Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το καρφίτσωσα γιατί όντως είναι πολύ καλό. Θα παρακαλούσα μόνο όσοι χρήστες ασχολείστε με το άθλημα να κρατάτε την ενότητα αυτή ζωντανή με ότι νεότερο υπάρχει στο θέμα ειδικά όσων αφορά τυχών προφυλάξεις που πρέπει να λαβαίνουν οι χρήστες. Με τόσο ενδιαφέρον που υπάρχει οι συνισταμένες θα πρέπει να αλλάζουν στο δευτερόλεπτο.

 

Καλό και ασφαλές mining για όσους ασχοληθούν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός οδηγός, μπράβο.

 

Με ποιό τρόπο όμως μπορούμε να εξαργυρώσουμε / καταθέσουμε τα litecoins που έχουμε μαζέψει σε τραπεζικό λογαριασμό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καρτες 280χ βγαζουν 750 ΚΗ και μπορουν να φτασουν και 800  (μια μικρη παρεμβαση)

https://litecoin.info/Mining_hardware_comparison

Εδω ειναι μαζεμενα ολα. Εχει σε πολλες περιπτωσεις και τα settings με τα οποια πετυχαινουν τα νουμερα αυτα.

Memory oc+ underclock > all.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που γραφει ποσο κοστιζει η καθε κιλοβατωρα στον λογαριασμο της ΔΕΗ?

Θα αρχιζα το mining αλλα δεν ξερω αμα αξιζει με μια 7950 το ποσο που μπορω να βγαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος οδηγός πραγματικά, αναλυτικότατα και με σωστές ορολογίες (Καταλαβαίνουν οι αρχάριοι)

 

Το θέμα μου, είναι κερδοφόρο το mining? Υπάρχει κέρδος ? Και δεν εννοώ το αν βγάζεις αυτά τα coins κτλ.. Στο πορτοφόλι μπαίνουν λεφτά?(real life :P)

 

Ή απλά το κάνεις σαν χόμπυ και τα coins/λεφτά που βγάζεις φεύγουν πάλι εκεί ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω φτάσει στο στάδιο αυτό ακόμα, όταν ολοκληρώσω τη διαδικασία (θέλουν ID verification και τα ρέστα λόγω νομοθεσίας Ε.Ε οι περισσότερες υπηρεσίες online wallet για να κάνεις ανάληψη) θα ποστάρω την εμπειρία, ποιους χρησιμοποίησα καθώς και τα fees.

 

Για pool χρησιμοποιώ LiteGuardian (https://www.liteguardian.com) το οποίο έχει 2% fee αλλά μέχρι στιγμής είναι άψογο (σε uptime, latency/hashrates, autopayouts κτλ). ΄Οποιος είναι στα 2MH/s και παραπάνω ας δει κι εδώ: http://p2pool.litecointools.com/ αλλά με κάθε επιφύλαξη, δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα pool εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος να το περίμενε...

Μάζεψα 1 Litecoin (με την ταπεινή μου HD7850 παίρνει μέρες, κι εβδομάδες ίσως αν το κάνεις περιστασιακά όπως εγώ).

Μετά το γύρισα σε Dogecoin με την προοπτική να τα μετατρέψω σε Litecoin σαν πιο σταθερή αξία.

Γύρισα και στις κοινότητές τους να καταλάβω τι συμβαίνει και πως δουλεύουν τα πράγματα. 

Αυτό που είδα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Εκτός από την κοινότητα του Dogecoin  :-)

Εδώ τα πράγματα είναι καθημερινό πανηγύρι  :-D

Εκεί που οι άλλοι σχεδιάζουν πως να βγάλουν χρήματα, αυτοί κοιτάνε πως θα κατακτήσουν τη Γη. Και το φεγγάρι βέβαια... (to the moon).

Ο κόσμος είναι το μεγάλο ατού αυτού του νομίσματος και δε νομίζω ο ενθουσιασμός τους να σβήσει σύντομα.

Τα φιλοδωρήματα πάνε κι έρχονται (κάποιος έστειλε μερικά doge φιλοδώρημα στο tweeter του Πάπα), άλλοι έστειλαν μερικά σε γνωστούς παρουσιαστές και δημοσιογράφους με αποτέλεσμα να ενδιαφερθούν και να το παρουσιάσουν κλπ. 

Ο όγκος συναλλαγών του ξεπέρασε αυτόν όλων των πρώτων 7 νομισμάτων μαζί. Στην αξία συναλλαγών βέβαια πέφτει στην τρίτη θέση, επειδή η ονομαστική του αξία είναι πολύ μικρή.

Έτσι υπάρχουν σήμερα μέρη που δέχονται πληρωμή σε Bitcoin, Litecoin και Dogecoin μόνο, έστω κι αν η αξία του είναι μηδαμινή. Όλα αυτά σε 1 μήνα και κάτι.

Με κέρδισε. Χθες που η τιμή του είχε πέσει έδωσα το μοναδικό μου Litecoin και αγόρασα 63 χιλιάδες Dogecoin και έτσι τώρα έχω 140 χιλιάδες.

Σύμφωνα με τις προβλέψεις των οικονομολόγων (φωτογραφία παρακάτω), το 2015  αυτά θα είναι περίπου 170 εκατομμύρια δολάρια.

Αυτή τη φορά θα είμαι με τους νικητές  :-D

post-43441-0-91650400-1389976460_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να προτεινει μια value for money συνθεση για mining?

Ε τώρα... Έχεις τόσα χρόνια εδώ μέσα και δεν κατάλαβες ακόμα ότι πρέπει να πεις μια τιμή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πολυ δικιο σορρυ. συνθεση μεχρι ενα 500αρι

αν παρω απλα gpu κ την κουμπωσω σε core 2 duo θα κανει δουλεια? ρωταω γτ βλεπω σε tutorials οτι η cpu δεν παιζει σχεδον κανενα ρολο.

διαβαζω κ για κατι λυσεις με στικακια αυτα τι λενε σαν λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πολυ δικιο σορρυ. συνθεση μεχρι ενα 500αρι

αν παρω απλα gpu κ την κουμπωσω σε core 2 duo θα κανει δουλεια? ρωταω γτ βλεπω σε tutorials οτι η cpu δεν παιζει σχεδον κανενα ρολο.

διαβαζω κ για κατι λυσεις με στικακια αυτα τι λενε σαν λυση?

Τα sticks και τα ASICs δεν ισχύουν ακόμα εδώ (για Scrypt Mining μιλάμε εδώ όχι για bitcoins κλπ, είναι δυο διαφορετικά πράγματα.). 

Ναι αν έχεις κάποιο σύστημα ήδη, πάρε την πιο δυνατή AMD κάρτα που αντέχουν τα λεφτά σου και βάλτην.

Αν βρεις μια φθηνή 7990 είναι η πρώτη επιλογή. Μετά η 290X. Μετά η απλή 290.

Αν φτιάχνεις καινούριο σύστημα, ένας Sempron ή ένας Celeron των 35 Ευρώ φτάνει, με την φθηνότερη μητρική και τις φθηνότερες μνήμες που μπορείς να βρεις.

Τροφοδοτικό να αντέχει την κάρτα γραφικών +100W αλλά καλής ποιότητας αν δουλεύει όλη μέρα και νύχτα.

Κουτί δεν χρειάζεται :-D  Ένα κιβώτιο από γάλατα. Έχει καλή ψύξη. Θα το βάλεις στο πιο απόμερο μέρος για να μην ακούς και τον θόρυβο όταν κοιμάσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...