Προς το περιεχόμενο

Καταγγελεια στην Arvato


ziarkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.Είμαι κάτοχος εδώ και δυο μηνες του sony xperia z.Βασικά δώρο το εκανα στη κοπελα μου.

Το προβλημα μου λοιπον ειναι πως η συσκευη πηρε νερο.Ετσι τηλεφωνησα στην sony hellas και μου ειπαν πως σε οποιο service και να παω το τηλεφωνο τελικα θα καταληξει στην arvato και καλητερα να το παω απευθειας.

Ολα καλα,το αφηνω στην arvato και μετα απο 2 μερες μου ερχεται μηνυμα που ελεγε πως το κοστος της επισκευης ειναι 388 ευρω και σε αντιθετη περιπτωση που δεν θα το φτιαξω το κοστος ελεγχου 18.5 ευρω..

Περνω τηλεφωνο να δω τι γινεται και μου λενε πως βρεθηκε νερο στη συσκευη και ειναι εκτος εγγυησης.

Το ξερω πως εχει παρει νερο τους λεω και για αυτο σας το εφερα.

Αλλα πως ειναι δυνατον ενα αδιαβροχο κινητο να παρει νερο???

(Δεν χρειαζεται να πω πως τα καπακια ηταν κλειστα παντα η πως δεν εκανα καταδυσεις με το κινητο)

Οτι και αν προσπάθησα να τους ρωτησω μου ειπαν να μιλήσω με τη sony και απλα μου έστειλαν ενα mail με τη διάγνωση της συσκευής,ενα ξέρω "βρέθηκε υγρασία" και 6 φωτογραφιες χαμηλής ανάλυσης.

Καλω την sony και τους λεω το προβλημα.

Να σημειωσω πως πριν παρω το κινητο ειχα ξανακαλεσει τη sony να την ρωτησω το εξης:

Σε περιπτωση που το κινητο για καποιο λογο παρει νερο χωρις να φταιω τι γινεται.

Αμεσως μου ειπε πως γινεται αντικατασταση συσκευης.

Του λεω λοιπον τι εχει γινει και τελικος η απαντηση που πηρα μετα απο σχεδον μια ωρα που μιλουσαμε ηταν η παρακατω:

Το κινητο εχει πιστοποιηση,δοκιμαζεται πριν βγει στην αγορα (αν ειναι δυνατον να περνανε ολα τα τεστ εκκατομυρια συσκευες) και αν παρει νερα ειναι καθαρα υπευθηνος ο αγοραστης..

Μαλιστα..Οποτε του λεω πως στην ουσια δεν χρειαζεται η εγγυηση εφ οσων ειναι δοκιμασμενα και μου λεει ΝΑΙ δεν χρειαζεται..Οταν ρωτησα για αστοχια υλικων συναρμολογησης μου ειπε πως θα το βλεπαν πριν βγει στην αγορα.

Τελικως τους ειπα πως θα τους κανω καταγγελεια και μου ειπε να κανω οτι θελω,οτι ειπε το service αυτο και θα γινει.

Εκανα λοιπον καταγγελεια και στο Ινκα και στην Προστασια του Καταναλωτη.

Ξανακαλεσα την Arvato και ζητησα να μιλησω με καποιον ανωτερο αφου τους ειπα για την καταγγελεια.Μου ειπαν πως θα με καλεσει εκεινος αλλα μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο τηλεφωνημα.

Ολο το παραπανω εγινε στις 4.9.13

 

Έχω και ηχογραφημένες όλες τις συνομιλίες μας

και αν χρειαστουν θα τις δωσω και αυτες.

post-226288-0-52901100-1378637810_thumb.jpg

post-226288-0-67361200-1378637826_thumb.jpg

post-226288-0-58616300-1378637839_thumb.jpg

post-226288-0-04034500-1378637855_thumb.jpg

post-226288-0-31168300-1378637868_thumb.jpg

post-226288-0-08172000-1378637882_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερο δεν γνωριζω απο που μπορει να το πηρε.

Διαβαζω σε xda απο αλλες αναφορες πως το κινητο τραβαει νερο απο το δευτερο ακουστικο που ειναι στην πλατη για την μειωση των εξωτερικων θορυβων.

Το κινητο το εβαλα σε φουσκωτη πισινα.

Να πω πως δεν υπαρχει φουσκωτη πισινα πανω απο μισο μετρο υψος.

Επισης τα αρχεια ειναι μεσα που εχω τραβηξει και αποδεικνυουν τα λεγομενα μου..

Το κινητο αρχικα κολλησε με ανοικτη την οθονη,και μετα αφου ζεσταθηκε πολυ εσβησε μονο του.

Το αφησα να στεγνωσει και την επομενη προσπαθησα να το ανοιξω αλλα δεν ανοιγε.

Το κινητο,οποιος το εχει το γνωριζει,τραβαει και απο το ηχειο νερο και πρεπει να το αφησουμε 2-3 ωρες να στεγνωσει.

Ακομα και η Sony το λεει.

Ανοιξα το καπακι για να βγαλω την sd και ειδα κοκκινο αυτοκολητο.

Η Sd εννοειτε καταστραφηκε.Φυσιξα απο την εισοδο της sd με το στομα και εβγαζε νερο απο την μερια που ειναι το ηχειο.

Το κινητο λογικα ειχε παρει πολυ νερο μεσα,οχι υγρασια.

Απλα εγω αναρωτιεμαι πως ενα ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ κινητο μπορει να παρει νερα..

Δεν συζηταμε για ενα απλο κινητο που εχει αυτοκολητα ωστε να αποδικνειουν αν εχει πεσει νερο..

Μιλαμε για ενα κινητο που ειναι για νερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι ειδημων ή να δουλευω σε εργοστασιο συναρμολογησης...δεν νομιζω να τα ελεγχουν ολα.

Κανουν δειγματολογικους ελεγχους...και υποθετουν οτι και η υπολοιπη παρτιδα εχει βγει σωστη..που κατα πασα πιθανοτητα ετσι θαναι.

 

Απο κει και περα το "κινητο ειναι αδιαβροχο" ειναι σχετικο...

 

"Water resistant up to 1 meter and 30 minutes"  και απο οτι εχω δει σε αλλο σχετικο νημα κατι παιζει και αν το νερο ειναι θαλασσινο ή μη.

 

Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να αποδειξεις οτι ηταν προβληματικη παρτιδα ή οτι δεν πηγες στα 5 μετρα ή οτι δεν εκατσες 2 ωρες μεσα στο νερο.

 

Εσυ φυσικα και θα τα αρνηθεις ολα αυτα..αλλα σε ξαναρωταω....αποδειξε το :)

 

Ελπιζω να βρεις το δικιο σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχουν τα βιντεακια οντως μεσα στο κινητο λογικα μπορει να αποδειχθει. εβγαζες βιντεο την ωρα που εγινε τιτανικος το κινητο ετσι? αν δεν πηγαιναν τα βιντεακια στην sd ισως μπορουν να διασωθουν ..αλλα και παλι δυσκολο..εμπλεξες οντως...good luck.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε πως αν ηταν δικο μου το λαθος δεν θα εκανα ολη αυτη την ιστορια.

Αλλα ας παρουμε την αλλη εκδοχη.

Ποιος θα εδεινε καποια χρηματα να παρει μια συσκευη και μετα να την χαλασει μονος του,λεγοντας να την χαλασει μονος του εννοω να παραβει τις συνθηκες της αδιαβροχωποιησης του κινητου.

Εγω παλι δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει τοση οξειδωση (χωρις να ειμαι ειδικος και με καθε επιφυλαξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ασχετο.Θεωρω πως επιτηδες τραβανε φωτο με χαμηλη αναλυση.

Αυτες οι φωτο δεν εχουν στοιχεια μεσα τους για το ποτε τραβηχτηκαν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειναι πολυ ανετοι και οι της Arvato και οι της Sony..

Αυτο που μου λενε το καταλαβαινω,οκ πηρε νερα και ειναι εκτος εγγυησης..

Γιατι να παρει ομως νερα??

Τους ρωτησα αν πχ εχουν μηχανηματα τα οποια ελεγχουν πιθανον αστοχια ειτε υλικων ειτε συναρμολογησης και μου ειπαν εμεις το ανοιγουμε και αν εχει νερα δεν υπαρχει εγγυηση..

Και αν οντως το κινητο τραβαει νερα?Το βαλανε καπου πριν το ανοιξουν πχ λεω εγω τωρα,σε ενα μετρο νερο για μιση ωρα να δουν οτι οντως δεν τραβαει????????

Πως μπορουν να ελεγξουν τις συνθηκες????

Απο οσα εχω ακουσει και διαβασει ειναι αντιεπαγγελματιες και αυτοι και η Sony..

Για να μην πω τιποτα χειροτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος είχε πει ότι πρέπει να ρωτάμε με ποιο service συνεργάζεται το κάθε κατάστημα / εταιρία και αν ακούμε Arvato να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια, μάλλον δεν είχε άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο η arvato αλλά και η ίδια η Sony..

Η arvato μου είπε πως η Sony έχει πει υγρασία στη συσκευή αυτοματος ακύρωση εγγύησης.

Αυτο βέβαια μου το είπε και η Sony..

Πήρε νερά,εσύ φταις.

Όχι έτσι ακριβώς αλλά όταν σου λέει πως σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να πάρει νερά η συσκευή μόνη της τι εννοεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν γινεται να παρει νερα; Απο που το φορτιζεις; Που συνδεεις τα ακουστικα; Εαν δεν κουμπωσεις καλα τα λαστιχενια καπακια εκει τοτε θα παρει νερα. Φυσικα η σουπερ αντιπροσωπια θα ισχυριστει οτι ειναι δικο σου λαθος που δεν εβαλες τα καπακια σωστα. Και μετα αντε να αποδειξεις οτι το προσεχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...