Προς το περιεχόμενο

Συνδεσιμοτητα Smart TV μεσω wifi - ερωτησεις


koumos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα.

Εντος ολιγων ημερων θα αποκτησω μια Smart TV. Η ερώτηση μου ειναι απλη (σχετικα). ΤΙ επιλογες εχω για τη συνδεσιμοτητα της  TV με το λαπτοπ μου ασυρματα?

Απωτερος σκοπος ειναι να βλεπω ταινιες και σειρες στην τηλεοραση οι οποιες θα ειναι κατεβασμενες στο λαπτοπ (κατι σαν mirroring υποθετω). Η δυνατοτητα να συνδεθει με καλωδιο η τηλεοραση στο router δεν υπαρχει καθως ειναι μακρυα και παρεμβαλεται διαδρομος.

Χρησιμοποιω router Linksys WAG 200 και η αποσταση απο την TV θα ειναι 2-3 μετρα max. Ειμαι διατεθειμενος να αγορασω και Apple TV αν αυτο ειναι λυση αλλα θα προτιμησω να ακουσω τις προτασεις σας..

Ευχαριστω θερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κι εγώ έχω smart tv της LG . έχω στο σπίτι 2 λάπτοπς ένα windows ένα mac...και τα 2 λάπτοπς συνδέονται στο airport extreme αλλά η τηλεόρασή μου βλέπει μόνο το ένα λάπτοπ με τα windows. έτσι χρησιμοποιώ το plex ψάξε λίγο πως λειτουργεί έιναι πραγματικά κορυφαίο http://www.plexapp.com πραγματικά απίστευτο, σου τακτοποιεί τις ταινίες αυτόματα προσθέτοντας εξώφυλλα κλπ και έχεις ασύρματη πρόσβαση στο library του plex από το τάμπλετ, τηλεόραση, κινητό κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η smart τηλεόραση έχει τη δυνατότητα να διαβάζει αρχεία μέσω του οικιακού σου δικτύου (DLNA) τότε μπορείς να τραβάς κατευθείαν αρχεία από τo laptop σου, με τη προϋπόθεση να είναι συνδεδεμένες και οι δύο συσκευές στο ίδιο δίκτυο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H smart TV που παραγγειλα ειναι η Samsung 40F6400. Υποθετω πως ειναι καλη και θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου. Σαν εσχατη λυση, αν επαιρνα apple tv θα αξιζε;

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Κοιταξα μολις αυτο το Plex. Οντως φαινεται εκπληκτικο! Να φανταστω για να εχω προσβαση λοιπον απο την TV στον φακελο που ορισα μεσα στο myPlex οτι εχει τις ταινιες μου...απλα πρεπει να ειναι στο ιδιο home network το mac και η τηλεοραση και μετα....?

Καποιο ειδικο app και στην TV?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H smart TV που παραγγειλα ειναι η Samsung 40F6400. Υποθετω πως ειναι καλη και θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου. Σαν εσχατη λυση, αν επαιρνα apple tv θα αξιζε;

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Κοιταξα μολις αυτο το Plex. Οντως φαινεται εκπληκτικο! Να φανταστω για να εχω προσβαση λοιπον απο την TV στον φακελο που ορισα μεσα στο myPlex οτι εχει τις ταινιες μου...απλα πρεπει να ειναι στο ιδιο home network το mac και η τηλεοραση και μετα....?

Καποιο ειδικο app και στην TV?

 

Πρέπει να έχεις ανοιχτό το  plex στον υπολογιστή σου μετά το βλέπει αυτόματα η τηλεορασή σου δες εδώ εγώ έχω lg smart tv , στην samsung ίσως υπάρχει application? εγώ στην lg απλά πατάω ''connect to pc''και μετά μου βρίσκει ''plex media server''  το χρησιμοποιώ 4-5 μέρες και δεν το ξέρω τόσο καλά ακόμα..έβλεπα βιντεάκια στο youtube και το ψιλοέμαθα. Έχω και apple tv 3 και το air play mirroring δουλεύει καλά. αλλά μπορείς να streamareis μόνο από το library του iTunes, δεν μπορείς δηλαδή να του βάλεις εξωτερικό σκληρό, μόνο να παίζεις ένα βίντεο στο mac σου και με το air play mirroring να το βλέπεις στην tv. Εκτός και αν βρεις το apple tv2 που λόγω ότι δέχεται jailbreak είναι και πιο ακριβό...Πάντως όσο περισσότερο μαθαίνω το plex τόσο περισσότερο ενθουσιάζομαι, απλά φοβερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχοντας αποκτήσει πλέον την καινούργια μου τηλεόραση επανέρχομαι στο θέμα για μερικές ακόμα ερωτήσεις.

To plex καταρχάς είναι καταπληκτικό όντως. Το θέμα μου ειναι όμως...δεν μπορώ να stream-αρω ασύρματα (και ενσύρματα δοκίμασα!) 720p και 1080p videos. Κολλάει απλά και η ταινία παίζει με σπασίματα.

Εχω το Linksys WAG200G ρουτερ το οποίο είναι αρκετά παλιό και φαντάζομαι ότι εκεί είναι το πρόβλημα. 420p βιντεο βλέπω ανετότατα... (αλλά είναι κρίμα ρε γμτ!)

Τι κάνουμε? Πάμε για άλλο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η samsung φιλε μου εχει δικο της προγραμμα http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/ASPS/JSP το κανεις εγκατασταση στο pc και πρεπει να υπαρχει ηδη στο μενου της τηλεορασης αλλιως θα πρεπει να το εγκαταστησεις και εκει .μετα σε παει μονο του ειναι αρκετα ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η samsung φιλε μου εχει δικο της προγραμμα http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/ASPS/JSP το κανεις εγκατασταση στο pc και πρεπει να υπαρχει ηδη στο μενου της τηλεορασης αλλιως θα πρεπει να το εγκαταστησεις και εκει .μετα σε παει μονο του ειναι αρκετα ευκολο.

Ειναι μονο για pc δυστυχως και οχι για mac. (απαραδεκτο εδω που τα λεμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήξερα η Apple ήταν λίγο περίεργη σε θέματα σύνδεσης και μεταφοράς περιεχομένου σε συσκευές άλλων εταιρειών, όχι η Samsung. Ίσα-ίσα η Samsung έχει πολύ καλό όνομα σε τέτοια θέματα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι σε mac και όντως πολλά προγράμματα είναι μόνο για pc δυστυχώς. Εμένα πάντως το plex μια χαρά streamarei hd videos και 720p και 1080p είμαι με airport extreme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι σε mac και όντως πολλά προγράμματα είναι μόνο για pc δυστυχώς. Εμένα πάντως το plex μια χαρά streamarei hd videos και 720p και 1080p είμαι με airport extreme.

Ε τοτε μάλλον είναι το Airport Extreme που κανει τη διαφορα. Το ρουτερ μου ειναι 802.11g protocol και οχι n. Αλλα θα ηθελα να το σιγουρεψω πριν παω για καινουργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι αν το πρόβλημα είναι το ρούτερ θα βρεις και πολύ φθηνότερες λύσεις από το airport.Εί΄ναι πολλά τα λεφτά για να πάρεις airport extreme μόνο γι αυτό το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή airport express σκεφτομαι ή ενα ρουτερακι της Linksys WAG 160N. Απλά πριν προχωρήσω σε αγορά θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι όντως το ρούτερ είναι το πρόβλημα! Κανένας εύκολος τρόπος να το κάνω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...