Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με mobile broadband usb στο mint 15 mate


heavymetallicus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα.Η σύνδεσή μου στο internet εδώ και χρόνια,είναι mobile broadband,με usb της Huawei.Από πέρσι χρησιμοποιώ το Huawei E173.Kανένα πρόβλημα σε Ubuntu 12.04.Πριν λίγες μέρες εγκατέστησα και το Mint 15 Mate,για dual boot σύστημα.Το πρόβλημα είναι ότι το Huawei E173 με τίποτα δεν συνδέεται στο internet,στο Mint.Oι ρυθμίσεις ίδιες,η εντολή lsusb μου δείχνει όλα Οκ!Το παλιό μου stick Huawei 1550,δουλεύει μια χαρά.Αλλά το Η173 τίποτα.Και το θέλω,γιατί με το Η173 έχω διπλάσια ταχύτητα σύνδεσης σε σχέση με το Η1550,με το οποίο είμαι τώρα συνδεμένος.Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και πέρσι,όταν ήθελα να εγκαστήσω το ubuntu 12.10,και τελικά την λύση την βρήκα με την 12.04 έκδοση.

Αν γνωρίζει κάποιος φίλος το θέμα,ας βοηθήσει.Δεν θα ήθελα να ξηλώσω το Mint,για κάποια άλλη διανομή,με την οποία μπορώ να συνδεθώ με το Η173. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις μονιμα mobile broadband, τοτε ενα 3G/3.75G router επιβαλλεται κατα τη γνωμη μου.

Τεσπα...

 

To mint, ποιο software χρησιμοποιει για τη συνδεση? Network manager? Wicd? Αλλο?

Μηπως δεν εχεις εγκατεστημενο το usb_modeswitch πακετο?

 

Με wvdial εχεις δοκιμασει να συνδεθεις (απο κονσολα)?

Logs υπαρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Network manager,όπως και το ubuntu.To usb_modeswitch είναι εγκατεστημένο.Αυτή τη στιγμή έχω το Huawei 1550.Το Η173 μου σπάει τα νεύρα.Το οποίο Η173, 18 μήνες τωρα με χp και ubuntu,είναι άψογο.Logs δεν υπάρχουν.Με Bodni Linux δουλεύει,με Τrisquel επίσης.Στο Μint κολλάει.Για πες μου για wvdial;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγκατεστησε το wvdial (φανταζομαι θα υπαρχει στα repos της διανομης), φτιαξε το wvdial.conf ετσι:

(συνηθως το .conf μπαινει κατω απο το /etc , αν δεν ειναι εκει, κανε ενα find για να το βρεις, η τρεξε την εντολη wvdialconf αν δεν υπαρχει, για να δημιουργηθει.

[Dialer Defaults]
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2
Modem Type = Analog Modem
ISDN = 0
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 9600
 
[Dialer myisp]
Phone = *99#
Username = blank
Password = blank
Stupid Mode = 1
Baud = 460800
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
 
[Dialer mypin]
Init4 = AT+CPIN=1234

Αν δεν εχεις cosmote που εχει για APN "internet" και εχεις wind π.χ, αλλαζεις το APN στο Init3 που ειναι (νομιζω) gint.b-online.gr

Αν εχεις vodafone... δεν ξερω το APN, αλλα φανταζομαι οτι θα το ξερεις εσυ... :P

 

Και συνδεεσαι απο κονσολα με την εντολη:

wvdial myisp &

Μερικες φορες πρεπει να θεσεις και το PIN πρωτα, οποτε δινεις πρωτα ενα:

wvdial mypin &

Αλλα συνηθως δεν χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που πήγα να προχωρήσω με το wvdial,έκανα από το Synaptic μία επανεγκατάσταση του usb_modeswitch.Αυτό ήταν.Ολα ρολόι.Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...