Προς το περιεχόμενο

Έκαψε ο τεχνικός την κάρτα γραφικών;


Vassilis_24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Το πρόβλημα με την υπερθέρμανση το είχε σχεδόν από την αρχή και το ανεμιστηράκι το είχε αλλάξει στο εξάμηνο. Της είχα πει βέβαια ότι δεν είναι φυσιολογικό και η αλλαγή του ανεμιστήρα δε θα βελτίωνε την κατάσταση, δε με άκουσε όμως. Οπότε από ό,τι κατάλαβα και από τη στιγμή που και κάρτα ν'αλλάξει, το μηχάνημα δεν παίζει ν'αντέξει, πάει για αλλαγή λάπτοπ και μακριά από hp...

 

Δεν θέλω να δικαιολογήσω την HP αλλά το τότε πρόβλημα με τις 8600-άρες κάρτες γραφικών φορητού ήταν γενικό και δεν περιοριζόταν σε ένα μόνο κατασκευαστή. Το δυστύχημα είναι ότι η κοπέλα δεν ήταν αρκετά προνοητική να ζητήσει επιστροφή από την αρχή, αλλά δεν μπορεί ένας καταναλωτής να ξέρεις όλες αυτές τις λεπτομέρειες.

 

Μια μικρή έρευνα αγοράς στις εντυπώσεις χρηστών πριν την αγορά μιας οποιασδήποτε συσκευής ποτέ δεν βλάπτει. Μου αρέσει το ΑΒ6666; Βάζω αναζήτηση για το συγκεκριμένο μοντέλο και βλέπω τι έχουν να πουν οι χρήστες που το αγόρασαν ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια? Το HP G62 δεν φοραγε ποτε την 8600M GS! Ειναι πολυ μεταγενεστερο με i3 επεξεργαστη.Αποτι θυμαμαι η καρτα γραφικων του ειναι ενσωματωμενη στην μητρικη.Ωστοσο κι εγω πιστευω οτι δεν φταιει ο τεχνικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε που το κοίταξα να φανταστείς. Απλά δυστυχώς βασίστηκα στο υποθέσεις κάποιων σε προηγούμενες συμμετοχές. ΄Ερχεται είτε με ενσωματωμένη μονάδα γραφικών είτε με Radeon 5470 ή 5450 ανάλογα την περίπτωση http://www.hp.com/ctg/Manual/c02542102.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα laptop πεθαινουν απο θερμοκρασιες. μια βαση μπορει να κανει τη διαφορα.

γενικα ομως το συγκεκριμενο hp ειναι οτι χειροτερο. πριν απο δυο μηνες ειχα μια περιπτωση ακριβως η ιδια. αυτο που εκανα  ηταν να απενεργοποιησω απο το bios την εξτρα καρτα γραφικων και το εβαλα να παιζει με την onboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεχνικός ή πιτσιρίκος ή αυτοδίδαχτος κομπιουτεράς.

 

Πόσα του έδωσες? γιατί αν σου πήρε 20-30 ευρό δεν νομίζω να περίμενες να σου δώσει & εγγύηση αντικατάστασης laptop εφ όρου ζωής.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει και συγκεκριμένα αν δεν εχει περάσει σωστά το λειτουργικό ή το σωστό λειτουργικό και σωστούς drivers σε μηχανήματα με διπλή κάρτα γραφικών.

1η) περίπτωση (drivers) Καιγόντουσαν laptop γρηγορότερα του κανονικού, επειδή δεν έκαναν σωστά το γύρισμα απο την high κάρτα(nvidia-ati) στην low(onboard) με αποτέλεσμα να ανεβάζουν θερμοκρασίες ακόμα και στο facebook.

2η) Λάθος επιλογή λειτουργικού ή αδυναμία του εγκατεστημένου λειτουργικού. Στο laptop της δουλειάς του, ο αδερφός μου κόντεψε να κάψει Dellάκι μηνών, ακριβή σειρά με i7 και nvidia επειδή το ubuntu 12,κάτι που είχε δεν έκανε σωστά power save στην καρτα με αποτέλεσμα το laptop να παραμένει πάντα ανοιχτό ακόμα και με το καπάκι κλειστό.

Αποτέλεσμα τα μέταλα του laptop και το laptop πύρωναν αν έκανες το λάθος και το πετούσες στην τσάντα ανοιχτό ουσιαστικά χωρίς να το πάρεις χαμπάρι ή το άφηνες στο κάθισμα του συνοδηγού καλοκαιρι.

Εντομεταξύ δεν έκανε shutdown με τπτ παρά την υπερθέρμανση.

Χρειάστηκε να κάνει 2 - 3 εγκαυματα στα μπούτια για να καταλάβει τι παίζεται...

3η περίπτωση (υπερενθουσιώδης πιτσιρικάς). Αν έπεσες σε τεχνικό αυτής της κατηγορίας ήθελέ στα και παθέστα.

Μπορεί ακόμα και oc να εχει κάνει στην κάρτα και αυτοσχέδια ψύκτρα με ξηρό πάγο να εγκατέστησε και να μην το μάθεις ποτέ. (χωρίς λόγο απλά απο υπερβολικό ζήλο...)

Οι περισσότεροι παλιοί σε αυτό το φόρουμ ανήκαμε σε αυτήν την κατηγορία και κάψαμε πολύ hardware μέχρι να ηρεμήσουμε.

 

Ηρεμία πάντως, μπορεί να έγινε η ζημιά αλλά εύκολα μπορείς πλέον να αγοράσεις ενα απλό λάπτοπ για τα βασικά, καινούργιο με εγγύηση σε πολύ προσιτή τιμή και όπως έλεγε και ο παππούς μου, το παλιό το παντελόνι φέρνει το καινούργιο! 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικός ή πιτσιρίκος ή αυτοδίδαχτος κομπιουτεράς.

 

Πόσα του έδωσες? γιατί αν σου πήρε 20-30 ευρό δεν νομίζω να περίμενες να σου δώσει & εγγύηση αντικατάστασης laptop εφ όρου ζωής.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει και συγκεκριμένα αν δεν εχει περάσει σωστά το λειτουργικό ή το σωστό λειτουργικό και σωστούς drivers σε μηχανήματα με διπλή κάρτα γραφικών.

1η) περίπτωση (drivers) Καιγόντουσαν laptop γρηγορότερα του κανονικού, επειδή δεν έκαναν σωστά το γύρισμα απο την high κάρτα στην low με αποτέλεσμα να ανεβάζουν θερμοκρασίες ακόμα και στο facebook.

2η) Λάθως επιλογή λειτουργικού ή αδυναμία του εγκατεστημένου λειτουργικού. Στο laptop της δουλειάς του, ο αδερφός μου κόντεψε να κάψει Dellάκι μηνών, ακριβή σειρά με i7 και nvidia επειδή το ubuntu 12,κάτι που είχε δεν έκανε σωστά power save στην καρτα με αποτέλεσμα το laptop να παραμένει πάντα ανοιχτό ακόμα και με το καπάκι κλειστό.

Αποτέλεσμα τα μέταλα του laptop και το laptop πύρωνε αν έκανες το λάθος και το πετούσες στην τσάντα ανοιχτό ουσιαστικά χωρίς να το πάρεις χαμπάρι ή το άφηνες στο κάθισμα του συνοδηγού καλοκαιρι.

Εντομεταξύ δεν έκανε shutdown με τπτ παρά την υπερθέρμανση.

Χρειάστηκε να κάνει 2 - 3 εγκαυματα στα μπούτια για να καταλάβει τι παίζεται...

3η περίπτωση (υπερενθουσιώδης πιτσιρικάς). Αν έπεσες σε τεχνικό αυτής της κατοιγορίας ήθελέ στα και παθέστα.

Μπορεί ακόμα και oc να εχει κάνει στην κάρτα και αυτοσχέδια ψύκτρα με ξηρό πάγο να εγκατέστησε και να μην το μάθεις ποτέ. (χωρίς λόγο απλά απο υπερβολικό ζήλο...)

Οι περισσότεροι παλιοί σε αυτό το φόρουμ ανήκαμε σε αυτήν την κατοιγορία και κάψαμε πολύ hardware μέχρι να ηρεμήσουμε.

 

Ηρεμία πάντως, μπορεί να έγινε η ζημιά αλλά εύκολα μπορείς πλέον να αγοράσεις ενα απλό λάπτοπ για τα βασικά, καινούργιο με εγγύηση σε πολύ προσιτή τιμή και όπως έλεγε και ο παππούς μου, το παλιό το παντελόνι φέρνει το καινούργιο! 

Τεχνικός ήταν, τώρα αν ήταν αυτοδίδακτος ή όχι δεν έχω ιδέα, δεν ήταν δικό μου το λάπτοπ και δεν τον κάλεσα εγώ. 50Ε πήρε, καθόλου λίγα για ένα φορμάτ και πέρασμα βασικών προγραμμάτων. Τώρα αυτό με τους drivers φαντάζομαι ότι δεν μπορώ να το ελέγξω...

Θα δοκιμάσω αυτό που πρότεινε ο icefrog με την απενεργοποίηση της κάρτας γραφικών ώστε να χρησιμοποιεί μόνο την onboard, όταν το πάρει πίσω.

Κάτι που ξέχασα να πω, έτσι ενημερωτικά, όταν δεν έδειχνε κάτι στην οθόνη όταν φόρτωνε τα windows, αν έμπαινες σε safe mode, λειτουργούσε κανονικά.

 

Μωρέ προσιτά είναι πλέον τα λάπτοπ αλλά και το 500άρικο δεν περισσεύει πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτoπ είναι ένα hp και είχε windows 7 πάνω. Κάλεσε τεχνικό, αυτός της έκανε φορμάτ, της έβαλε δικά του windows 7 (αυθεντικά της είπε) και διάφορα προγράμματα και αντιβιοτικό και ο η/υ μετά από μια εβδομάδα άρχισε να κρασάρει και δε φόρτωνε τα windows.

Τον ξαναφώναξε και αυτός είπε ότι δεν τα σηκώνει (αυτά είχε εξαρχής όμως) και πήγε να της βάλει τα 8 (από το θείο)

:blink: Αν ισχυουν τα παραπανω, ο τυπος ειναι Αλμπανης & Σκιτζης (sic)[κ] το λιγοτερο :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8600 ε; ευτύχημα που κράτησε και πάνω από 2 χρονια... πάντως το δικό μου Toshiba με αρκετή καταπόνηση και 2+ χρονια λειτουργίας με CPU 55c και GPU 460 65c σε idle καταστάσεις και 20-25c+- σε heavy load κρατάει γερά. Αν όντως παθαίνουν ζημιά από θερμοκρασίες με τα χρονια τότε είμαι τυχερός...? τι να πω? Αυτό που έχω να πω είναι ότι όλα τα parts έχουνε όριο κάποιες 100αδες χιλιάδες ώρες ζωής/χρήσης που γνωρίζουν οι εταιρείες και δίνουν την αντίστοιχη οριακή εγγύηση πχ HD, SSD, GPU, CPU. Βεβαία δεν ισχύει πάντα αυτό γιατί έχω desκtop 10ετιας CPU με o/c και ακόμα λειτουργεί σε αντίθεση με άλλα parts. Είναι μην σου κάτσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...