Προς το περιεχόμενο

Tp-Link TD-W8970 και Hol Tv


tsotrilos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tsotrilos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες!!!

 

Αγορασα το εν λογο modem router για να αντικαταστησω το Netfaster της HOL.

Το συνδεσα συγχρονισα και ολα καλα. Το πακετο ηρθε οταν δεν μπορεσα να κανω τιποτα για να κανω το hol tv να δουλεψει.

 

Googlaρα λιγο και ειδα τον εναν να λεει οτι παιζει μονο με το netfaster αλλος ελεγε παιζει με ολα η Hol προφανως δεν μου δινει οδηγιες λεγοντας μου οτι δεν υποστηριζουμε aftermarket modems.

 

Τι ισχυει τελικα το πακεταρω και το παω πισω;

Υπαρχουν ρυθμισεις; Αν ναι ποιες ειναι αυτες;

 

Εχει καποιος setαρει hol tv με aftermarket modem;

 

Για να προλαβω τυχων αποριες...

αλλαζω router γιατι της hol ειναι απαραδεκτο,

αλλαζω router γιατι μετακομιζω σε σπιτι που ανακαινιζω και περναω utp καλωδια και θελω το router μου 1000αρι, 

και γιατι κλειδωνει 2 mbps παραπανω απο την πατατα της hol... 

 

αυτα...

 

 

please help...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερες!!!

 

Αγορασα το εν λογο modem router για να αντικαταστησω το Netfaster της HOL.

Το συνδεσα συγχρονισα και ολα καλα. Το πακετο ηρθε οταν δεν μπορεσα να κανω τιποτα για να κανω το hol tv να δουλεψει.

 

Googlaρα λιγο και ειδα τον εναν να λεει οτι παιζει μονο με το netfaster αλλος ελεγε παιζει με ολα η Hol προφανως δεν μου δινει οδηγιες λεγοντας μου οτι δεν υποστηριζουμε aftermarket modems.

 

Τι ισχυει τελικα το πακεταρω και το παω πισω;

Υπαρχουν ρυθμισεις; Αν ναι ποιες ειναι αυτες;

 

Εχει καποιος setαρει hol tv με aftermarket modem;

 

Για να προλαβω τυχων αποριες...

αλλαζω router γιατι της hol ειναι απαραδεκτο,

αλλαζω router γιατι μετακομιζω σε σπιτι που ανακαινιζω και περναω utp καλωδια και θελω το router μου 1000αρι, 

και γιατι κλειδωνει 2 mbps παραπανω απο την πατατα της hol... 

 

αυτα...

 

 

please help...

αν και τα εχουμε γραψει σε εκεινο το θεμα το προβλημα ειναι οτι δεν παιζει το Link.

οποτε κοιτα εδω

http://www.tp-link.com/kz/article/?faqid=314

δεν ειναι το ρουτερ σου λογικα αλλα πανω κατω αυτες εειναι οι ρυθμισεις.απομονονεις την μια lan που την εχεις κανει σε αλλο vc να παιζει bridged.

επισης ασχετο με ολο το θεμα .παρε την Hol και ζητα να σου βαλουν 9 margin για να κερδισεις και απο εκει και κανα megabit ακομα ασχετα με το ποιο ρουτερ θα βαλεις επανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Ας τα παρουμε απο την αρχη. Δες τι κανω και πες μου αν κανω κατι λαθος.

 

Μενου:

post-53356-0-24698500-1391361050_thumb.jpg

 

Κανω Add και βαζω τα εξης:

 

8/37 και Connection type: Bridge

post-53356-0-27840300-1391361277_thumb.jpg

 

και φτανουμε εδω...

post-53356-0-63496600-1391361433_thumb.jpg

 

Μετα βαζω το wan προφιλ στην LAN4...

post-53356-0-75407300-1391361589_thumb.jpg

post-53356-0-36001300-1391361684_thumb.jpg

 

Οποτε εχω το σωστο προφιλ στο σωστο Etherne Port Σωστα;

 

Στο site που μου εχεις δωσει λεει:"DHCP service will NOT be applied on port 4"

 

Οποτε...

κανω edit στο DHCP Server

post-53356-0-27332700-1391361860_thumb.jpg

post-53356-0-45009000-1391361923_thumb.jpg

 

Και καπου εδω το χανω...

και το Hol TV ακομα δεν παιζει...

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και...τελικα...ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

 

ταινιες σειρες

αλλα κολλαει στα καναλια....

 

Βαζεις ενα καναλι και ενω παιζει για 15 δευτερα μαυριζει η εικονα και λεει "χαθηκε το σημα"

αλλαζεις καναλι βαζεις παλι το ιδιο και ξανα παιζει για 15 δευτερα (!)

 

 

καμια ιδεα για αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα και σε αυτο το θεμα,θελει να μας τσακισει λιγακι τα νευρα η χολ...το λοιπον...

Εγω επειδη εχω powerline με lan switch για να βγαλω 3 ethernet(tv,ps4,hol tv)δεν απομόνωσα την 4πχ lan θυρα του μοντεμ TP link..

 

Με βαση τα παραπανω και πολλα reset και πολυ ανακατεμα στις ρυθμισεις του μοντεμ(δεν ξερω πολλα αλλα παταω κουμπια καποιο θα δουλεψει :devil:  :devil:  ),οπως γραφω και στο αλλο ποστ αν συνδεσω το χαζομοντεμ της χολ θα παρει αμεσως IPTV ,οπως ειναι τα βγαζω και βαζω το TP link και σχεδων αμεσα παιζει και αυτο για καποια ωρα μπορει και μερα μπορει και ωρες και μετα μαυριζει η οθόνη και τελοοοος.

 

Οσον αφορα τις ρυθμισεις με τα παραπανω σε Bridge δεν καταφερα να δουλεψει το TP LINK μονο του απο την αρχη,μονο με την ταρζανια με το HOLmodem..

Σημερα που αποφάσισα να ξαναπαλεψω λιγο εκανα τα παρακατω αν μπορει και ο superpoulinos που το εχει να πει μια γνωμη αν οντως γινεται κατι η ειναι απλα τυχη..

 

Σιγουρα το εξτρα PVC πρεπει να εχει vpi/vci 8/37 αλλα πατωντας κουμπακια αλλαξα το Encapsulation απο Bridge σε Dynamic IP του PVC1 που εχω σαν IPTV

 

PVC VPI/VCI       IP Address             Subnet                GateWay           DNS Server           Encapsulation    Status

PVC0 8/35         89.210.10.229    255.255.255.255      62.38.0.170     62.38.0.81        PPPoE                  Up

PVC1 8/37         10.237.123.249    255.255.224.0         62.38.0.170     62.38.0.81       Dynamic IP            Up

 

Ενω πριν με bridge ηταν :

PVC1 8/37                N/A                          N/A                       N/A                N/A                    Bridge              Up

 

 

Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα ετσι αφου το αλλαξα βρηκε σημα και επαιξε αλλα μαλλον και αυτο θα ειναι για καποια ωρα...

 

Βασικα εγω προσωπικα απλα παιζω και προσπαθω μπας και βρω λυση ετσι για το γαμωτο γιατι ετσι και αλλιος πιστευω η HOL TV αξιζει μονο για τα DISCOVERY HISTORY FOX TRAVEL και καννα 2 ισως ακομη οποτε και θα την κοψω σε λιγους μηνες γιατι μου την εσπασε,οκ 4 ευρω πληρωνω γιαυτο δεν εχω στραβωσει πολυ.

 

Sorry για την πολυλογία αλλα μεταφερω αυτα που σκεφτομαι μπας και εστω και κατα λαθος βοηθήσω κανέναν ανθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και...τελικα...ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

 

ταινιες σειρες

αλλα κολλαει στα καναλια....

 

Βαζεις ενα καναλι και ενω παιζει για 15 δευτερα μαυριζει η εικονα και λεει "χαθηκε το σημα"

αλλαζεις καναλι βαζεις παλι το ιδιο και ξανα παιζει για 15 δευτερα (!)

 

 

καμια ιδεα για αυτο;

Καποια ιδεα για αυτο δεν εχω και μου φαινεται παραξενο.βρηκες κατι παραπανω μηπως εσυ?δεν μπορω να σκεφτω γιατι το κανει αυτο.

αν και μια τελευταια ιδεα.αν εχει επιλογη για mtu size δοκιμασε να παιξεις ειτε με 1500 ειτε με 1492

Καλησπερα και απο εμενα και σε αυτο το θεμα,θελει να μας τσακισει λιγακι τα νευρα η χολ...το λοιπον...

Εγω επειδη εχω powerline με lan switch για να βγαλω 3 ethernet(tv,ps4,hol tv)δεν απομόνωσα την 4πχ lan θυρα του μοντεμ TP link..

 

Με βαση τα παραπανω και πολλα reset και πολυ ανακατεμα στις ρυθμισεις του μοντεμ(δεν ξερω πολλα αλλα παταω κουμπια καποιο θα δουλεψει :devil:  :devil:  ),οπως γραφω και στο αλλο ποστ αν συνδεσω το χαζομοντεμ της χολ θα παρει αμεσως IPTV ,οπως ειναι τα βγαζω και βαζω το TP link και σχεδων αμεσα παιζει και αυτο για καποια ωρα μπορει και μερα μπορει και ωρες και μετα μαυριζει η οθόνη και τελοοοος.

 

Οσον αφορα τις ρυθμισεις με τα παραπανω σε Bridge δεν καταφερα να δουλεψει το TP LINK μονο του απο την αρχη,μονο με την ταρζανια με το HOLmodem..

Σημερα που αποφάσισα να ξαναπαλεψω λιγο εκανα τα παρακατω αν μπορει και ο superpoulinos που το εχει να πει μια γνωμη αν οντως γινεται κατι η ειναι απλα τυχη..

 

Σιγουρα το εξτρα PVC πρεπει να εχει vpi/vci 8/37 αλλα πατωντας κουμπακια αλλαξα το Encapsulation απο Bridge σε Dynamic IP του PVC1 που εχω σαν IPTV

 

PVC VPI/VCI       IP Address             Subnet                GateWay           DNS Server           Encapsulation    Status

PVC0 8/35         89.210.10.229    255.255.255.255      62.38.0.170     62.38.0.81        PPPoE                  Up

PVC1 8/37         10.237.123.249    255.255.224.0         62.38.0.170     62.38.0.81       Dynamic IP            Up

 

Ενω πριν με bridge ηταν :

PVC1 8/37                N/A                          N/A                       N/A                N/A                    Bridge              Up

 

 

Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα ετσι αφου το αλλαξα βρηκε σημα και επαιξε αλλα μαλλον και αυτο θα ειναι για καποια ωρα...

 

Βασικα εγω προσωπικα απλα παιζω και προσπαθω μπας και βρω λυση ετσι για το γαμωτο γιατι ετσι και αλλιος πιστευω η HOL TV αξιζει μονο για τα DISCOVERY HISTORY FOX TRAVEL και καννα 2 ισως ακομη οποτε και θα την κοψω σε λιγους μηνες γιατι μου την εσπασε,οκ 4 ευρω πληρωνω γιαυτο δεν εχω στραβωσει πολυ.

 

Sorry για την πολυλογία αλλα μεταφερω αυτα που σκεφτομαι μπας και εστω και κατα λαθος βοηθήσω κανέναν ανθρωπο

θεωρητικα ολες οι Iptv παιζουν με bridge.τωρα μπορει πχ με το tp link να μην υπαρχει σωστη συνεργασια και να μην παιξει ποτε.η hol το εχει δοκιμασει στα δικα της ρουτερ και για αυτο δινει αυτα τα συγκεκριμενα.μπορει πχ με draytek να κανεις ακριβως τα ιδια και να παιζει.θελει πολλες δοκιμες με διαφορα ρουτερ για να δει καποιος αν θα παιξει και πως θα παιξει.μπορει να μην ειναι θεμα ρυθμισεων αλλα θεμα απλα συμβατοτητας.η μπορει το custom firmware που εχει το ρουτερ της Hol να εχει μια δυο μικρορυθμισουλες που ειτε να μην υπαρχουν ειτε να πρεπει να πειραχτουν πχ απο cli για να παιζει σωστα.παραπανω info δυστυχως δεν εχω.

αλλα τα λεω αυτα με βαση το voip.εχω σεταρει Manual voip σε router αντι για custom firmware απο τον παροχοκαι ναι θελει αρκετο σεταρισμα για να καταφερεις να το κανεις να παιξει σαν του παροχου.καποια πραγματα οπως τονος κλησης κτλ δεν ειχα καν ορεξη και χρονο να κατσω να δω γιατι δεν ειναι οπως στο custom firmware οποτε τα αφησα οπως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

tsotrilos φιλαράκι respect!

Κάτοχος TD-W8970 και συνδρομητής ΟteTV, μόλις πέρασα τις ρυθμίσεις σου και δούλεψε!

Βασικά είμαι μόλις στο πρώτο boot και απ ότι είδα ο αποκωδικοποιητής ζορίστηκε και το πήρε λίγη ώρα να ξεκινήσει, το θέμα είναι όμως ότι έχω εικόνα!

Περισσότερα τις επόμενες ημέρες μετά απο δοκιμή, πάντως είμαι πολύ χαρούμενος γιατί δεν την πάλευα με το ZTE και δεν με εξυπηρετούσε να έχω το W8970 σε AP mode.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tsotrilos φιλαράκι respect!

Κάτοχος TD-W8970 και συνδρομητής ΟteTV, μόλις πέρασα τις ρυθμίσεις σου και δούλεψε!

Βασικά είμαι μόλις στο πρώτο boot και απ ότι είδα ο αποκωδικοποιητής ζορίστηκε και το πήρε λίγη ώρα να ξεκινήσει, το θέμα είναι όμως ότι έχω εικόνα!

Περισσότερα τις επόμενες ημέρες μετά απο δοκιμή, πάντως είμαι πολύ χαρούμενος γιατί δεν την πάλευα με το ZTE και δεν με εξυπηρετούσε να έχω το W8970 σε AP mode.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες σου!

ο tsotrilos ειχε καποιο θεμα με τα καναλια που γραφει.το εχεις και εσυ ή οχι?βεβαια εσυ εχεις ote tv ο tsotrilos εχει hol.δες και για firmware update για το tp link επισης.και επισης πρεπει  ο οτε να παιζει σε 8/36 και οχι σε 8/37 που ειναι η Hol.σωστα???

επισης για οποιον χρειαστει υπαρχει κα αυτο το θεμα

http://www.thegreekz.com/forum/archive/index.php/t-543349.html

Και εδω υπαρχουν μερικα Links ακομα

http://www.insomnia.gr/topic/508581-hol-tv-%CF%83%CE%B5-tp-link/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται 8/36 ισχύει για τον ΟΤΕ.

Μετά από 3 μέρες δοκιμών, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Να ναι καλά το παιδί λέμε, με έσωσε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται 8/36 ισχύει για τον ΟΤΕ.

Μετά από 3 μέρες δοκιμών, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Να ναι καλά το παιδί λέμε, με έσωσε!

απλα το ειπα (ταυτοχρονα με ερωτηση για επιβεβαιωση )για να το προσεξουν οι χρηστες διοτι οποιος παροχος εχει voip εχει το voip 8/36 Πχ forthnet,hol κτλ και βαζουν το 8/37 για το Iptv.ο οτε δεν εχει voip υπηρεσια οποτε το δινει 8/36 το iptv.επισης καποιοι ειχαν βαλει να εχουν 2 θυρες σαν stb και να εχουν δυο αποδικοποιητες πανω.σε καποιους ειχε παιξει σε καποιους αλλους οχι.ισως να εχει να κανει με το μοντελο που ειχαν γιατι καποιοι ειχαν 2 διαφορετικους.ετσι αναφορικα αυτα μια που πιασαμε το θεμα Iptv.σε vdsl αλλαζει το vlan id αραγε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

εφοσον λειτουργει η απαντηση μαρκαριστηκε σαν best answer.

pokemon640 αν δεν την χρειαζεσαι την isdn γυρνα σε pstn.θα κερδισεις σε ταχυτητα συγχρονισμου και στο down αλλα και στο upload.επισης οποιος εχει hol απο τους παραπανω ας ζητησει 6 margin απο 11 ή εστω 9 για να κερδισει σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εφοσον λειτουργει η απαντηση μαρκαριστηκε σαν best answer.

pokemon640 αν δεν την χρειαζεσαι την isdn γυρνα σε pstn.θα κερδισεις σε ταχυτητα συγχρονισμου και στο down αλλα και στο upload.επισης οποιος εχει hol απο τους παραπανω ας ζητησει 6 margin απο 11 ή εστω 9 για να κερδισει σε ταχυτητα.

o OTE tv παίζει με 8/36 btw

isdn έχω για να μη χάνω κλήση όταν χτυπάει 2η γραμμή (είναι +5Ευρώ η ISDN).

Δεν έχω παράπονο από ταχύτητα, κατεβάζω μέγιστο 2mb/s (20mbps) αλλά το περιόρισα στο 17,6mb για να μην έχω DCs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o OTE tv παίζει με 8/36 btw

isdn έχω για να μη χάνω κλήση όταν χτυπάει 2η γραμμή (είναι +5Ευρώ η ISDN).

Δεν έχω παράπονο από ταχύτητα, κατεβάζω μέγιστο 2mb/s (20mbps) αλλά το περιόρισα στο 17,6mb για να μην έχω DCs.

ναι ο οτε ειναι 8/36 γιατι δεν εχει voip.οποιος παροχος εχει voip βαζει το voip 8/36 και την tv 8/37.Ο οτε δεν δινει voip και δεν το κοβω να δωσει σε adsl οποτε για αυτο 8/36 στην tv.απλα γενικοτερα να ξερεις οτι το adsl over pots παιζει καλυτερα απο οτι το adsl over isdn ειδικα στο Upload.ειναι πιο σταθερο εχει καλυτερες ταχυτητες,λιγοτερες παρεμβολες στους αλλους κτλ.Πολυ καλη ταχυτητα εχεις,αν εχεις παντως τοσο καλη γραμμη ισως να μην χρειαζοταν να την περιορισεις την γραμμη στα 17,6 οπως λες εκτος αν πραγματι ειχες dc's.Μπορει και στα 20 να επαιζες μια χαρα.Απλα οχι για σενα που εχεις tp link αλλα γενικα καλο ειναι να εχει καποιος και καποιο καλο σταθερο ρουτερ για να μην εχει dc's γιατι τα zte που δινουν αστα να πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...