Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με TP-Link w8960n


Notis_xalandri
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Shitty,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Μετα απο προσφατη αντικασταση ρουτερ(αλλαξα το κλασσικο που δινει ο οτε bautec με το συγκεκριμενο του τιτλου) και ολα μια χαρα μονο που τωρα οταν καμια φορα με πεταει απο το ιντερνετ
δεν μπορει να ξανασυνδεθει αμα δεν κλεισω το ρουτερ απο το κουμπι του. Ενω στο παλιο ξανασυνδεοταν μονο του. Με την επιλυση προβληματων των windows 7 βγαζει οτι ο διακομιστης Dns δεν ειναι διαθεσιμος.
Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Μετα απο προσφατη αντικασταση ρουτερ(αλλαξα το κλασσικο που δινει ο οτε bautec με το συγκεκριμενο του τιτλου) και ολα μια χαρα μονο που τωρα οταν καμια φορα με πεταει απο το ιντερνετ

δεν μπορει να ξανασυνδεθει αμα δεν κλεισω το ρουτερ απο το κουμπι του. Ενω στο παλιο ξανασυνδεοταν μονο του. Με την επιλυση προβληματων των windows 7 βγαζει οτι ο διακομιστης Dns δεν ειναι διαθεσιμος.

Καμια ιδεα?

οταν σε πεταει σβηνει καποιο λαμπακι πανω στο ρουτερ?αν σβηνει καποιο τοτε μην περιμενεις οτι η επιλυση των windows θα κανει κατι.κανονικα ακομα και αν σε πεταει απο το ιντερνετ(σβηνει καποιο λαμπακι) θα πρεπε μετα απο μερικα seconds να σε ξανασυνδεσει αυτοματα.αν το αφησεις 2-3 λεπτα παλι δεν συνδεεται μονο του και θελει reboot?για αστο απο περιεργεια.και πες μας ποιο λαμπακι σβηνει.

επισης δες για firmware update για το ρουτερ διοτι ολο και κατι μπορει να εχει βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παλιο ρουτερ εσβηνε ενα λαμπακι και μετα ξανα αναβε οταν ξανα εμπαινε,τωρα δεν σβηνει τιποτα(αναβοσβηνει κιολας) λες και περνανε δεδομενα,Αλλαξα και το Dns σε 8.8.8.8 παλι δεν συνδεθηκε..μονο με restart του ρουτερ μπηκα


Το ρουτερ μου εχει την εκδοση v 1.1.1 μπηκα στο site της TP-link και εχει για καθε version διαφορα updates αλλα πχ στην ver 5 λεει

 

FOR TD-W8960N V5(εγω εχω 1) τι να κατεβασω?

 

Firmware Version: 1.1.1 Build 120912 Rel.67406

 

 

http://www.tp-link.com/gr/products/details/?categoryid=&model=TD-W8960N#down


Τωρα κοιταξα κατω απο την συσκευη και λεει πως ειναι Version 4,εχω καταμπερδευτει..


Λοιπον βρηκα τι ειναι τι

 

Firmware version 1.1.1

Hardware version 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το λες ειναι σαν να μην ειναι προβλημα του ρουτερ.
οταν το ξανακανει ανοιξε ενα παραθυρo command prompt και δοκιμασε
ping την Ip του ρουτερ πχ ping 192.168.1.254
μετα Ping 194.219.227.2
μετα ping www.insomnia.gr και πες μας τι βγαζει.

αφου εχεις v4
τοτε κατεβαζεις απο εδω
http://www.tp-link.com/gr/support/download/?model=TD-W8960N&version=V4#tbl_j
το περνας με καλωδιο το firmware οχι ασυρματα.
αν και μαλλον εχδεις το τελευταιο αφου βλεπω 9/12/2012


επσης οταν δεν μπαινει δοκιμασε να κλεισεις μονο το pc και να το ξανανοιξεις.και επισης δοκιμασε να συνδεθεις εκεινη την στιγμη με ενα αλλο pc αν εχεις η με καποιο κινητο.

επισης οταν κολησει δοκιμασε να μπεις στο μενου του ρουτερ να δουμε αν θα μπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα ping δεν απαντησε,το restart στο pc δεν βοηθησε και ουτε με το κινητο εμπαινε. Εκανα το update αλλα τελικα την τελευταια εκδοση ειχα γιατι δεν αλλαξε τιποτα. Στο μενου του ρουτερ μπηκε αλλα εκει που λεει status ειχε DOWN.

Επισης απο χθες το βραδυ μονο μια φορα με πεταξε σημερα περιπου στις 2μιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα ping δεν απαντησε,το restart στο pc δεν βοηθησε και ουτε με το κινητο εμπαινε. Εκανα το update αλλα τελικα την τελευταια εκδοση ειχα γιατι δεν αλλαξε τιποτα. Στο μενου του ρουτερ μπηκε αλλα εκει που λεει status ειχε DOWN.

Επισης απο χθες το βραδυ μονο μια φορα με πεταξε σημερα περιπου στις 2μιση.

να μην επαιξε το πρωτο Ping που ειναι στο ρουτερ αλλα να μπηκες μεσα στο μενου του ρουτερ λιγο παραξενο.αλλα αν μου λες οτι ελεγε status down σημαινει οτι μαλλον επεσε το Internet Οποτε τα 2 τελευταια Ping δεν θα επαιζαν.αλλα αν λεει status down μεσα στο ρουτερ θα πρεπε να ειχαν σβησει και τα λαμπακια Internet και sync η εστω το ιντερνετ αναλογως τι ειδες down.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ποστάρω το πρόβλημα μου εδώ.

Λοιπόν, εχθές μεταφερθήκαμε από τον ΟΤΕ στην hol. Με τον ΟΤΕ χρησιμοποιούσα το W8960N και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Με την hol όμως έχω το εξής πρόβλημα, Δουλεύει κανονικά για περίπου 10 λεπτά και μετά αρχίζει τα "The Webpage is not available - DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG" σε όλες τις συσκευές. Τι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής:

  • Έκανα flushdns από το cmd αλλά το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά.
  • Έκανα reset το μόντεμ και πέρασα από την αρχή τις ρυθμίσεις (Quick Setup γιατί δεν έχω και πάρα πολλές γνώσεις για Advanced Setup).
  • Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της hol και μου είπαν ότι η γραμμή είναι μια χαρά, μέχρι το μόντεμ τουλάχιστον που μπόρεσαν να ελέγξουν.
  • Έλεγξα τις ρυθμίσεις στο IPv4 και όλα είναι στο "Automatically..."
  • Και, τελικά, αυτή την στιγμή έχω βάλει πάνω το μόντεμ του ΟΤΕ και αρκετή ώρα τώρα δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, αλλά είναι προσωρινή λύση γιατί ο ΟΤΕ το θέλει πίσω.

Αυτά προς το παρόν. Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

EDIT: Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με firmware upgrade στο μόντεμ...σε περίπτωση που συναντήσει κι άλλος αυτό το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Shitty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ποστάρω το πρόβλημα μου εδώ.

Λοιπόν, εχθές μεταφερθήκαμε από τον ΟΤΕ στην hol. Με τον ΟΤΕ χρησιμοποιούσα το W8960N και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Με την hol όμως έχω το εξής πρόβλημα, Δουλεύει κανονικά για περίπου 10 λεπτά και μετά αρχίζει τα "The Webpage is not available - DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG" σε όλες τις συσκευές. Τι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής:

  • Έκανα flushdns από το cmd αλλά το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά.
  • Έκανα reset το μόντεμ και πέρασα από την αρχή τις ρυθμίσεις (Quick Setup γιατί δεν έχω και πάρα πολλές γνώσεις για Advanced Setup).
  • Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της hol και μου είπαν ότι η γραμμή είναι μια χαρά, μέχρι το μόντεμ τουλάχιστον που μπόρεσαν να ελέγξουν.
  • Έλεγξα τις ρυθμίσεις στο IPv4 και όλα είναι στο "Automatically..."
  • Και, τελικά, αυτή την στιγμή έχω βάλει πάνω το μόντεμ του ΟΤΕ και αρκετή ώρα τώρα δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, αλλά είναι προσωρινή λύση γιατί ο ΟΤΕ το θέλει πίσω.

Αυτά προς το παρόν. Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

EDIT: Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με firmware upgrade στο μόντεμ...σε περίπτωση που συναντήσει κι άλλος αυτό το πρόβλημα.

οταν ειδα το αρχικο θεμα πηγα να σου γραψω δοκιμασε δυο πραγματα.

α.google dns

β.firmware update.

και κανω ενα γενικοτερο reminder οτι καλο ειναι να κοιταμε που και που για firmware update διοτι πολλοι κατασκευαστες βγαζουν αρκετα firmware updates και με αρκετες αλλαγες μεσα.ακομα και προβλημα να μην εχουμε δεν σημαινει οτι θα μας κανει κακο το firmwware update συν οτι σε πολλα μπορει να γινει και downgrade αμα χρειαστει.ειδικα και ρουτερακια που εχουν κλεισει και μερικα χρονια ζωης εκει εξω standard εχει βγει καποιο firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...