Προς το περιεχόμενο

Κινέζικο smartphone;;


efkola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου το Samsung Google Nexus S I9023 το οποίο σε γενικές γραμμές δε θα έλεγα ότι με έχει απογοητεύσει αλλά δε με ενθουσιάζει κιόλας.Κάποιες φορές κολλάει και δεν είναι αρκετά γρήγορο συγκρινόμενο με άλλα τηλέφωνα που έχουν πέσει κατά καιρούς στα χέρια μου.Τη δουλειά του πάντως την κάνει σε ένα βαθμό ιδίως τον τελευταίο χρόνο που έλυσα ένα βασικό πρόβλημα αγοράζοντας δύο επιπλέον μπαταρίες από ebay.Μαζί με αυτές πήρα και ένα φορτιστή μπαταριών οπότε κουβαλάω μαζί μου πάντα τις δύο καθώς το χρησιμοποιώ αρκετά στην καθημερινότητά μου έχοντας πάντα ανοιχτό 3g,wifi ή και τα δύο για σερφάρισμα,facebook,viber,mail και δευτερευόντως για κλήσεις.
Διαβάζοντας/ακούγοντας λοιπόν διάφορα καλά και άσχημα για τις κινέζικες συσκευές,θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες που θα άξιζαν ένα ποσό μέχρι 250-300$.Πρωτίστως με ενδιαφέρoυν δύο πράγματα:1.να λειτουργεί απροβλημάτιστα στην Ελλάδα και να έρθει έτοιμο(ρουταρισμένο,με google play,με ελληνικά κτλ) για χρήση από το minideal ή όπου αλλού το παραγγείλω μια που δεν είμαι εξοικειωμένος σε εξεζητημένες(για τα δικά μου μέτρα) ρυθμίσεις για smartphones,2.να είναι γρήγορο κ να μην κολλάει γι'αυτό σκεφτόμουν κάτι τετραπύρηνο και με 2GB RAM.
H οθόνη όχι μικρότερη από 4.0'' αλλά όχι και στα επίπεδα των 5,5''.Επίσης θα ήθελα να μην είναι ενσωματωμένη η μπαταρία όπως π.χ. στο iphone για να μπορώ να αγοράσω μια-δυο έξτρα μπαταρίες και να μη μένω ποτέ λόγω της χρήσης που κάνω.Και αν έχει μεγάλη μνήμη(32 gb) και gps ή και χάρτες ακόμα καλύτερα!Το design,η dual sim,η ποιότητα της κάμερας και το αν είναι αδιάβροχο ή όχι δε με πολυαπασχολούν.Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο με αυτά τα δεδομένα και δοκιμασμένο,θα χαρώ να ακούσω προτάσεις!Κάποια που έχω ήδη σταμπάρει είναι τα Jiayu S1, Jiayu G4, iOcean x7 elite, ZOPO ZP980, Thl W8s, Thl W11 king kong, Lenovo K860i...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλες/όλους!

Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου το Samsung Google Nexus S I9023 το οποίο σε γενικές γραμμές δε θα έλεγα ότι με έχει απογοητεύσει αλλά δε με ενθουσιάζει κιόλας.Κάποιες φορές κολλάει και δεν είναι αρκετά γρήγορο συγκρινόμενο με άλλα τηλέφωνα που έχουν πέσει κατά καιρούς στα χέρια μου.Τη δουλειά του πάντως την κάνει σε ένα βαθμό ιδίως τον τελευταίο χρόνο που έλυσα ένα βασικό πρόβλημα αγοράζοντας δύο επιπλέον μπαταρίες από ebay.Μαζί με αυτές πήρα και ένα φορτιστή μπαταριών οπότε κουβαλάω μαζί μου πάντα τις δύο καθώς το χρησιμοποιώ αρκετά στην καθημερινότητά μου έχοντας πάντα ανοιχτό 3g,wifi ή και τα δύο για σερφάρισμα,facebook,viber,mail και δευτερευόντως για κλήσεις.

Διαβάζοντας/ακούγοντας λοιπόν διάφορα καλά και άσχημα για τις κινέζικες συσκευές,θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες που θα άξιζαν ένα ποσό μέχρι 250-300$.Πρωτίστως με ενδιαφέρoυν δύο πράγματα:1.να λειτουργεί απροβλημάτιστα στην Ελλάδα και να έρθει έτοιμο(ρουταρισμένο,με google play,με ελληνικά κτλ) για χρήση από το minideal ή όπου αλλού το παραγγείλω μια που δεν είμαι εξοικειωμένος σε εξεζητημένες(για τα δικά μου μέτρα) ρυθμίσεις για smartphones,2.να είναι γρήγορο κ να μην κολλάει γι'αυτό σκεφτόμουν κάτι τετραπύρηνο και με 2GB RAM.

H οθόνη όχι μικρότερη από 4.0'' αλλά όχι και στα επίπεδα των 5,5''.Επίσης θα ήθελα να μην είναι ενσωματωμένη η μπαταρία όπως π.χ. στο iphone για να μπορώ να αγοράσω μια-δυο έξτρα μπαταρίες και να μη μένω ποτέ λόγω της χρήσης που κάνω.Και αν έχει μεγάλη μνήμη(32 gb) και gps ή και χάρτες ακόμα καλύτερα!Το design,η dual sim,η ποιότητα της κάμερας και το αν είναι αδιάβροχο ή όχι δε με πολυαπασχολούν.Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο με αυτά τα δεδομένα και δοκιμασμένο,θα χαρώ να ακούσω προτάσεις!Κάποια που έχω ήδη σταμπάρει είναι τα Jiayu S1, Jiayu G4, iOcean x7 elite, ZOPO ZP980, Thl W8s, Thl W11 king kong, Lenovo K860i...

Lenovo p780 δαγκωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το lenovo που λεει ο φιλος οντως ειναι πολυ καλο , μπορεις να παιξεις βεβαια και με καποιο clone πχ του s4, η του htc one , και τα δυο παιζουν εκει στα λεφτα σου , σε καλες αντιγραφες , αν θεσ παραπανω πληροφοριες να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο απόλυτος!

Η RAM και ο επεξεργαστής όμως δεν είναι υποδέεστερα όσων προαναφέρθηκαν;

Θα μιλησω προσωπικα πως το βλεπω.

Λοιπον,δε θα εδινα καταρχην χρηματα για μαρκα που ουτε το ονομα της δε μπορω να προφερω.

Η lenovo μαζι με zte ειναι οτι καλυτερο πιο αξιοπιστο απο Κινα και απο τις ΛΙΓΕΣ που βαζουν στα manual τι αλλο?SAR

 

Παμε στο 780 το οποιο εχει gorilla glass 2,hd οθονη 5 ιντσων,μπαταρια 4000mAh ασχολιαστο,

το εχουν παρα πολλοι στην Eλλαδα και θα σε βοηθησουν σε οτιδηποτε χρειαστεις ειδικα αν πας μια βολτα απο

myphone,Ποιοτητα κατασκευης lenovo που οποιος δεν εχει πιασει δεν γνωριζει,το συγκεκριμενο εχει πισω αλουμινιο,

χμμ τι αλλο,Φυσικα εχει 200 ευρω περιπου αλλα απ οτι βλεπω ειναι μεσα στο μπατζετ σου οποτε δε βλεπω κατι μειον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο!

cor1987,σκεφτόμουν να κινηθώ σε κάποιο από αυτά που έγραψα ή τουλάχιστον σε κάτι με παρόμοια specs αλλά και οι δύο μου προτείνετε ένα τηλέφωνο ''χειρότερο'' ως προς τα χαρακτηριστικά τουλάχιστον!Στείλε αν θέλεις κάποια links με καλούς κλώνους.

Stamatinho σωστή η παρατήρηση για την μπαταρία και τα υπόλοιπα.Γενικότερα έχει λογική αυτό που λες...είναι σημαντικό να ξέρω ότι μια συσκευή έχει πολλούς κατόχους στην Ελλάδα που θα μπορούσαν να με καθοδηγήσουν σε ενδεχόμενα προβλήματα.Το ίδιο συμβαίνει όμως και με το Jiayu G4 ή τοThl W8s τα οποία έχουν αγοράσει ουκ ολίγοι!Τώρα η ένστασή σου όσον αφορά την αξιοπιστία είναι μια μεγάλη κουβέντα.Επίσης αναλογίζομαι το εξής:μπορεί το p780 να είναι το ίδιο γρήγορο/αποτελεσματικό με ένα  τετραπύρηνο 1,7 GHZ με 2 GB ROM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο!

cor1987,σκεφτόμουν να κινηθώ σε κάποιο από αυτά που έγραψα ή τουλάχιστον σε κάτι με παρόμοια specs αλλά και οι δύο μου προτείνετε ένα τηλέφωνο ''χειρότερο'' ως προς τα χαρακτηριστικά τουλάχιστον!Στείλε αν θέλεις κάποια links με καλούς κλώνους.

Stamatinho σωστή η παρατήρηση για την μπαταρία και τα υπόλοιπα.Γενικότερα έχει λογική αυτό που λες...είναι σημαντικό να ξέρω ότι μια συσκευή έχει πολλούς κατόχους στην Ελλάδα που θα μπορούσαν να με καθοδηγήσουν σε ενδεχόμενα προβλήματα.Το ίδιο συμβαίνει όμως και με το Jiayu G4 ή τοThl W8s τα οποία έχουν αγοράσει ουκ ολίγοι!Τώρα η ένστασή σου όσον αφορά την αξιοπιστία είναι μια μεγάλη κουβέντα.Επίσης αναλογίζομαι το εξής:μπορεί το p780 να είναι το ίδιο γρήγορο/αποτελεσματικό με ένα  τετραπύρηνο 1,7 GHZ με 2 GB ROM;

Ειμαι κατοχος του a830 των 130ευρω και παει σφαιρα σε λιγες μερες περιμενω απο minideal και το p780 και ειμαι 100% σιγουρος οτι θα ειναι και αυτο σφαιρα.

Σχετικα με την εταιρια οπως ειπα ας εχει και 10πυρηνο επεξεργαστη,απο τι στιγμη που καποιες δε βαζουν δεικτη ακτινοβολιας

και το καθε site λεει τα δικα του συγνωμη αλλα δε θα παρω.

Οσον αφορα τη μνημη ram και τον επεξεργαστη συγνωμη κιολας αλλα δε θα ανχωθω αν η χ-ψ εφαρμογη καθυστερηση 10 δεκατα του δευτερολεπου.ΑΝ....

Να σημειωσω οτι καποια απο τα μοντελα που εγραψες ειναι και περσινα.

 

Υ.Γ Κλωνους δε θα σου συνιστουσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητός!Θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να τεστάρω από κοντά κάποιες από αυτές τις συσκευές και να δω πόσο ταιριάζουν σε αυτά που ζητάω αλλά δεν είναι εύκολο.

Για το SAR των κινητών αυτών των εταιρειών έχουμε κάποια αξιόπιστα μετρήσιμα στοιχεία;Του p780 πάντως απ'ό,τι διάβασα είναι αρκετά ικανοποιητικό,κοντά στο 0,25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητός!Θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να τεστάρω από κοντά κάποιες από αυτές τις συσκευές και να δω πόσο ταιριάζουν σε αυτά που ζητάω αλλά δεν είναι εύκολο.

Για το SAR των κινητών αυτών των εταιρειών έχουμε κάποια αξιόπιστα μετρήσιμα στοιχεία;Του p780 πάντως απ'ό,τι διάβασα είναι αρκετά ικανοποιητικό,κοντά στο 0,25.

Εγω παντως δε βρηκα κατι αξιοπιστο.Και τα κινεζικα site δε τα πιστευω.

Μονο αν το λεει καποιο manual και αυτο μπορεις να το μαθεις μονο αν καποιος ειναι κατοχος και εχει τη συσκευασια σπιτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

iOcean X7 Elite & ZOPO ZP980
είναι ασφαλείς επιλογές.
Επίσης μην κοιτάτε μόνο την χωρητικότητα της μπαταρίας.
Δεν εξαρτάται μόνο από αυτή η αυτονομία της συσκευής.
Το X7 μπορείς να ζητήσεις να σου έρθει με 3000mAh μπαταρία και άλλο καπάκι το οποίο αυξάνει ελάχιστα το πάχος της συσκευής.
Αν ψάξετε στο Google έχει αναφερθεί πως το SAR των MTK 6589/6589T είναι κάτι λιγότερο από 0,65 αν δεν απατώμαι.
Συνεπώς υπερπληρεί τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές.
Θέμα με το SAR δεν θα έχετε.
Γενικότερα το SAR στα κινέζικα αποτελεί αστικό μύθο.
Εταιρίες όπως οι

ZOPO
OPPO
iOcean
Newman
Xiaomi
Meizu
Jiagu
Hyundai
PIPO
ZTE
Huawei
Onda

δεν είναι "κινεζιές" με την έννοια που χρησιμοποιείται η λέξη, ούτε κατασκευάζουν απομιμήσεις.

Πιθανολογώ πως όπως η Wind πρώτη εισήγαγε την ZTE στην ελληνική αγορά των smartphones με το Blade, έτσι θα ξεκινήσουν να εισάγονται και κάποιες από τις προαναφερθείσες εταιρίες.

ZTE,Huawei & ONDA χρησιμοποιούνται εδώ και χρόνια από τους παρόχους για USB modem/routers/hotspots σε συνδέσεις Mobile Broadband.
πχ ONDA MV815, HUAWEI E220 κλπ...

Θα σου πρότεινα το ZP980 μιας και θα έχουμε σύντομα 2 συσκευές στην παρέα.
Έχουμε μείνει ικανοποιημένοι και για τα χρήματα που ζητάει(235€ με μεταφορικά) είναι value for money.

Εφόσον οι συσκευές που κοιτάς έχουν το ίδιο SoC, διάβασε στο net να μάθεις ποιό μοντέλο το υλοποιεί καλύτερα.

Καλές αγορές!
 

Oλα τα κινεζικα εκτος των Hi-End εταιριων , χρησιμοποιουν επεξεργαστες τις MEDIATEK με SAR 0,35Body / 0,72Head


Με συμπλήρωσες. Θενξ! :)

Sent from my iPhone

Επεξ/σία από nikoskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για p780.Aπαιχτη κατασκευη.Aπαιχτη μπαταρια.Πολυ γρηγορο.Πολυ καλη καμερα και μερα και βραδυ και ιδανικο μεγεθος και φυσικα Lenovo,σκυλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω για p780.Aπαιχτη κατασκευη.Aπαιχτη μπαταρια.Πολυ γρηγορο.Πολυ καλη καμερα και μερα και βραδυ και ιδανικο μεγεθος και φυσικα Lenovo,σκυλια.

 

Στα ίδια χρήματα με το P780 αλλά με πολύ καλύτερο επεξεργαστή και σε ισχύ και σε κατανάλωση(Exynos 4412)

είναι το N2 της Newman.

 

http://www.merimobiles.com/newman-n2-samsung-exynos-4412-1-5ghz-quad-core-4-7-inch-gorilla-glass-1280-720-android-4-dual-camera_p/meri6920.htm

 

Και αν το θέλετε οπωσδήποτε σε Lenovo, είναι το Κ860 αλλά με ελάχιστα μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας από το Ν2 της Newman.

 

http://www.merimobiles.com/Lenovo_K860_Lephone_Quad_core_1_5GHz_Android4_0_3G_p/meri5737.htm

 

Αλλά όταν με τα ίδια χρήματα και καθόλου άσχημο επεξεργαστή(ΜΤΚ 6589Τ) παίρνεις smartphone με

 

1920x1080p screen resolution

2GB RAM

 

νομίζω πως περιπτώσεις όπως ZP980, X7 Elite είναι δέλεαρ, τουλάχιστον... (:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια χρήματα με το P780 αλλά με πολύ καλύτερο επεξεργαστή και σε ισχύ και σε κατανάλωση(Exynos 4412)

είναι το N2 της Newman.

 

http://www.merimobiles.com/newman-n2-samsung-exynos-4412-1-5ghz-quad-core-4-7-inch-gorilla-glass-1280-720-android-4-dual-camera_p/meri6920.htm

 

Και αν το θέλετε οπωσδήποτε σε Lenovo, είναι το Κ860 αλλά με ελάχιστα μικρότερη χωρητικότητα μπαταρίας από το Ν2 της Newman.

 

http://www.merimobiles.com/Lenovo_K860_Lephone_Quad_core_1_5GHz_Android4_0_3G_p/meri5737.htm

 

Αλλά όταν με τα ίδια χρήματα και καθόλου άσχημο επεξεργαστή(ΜΤΚ 6589Τ) παίρνεις smartphone με

 

1920x1080p screen resolution

2GB RAM

 

νομίζω πως περιπτώσεις όπως ZP980, X7 Elite είναι δέλεαρ, τουλάχιστον... (:

Aκουγονται καλα αυτα ειδικα η 2gb ram.Αλλα δε ξερω απο θεμα κατασκευης τι λενε.

Το βγαζω το 6μηνο? :P

Παντως εγω αν ηταν να δωσω 250 ευρω δε θα τα εδινα και θα περιμενα να μαζεψω αλλα 90ευρω

και θα παιρνα το lenovo k900 ειδικα σε τετοια τιμη 340ευρω απο minideal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...