Προς το περιεχόμενο

Vaio Fit multi-flip: Νέος υβριδικός υπολογιστής από τη Sony


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι η πρώτη φορά που η Sony ασχολείται με τους υβριδικούς υπολογιστές, και στην IFA 2013 παρουσίασε μια νέα πρόταση την οποία συνέκρινε πριν την επίσημη ανακοίνωση με origami.Το Vaio Fit multi-flip ξεχωρίζει πρώτα για τον πολύ όμορφο σχεδιασμό του από σκελετό αλουμινίου σε συνδυασμό με τις διάφορες δυνατότητες χρήσης που δίνει. Αρχικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας φορητός υπολογιστής με οθόνη 13.3' ιντσών και η οποία στηρίζεται στην τεχνολογία Triluminos. Όπως και με το Vaio , η οθόνη μπορεί να τοποθετηθεί πάνω στο πληκτρολόγιο και έτσι το σύστημα να αποκτήσει χαρακτήρα tablet αν και το πάχος του ξεφεύγει από την πλειοψηφία των tablets της αγοράς . Ένας τρίτος τρόπος χρήσης υπάρχει με τη δυνατότητα της οθόνης να περιστρέφετε πλήρως και να εμφανίζει το περιεχόμενο της σε όσους βρίσκονται πίσω από τον υπολογιστή.

 

Ως υπολογιστής που βασίζεται στα Windows 8, διαθέτει οθόνη αφής και μάλιστα η Sony στο πακέτο περιλαμβάνει και ένα stylus το οποίο η Sony το προωθούσε τουλάχιστον στον εκθεσιακό χώρο της ως τρόπος διασκέδασης με εφαρμογές ζωγραφικής του Windows Store. Σχετικά με το λογισμικό, η Sony έχει προσθέσει και αρκετές δικές της προτάσεις με έμφαση στην επεξεργασία φωτογραφιών και βίντεο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Sony Vaio Fit mult-flipSony Vaio Fit mult-flip

Sony Vaio Fit mult-flipSony Vaio Fit mult-flip

Κατά τα άλλα, το Vaio Fit multifiip θα κυκλοφορήσει σε διάφορες εκδόσεις με τελευταίας γενιάς επεξεργαστή της σειράς Core i της Intel. Δύο επιλογές υπάρχουν στο θέμα της κάρτα γραφικών με τα κορυφαία μοντέλα να διαθέτουν την Nvidia GeForce GT 735M και τα πιο οικονομικά να διαθέτουν την πρόταση της Intel HD Graphics 4400.

 

Δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για την τιμή, ενώ η κυκλοφορία του αναμένεται με την επίσημη κυκλοφορία των Windows 8.1 στις 18 Οκτωβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραιο, ομορφο αλλα θα παει απατο.

Θα χει τιμη macbook pro.

Και σιγα μην επαιρνα sony με τα ιδια λεφτα.

 

Και hipster να σαι να γραφεις νουβελες στα starbucks macbook θ παρεις ή κατι πιο απλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο, ομορφο αλλα θα παει απατο.

Θα χει τιμη macbook pro.

Και σιγα μην επαιρνα sony με τα ιδια λεφτα.

 

Και hipster να σαι να γραφεις νουβελες στα starbucks macbook θ παρεις ή κατι πιο απλό.

Μη συγκρινεις με το macbook,γιατι ειναι ανώτερο σαν μηχανιμα και σιγουρα πιο οικονομικο απο αυτο!

Μιλαμε για 13" με ανεξαρτητη καρτα γραφικων(και αρκετα δυνατη,μαλιστα) με touch fullhd ips οθονη και να κοστιζει στα 1500€(δε θα βγει πιο ψηλα το ακριβο μοντελο)!Δες τι παίρνεις σε macbook σ'αυτα τα λεφτα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο φαινεται αλλα χανει στη συγκριση με τα Mac.. Δε ξερω ποσο πιο φθηνο θα ειναι. Αν ειναι...

 

Βρισκεις μεταχειρα ενα 15αρι με Retina οθονη και 16gb ram και πατας στο λαιμο οτι κυκλοφορει μεχρι τα 3000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα link για το τι ακριβώς είναι ο υβριδικός υπολογιστής παιζει ? :D

Υβριδικό είναι το αποτέλεσμα  μιας συνύπαρξης ή συνένωσης δύο διαφορετικών στοιχείων.

π.χ. ο Vaio Fit multi-flip λέγεται υβριδικός υπολογιστής διότι έχει στοιχεία φορητού υπολογιστή και tablet σε ένα.

Οτιδήποτε συνδιάζει δύο διαφορετικά στοιχεία λέγεται υβριδικό. Αν ένα αυτοκίνητο καίει βενζίνη αλλά είναι και ηλεκτρικό λέγεται υβριδικό αυτοκίνητο.

pbp αν δεν το κατάλαβες , πες μου να στο ζωγραφίσω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο λινκ μωρε ...

 

και που κολαει η μαc με active digital pen? τι συγκρινετε πατατες και αγγουρια?

Συμφωνώ και γω μαζί σου, άσε έχουμε μπλέξει με άσχετους και ξερόλες εδω μέσα . Μερικοί έχουν μπλέξει την βούρτσα με την που...

Σε οποιοδήποτε προιόν παρουσιάζεται  από τους αρθρογράφους , αρχίζουν ...εμένα δεν μ' αρέσει το χρώμα , εμένα δεν μ΄αρέσουν τα windows θέλω android , εμένα δεν μ΄αρέσει αυτό θα πάρω το άλλο το φθηνό και έχουν πετάξει την συζήτηση στα σχοινιά !!!

Ρε παιδιά σοβαρευτείται , γράψτε , αν έχετε να προσθέσετε κάτι σοβαρό στην συζήτηση.

Έκανε μια ωραία παρουσίαση ο Hal9000 και ο άλλος μου γράφει ..."Βρισκεις μεταχειρα ενα 15αρι με Retina οθονη και 16gb ram και πατας στο λαιμο οτι κυκλοφορει μεχρι τα 3000."

Άσχετο!!!!!     Δεν είχε τι να κάνει ο φίλος και λέει δεν γράφω καμια μαλ@κία να με περάσουν και για έξυπνο.

 

Καληνύχτα ...

συγχύστηκα βραδιάτικα !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο λινκ μωρε ...

 

και που κολαει η μαc με active digital pen? τι συγκρινετε πατατες και αγγουρια?

 

Καλα εσυ τρεξε photoshop, football manager 2013 και παραλληλα να επεξεργαζεσαι 1080p mkv και αν τα καταφερει ο κουραμπιες της sony με τα windows ελα πες μου.. 

Εγω παντως με το mac τα καταφερα.. Σηκωνε κ αλλα το θηριο..

 

Καλο μηχανακι μες τη τεχνολογια φαινεται αλλα για τετοια χρηση δεν ειναι οποτε εσυ μη συγκρινεις τα ασυγκριτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσυ τρεξε photoshop, football manager 2013 και παραλληλα να επεξεργαζεσαι 1080p mkv και αν τα καταφερει ο κουραμπιες της sony με τα windows ελα πες μου..

Εγω παντως με το mac τα καταφερα.. Σηκωνε κ αλλα το θηριο..

 

Καλο μηχανακι μες τη τεχνολογια φαινεται αλλα για τετοια χρηση δεν ειναι οποτε εσυ μη συγκρινεις τα ασυγκριτα!!

Και συ πηγενε τρεξε το safari με atom cpu και 2gb στο ml και μετα ελα να μιλησεις για τα windows!

Και με τη hd4000 του macbook pro 13 τι να την κανω τη retina,να κάθομαι να την κοιταω σαν μπούφος και να κτυπαω χαζοχαρουμενα παλαμακια με τα φτερα μου?

Για αδειαστε μας λιγο τη γωνια με το μηλομηχανημα σας!

Και ξανα ελατε να συζητησουμε οτα θα αποκτησετε και σεις touch οθονες στα mac σας!

Προς το παρον περιοριστητε σε θεματα που δεν εχουν σχεση με υβριδικα μηχανιματα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσυ τρεξε photoshop, football manager 2013 και παραλληλα να επεξεργαζεσαι 1080p mkv και αν τα καταφερει ο κουραμπιες της sony με τα windows ελα πες μου.. 

Εγω παντως με το mac τα καταφερα.. Σηκωνε κ αλλα το θηριο..

 

Καλο μηχανακι μες τη τεχνολογια φαινεται αλλα για τετοια χρηση δεν ειναι οποτε εσυ μη συγκρινεις τα ασυγκριτα!!

Δηλαδή Κε KAKADI εσείς όταν κάθεστε στον υπολογιστή και επεξεργάζεστε κάτι στο Photoshop παράλληλα παίζεται και Football Manager και αμέσως μετά παρατάτε το παιχνίδι και λέτε δεν κάνω και μια επαιξεργασία στο mkv μου και μετά πάλι Photoshop και μετά παλι football manager ;

Tι λες βρε παιδάκι μου είσαι φοβερός εσύ , γιατί δεν στέλνεις κανένα γράμμα στη ΝΑSA  να σε πάρουν ;

Λοιπόν άκου , σοβαρά τώρα , το Vaio fit multi-flip δεν κάνει για σένα , ειλικρινά στο λέω. Τι το θες το παλιοsony καλά έχεις εσύ το super duper Mac.

E , τι λες ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Κε KAKADI εσείς όταν κάθεστε στον υπολογιστή και επεξεργάζεστε κάτι στο Photoshop παράλληλα παίζεται και Football Manager και αμέσως μετά παρατάτε το παιχνίδι και λέτε δεν κάνω και μια επαιξεργασία στο mkv μου και μετά πάλι Photoshop και μετά παλι football manager ;

Tι λες βρε παιδάκι μου είσαι φοβερός εσύ , γιατί δεν στέλνεις κανένα γράμμα στη ΝΑSA  να σε πάρουν ;

Λοιπόν άκου , σοβαρά τώρα , το Vaio fit multi-flip δεν κάνει για σένα , ειλικρινά στο λέω. Τι το θες το παλιοsony καλά έχεις εσύ το super duper Mac.

E , τι λες ;

 Πρωτον λοιπον.. Οι επεξεργασιες βιντεο γινονται ακοπα στο υπολογιστη μου.. Επειδη ειμαι φαν και χομπιστας των ταινιων και του βιντεο editing.

Ακομα και τωρα που γραφω περιμενω να τελειωσει εγγραφη blu ray..

 

Δευτερον οταν μου ετυχε το συγκεκριμενο περιστατικο και ενω γινοταν μετατροπη ενος βιντεο αρχειου μου στο background επαιζα FM 2013.. Ο πρωτος ή ο τελευταιος ειμαι που το κανω αυτο?

 

Και μου φερε η αδερφη μου να της επεξεργαστω μια φωτο  σε αρχειο RAW στο photoshop για να την εκτυπωσει.

 

Οπως καταλαβαινεις και ενω επαιζαν τα αλλα 2 στο background εκανα και την επεξεργασια..

 

Δεν ειπα οτι τυχαινει αυτο καθε μερα κ γι αυτο κ μου εκανε κ εντυπωση..

Αν νομιζεις τωρα οτι γι αυτο πρεπει να με παρουν στη NASA τοτε με κολακευεις πραγματικα..

 

Κ για να πω την αληθεια δε νομιζω οτι με το sony θα το εκανα αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...