Προς το περιεχόμενο

Note 3 γρηγορη καταναλωση μπαταριας


t3llis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου φορτισει 100% μεσα σε 5-6 λεπτα χρησης πεφτει στα 97-96% χωρις να κανω κτ σημαντικο (π.χ μπορει απλα να ειμαι στο μενου ή να ξεκλεισωνω το τηλ) . Δεν τρεχουν εφαρμογες στο background. Ειμαι stock με την 4.3. Ειναι λογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν εχει προλαβει να φορτισει πραγματικα 100% και το ποσοστο που βλεπεις εκεινη την ωρα να ειναι λιγο πλασματικο? Γιατι το χω προσεξει και γω καποιες φορες αλλα συνηθως οταν το βγαζω το πρωι που μπορει να εχει φορτισει απο το βραδυ δεν πεφτει τοσο γρηγορα.

 

Δεν εχω Note 3 εχω Galaxy S4 αλλα δε νομιζω οτι εχει και ιδιαιτερη σημασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορουσες να μας βαλεις και μια φωτο απο τα battery stats σου θα μας βοηθουσες αρκετα.Επισης αυτο που θα τσεκαρα για αρχη ειναι η λειτουργια δικτυου.GSM only/WCDMA only η αυτοματη.Σε περιοχες που δεν υπαρχη καλη καλυψη δικτυου το σημα αλλαζει αυτοματα απο 3G σε GSM κτλ καθε λιγο και λιγακι με αποτελεσμα να καταναλωνεται αρκετη μπαταρια χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα η συνολικη διαρκεια της μπαταριας ειναι νορμαλ μην σε ανησυχει, ειναι κατι που συμβαινει σε πολλα κινητα. Πεφτει γρηγορα στο 95% και μετα αργα στο 90 κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για stock rom ή custom??

 

 

Αφου φορτισει 100% μεσα σε 5-6 λεπτα χρησης πεφτει στα 97-96% χωρις να κανω κτ σημαντικο (π.χ μπορει απλα να ειμαι στο μενου ή να ξεκλεισωνω το τηλ) . Δεν τρεχουν εφαρμογες στο background. Ειμαι stock με την 4.3. Ειναι λογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λοιπον εδω ειναι και οι φωτογραφιες.. http://imageshack.com/a/img836/4285/mwan.png  http://imageshack.com/a/img541/2843/pv3y.png

Σχετικα με τη λειτουργια δικτυου εχω βαλει να ειναι GSM only. Εχω απενεργοποιησει συγχνοσισμους και ο φωτισμος της οθονης ειναι λιγο κατο απο τη μεση (οχι αυτοματος). Εχει σχεση που ηταν η 3 φορτιση που του εκανα; (το εχω μολις 2 μερες) Αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο γιατι δεν μου εχει συμβει ποτε με αλλες συσκευες. Ευχαριστω για τον χρονο και το ενδιαφερον σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λοιπον εδω ειναι και οι φωτογραφιες.. http://imageshack.com/a/img836/4285/mwan.png  http://imageshack.com/a/img541/2843/pv3y.png

Σχετικα με τη λειτουργια δικτυου εχω βαλει να ειναι GSM only. Εχω απενεργοποιησει συγχνοσισμους και ο φωτισμος της οθονης ειναι λιγο κατο απο τη μεση (οχι αυτοματος). Εχει σχεση που ηταν η 3 φορτιση που του εκανα; (το εχω μολις 2 μερες) Αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο γιατι δεν μου εχει συμβει ποτε με αλλες συσκευες. Ευχαριστω για τον χρονο και το ενδιαφερον σας

Να ξερεις επισης οτι πολλες μπαταριες θελουν 3-4 πληρεις κυκλους φορτισης για να στρωσουν οποτε παρατηρησε την καταναλωση για μερικες μερες ακομα και πες μας τι εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφου φορτισει 100% μεσα σε 5-6 λεπτα χρησης πεφτει στα 97-96% χωρις να κανω κτ σημαντικο (π.χ μπορει απλα να ειμαι στο μενου ή να ξεκλεισωνω το τηλ) . Δεν τρεχουν εφαρμογες στο background. Ειμαι stock με την 4.3. Ειναι λογικο;

 

Δεν φαίνεται κάτι ύποπτο στην κατανάλωση και απο τις εικόνες που έβαλες. Να ξέρεις πάντως πως όταν το φωτάκι γίνει πράσινο στη συσκευή σου, δεν σημαίνει πως φόρτισε 100% η μπαταρία. Και στο δικό μου Note3 μόλις το βγάλω το πρωί απο το φορτιστή, αρκεί να τσεκάρω ένα email για να χάσει 2% η ένδειξη της μπαταρίας. Αυτό προφανώς δεν επηρεάζει τη συνολική αυτονομία της συσκευής!

 

Προσωπικά μετά το update σε 4.4.2 η αυτονομία βελτιώθηκε σε σχέση με την 4.3. Πάντα όμως με τη χρήση που κάνω (4g, όλα ανοιχτά, sync συνεχόμενο σε όλα τα apps, email, μουσική στο δρόμο, GPS) κάθε βράδυ ζητάει ...να φάει. Οπότε πρακτικά η "super duper" μπαταρία του, μου φτάνει από το πρωί στις 8 εως το βράδυ στις 23:00!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω πως θα παει και τις επομενες ημερες και θα ξαναποσταρω.. Εχει βγει η 4.4; περιεργο γτ δεν μου εχει καποια ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχει σχεση που ηταν η 3 φορτιση που του εκανα; (το εχω μολις 2 μερες

Η μπαταρια σου δεν εστρωσε ακομη.Αυτο το ειχα στο s3.Δωστου μερικες ακομη φορτισεις-αποφορτισεις.

Εγω το'χω σχεδον 1,5 χρονο.Η μπαταρια του ακομη δεν καταλαβε τιποτε.Δεν ξερω αν παιζει ρολο,αλλα εγω απο το s3 πλεον,το φορτιζω μονο οταν φτασει στο 20% και κατω,και καθε 4 φορτισεις.μια πληρης αποφορτιση.Το κανονιζω.

Νομιζω οτι ετσι η μπαταρια θα σου βγαλει τα μεγιστα της διαρκειας ζωης της.

Αν το φορτιζεις με το παραμικρο,θα την χαιρετισεις προωρα.Ετσι εκανα στα υπολοιπα και προηγουμενα μου,και στον χρονο δεν κρατουσαν πολυ πολυ.

Προσεξε ομως να εχεις απενεργοποιημενα πραγματα που δεν χρειαζονται.Τα γνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα δω πως θα παει και τις επομενες ημερες και θα ξαναποσταρω.. Εχει βγει η 4.4; περιεργο γτ δεν μου εχει καποια ενημερωση.

 

Εξαρτάται από που είναι η συσκευή σου (CSC region code). Για πολλές χώρες όπως και την Ελλάδα & το firmware της cosmote (COS που είναι το δικό μου) έχει ήδη κυκλοφορήσει.

 

Η μπαταρια σου δεν εστρωσε ακομη.Αυτο το ειχα στο s3.Δωστου μερικες ακομη φορτισεις-αποφορτισεις.

Εγω το'χω σχεδον 1,5 χρονο.Η μπαταρια του ακομη δεν καταλαβε τιποτε.Δεν ξερω αν παιζει ρολο,αλλα εγω απο το s3 πλεον,το φορτιζω μονο οταν φτασει στο 20% και κατω,και καθε 4 φορτισεις.μια πληρης αποφορτιση.Το κανονιζω.

Νομιζω οτι ετσι η μπαταρια θα σου βγαλει τα μεγιστα της διαρκειας ζωης της.

Αν το φορτιζεις με το παραμικρο,θα την χαιρετισεις προωρα.Ετσι εκανα στα υπολοιπα και προηγουμενα μου,και στον χρονο δεν κρατουσαν πολυ πολυ.

Προσεξε ομως να εχεις απενεργοποιημενα πραγματα που δεν χρειαζονται.Τα γνωστα.

 

Η μέθοδός σου δεν είναι πλεον η κατάλληλη για τις νέες μπαταρίες. Η πλήρης αποφόρτιση μόνο καλό δεν κάνει σε μια μπαταρία. Πλέον προτείνεται να φορτίζεις την μπαταρία πριν πέσει κάτω από 15-20% και να μην την αφήνεις επίσης για ώρες στο φορτιστή αφού ολοκληρωθεί η φόρτιση (κάτι που δεν το τηρώ πάντα μιας και το βάζω στο φορτιστή μόλις ξαπλώσω και το ξεχνάω μέχρι το πρωί...).

 

Η "φόρτιση με το παραμικρό" που λες, κάθε άλλο παρά κακό κάνει (και ξαναλέω πως αναφέρομαι στις νέες μπαταρίες και όχι σε αυτές που είχαμε μερικά χρόνια πριν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μέθοδός σου δεν είναι πλεον η κατάλληλη για τις νέες μπαταρίες. Η πλήρης αποφόρτιση μόνο καλό δεν κάνει σε μια μπαταρία. Πλέον προτείνεται να φορτίζεις την μπαταρία πριν πέσει κάτω από 15-20% και να μην την αφήνεις επίσης για ώρες στο φορτιστή αφού ολοκληρωθεί η φόρτιση (κάτι που δεν το τηρώ πάντα μιας και το βάζω στο φορτιστή μόλις ξαπλώσω και το ξεχνάω μέχρι το πρωί...).

 

Η "φόρτιση με το παραμικρό" που λες, κάθε άλλο παρά κακό κάνει (και ξαναλέω πως αναφέρομαι στις νέες μπαταρίες και όχι σε αυτές που είχαμε μερικά χρόνια πριν).

 

Εως τωρα η μεθοδος βγαινει επιτυχης.Στα 2 χρονια,αν δεν παθει κατι,και εχει ακομη αυτο το perfomance,θα την κρατησω. ^_^

Δουλευει πολυ καλυτερα,και απο τους 6 πρωτους μηνες που την ειχα.Φυσικα στο θεμα μπαταριας ο καθενας κανει οτι θελει,διοτι αν το καλοσκεφτεις,δεν εχει και τεραστιο κοστος μπρος στο κοστος του κινητου των 600-700 ευρω. :D

Το να αλλαξεις μπαταρια μετα απο 2-3 χρονια τετοιου κινητου,φυσιολογικοτατο ειναι,εφοσον τα φορτιζουμε "συχνα" λογω των ενεργειακων τους αναγκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εως τωρα η μεθοδος βγαινει επιτυχης.Στα 2 χρονια,αν δεν παθει κατι,και εχει ακομη αυτο το perfomance,θα την κρατησω. ^_^

Δουλευει πολυ καλυτερα,και απο τους 6 πρωτους μηνες που την ειχα.Φυσικα στο θεμα μπαταριας ο καθενας κανει οτι θελει,διοτι αν το καλοσκεφτεις,δεν εχει και τεραστιο κοστος μπρος στο κοστος του κινητου των 600-700 ευρω. :D

Το να αλλαξεις μπαταρια μετα απο 2-3 χρονια τετοιου κινητου,φυσιολογικοτατο ειναι,εφοσον τα φορτιζουμε "συχνα" λογω των ενεργειακων τους αναγκων.

 

Δεν είχα ποτέ συσκευή για 2-3 χρόνια και δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ ποτέ με την μπαταρία. Από την άλλη αν σε εσένα αποδίδει, why not! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είχα ποτέ συσκευή για 2-3 χρόνια

Εγω ειχα,και 4,και 5 χρονια.Lithium ηταν και αυτες,και τις ρημαζα στις φορτισεις,ξερεις...

Μολις πηγαινε στο 60-70%,αντε ξανα φορτιση,κλπ.

 

Ουτε χρονο δεν μου εβγαζαν.Ενα πρωινο,τσουυυυυπ...και δεν ανοιγε ξανα το κινητο.

Γι'αυτο σου λεω απο πρακτικης αποψεως βλεπω οτι αποδιδει σωστα,οποτε επιφυλασσομαι.Θα δειξει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...