Προς το περιεχόμενο

Δυο laptops HP και compaq νεκρα


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπερα μου χθες μου εφεραν δυο λαπτοπσ για να τα φτιαξω συγκεκριμενα τα hp pavilion dv2000 και το compaq presario cq61. και τα δυο λαπτοπσ δεν ειχαν φορτηστες. Πηγα και δανιστηκα ενα πολλαπλο φορτηστη με συρματακια τα οποια μπαινουν σε ολα τα λαπτοπσ ευτυχως τεριαξε πανω στο πρωτο λαπτοπ ομως οταν παω να το αναψω δεν αναβει ουτε διχνει η λαμπα του οτι φορτιζει. Τι συμενει αυτο και τι θα πρεπει να κανω ; Το δευτερο οπως μου ειπαν κατεβασαν ενα τορρεντ μια ταινια μια φορα το εκλησαν και απο τοτε δεν ξανα αναψε το πηγαν σε τεχνικο και τους ειπε οτι ειναι προβλημα της καρτας γραφικων και ηθελαν 400 λιρες κυπριακες για να τους το εφτιαχναν. Μπορουμε να βρουμε ενα chipt απο το e-bay για να το αλλασουμε ;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων οποιαδιποτε απαντηση ειναι επροδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να κάνεις διεξοδικό έλενχο για να βγάλεις συμπέρασμα εσυ ο ίδιος..και αν δεν είναι το chip και είναι κάτι άλλο..πεταμένα λεφτά!

κάνε έλενχο πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα φέραν σε σένα να τα φτιάξεις αφού από τα λεγόμενα σου είναι ολοφάνερο ότι δεν έχεις ιδέα!

 

Να κάτσουμε δηλαδή εμείς να σε πάρουμε από το χεράκι να σου μάθουμε πως να φτιάχνεις υπολογιστές για να παρουσιάζεσαι μετά σαν τεχνικός υπολογιστών και πιθανόν να παίρνεις και φράγκα?

 

Και καταρχήν το να ρωτάς πως να φτιάξεις δύο υπολογιστές που δεν ανταποκρίνονται καθόλου είναι σαν να ρωτάς:

"Έχω ένα καλάμι, πως θα πιάσω ψάρια?"

 

Αν μεταδίδονταν έτσι οι τέχνες και οι εμπειρίες... θα ήμασταν όλοι μάστορες... (αλλά δεν είμαστε)

 

Τα χαιρετίσματα μου στην Μεγαλόνησο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο οπως μου ειπαν κατεβασαν ενα τορρεντ μια ταινια μια φορα το εκλησαν και απο τοτε δεν ξανα αναψε

Μάλλον η ταινία ήταν ακατάλληλη και το laptop ανήλικο...  ε, δε θέλει και πολύ να συμβεί το ..κακό! :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα φέραν σε σένα να τα φτιάξεις αφού από τα λεγόμενα σου είναι ολοφάνερο ότι δεν έχεις ιδέα!

 

Να κάτσουμε δηλαδή εμείς να σε πάρουμε από το χεράκι να σου μάθουμε πως να φτιάχνεις υπολογιστές για να παρουσιάζεσαι μετά σαν τεχνικός υπολογιστών και πιθανόν να παίρνεις και φράγκα?

 

Και καταρχήν το να ρωτάς πως να φτιάξεις δύο υπολογιστές που δεν ανταποκρίνονται καθόλου είναι σαν να ρωτάς:

"Έχω ένα καλάμι, πως θα πιάσω ψάρια?"

 

Αν μεταδίδονταν έτσι οι τέχνες και οι εμπειρίες... θα ήμασταν όλοι μάστορες... (αλλά δεν είμαστε)

 

Τα χαιρετίσματα μου στην Μεγαλόνησο!

Εχει ψαραδες χωρις καλαμι εδω μεσα πολλους.Με τα χερια προσπαθουν να πιασουν ψαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ηθελαν 400 λιρες κυπριακες για να τους το εφτιαχναν. 

Πριν πόσα χρόνια έγινε η προσφορά επισκευής; Από τοτε τα άφησαν άφτιαχτα; Είναι δηλαδή από εποχής λίρας;

 

 

Την καλησπερα μου χθες μου εφεραν δυο λαπτοπσ για να τα φτιαξω συγκεκριμενα τα hp pavilion dv2000 και το compaq presario cq61. και τα δυο λαπτοπσ δεν ειχαν φορτηστες. Πηγα και δανιστηκα ενα πολλαπλο φορτηστη με συρματακια τα οποια μπαινουν σε ολα τα λαπτοπσ ευτυχως τεριαξε πανω στο πρωτο λαπτοπ ομως οταν παω να το αναψω δεν αναβει ουτε διχνει η λαμπα του οτι φορτιζει. Τι συμενει αυτο και τι θα πρεπει να κανω ; Το δευτερο οπως μου ειπαν κατεβασαν ενα τορρεντ μια ταινια μια φορα το εκλησαν και απο τοτε δεν ξανα αναψε το πηγαν σε τεχνικο και τους ειπε οτι ειναι προβλημα της καρτας γραφικων και ηθελαν 400 λιρες κυπριακες για να τους το εφτιαχναν. Μπορουμε να βρουμε ενα chipt απο το e-bay για να το αλλασουμε ;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων οποιαδιποτε απαντηση ειναι επροδεκτη.

 

chip - αλλάζω - ετοιμο δεν γίνεται ειδικά αν το chip ειναι κολλημένο στη μητρική. Επισης θα τους πεις να σου φέρουν τους φορτιστές τους για να μπορέσεις να κάνεις έλεγχο. Αφου λοιπόν εχεις τους φορτιστές τους, δες τη συμπεριφορά τους και γράψε πάλι εδω τι παρατήρησες μαζί με το πλήρες μοντέλο του κάθε φορητου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια επιστρεψω μαζι με τους φορτητες.

Το πρωτο το λαπτοπ το hp δηλαδη αναβει μολις βαλω τον φορτηστη πανω στο ρευμα με παραξενο τροπο ομως. Αναβουν ολα τα λαμπακια ολα ομως πως γινεται αυτο ; Επισης οταν το εσουσα καλα καλα ειδα οτι κατι κινηται απο μεσα του μαλλον κατι θα βγηκε ή αν το πειραν αυτοι αλλου και εκαναν καμια μαλακια δεν ξερω η οθονη του παντος δεν ανεβει το συνδεσα και με εξωτερικη οθονη vga και τιποτα πως γινεται αυτο δεν μπορω να βρω μια λογικη εξηγηση.

Το δευτερο και αυτο ειναι παραξενο καπως γιατι το εχω ανοιξει μια φορα και εδειξε η οθονη του μονο μια φορα προσπαθησα να μπω στο bios για να το κανω να bootάρει απο cd/dvd-rom ομως δεν τα καταφερα γιατι εκλησε η οθονη απο τοτε δεν ξανα αναψε, επισης αυτο το λαπτοπ αναβει κανονικα αλλα δεν εχει windows πανω απο οσο προλαβα να δω και με εξωτερικη οθονη το συνδεσα και τιποτα μαλλον καπου ενα συρμα θα κανει contan και δεν θα δινει ρευμα στην οθονη.

 

θα ανεβασω και φωτο να δειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...