Προς το περιεχόμενο

Επιλογή σύνδεσης ADSL - φοιτητικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ!

Αυτές τις μέρες μετακομίζω, και θέλω να βάλω στο νέο μου σπίτι internet. Είμαι φοιτητής, αλλά λόγω οικονομικής στενότητας προσπαθώ να βρώ τον πιο οικονομικό τρόπο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το σταθερό (αν υπήρχε η δυνατότητα να έχω Internet χωρίς αριθμό τηλεφώνου θα το έκανα), οπότε όλα τα προγράμματα που έχω επιλέξει είναι με χρονοχρέωση στα τηλέφωνα..

Στο σπίτι που θα πάω, παρεμπιμπτόντως, δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή.

 

Μετά από σχετικές αναζητήσεις μου, λοιπόν, έχω συλλέξει τις ακόλουθες προσφορές:

HOL: 35,99 ενεργοποίηση + 17 το μήνα (φοιτητικό)

FORTHNET: 69,90 ενεργοποίηση + 15 το μήνα με προπληρωμή

WIND: 75 ενεργοποίηση + 15 το μήνα.

 

Στην forthnet και στην wind δεν έχω βρει φοιτητική προσφορά, οπότε προς το παρόν κλίνω προς την hol. Να σημειώσω οτι στο σπίτι που είμαι τώρα έχω hol, απο την οποία γενικώς είμαι ικανοποιημένος (αυτή η γραμμή θέλω να μείνει, γιαυτό δεν κάνω μεταφορά).

 

Τι θα μου προτείνατε; Υπάρχει κάποια άλλη προσφορά που δεν έχω προσέξει; Στον ΟΤΕ δεν αναφέρομαι καν, μιας και το ελάχιστο είναι 15 τέλη pstn + 8 internet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρετώ το φόρουμ!

Αυτές τις μέρες μετακομίζω, και θέλω να βάλω στο νέο μου σπίτι internet. Είμαι φοιτητής, αλλά λόγω οικονομικής στενότητας προσπαθώ να βρώ τον πιο οικονομικό τρόπο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το σταθερό (αν υπήρχε η δυνατότητα να έχω Internet χωρίς αριθμό τηλεφώνου θα το έκανα), οπότε όλα τα προγράμματα που έχω επιλέξει είναι με χρονοχρέωση στα τηλέφωνα..

Στο σπίτι που θα πάω, παρεμπιμπτόντως, δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή.

 

Μετά από σχετικές αναζητήσεις μου, λοιπόν, έχω συλλέξει τις ακόλουθες προσφορές:

HOL: 35,99 ενεργοποίηση + 17 το μήνα (φοιτητικό)

FORTHNET: 69,90 ενεργοποίηση + 15 το μήνα με προπληρωμή

WIND: 75 ενεργοποίηση + 15 το μήνα.

 

Στην forthnet και στην wind δεν έχω βρει φοιτητική προσφορά, οπότε προς το παρόν κλίνω προς την hol. Να σημειώσω οτι στο σπίτι που είμαι τώρα έχω hol, απο την οποία γενικώς είμαι ικανοποιημένος (αυτή η γραμμή θέλω να μείνει, γιαυτό δεν κάνω μεταφορά).

 

Τι θα μου προτείνατε; Υπάρχει κάποια άλλη προσφορά που δεν έχω προσέξει; Στον ΟΤΕ δεν αναφέρομαι καν, μιας και το ελάχιστο είναι 15 τέλη pstn + 8 internet. 

εγω απλα να πω δυο πραγματα.αν βαλεις Hol ειτε και εκει που εχεις τωρα Hol για να πετυχεις καλυτερη ταχυτητα ζητα 9 Margin.

β.εισαι σιγουρος οτι για νεα γραμμη η hol εχει 35,99?γιατι μου φαινονται λιγα για νεα ενεργοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απλα να πω δυο πραγματα.αν βαλεις Hol ειτε και εκει που εχεις τωρα Hol για να πετυχεις καλυτερη ταχυτητα ζητα 9 Margin.

β.εισαι σιγουρος οτι για νεα γραμμη η hol εχει 35,99?γιατι μου φαινονται λιγα για νεα ενεργοποιηση.

κανονικά είναι 35,99 για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας + 39,99 για την ενεργοποίηση νέας τηλεφωνικής γραμμής, αλλά επειδή είμαι φοιτητής κόβουν τα 39,99, το γράφει στο site τους στις προσφορές.

Αυτό που μου λές για το margin θα τους το πω τηλεφωνικα αφού κάνω την αίτηση; Δεν θα σε ρωτήσω τι είναι ακριβώς, πάω να το googlάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά είναι 35,99 για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας + 39,99 για την ενεργοποίηση νέας τηλεφωνικής γραμμής, αλλά επειδή είμαι φοιτητής κόβουν τα 39,99, το γράφει στο site τους στις προσφορές.

Αυτό που μου λές για το margin θα τους το πω τηλεφωνικα αφού κάνω την αίτηση; Δεν θα σε ρωτήσω τι είναι ακριβώς, πάω να το googlάρω

οκ δεν το ηξερα οτι στο κοβουν.απλα στο ειπα μηπως ειδες κατι λαθος.οσο ριχνεις το margin ανεβαινει η ταχυτητα.η Hol για να παιζει πολυ εκ τους ασφαλους σε θεματα σταθεροτητας δινει 11 margin οταν ολοι οι παροχοι δινουν 9 και μερικοι ακομα και 6.οποτε αν απο 11 στο κανουν 9 θα κερδισεις σε ταχυτητα.για εκει που εισαι τωρα το κανεις οποια στιγμη θες .για το νεο μερος που θα πας οταν ενεργοποιηθεις και ερθει ο τεχνικος ειτε πεστου αν μπορει οταν παρει τηλ μεσα να το ζητησει η αλλιως το ζητας εσυ μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ είναι ο μοναδικός πάροχος που δίνει φοιτητικό Internet (ADSL) μέσω ΔΙΟΔΟΣ, με σταθερή τιμή για έως 5 χρόνια φοίτησης.

Η συνολική τιμή για 12μηνο έρχεται στα ~330€ (27,50€/μήνα) και περιλαμβάνει το πάγιο (15,25€), την αναγνώριση κλήσεων (1,23€), το ADSL (8€) και το τέλος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής (43,04€). Η ενεργοποίηση (36,09€) είναι δωρεάν προς το παρόν.

Μετά το 12μηνο πάει στα 24,48€/μήνα, με Μ.Ο. 5ετίας ~25,10€/μήνα.

 

Η HOL δεν χρεώνει τους φοιτητές με το τέλος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής (49,90€), παρά μόνο την ενεργοποίηση (35,99€) και μαζί με το μηνιαίο πάγιο (17€), η συνολική τιμή για 12μηνο έρχεται στα ~240€ (20€/μήνα).

Το ίδιο πακέτο για απλούς συνδρομητές περιλαμβάνει το τέλος (49,90€) αλλά με μηνιαίο πάγιο 16€ και τελικά έρχεται στα ~278€ (23,17€/μήνα).

Και στα 2, μετά το 12μηνο, το μηνιαίο πάγιο πάει στα 24,70€, με Μ.Ο. 5ετίας ~23,76€/μήνα ή στα ~24,40€/μήνα αντίστοιχα. Επιπλέον παρέχεται έκπτωση σε περίπτωση που υπάρχει συμβόλαιο κινητού Vodafone.

 

Forthnet και Wind δεν προσφέρουν κάποια έκπτωση στους φοιτητές και υπάρχει ένα συνολικό τέλος, για εγκατάσταση νέας τηλεφωνικής γραμμής και ενεργοποίηση του ADSL (αυτά που έγραψες).

 

Στη Forthnet η συνολική τιμή για 12μηνο έρχεται στα ~250€ (20,83€/μήνα) με προπληρωμή ή στα ~285€ (23,73€/μήνα) χωρίς προπληρωμή και μετά το μηνιαίο πάγιο πάει στα 19,90€, με Μ.Ο. 5ετίας ~20,10€/μήνα ή στα ~20,70€/μήνα αντίστοιχα.

 

Στη Wind η συνολική τιμή για 12μηνο έρχεται στα 255€ (21,25€/μήνα) και μετά το μηνιαίο πάγιο πάει στα 20€, με Μ.Ο. 5ετίας ~20,25€/μήνα. Επιπλέον παρέχεται έκπτωση σε περίπτωση που υπάρχει συμβόλαιο κινητού Wind.

 

Στα έγραψα αναλυτικά για να έχεις υπόψιν ότι ο ΟΤΕ αν και ακριβότερος στο 1ο 12μηνο, εντούτοις έχει μόλις 5€ διαφορά στη 5ετία από τον φθηνότερο πάροχο για το ίδιο διάστημα.

Βέβαια μπορείς κάθε χρόνο να επιλέγεις τον φθηνότερο, απλά να έχεις υπόψη ότι στην προσφορά θα προσθέτεις πάντα 3€/μήνα που αντιστοιχεί στο τέλος ενεργοποίησης (36€).

 

Όσον αφορά τη γραμμή, είναι λαχείο πως θα σου κάτσει. Το ότι έχεις τώρα HOL και είσαι ευχαριστημένος (όπως κι εγώ) δε σημαίνει ότι το ίδιο θα είναι και στο νέο σπίτι.Παίζει ρόλο η απόσταση από το κέντρο, η ποιότητα των καλωδίων έως την οικοδομή και η εσωτερική εγκατάσταση, πόσο γεμάτο είναι το DSLAM και η πολιτική του κάθε παρόχου όσον αφορά το contention ratio.

Γενικά πάντως αν μια γραμμή είναι προβληματική (ή όχι), αυτό θα ισχύει για όλους τους παρόχους και εδώ έχει λόγο αποκλειστικά ο ΟΤΕ, οπότε έχει κάποιο πλεονέκτημα.

Τέλος η Forthnet έχει μικρό πλεονέκτημα λόγω του μικρότερου SNR που δίνει (6) έναντι των άλλων (9).

 

Δες στους χάρτες του ΥΠΕΡΙΩΝ και της ΕΕΤΤ, ρώτα άλλα μέλη του φόρουμ εδώ ή σε άλλα γειτονικά, καθώς γνωστούς, φίλους και γείτονες, ποια είναι περίπου η κατάσταση στην περιοχή που θα μείνεις.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με forthnet είναι σημαντικό το το SNR στο 6 γιατί θα μπορείς να παίζεις καλύτερα και πιο γρήγορα τα παιχνίδια . όλοι οι οι άλλοι το δίνουν από 9 και πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με forthnet είναι σημαντικό το το SNR στο 6 γιατί θα μπορείς να παίζεις καλύτερα και πιο γρήγορα τα παιχνίδια . όλοι οι οι άλλοι το δίνουν από 9 και πάνω

Καλά αυτό δεν είναι θέσφατο και εξαρτάται από την κατάσταση της εκάστοτε γραμμής.

Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις το 6άρι μπορεί να δημιουργήσει αστάθεια και αποσυγχρονισμούς.

Αλλά γενικά ναι, συμφωνώ ότι έχει πλεονέκτημα η Forthnet στο συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα πήγαινα wind που είναι στους φτηνούς. Η forthnet λέγεται ότι θα εξαγοραστει απο αυτή...

ακομα και να εξαγοραστει αυτο δεν λεει κατι.η διαφορα για την ωρα στο δικτυο της μιας με της αλλης εχει αρκετες διαφορες.και μεχρι να γινει επισης αυτο μπορει να εχει αλλαξει 10 φορες εταιρεια:P

Με forthnet είναι σημαντικό το το SNR στο 6 γιατί θα μπορείς να παίζεις καλύτερα και πιο γρήγορα τα παιχνίδια . όλοι οι οι άλλοι το δίνουν από 9 και πάνω

απλα αν πεσει σε broadcom-alcatel dslam θα πρεπει να ζητησει και για το gap για να κερδισει σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα πήγαινα wind που είναι στους φτηνούς. Η forthnet λέγεται ότι θα εξαγοραστει απο αυτή...

προφανώς η wind θέλει κερδίσει την αξιοπιστία της μέσω forthnet  που έχει καλύτερο δίκτυο γιατι η wind έχει κακό δίκτυο . όσο για την εξαγορά αυτό το ακούω έδω και ένα χρόνο και άκομα δεν έχει γίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς η wind θέλει κερδίσει την αξιοπιστία της μέσω forthnet  που έχει καλύτερο δίκτυο γιατι η wind έχει κακό δίκτυο . όσο για την εξαγορά αυτό το ακούω έδω και ένα χρόνο και άκομα δεν έχει γίνει .

 

επισης γιατι εχω παρατηρησει με βαση το τι μου εχουν πει οτι παιρνουν ατομα και λενε γεια σας ειμαστε απο wind και forthnet και πουλαμε συνδεεση?μπας και η wind πριν κανει την εξαγορα  εχει βρει ωραια πατεντα για να παιρνει πελατες?μου το ειπε η μητερα μου twice που πηραν σπιτι και μου εκανε πολυ εντυπωση.μου θυμιζει Hol.εχουμε οπτικες ινες,αγορασαμε τον οτε,αγορασαμε ολα τα καφαο,στο τελος θα αγορασουμε και το σωβρακο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου topic starter, δεν ξερω αν σε προλαβα, ή αν περασαν οι ημερες και πλεον ειναι αργα, αλλά θα σου πω τη δικη μου γνωμη-ενημερωση, πανω στο ιδιο θεμα, με το οποιο οντας στην παρομοια με σενα θεση (φοιτητης , ενδιαφερομαι μονο για ιντερνετ, κτλ) , καθησα και ασχοληθηκα παρα πολυ ρωτωντας και ψαχνοντας, ολες τις εταιριες, για να δω τι συμφερει.

 

Ξεχνας Wind, Forthnet, και Οτε. Απο αποψη τιμων, σε σχεση με το πακετο που δινουν Hol και Cyta, απεχουν, ειτε λιγο ειτε πολυ.

 

Παμε τωρα στις 2 επιλογες σου.

 

1) Hol τα ειπες και μονος σου. 17 ευρω το μηνα. +τελος ενεργοποιησης 37 ευρω περιπου. Αρα, συνολο = 204+ 37 = 241 ευρω για ενα χρονο

2) Cyta

 

4 Μbps 16 ευρω το μηνα.                8 Mbps 19 ευρω το μηνα                   24 Mbps 23 ευρω το μηνα

 

Τελος ενεργοποιησης, 30 ευρω.

Εμεις σαν φοιτητες, μας χαριζει η Cyta τα 3 πρωτα παγια.

 

Επομενως, π.χ. για το πακετο με τα 8 mbps, βγαινει τιμη 19χ12 = 228 ευρω +30 ευρω = 258 ευρω - τα 3 παγια = 201 ευρω!!

 

Βλεπεις, οτι υπαρχει αισθητη διαφορα.

Μαλιστα, κατι ακομα μπονους, η υπαλληλος μου ειπε οτι με +3 ευρω το μηνα στο λογαριασμο, παιρνω και απεριοριστα προς σταθερα αν θελω.

 

 

Προσωπικα, ημουν ενα χρονο στη HOL, φοιτητικο πακετο, με παγιο δεκαπεντε ευρω το μηνα. Καρα κομπλε δηλαδη. Δυστυχως, η HOL δε ψηθηκε να μου κανει την παραμικρη μειωση, με αποτελεσμα προσωπικα να μη μενω στο νεο παγιο των 24.75 ευρω με το περας του 12 μηνου, και οποτε αυριο το πρωι που ληγει το ετος συμβασης μου, θα παω στη Cyta για να μεταφερθω εκει. Θα κανω το πακετο των 8mbps, και οχι των 24mbps, γιατι επι εναν χρονο, το μεγιστο που επιασα στο σπιτι μου ηταν 750kb κατεβασμα, αρα αυτο το δηθεν 24 mbps που μου δινε η HOL ως τωρα ηταν απλα στα χαρτια.

 

Οποτε, για τη δικη σου περιπτωση, συνοψιζοντας.

-Μπορεις να επωφεληθεις της καλης τιμης για σενα της HOL (17 ευρω το μηνα) , και να πας εκει, που δινει 24mbps. Με το περας του ετους, και μιας και δε θα συμφερει να πας στο παγιο των 24.75 ευρω, φευγεις οπως εγω.

-Tο αντιστοιχο 24mbps της Cyta ( 23x12 - 3 παγια +30ευρω τελος ενεργ. = 237 ευρω )

 

- ΑΝ ΟΜΩΣ, διαπιστωμενα δεν πιανεις υψηλη ταχυτητα εκει που μενεις, ή δε χρειαζεσαι περισσοτερα απο 8mbps ταχυτητα, ακολουθεις τη συμβουλη μου και βαζεις το πακετο της Cyta που σου εξηγησα, που βγαινει 201 ευρω.

 

CYTA  8mbps         201/12 = 16.75 ευρω. TO MHNA

 

CYTA "24 mbps"     237/12 = 19.75 ευρω ΤΟ ΜΗΝΑ

 

HOL   "24 mbps"    241/12 = 20 ευρω TO MHNA

 

ελπιζω να βοηθησα. :)

Επεξ/σία από christs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@crists, σωστά όλα τα παραπάνω και μου είχε διαφύγει η Cyta, που έχει το πλεονέκτημα ότι παρέχει κλιμακωτά πακέτα και σταθερή τιμή και μετά το 12μηνο.

 

Όμως ο TS, σαν νέος χρήστης σε μη υφιστάμενη γραμμή, θα χρειαστεί να πληρώσει εφάπαξ 50€ ως τέλος ενεργοποίησης της υπηρεσίας και όχι 30€ που είναι για μεταφορά σε υφιστάμενη γραμμή.

 

Άρα στις τιμές που έδωσες για την Cyta, υπολογίζοντας και τα δωρεάν 3 πάγια, έχουμε:

α. CYTA  8mbps, συνολική τιμή για το πρώτο 12μηνο έρχεται στα 221€ (18,42€/μήνα), με Μ.Ο. 5ετίας ~18,90€/μήνα.

β. CYTA  24mbps, συνολική τιμή για το πρώτο 12μηνο έρχεται στα 257€ (21,42€/μήνα), με Μ.Ο. 5ετίας ~22,70€/μήνα.

 

Όπως βλέπεις, μόνο σε βάθος χρόνου και μόνο στο 8άρι η Cyta είναι φθηνότερη εν αντιθέσει με το 24άρι που καταλαμβάνει την 3η θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@crists, σωστά όλα τα παραπάνω και μου είχε διαφύγει η Cyta, που έχει το πλεονέκτημα ότι παρέχει κλιμακωτά πακέτα και σταθερή τιμή και μετά το 12μηνο.

 

Όμως ο TS, σαν νέος χρήστης σε μη υφιστάμενη γραμμή, θα χρειαστεί να πληρώσει εφάπαξ 50€ ως τέλος ενεργοποίησης της υπηρεσίας και όχι 30€ που είναι για μεταφορά σε υφιστάμενη γραμμή.

 

Άρα στις τιμές που έδωσες για την Cyta, υπολογίζοντας και τα δωρεάν 3 πάγια, έχουμε:

α. CYTA  8mbps, συνολική τιμή για το πρώτο 12μηνο έρχεται στα 221€ (18,42€/μήνα), με Μ.Ο. 5ετίας ~18,90€/μήνα.

β. CYTA  24mbps, συνολική τιμή για το πρώτο 12μηνο έρχεται στα 257€ (21,42€/μήνα), με Μ.Ο. 5ετίας ~22,70€/μήνα.

 

Όπως βλέπεις, μόνο σε βάθος χρόνου και μόνο στο 8άρι η Cyta είναι φθηνότερη εν αντιθέσει με το 24άρι που καταλαμβάνει την 3η θέση.

Xμ το παρεβλεψα μαλλον αυτο περι νεας γραμμης, για να το λες οτι ειναι 50αρι, κατι θα ξερεις, δεν ασχοληθηκα γιατι εγω εχω ηδη γραμμη. Eυχαριστω για τη διορθωση. Τελος παντων, οπως και να χει εμεις εξεταζουμε το θεμα , σε χρονικο πλαισιο 12μηνου. Αρα καταληγουμε οτι:

cyta 8mbps 221 eyrw

cyta 24mbps 257 eyrw

hol 24 mbps 241 eyrw

 

οποτε, in my opinion, αν η γραμμη σου δεν προκειται να πιασει υψηλες ταχυτητες, πας στο 8αρι της cyta, αν η γραμμη θα πιασει υψηλες, και φυσικα χρειαζεσαι τοση και δε σου φτανει το 8αρι, πας με +20 ευρω στη hol (και αλλαζεις εταιρια σε ενα ετος απο τωρα, δεδομενο αυτο οπως σου ειπα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα την cyta 24 την αφήνεις απέξω γιατί διαφέρει είτε λίγο είτε πολύ;

Με τις σημερινές τιμές, αυτό που συμφέρει κατά την γνώμη μου είναι η forthnet γιατί, χωρίς καν να ασχοληθεί με αιτήσεις φορητότητας κλπ, έχει σαν κόστος στην νέα γραμμή με το προπληρωμένο 15*12 + 70 = 250, τον 1ο χρόνο και μετά ξαναπαίρνοντας το προπληρωμένο που βγάζει η forthnet έχει 180 ευρώ τον χρόνο.

Δηλαδή 16 ευρώ τον μήνα μέσω όρο στην 5ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...