κανένα φράγκο. Μην ασχολείσαι απλώς. Να ρίξει όμως ένα scan με av και malwarebytes να ναι σίγουρος για ιούς.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απάτη

http://www.telegraph.co.uk/technology/microsoft/10103649/Fake-Microsoft-callers-scamming-thousands.html

Πες στον φίλο σου να τους γράψει κανονικα. Αν επιμένουν να πει οτι εργαζεται στη microsoft hellas

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που τηλεφώνησαν σε Έλληνα και μιλούσαν στα αγγλικά ο φίλος σου έπρεπε να το είχε πάρει χαμπάρι από την αρχή πως κάτι παίζετε... Αν σκεφτούμε το γεγονός του ότι υπάρχει Microsoft Hellas τότε γιατί να τον έπαιρναν και να του μιλούσαν αγγλικά;

 

Αν ήταν αλήθεια θα είχαν αναθέσει το τηλεφώνημα σε εξειδικευμένο άνθρωπο που εργάζεται για λογαριασμό της Microsoft Hellas...

 

Σε περίπτωση που θέλετε να το διαπιστώσετε (έτσι για να είστε σίγουροι) τηλεφωνήστε στην Microsoft Hellas και ρωτήστε. Είμαι αρκετά σίγουρος πως θα σας πουν ότι επρόκειτο περί απάτης...

*Αν αποφασίσετε να τηλεφωνήσετε ελπίζω ο φίλος σου να έχει αυθεντικά windows γιατί αλλιώς μου φαίνεται ότι δεν σας παρέχουν βοήθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν και εδώ αυτά; Στις ΗΠΑ απ'ότι έχω καταλάβει είναι συχνό φαινόμενο, σε σημείο που οι περισσότεροι ξέρουν ήδη την απάτη. Σου λένε ότι έχεις malware και σε παραπέμπουν να κατεβάσεις το "ειδικό τους software" για να καθαρίσεις το pc σου (δηλαδή το δικό τους malware που σου κλέβει τα στοιχεία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν και εδώ αυτά; Στις ΗΠΑ απ'ότι έχω καταλάβει είναι συχνό φαινόμενο, σε σημείο που οι περισσότεροι ξέρουν ήδη την απάτη. Σου λένε ότι έχεις malware και σε παραπέμπουν να κατεβάσεις το "ειδικό τους software" για να καθαρίσεις το pc σου (δηλαδή το δικό τους malware που σου κλέβει τα στοιχεία).

Κάπως έτσι...

Δυστυχώς αυτά άρχισαν και εδώ... Το μόνο που μπορεί να γίνει τώρα είναι να γίνουν οι σχετικές ανακοινώσεις από την Microsoft Hellas και τις αρχές ώστε να πέσουν όσο το δυνατόν λιγότερα θύματα αυτής της πλεκτάνης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υμαρτον μετα το trojan με την αστυνομία αρχίζουν και παίρνουν και τηλέφωνα .....

Και που 'σαι ακόμα... ποιος ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...