Προς το περιεχόμενο

Overclocking 7950 Dual-X.


RoS23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες :).

Χρησιμοποιω την 7950 dual-x boost edition και την εχω φτασει αυτη τη στιγμη 1070/1400 με κανενα πειραγμα σε voltage και κανενα προβλημα artifacting σε benchmarks.(επεφτε ομως το gpu usage στο heaven σε καποια σημεια απο 99% στα 93-96%,υπαρχει καποιο προβλημα και το κανει ή ειναι νορμαλ?) Οι θερμοκρασιες παιζουν 67-73c σε load.

 

Χρησιμοποιω το msi afterburner για overclocking αν και δεν εχει voltage control αν και το εχω ενεργοποιησει. Μπορω να το ανεβασω και αλλο ή θα χρειαστω αλλαγες σε vddc? Μπορω να το ενεργοποιησω καπως το voltage control?

 

6tq.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναπνέει καλά η κάρτα; Εμένα είναι άλλη υλοποίηση αλλά 72°+ έβγαζε μόνο με κακό airflow (είχα κάνει μλκιες στο παλιό μου κουτί με τα ανεμιστήρια μετά από καθαρισμό). Με 21-22° δωμάτιο πιάνει 63° μαξ στα 1175/1575. Γενικά κάπου στους 70° έπρεπε να τερματίζει κι η δικιά σου, παραπάνω είναι μάλλον θέμα κουτιού / κακού αερισμού.

 

Για τα ρεύματα δεν μπορώ να βοηθήσω, είναι κλειδωμένη η δικιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κουτί που εχω δεν είναι και οτι καλυτερο και εχω μονο 1 intake fan. (Θα βαλω αυριο αλλο ενα exhaust)

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811124114(χωρίς το μεγαλο fan)

 

Ποια υλοποίηση εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καινουργια ή μεταχειρισμενη? 73 ειναι πολυ γιαυτην την υλοποιηση..εχεις κοιταξει μηπως εχεις απειρη σκονη?

Ρευματα δεν χρειαζεσαι να πειραξεις,πηγαινε στο Msi Ab και βαλε +20 το power target, 1100 το core clock και 1500 το memory clock. Τρεξε ενα heaven αλλα καλυτερα θα ηταν να εκανες τα τεστ σε κανονικα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις την πηρα απο rma πλαισιου βασικά. Η αλλη χτυπαγε 85αρια. Καθαρισα το κουτι και συμμαζεψα και τα καλωδια. Λογικα με exhaust fan θα πεσει λιγο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο έχεις VDDC; Θέλει γύρω στο 1.2 για τέτοια ρολόγια (εμένα είναι 1.25 κλειδωμένα και πάει μέχρι 1200/1600 κ κάτι ψιλά)

 

Υλοποίηση είναι Gigabyte, φαίνεται στην υπογραφή. Γενικά αυτές οι κάρτες θέλουν ένα exhaust fan στο πίσω μέρος του κουτιού για να διώχνει τον ζεστό αέρα που βγάζει η κάρτα απ'το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πσεριεργο.. βαλτα ολα στοκ,κατεβασε το gpuz και στην δευτερη καρτελα εχει ενα vddc βαλτο να σου δειξει το MAX. Πηγαινε τωρα στο msi και βαλε το power +20 και τα αλλα οπως ειναι 925/1250 δλσ. Τρεξε για ενα λεπτο το heaven και πες ποσο ηταν το max του Vddc.(εννοειται το gpuz θα ειναι ανοιχτο οταν θα τρεξεις το heaven)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εβαλα trixx και βλεπω το vddc ειναι 1113.

 

EDIT:prospector προσεξα οτι το vddc ηταν γυρω στα 1080 οταν εκανα Benchmark με oc.(με gpu-z)

 

Τελικα ειναι 1.081v το μαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...