Προς το περιεχόμενο

Τι γνώμη έχετε για το Draytek VigorAP 700


poihths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.msystems.gr/index.php?category=1820&product=8763

 

 

το θέλω για λειτουργια ΑΡ γιατι το DAP 1360 της D link μου κάνει νερά (μονο σας repeater δουλευει καλα )

 

εχει κανεις γνώμη γι αυτο το προιον ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει 2 κεραίες εσωτερικές + ένα pigtail για εξωτερική

Το interface του έρχεται σε 2 μορφές με την μορφή του κλασικού webgui και με την μορφή ενός portable προγράμματος που το λένε winbox.

Εγώ προτιμώ το winbox αλλα εννοείτε πως έχει και telnet ssh ftp samba etc etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα από πριν να το αναφέρω αλλά συγκρατήθηκα.

 

Η σειρές RB 751 και RB951 έχουν εκ κατασκευής χαμηλή απόδοση στο ασύρματο έναντι πολλών άλλων κοινών router ή ΑΡ που ευρέως κυκλοφορούν.

Είναι πανίσχυρα μηχανήματα όσον αφορά τις συνολικές δυνατότητες και την αξιοπιστία σε σχέση με την τιμή που ζητούν, αλλά υστερούν στην ασύρματη επικοινωνία.

 

Διαπιστώθηκε από πολλούς χρήστες από την 1η ήδη σειρά και, καθώς φαίνεται οφείλεται στην εσωτερική κεραία που χρησιμοποιούν (PIFA) λόγω της ευελιξίας που δίνει σε  εγκατάσταση μικρού χώρου (κυρίως χρησιμοποιείται σε συσκευές στην κινητή τηλεφωνία), στην προσπάθεια να συνδέσουν εξωτερική κεραία βρέθηκαν με σειρά προβλημάτων:

α. Στις πρώτες υλοποιήσεις η εξωτερική κεραία ήθελε απαραίτητα βύσμα MMCX Straight το οποίο ήταν/είναι δυσεύρετο στην λιανική. Στις επόμενες υλοποιήσεις (μετά τον 3ο/2012) αλλάχτηκε με το κοινό MMCX που κανείς το βρίσκει παντού.

β. Συνδέοντας την (μοναδική) εξωτερική κεραία διαπιστώθηκαν πλειάδα προβλημάτων με σπουδαιότερο τη μεγάλη μείωση στο 11n. Η ίδια η εταιρεία στην προσπάθεια εξεύρεσης λύσης έδινε συνεχώς για δοκιμή νέες εκδόσεις beta firmware και ζητούσε διάφορες ρυθμίσεις και feetback από τους χρήστες, με αποκορύφωμα την προτροπή για χρήση μόνο των καναλιών 1-4 ή να κολληθούν ειδικά φίλτρα, κάτι που φυσιολογικά κρίθηκε απαράδεκτο.

γ. Σήμερα (v.6.4) πολλά από τα αρχικά προβλήματα έχουν επιλυθεί αλλά εξακολουθεί να παραμένει η χαμηλή απόδοση της ασύρματης επικοινωνίας με χρήση των εσωτερικών κεραιών, ιδιαίτερα σε κλειστούς χώρους και μεταξύ ορόφων. Γι' αυτό είναι ευρέως διαδεδομένη μεταξύ των χρηστών η πρακτική της τροποποίησης των κεραιών, με την αφαίρεση των 3 εσωτερικών και προσθήκη αντίστοιχων εξωτερικών, την οποία παρακολουθεί στενά η εταιρεία αφήνοντας υπόνοιες για υλοποίηση σε επόμενα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα από πριν να το αναφέρω αλλά συγκρατήθηκα.

 

Η σειρές RB 751 και RB951 έχουν εκ κατασκευής χαμηλή απόδοση στο ασύρματο έναντι πολλών άλλων κοινών router ή ΑΡ που ευρέως κυκλοφορούν.

Είναι πανίσχυρα μηχανήματα όσον αφορά τις συνολικές δυνατότητες και την αξιοπιστία σε σχέση με την τιμή που ζητούν, αλλά υστερούν στην ασύρματη επικοινωνία.

 

Διαπιστώθηκε από πολλούς χρήστες από την 1η ήδη σειρά και, καθώς φαίνεται οφείλεται στην εσωτερική κεραία που χρησιμοποιούν (PIFA) λόγω της ευελιξίας που δίνει σε  εγκατάσταση μικρού χώρου (κυρίως χρησιμοποιείται σε συσκευές στην κινητή τηλεφωνία), στην προσπάθεια να συνδέσουν εξωτερική κεραία βρέθηκαν με σειρά προβλημάτων:

α. Στις πρώτες υλοποιήσεις η εξωτερική κεραία ήθελε απαραίτητα βύσμα MMCX Straight το οποίο ήταν/είναι δυσεύρετο στην λιανική. Στις επόμενες υλοποιήσεις (μετά τον 3ο/2012) αλλάχτηκε με το κοινό MMCX που κανείς το βρίσκει παντού.

β. Συνδέοντας την (μοναδική) εξωτερική κεραία διαπιστώθηκαν πλειάδα προβλημάτων με σπουδαιότερο τη μεγάλη μείωση στο 11n. Η ίδια η εταιρεία στην προσπάθεια εξεύρεσης λύσης έδινε συνεχώς για δοκιμή νέες εκδόσεις beta firmware και ζητούσε διάφορες ρυθμίσεις και feetback από τους χρήστες, με αποκορύφωμα την προτροπή για χρήση μόνο των καναλιών 1-4 ή να κολληθούν ειδικά φίλτρα, κάτι που φυσιολογικά κρίθηκε απαράδεκτο.

γ. Σήμερα (v.6.4) πολλά από τα αρχικά προβλήματα έχουν επιλυθεί αλλά εξακολουθεί να παραμένει η χαμηλή απόδοση της ασύρματης επικοινωνίας με χρήση των εσωτερικών κεραιών, ιδιαίτερα σε κλειστούς χώρους και μεταξύ ορόφων. Γι' αυτό είναι ευρέως διαδεδομένη μεταξύ των χρηστών η πρακτική της τροποποίησης των κεραιών, με την αφαίρεση των 3 εσωτερικών και προσθήκη αντίστοιχων εξωτερικών, την οποία παρακολουθεί στενά η εταιρεία αφήνοντας υπόνοιες για υλοποίηση σε επόμενα μοντέλα.

 

 

*Στις πρώτες υλοποιήσεις η εξωτερική κεραία ήθελε απαραίτητα βύσμα MMCX Straight το οποίο ήταν/είναι δυσεύρετο στην λιανική. Στις επόμενες υλοποιήσεις (μετά τον 3ο/2012) αλλάχτηκε με το κοινό MMCX που κανείς το βρίσκει παντού.

 

Δεν είναι πρόβλημα να βρείς ένα καλώδιο άμα θες να κανεις αυτή την δουλειά θα βρείς. Exεις 2-3α μαγαζιά που πας συνεχεια.

 

 

 

*Συνδέοντας την (μοναδική) εξωτερική κεραία διαπιστώθηκαν πλειάδα προβλημάτων με σπουδαιότερο τη μεγάλη μείωση στο 11n. Η ίδια η εταιρεία στην προσπάθεια εξεύρεσης λύσης έδινε συνεχώς για δοκιμή νέες εκδόσεις beta firmware και ζητούσε διάφορες ρυθμίσεις και feetback από τους χρήστες, με αποκορύφωμα την προτροπή για χρήση μόνο των καναλιών 1-4 ή να κολληθούν ειδικά φίλτρα, κάτι που φυσιολογικά κρίθηκε απαράδεκτο.

 

 

 

Aμα βάλεις την εξωτερική κεραία ξεχνάς το N300mbps  και εχεις 150mbps αφού δεν είναι σωστό να εχεις 2 διαφορετικές κεραίες εξωτερική και εσωτερική. Άρα ενεργοποιείς μονο το chain τις εξωτερικής  και έτσι εχεις range και Ν με μονο 1 chain στα 150mbps.   Η αλήθεια είναι πως δεν εxεις χρειαστεί να βάλω εξωτερική κεραία πάντα έπιανε

 

Eχεις δει άλλη εταιρία να βγάζει τόσο συνχα updates του OS και να έχει active relationship με τους users ? όχι... και σε καμια περίπτωση δεν είναι κακό αυτό.

 

 

 

 

 

*Σήμερα (v.6.4) πολλά από τα αρχικά προβλήματα έχουν επιλυθεί αλλά εξακολουθεί να παραμένει η χαμηλή απόδοση της ασύρματης επικοινωνίας με χρήση των εσωτερικών κεραιών, ιδιαίτερα σε κλειστούς χώρους και μεταξύ ορόφων. Γι' αυτό είναι ευρέως διαδεδομένη μεταξύ των χρηστών η πρακτική της τροποποίησης των κεραιών, με την αφαίρεση των 3 εσωτερικών και προσθήκη αντίστοιχων εξωτερικών, την οποία παρακολουθεί στενά η εταιρεία αφήνοντας υπόνοιες για υλοποίηση σε επόμενα μοντέλα.

 

 

 

 

Δεν ξέρω που είδες ότι δεν πιάνει το WiFi εγώ που το βάζω σε πλοία και όχι καϊκια, εμπορικά πλοία και Τankers με 2 Μιkrotik 751 πιάνουν όλα τα Decks και μιλάμε για πλοία με τοίχους από σίδερο.

 

Το 751u είναι SUPER για home users που δεν μπορούν να φτιάξουν το δικό τους Mikrotik περνώντας τα components χύμα. Eίναι μια of the self solution που την παίρνεις και παιζει παρα πολύ καλύτερα από κάθε τι άλλο στα ίδια λεφτά.

Άμα εσύ θες κάτι advanced δεν χρειάζεται να ξεκοιλιάσεις το 751u ούτε να περιμένεις άλλη υλοποίηση

μπορείς να κανεις αυτό που κάνω και εγώ για special cases φτιάχνω custom Mikrotik boxes από τα base components και έτσι είναι σχεδιασμένα για τον σκοπό που τα θέλω. 

Δόξα το θεο μπορείς να παρεις όλα τα κομμάτια και να συναρμολόγησης εσύ όπως κανεις όταν φτιάχνεις ένα καινούργιο pc.  Άμα δεν σου αρέσει ένα έτοιμο Mikrotik ok φτιάξε ένα δικό σου η εταιρια σου δίνει ότι χρειάζεσαι. πάλι ελάχιστες εταιρίες το κάνουν αυτό

 

 

Ο πρωταρχικός σκοπός τον Mikrotik είναι να κάνουν Wireless Links και στο εξωτερικό τα χρησιμοποιούν πολλοί Wireless ISPs καθώς και όλο το AWMN στην Ελλάδα άρα δεν γίνετε να μην δουλεύει το Wireless.

 

Το Mikrotik  εxει ένα τρισεκατομμύριο settings για τα πάντα και έτσι άμα δεν δουλεύει κάτι είναι πιο πιθανό να κανεις κάτι λάθος παρα να έχει θέμα η συσκευή.

 

Tο μονο πρόβλημα που είχα με το RouterOS είναι πως πολλές φορες η τελευταία έκδοση μπορεί να μην παιζει καλά σε x86 platform γιατί οι developers κάνουν focus στα δικά τους boards και έτσι στα x86 ίσως πρέπει να είσαι 1-2 versions πιο πίσω.

 

Τίποτα τραγικό

 

Mάλλον εxεις κακή εμπειρία με τα Μikrotik εγώ δεν είχα ποτε πρόβλημα και οποτε δεν έπαιζαν έφταιγα εγώ και τα έχω εγκαταστήσει και στα πιο αφιλόξενα μέρη. Aμα έχει δουλέψει σε ταράτσα βουνό και πλοίο τότε σίγουρα θα δουλέψει και στο σπίτι σου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως τα draytek μια χαρα ειναι οπως και τα air live.απο εκει και περα εξαρτατε τι θες.αν θυμαμαι καλα το Mikrotik που λεει ο universal soldier παιζει μεχρι 1000mw δηλαδη το 10πλασιο ενος απλου access point.απλα δεν νομιζω να θες 1000mw μεσα στο σπιτι.βεβαια αλλαζει αυτο απλα στο λεω.το drayek βγαζει 100 που ειναι το official να το πω ετσι και το νομιμο.tp lnk τα θεωρω value for money.τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ήθελα ν' απαντήσω αλλά βλέποντας κάποιες ανακρίβειες και υφέρποντες δογματισμούς κάθισα και έγραψα το παρακάτω.

 

Δεν είναι πρόβλημα να βρείς ένα καλώδιο άμα θες να κανεις αυτή την δουλειά θα βρείς. Exεις 2-3α μαγαζιά που πας συνεχεια.

Δεν μίλησα για καλώδιο αλλά για βύσμα, αλλά ακόμη και στο καλώδιο μπορείς να μου βρεις έτοιμο MMCX Straight σε RP-SMA που έχουν συνήθως οι αποσπώμενες κεραίες; Και καλά στην Αθήνα ίσως με αρκετό ψάξιμο βρεις, στην επαρχία;

Τέλος πάντων αυτό έχει λυθεί από την ίδια την εταιρεία που άκουσε τους χρήστες και χωρίς δογματισμό έκανε την αλλαγή.

 

Aμα βάλεις την εξωτερική κεραία ξεχνάς το N300mbps  και εχεις 150mbps αφού δεν είναι σωστό να εχεις 2 διαφορετικές κεραίες εξωτερική και εσωτερική. Άρα ενεργοποιείς μονο το chain τις εξωτερικής  και έτσι εχεις range και Ν με μονο 1 chain στα 150mbps.   Η αλήθεια είναι πως δεν εxεις χρειαστεί να βάλω εξωτερική κεραία πάντα έπιανε

Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. To έχεις δει να παίζει ή απλά εικάζεις λόγω της μιας εξωτερικής κεραίας;

Η συσκευή εκ κατασκευής έχει 3 εσωτερικές και μία εξωτερική σε βύσμα.

Στο Chain 0, δουλεύουν μαζί  2 εσωτερικές, με την μία μόνο για εκπομπή και την άλλη μόνο για λήψη.

Στο Chain 1 δουλεύει μόνο μία κεραία, είτε η τρίτη εσωτερική είτε η εξωτερική (επιλογή μέσω μενού) και καθώς είναι η μοναδική χρησιμοποιείται ταυτόχρονα για εκπομπή και λήψη.

Αν δεν επιλέξεις να σταματήσει ένα από τα 2 Chains μια χαρά 300Mbps έχεις. Έλα που εν τέλει διαπιστώθηκε εμφάνιση διάφορων προβλημάτων ανάλογα το περιβάλλον και τις επιλεγμένες λειτουργίες. Προβλήματα αποκλειστικά λόγω της συγκεκριμένης σχεδίασης και υλοποίησης μέσω των επιλεγμένων υλικών.

 

Eχεις δει άλλη εταιρία να βγάζει τόσο συνχα updates του OS και να έχει active relationship με τους users ? όχι... και σε καμια περίπτωση δεν είναι κακό αυτό.

Δεν έχω αντίλογο σε αυτό και αν μη τι άλλο δείχνει σοβαρότητα, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα και στις επαναλαμβανόμενες και επίμονες ερωτήσεις χρηστών μέχρι σήμερα δεν υπάρχει απάντηση που οφείλεται αυτή η πτώση στην ασύρματη απόδοση, αν και αρκετοί χρήστες έχουν πιθανολογήσει αιτίες με καλά επιχειρήματα.

 

Για το υπόλοιπο κατεβατό που έγραψες, απαντώ ότι προβληματική (αποκλειστικά) ασύρματη αναφορά υπάρχει μόνο στις συγκεκριμένες σειρές 751 & 951. Και δεν το έχουν λίγοι, αλλά στο φόρουμ της εταιρείας θα βρεις δεκάδες τίτλους θεμάτων με εκατοντάδες αναφορές και συγκεκριμένα στοιχεία σε απευθείας σύγκριση με συσκευές άλλων κατασκευαστών.

 

Η τροποποίηση των κεραιών παίζει μεταξύ 35%-45% κέρδος στην συνολική απόδοση της ασύρματης λειτουργίας και απορώ που γράφεις για διαφορετικά deck σε πλοία, εκτός και αν μιλάς για χρήση άλλων συσκευών εκτός των παραπάνω σειρών. Εε, δεν νομίζω ότι στο AWMN υπάρχουν αρκετοί που χρησιμοποιούν αυτές τις σειρές για εξωτερικές ζεύξεις. Ούτε νομίζω ότι τα συγκρίνεις με τα υλικά των "ταρατσοπισί".

 

Κύριο περιβάλλον λειτουργίας είναι ως Router-AP στο εσωτερικό των κτιρίων και η σύγκριση πρέπει να γίνεται με αντίστοιχες συσκευές. Εκεί λοιπόν ισοδυναμεί ή υπερτερεί έναντι πολλών της αγοράς. αλλά υπολείπεται (όχι σε δυνατότητες) από κάποιες άλλες. Και από προσωπική γνώση μετά από αρκετές δοκιμές, μπορεί να έχει ικανοποιητική απόδοση σε κοντινά δωμάτια, μα επ' ουδενί με συσκευές που βρίσκονται σε διαφορετικό όροφο και δεν υπάρχει κοντά άνοιγμα στον φέρον οπλισμό (κλιμακοστάσιο).

Εκεί που φθάνει το σήμα του TP-LINK TL-WR1043ND που πρότεινα παραπάνω και μερικών Netgear (σε κλειστό χώρο) απλά δεν το πλησιάζει.

 

Κατά τα άλλα έχει το ίδιο ακριβώς λογισμικό με τα κλασικά routerboard και με δυνατότητες που άλλες συσκευές μόνο να ονειρευτούν μπορούν, αλλά απαιτεί γνώσεις και διάβασμα. Εδώ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως τα draytek μια χαρα ειναι οπως και τα air live.απο εκει και περα εξαρτατε τι θες.αν θυμαμαι καλα το Mikrotik που λεει ο universal soldier παιζει μεχρι 1000mw δηλαδη το 10πλασιο ενος απλου access point.απλα δεν νομιζω να θες 1000mw μεσα στο σπιτι.βεβαια αλλαζει αυτο απλα στο λεω.το drayek βγαζει 100 που ειναι το official να το πω ετσι και το νομιμο.tp lnk τα θεωρω value for money.τιποτε αλλο.

το θελω για ενοικιαζομενα δωματια θα μπαινουν το πολυ 10 clients ταυτοχρονα απλα δεν θελω να ασχολουμαι καθε τοσο να δων αν δουλευει.. θελω ναναι αξιοπιστο.το πηρα ηδη (draytek)κ τωρα το τεσταρω φαινεται αρκετα καλο κ σαν κατασκευη ... καηκε η γουνα μου με το dlink γιατι σαν ΑΡ κολουσε συχνα,μονο ως repeater δεν κολλαει ποτε. παρολα αυτα θα κοιταξω να το στειλω πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το πήρες ανέφερες και το καλύτερο ότι το θέλεις για τουριστική μονάδα.

Καλύτερα θα ήταν με κάποιο που έχει και λειτουργία Bandwidth management (έστω και απλό) για να μην υπάρχουν επιπλοκές.

Εδώ θέλεις καλό router και τα Mikrotik είναι ιδανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αρκετα καλο ρουτερ/firewall  cisco με QoS εχει bandwidth management όλο το traffic περνάει απο εκεί 

 

είναι αυτό 

http://www.you.gr/proionta/ektyposi-diktyo/ensyrmata-diktyaka-proionta/security-appliances/hw-f-wall-cisco-d-rv110w-e-g5-k9

 

κ ειμαι κατευχαριστημένος

 

ps:εχω σηκώσει και vlans για να χω διαφορετικα δικτυα απ τους πελάτες κ διαφορετικά SSIDs σε διαφορετικά vlans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θελω για ενοικιαζομενα δωματια θα μπαινουν το πολυ 10 clients ταυτοχρονα απλα δεν θελω να ασχολουμαι καθε τοσο να δων αν δουλευει.. θελω ναναι αξιοπιστο.το πηρα ηδη (draytek)κ τωρα το τεσταρω φαινεται αρκετα καλο κ σαν κατασκευη ... καηκε η γουνα μου με το dlink γιατι σαν ΑΡ κολουσε συχνα,μονο ως repeater δεν κολλαει ποτε. παρολα αυτα θα κοιταξω να το στειλω πισω

ειναι πολυ καλα τα draytek.παντως για το dlink που φαινεται παραξενο σαν repeaterναμην κολλαει και να κολλασει σαν access point.συνηθως το αναποδο γινεται.θα μπορουσες να πηγαινες και σε air live Που ειναι πιο δυνατα σε mw απο τα draytek αφου τα θες γα ενοικιαζομενα δωματια.firmware Κανε στο draytek οπως και δοκιμασε και στο dlink μηπως και στρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αν αφορα την εμβελεια ειμαι οκ γιατι ειναι μικρα τα δωματια - μικρες αποστασεις το προβλημα μου ειναι η αξιοπιστια

σημερα θα κανω κ τα πρωτα τεστς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...