Προς το περιεχόμενο

Αγορα Samsung 840 Pro. Πρωτη επαθη με ssd


ikskarda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Πριν λιγο μεσω internet αγορασα τον Samsung 840 Pro 128gb κ επειδη δεν ειχα ποτε ξανα επαφη με ssd εχω καποιες αποριες.

 

1)οταν ερθει ο ssd θα πρεπει να του κανω firmware update πριν του εγκαταστησω τα windows? Ειναι ευκολη η διαδικασια μεσω του magician?

2)εχω 3 δισκους στον υπολογιστη. Πρεπει να γυρισω απο το bios σε achi mode,να ορισω τον ssd primary disk κ μετα ακολουθω την γνωστη διαδικασια εγκαταστασης των windows η υπαρχει καμια παγιδα?

3)σκεφτομαι να εγκαταστησω ολα τα games στον caviar black 500gb που ηδη εχω.καθε φορα που θα κανω φορματ τα games που θα ειναι στον caviar θα παιζουν η θα θελουν παλι install?

4)πρεπει να κανω κανενα tweak για τον ssd πχ απενεργοποιηση του defrag? Εχει το magician ρυθμισεις κ αν ναι ποιες να τροποποιησω για καλυτερη αποδοση διαρκεια ζωης του ssd?

5)κανοντας registry clean η καθαρισμο μεσω του ccleaner παθαινει τιποτα ο ssd?

6)γενικα τι να κανω,να προσεξω για να λειτουργει σωστα ο υπολογιστης μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Πριν λιγο μεσω internet αγορασα τον Samsung 840 Pro 128gb κ επειδη δεν ειχα ποτε ξανα επαφη με ssd εχω καποιες αποριες.

 

1)οταν ερθει ο ssd θα πρεπει να του κανω firmware update πριν του εγκαταστησω τα windows? Ειναι ευκολη η διαδικασια μεσω του magician?

2)εχω 3 δισκους στον υπολογιστη. Πρεπει να γυρισω απο το bios σε achi mode,να ορισω τον ssd primary disk κ μετα ακολουθω την γνωστη διαδικασια εγκαταστασης των windows η υπαρχει καμια παγιδα?

3)σκεφτομαι να εγκαταστησω ολα τα games στον caviar black 500gb που ηδη εχω.καθε φορα που θα κανω φορματ τα games που θα ειναι στον caviar θα παιζουν η θα θελουν παλι install?

4)πρεπει να κανω κανενα tweak για τον ssd πχ απενεργοποιηση του defrag? Εχει το magician ρυθμισεις κ αν ναι ποιες να τροποποιησω για καλυτερη αποδοση διαρκεια ζωης του ssd?

5)κανοντας registry clean η καθαρισμο μεσω του ccleaner παθαινει τιποτα ο ssd?

6)γενικα τι να κανω,να προσεξω για να λειτουργει σωστα ο υπολογιστης μου?

1. Δεν είναι ανάγκη αλλά δεν χάνεις και τπτ (είτε το κάνεις πριν του περάσεις τα windows είτε μετά). Αλλά μιας και είναι φρέσκος φρέσκος κάνε το firmware update πριν (αν χρειάζεται) .

 

2.Οπως τα λες , απλά προσοχή μην μπερδέψεις τα μπούτια σου και τα κάνεις εγκατάσταση σε κάποιον από τους άλλους.

 

3.Μερικά παίζουν μερικά όχι. είναι και θέμα registry αλλά και μερικών άλλων αρχείων (πολύ μικρών) που θα εγκατασταθούν στον ssd έτσι κ αλλιώς. προσοχή στον ssd επίσης θα βρίσκονται τα saves από τα παιχνίδια.

 

4. Τα λέει όλα εδώ . http://www.insomnia.gr/topic/337668-ssd-tips-tweaks-trim-support/ . κάτι παρόμοιο μπορείς να κάνεις και από το magician που τα έχει πιο μαζεμένα αλλά και τα κάνει "αυτόματα" .

Θα έλεγα να διαβάσεις τον οδηγό και να τα κάνεις μόνος σου (για να ξέρεις τι γίνεται και να μάθεις μερικά πράγματα παραπάνω).

 

5. Όχι δεν παθαίνει τπτ.

 

6.Δεν υπάρχει κάτι αλλά έχει μερικές συμβουλές γενικότερα στο link που έβαλα στο 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αρα τον τσεκαρω για firmware update

2) Γυρναω σε achi mode, τον κανω primary και του κανω install τα windows 7 sp1 64bit

3) Αμεσως μετα την ολοκληρωση των windows το 1ο πραγμα που κανω ειναι να βαλω τους παρακατω drivers απο το site της Gigabyte?

2ika4r8.jpg

4)Περναω τους υπολοιπους drivers της μητρικης και κανω τα αναλογα windows update ?

5)Εγκαθιστω το Samsung Magician μετα απο OS Optimization επιλεγω Maximum Reliability ωστε να κανει τα αναλογα tweaks μονο του + Provision + Rapid Mode ?

6) Συνεχιζω τα install προγραμματων και παιχνιδιων ?

7) Με μονο αυτα για καθημερινη χρηση ιντερνετ, ταινιες, facebook, μουσικη , gamimg ειμαι ενταξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αρχικά σύνδεσε πάνω στο pc τον SSD και ξεσύνδεσε οποιονδήποτε άλλο σκληρό έχεις πάνω. Μετά πήγαινε στο BIOS, βάλε το AHCI Mode και μετά πήγαινε και κάνε install τα Windows. Έπειτα ok, ξανασυνδέεις τους υπόλοιπους δίσκους σου. Πέρνα μετά και τους drivers για usb3, audio, ethernet, GPU, windows updates (αν έχεις γνήσια Windows ε :P) κλπ κλπ.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα περί SSD, αν θες κάτσε και διάβασε εδώ για πιο αναλυτικά κι ολοκληρωμένα. Επίσης όσον αφορά τους drivers της Intel, οι latest είναι αυτοί (κι εγώ στο παραπάνω post μου αυτούς που έχει το site της Gigabyte έχω σε link, αλλά είναι έτσι λόγω παλαιότητας του post προφανώς, σε κάθε update περνάω τους τελευταίους). Και μετά κάνε τα υπόλοιπα. Ντακς δεν είναι κι αναγκαστικό να τα κάνεις όοολα αυτά τα tweaks που λέω μετά.... Κάνε ό,τι μπορείς.

 

Και τέλος, αν δεν έχεις θέμα με την επεξεργαστική σου ισχύ και την ποσότητα RAM που έχεις πάνω στο pc, κάνε enable το Rapid Mode. Τον καιρό του post, εγώ το είχα disabled, αλλά μετά το γύρισα κι από τότε είμαι enabled. Τουλάχιστον τα νούμερα είναι στο Θεό. :)

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείριση ο SSD. Το μόνο που χρειάζεται είναι να γυρίσεις σε ACHI.

Πρόσεξε μην απενεργοποιήσεις το Page File που πολλοί προτείνουν. Το Page File χρειάζεται να υπάρχει καθώς κάποια προγράμματα θέλουν να το βλέπουν και τα Windows χωρίς αυτό μπορεί να κάνουν παράξενα πράγματα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις ένα συγκεκριμένο μέγεθος page file σύμφωνα με το Recomended που σου γράφει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,2 ναι

3 δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα αλλά μάλλον ναι. ( εμένα είχε για ahci κατευθείαν η μητρική και το rapid storage δεν το έχω δοκιμάσει αν και νομίζω ότι ενδιαφέρει περισσότερο αυτούς που έχουν raid ) .κοιτα και στο site της Intel να είναι οι τελευταίοι μόνο

4 ναι

5 δεν μπορώ να πω μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε το rapid ούτε το overprovision

6,7 ναι

 

όπως τα γράφεις νομίζω ότι είσαι αγχωμένος. χαλάρωσε δεν είναι τπτ.

το ahci είναι αυτό που χρειάζεται κυρίως . όλα τα άλλα τα φτίαχνεις όπως νομίζεις σιγά σιγά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις. Ο δισκος θα μου ερθει την τεταρτη. Ναι ειμαι αγχωμενος γιατι μου φαινεται βουνο ο ssd γιατι παντα επαιζα με μηχανικους δισκους (εχουν περασει πολυ απο τα χερια μου)

 

Το συστημα μου θα απαρτιζεται απο τα εξης

Corsair Carbide 300R Gaming case
Corsair CX Series 750 Builder 750W
Intel Core i5-4670K
CoolerMaster Hyper 212 EVO

Gigabyte Z87X-D3H

Kingston 8GB HyperX Beast 1600MHz CL9
Gigabyte Radeon R9 270X 2GB
Samsung 128GB SSD 840 Pro Series
Western Digital 500GB Caviar Black
Samsung SH-224DB DVDRW


Αρα συνοπτικα τα πιο σημαντικα βηματα περα απο το ACHI ειναι

 

1)Ελεγχος TRIM (για λειτουργικο και δισκο)

2)Απενεργοποιηση του Hibernate (ειτε απο magician ειτε απο cmd)

3)Απενεργοποιηση του Indexing Service/Search (ειτε απο magician ειτε απο τα servives)

4)Απενεργοποιηση του Prefetch/Superfetch (απο regedit)

5)Απενεργοποιηση του Defrag (μονο για τον ssd)

6)Απενεργοποιηση του System Restore

7)Απο magician ορισμος 10% στο OP

8)Απο magician Enable το Rapid mode

 

Με αυτα τα tweaks ειμαι καλα για την ορθη λειτουργια και διαρκεια ζωης του ssd ?

Γενικως οτι λεει εδω χωρις τα βηματα 6,9,11,12

 

PS: Ειναι χρησιμη δηλαδη η αλλαγη για τον firefox και για το temp folder ? Ρωταω γιατι κατα κυριο λογο ειμαι ολη μερα στο ιντερνετ και βλεπω πολλα sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι, καλό είναι να το ελέγξεις.

2) Να μην κάνει Hibernate το λειτουργικό; Για ποιον λόγο να μην κάνει αν ο χρήστης χρειάζεται αυτή τη λειτουργία;

3) Βοηθάει το Indexing στην ταχύτητα. Για ποιον λόγο να το βγάλει κάποιος;

4) Το SuperFetch ίσως να πρέπει να απενεργοποιηθεί. Αυτό που κάνει είναι να μαθαίνει τι χρησιμοποιεί συχνά ο χρήστης και να το φορτώνει στη μνήμη του συστήματος έτσι ώστε όταν το ζητήσει να το πάρει γρήγορα. Νομίζω ότι είναι ένα παράξενο Service. Όπως βολεύει τον καθένα.

5) Λογικό. Δεν υπάρχει λόγος στους SSD.

6) Γιατί να απενεργοποιηθεί το System Restore; Αν κάποιος χρειαστεί να πάει μερικές μέρες πίσω λόγω προβλήματος; Εκτός και αν νιώθει τόσο σίγουρος.

7) Ναι, θα μπορούσε. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο νούμερο, εξαρτάται από τον χρήστη.

8) Ναι.

 

Για ποια διάρκεια ζωής μιλάμε ακριβώς; Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η φορουμίστικη ιστορία με τους SSD και την διάρκεια ζωής τους; Νέος μύθος αυτός όπως τους Bottleneck του CPU; Κάθε 5ετία και ένας νέος μύθος;

Αν σκοπεύει κάποιος να κρατήσει έναν SSD καμιά 10ετία να το κουβεντιάσουμε. Όχι ότι θα χαλάσει, απλά να γίνει κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι ενας κανονικός δίσκος σαν ολους τους αλλους ειναι απλα δεν ειναι μηχανικός :P , κανεις ολα αυτα που ειπαν τα παιδιά , αν μπερδευτείς με το ahci τι και πως δες στην υπογραφή μου εχω τον αντίστοιχο οδηγό.

http://www.insomnia.gr/index.php?act=findpost&pid=52878328

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μεταχείριση ο SSD. Το μόνο που χρειάζεται είναι να γυρίσεις σε ACHI.

Πρόσεξε μην απενεργοποιήσεις το Page File που πολλοί προτείνουν. Το Page File χρειάζεται να υπάρχει καθώς κάποια προγράμματα θέλουν να το βλέπουν και τα Windows χωρίς αυτό μπορεί να κάνουν παράξενα πράγματα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις ένα συγκεκριμένο μέγεθος page file σύμφωνα με το Recomended που σου γράφει.

Θα συμφωνήσω και εγώ για το page file. Στο πρώτο μου μηχάνημα με 8gb ram και απενεργοποιημένο page file κανένα πρόβλημα. Στο δεύτερο pc με 4gb ram και απενεργοποιημένο page file μου έβγαζε συνεχώς ένδειξη για χαμηλή μνημη. Ενεργοποίησα το page file και όλα καλά. Η μόνη αρνητική διαφορά ( λέμε τώρα ) ελάχιστα δευτερόλεπτα στο boot. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω νεο θεμα σημερα εστησα το νεο συστημα και ολα καλα με τον SSD απλα εχω μερικες αποριες με τον επεξεργαστη

Μεσα απο το bios το μονο που εκανα ηταν να επιλεξω στις μνημες το Profile1 XMP για να παιζουν στα 1600Mhz και αυτοματα υπερσυγχρονιστηκε και ο i5 4670k απο τα 3.4Ghz στα 3.8GHz.

 

1)Απο το power options στα windows λογω SSD εβαλα High Perfomance και ετσι ο επεξεργαστης παιζει συνεχως ακατεβατα στα 3.8Ghz ενω σε Balanced ανεβοκατεβαινει απο 800Mhz ως 3.8Ghz αναλογα με το τι κανω.

Να το αφησω ? Εχει καποιες επιπτωσεις να ειναι συνεχως στρεσαρισμενος στα 3.8Ghz ?

 

2)Ενω τοποθετησα τις μνημες στην μητρικη στα slot 1,3 το οποιο φαινεται και στο bios (ελεγξα και το Manual της μητρικης) μεσα απο cpu-z και aida64 μου λεει οτι τις εχω στα slot 2,4. Εχει καμια διαφορα ως προς στο συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το xmp1 που έβαλες το συγκεκριμένο απλα αυτόματα θα εχει σεταρισμένη και ρύθμιση να ανέβει λιγο ο επεξεργαστής παράλληλα με τις μνήμες πράγμα το οποιο δεν ειναι κακό αν ειναι σταθερό το σύστημα και δεν εχεις προβλήματα , αν θέλεις μπορεις να τεστάρεις τις μνήμες με το memtest για 2 ωρίτσες.

 

Όσο αφορά τα 3.8 απο τα 3.4 ειναι ελάχιστο το overclocking οποτε οχι δεν εχει πρόβλημα , και οπως σου ειπα αν ειναι σταθερό το σύστημα δεν εχεις μπλες οθόνες κτλπ μην αγχώνεσαι  , δες λιγο πως εισαι και απο θερμοκρασίες με το hwmonitor σε idle αλλα και full μεσα στα παιχνίδια.

 

Αφου εισαι σίγουρος οτι εχεις βάλεις τις μήμες στο 1,3 δεν υπάρχει πρόβλημα οχι οτι αμα το έβαζες στα αλλα δεν γινόταν τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μια χαρα ειναι το συστημα γιατι το στρεσαρισα και εγω σε κατι δοκιμες.και σε παιχνιδια.

 

Απλα δε ξερω κατα ποσο ειναι καλο μεσα στα windows να ειναι σταθερα στα 3.8Ghz συγχρονισμενος και να μην εχω καθολου cpu usage πχ ειμαι ιντερνετ η γραφω στο word ενω σε Balanced απο τα power options να κατεβαζει στροφες στα 800Mhz για εξοικονομηση και οταν χρειαστει ξαναστροφαρει μεχρι τα 3.8Ghz.

 

Βεβαια η αλλαγη απο Balanced σε High Perfomance μου εχει διαφορες και στα benches του SSD μεσα απο το samsung magician με εκτοξευση μεγαλη, απλα ρωταω γενικως για ολο το υπολοιπο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το benching ειναι ενα αλλο κομμάτι το οποιο δεν ειναι απαραίτητο για τον μέσο χρήστη και ουτε δείχνει κατι , εκτος και αν κανεις benches κτλπ συνέχεια ποτε οκ εκει να καταλάβω να θέλεις να δουλεύει στο full ολη την ώρα.

 

Τωρα απο εκει και πέρα εγω νομιζω οτι ο υπολογιστής σου δουλεύει οπως πρέπει , οταν θέλει πολυ επξεργαστική ισχή δουλεύει στο full ενω οταν ειναι σε ποιο idle καταστάσεις δουλεύει χαμηλότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...