Προς το περιεχόμενο

Θέματα σχετικά με το Dualshock 4 χειριστήριο [PS4 Controller][DS4]


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα με Dualshock 4 (Analog Stick Tearing)

Στις 4/4/2014 αγόρασα από τα Media Markt το Playstation 4 μαζί με δύο παιχνίδια. Δεν είχαν διαθέσιμα Dualshock 4, οπότε πήγα στο Πλαίσιο και αγόρασα, ώστε να έχω δύο.
 
Ένα video που είχα δει στον Unboxtherapy, αναφερόταν στο πρόβλημα που παρουσιάζει το υλικό που χρησιμοποιείται στους αναλογικούς μοχλούς.


 
Δεν περίμενα να πω την αλήθεια ότι είναι τόσο σοβαρό. Στο ένα χειριστήριο, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, άρχισε να συμβαίνει το ίδιο που περιγράφει ο Youtuber. Αμέσως έκανα μία γρήγορη έρευνα. Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με τη SONY, πιστεύω όμως να βγάλω άκρη.
 
Το χειριστήριο με το πρόβλημα στο αναλογικό, φαίνεται παρακάτω:
post-115429-0-66035400-1394323686_thumb.jpg
 
Εκτός από αυτό όμως, ένα πρόβλημα το οποίο δείχνει ίσως πιο σοβαρό, είναι ότι στο άλλο χειριστήριο (όχι σε αυτό με το πρόβλημα με το υλικό του αναλογικού μοχλού) και ένα να κάνει με το πλήκτρο "R1". Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία πολλές φορές το κουμπί δεν έχει επαναφορά με αποτέλεσμα να κολλάει μέσα. Αυτό συμβαίνει αν το πατήσεις στη μέση και λίγο δεξιά. Αν το πατάς από αριστερά προς τη μέση (πράγμα αδύνατο), δεν συμβαίνει. Δοκίμασα να το καθαρίσω με μία μπατονέτα, αλλά τίποτα.
post-115429-0-74970500-1394323710_thumb.jpg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 383
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για το θεμα με τους μοχλους και το tearing η λυση ειναι αυτη

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GH7UA32/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

 

οσον αφορα το R1 πρεπει να το ανοιξεις να δεις τι παιζει. 

Αλλα μιας και εισαι μεσα στην εγγυηση δε το συζητω οτι το πας πισω και απαιτεις να σου δωσουν αλλο η να το φτιαξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο προβληματα τα εχουμε ολοι οσοι εχουν ps4. Τραγικες κινεζιες τα χειριστηρια. Πηγαινει στην sony στο Χαλανδρι, θα σου δωσουν καινουρια, που ομως θα σου εμφανισουν τα ιδια προβληματα. Οποτε με το που παρεις τα νεα ds4, αγορασε με 5 ευρω και thumb sticks για να προστατεψεις τους μοχλους. Οσο για το r1, απλα το βγαζεις το κουμπι με ενα μαχαιρι, το καθαριζεις, του βαζεις και λιγο λαδακι στις τρεις τρυπουλες που εχει και μετα το ξανακουμπωνεις και εισαι κομπλε για καποιο καιρο. Μολις ξανακολλησει, παλι το ιδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα με τους μοχλους και το tearing η λυση ειναι αυτη

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GH7UA32/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

 

οσον αφορα το R1 πρεπει να το ανοιξεις να δεις τι παιζει. 

Αλλα μιας και εισαι μεσα στην εγγυηση δε το συζητω οτι το πας πισω και απαιτεις να σου δωσουν αλλο η να το φτιαξουν

Αρκετοί αυτό κάνουν. Αγοράζουν προστατευτικά. Το χειριστήριο της Sony κοστίζει 60€, πρέπει να κάθεσαι στον καναπέ να απλώνεις το χέρι σου και να έρχεται μόνο του από το τραπέζι. Αν είναι δυνατόν τέτοια πράγματα. Θα πρέπει να κάνω μόντες στο χειριστήριο με thumbsticks τα οποία δεν είναι και φθηνά;

 

Και τα δυο προβληματα τα εχουμε ολοι οσοι εχουν ps4. Τραγικες κινεζιες τα χειριστηρια. Πηγαινει στην sony στο Χαλανδρι, θα σου δωσουν καινουρια, που ομως θα σου εμφανισουν τα ιδια προβληματα. Οποτε με το που παρεις τα νεα ds4, αγορασε με 5 ευρω και thumb sticks για να προστατεψεις τους μοχλους. Οσο για το r1, απλα το βγαζεις το κουμπι με ενα μαχαιρι, το καθαριζεις, του βαζεις και λιγο λαδακι στις τρεις τρυπουλες που εχει και μετα το ξανακουμπωνεις και εισαι κομπλε για καποιο καιρο. Μολις ξανακολλησει, παλι το ιδιο

Ακριβώς φίλε μου. Αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει και εγώ. Το πρώτο Playstation γράφει από κάτω Made in Japan. Σίγουρα παίζουν ρόλο οι προδιαγραφές, αλλά πιστεύω ότι απλά αυτά με υψηλότερες προδιαγραφές, έχουν λίγο καλύτερη τύχει. Ότι φτιάχνεται στη Κίνα είναι Κινέζικο. Τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Πηρα το PS4 πριν κανα 2 μηνο περιπου και πριν λιγες ημερες προσεξα το ιδιο προβλημα στον  αριστερο αναλογικο,εχει αρχιζει και φθειρεται.Αν το ηξερα θα ειχα παραγγειλει τα thumbsticks πιο πριν,τωρα το διαβασα.Παιζεις ανετα με τα thumbsticks?Δηλαδη εφαρμοζουν καλα πανω στον αναλογικο?

 

 

  Απο που ειναι καλυτερα αν τα παραγγειλω,Amazon η Ebay?Ερχονται πιο γρηγορα απο Amazon?Δεν εχω παραγγειλει ποτε απο'κει.

      Οτι εχω παρει ειναι απο Ebay μεσω Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στη Cometron στο Χαλάνδρι για να αλλάξω τα προβληματικά DS4. Η Cometron είναι η αντιπροσωπεία της SONY.

Δεν έκανα πάνω από 20 δευτερόλεπτα. Πήγα, τα ακούμπησα στον πάγκο του είπα το πρόβλημα και αμέσως μου έδωσε καινούρια, πετώντας κάπου τα άλλα. Μου είπε ότι απλά έτυχε και πως δεν είναι όλα χαλασμένα. Ας ελπίσω πως πράγματι είναι έτσι και δεν θα έχω πρόβλημα και με αυτά.

post-115429-0-06752500-1394669073_thumb.jpg

 

Thumbsticks Grips θα έχω σε περίπου 10 ημέρες. Θα ενημερώσω με το πόσο βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στη Cometron στο Χαλάνδρι για να αλλάξω τα προβληματικά DS4. Η Cometron είναι η αντιπροσωπεία της SONY.

Δεν έκανα πάνω από 20 δευτερόλεπτα. Πήγα, τα ακούμπησα στον πάγκο του είπα το πρόβλημα και αμέσως μου έδωσε καινούρια, πετώντας κάπου τα άλλα. Μου είπε ότι απλά έτυχε και πως δεν είναι όλα χαλασμένα. Ας ελπίσω πως πράγματι είναι έτσι και δεν θα έχω πρόβλημα και με αυτά.

attachicon.gifDS4.jpg

 

Thumbsticks Grips θα έχω σε περίπου 10 ημέρες. Θα ενημερώσω με το πόσο βολεύουν.

 

Ψεμματα σου λεει και παιζουν το κλασικο θεατρο των εντυπωσεων. Σε μια εβδομαδα το πολυ αν τα ξεσκισεις θα σου εχουν σκιστει και τα νεα, οπως μου σκιστηκαν κι εμενα. Εγω θα τα ξαναπαω για αλλαγή 2η φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν τα thumstick grips θα βοηθήσουν πολύ, διότι οι πιέσεις που δέχεται το κανονικό thumb pad από κάτω παραμένουν οι ίδιες.

 

Στο σημείο που σχίζεται η πίεση θα εξακολουθεί να είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψεμματα σου λεει και παιζουν το κλασικο θεατρο των εντυπωσεων. Σε μια εβδομαδα το πολυ αν τα ξεσκισεις θα σου εχουν σκιστει και τα νεα, οπως μου σκιστηκαν κι εμενα. Εγω θα τα ξαναπαω για αλλαγή 2η φορα...

σε μεγαλο καταστημα που δουλευει ενα φιλαρακι μου, μου λεει οτι το χειριστηριο στο demo ps4 βγαινει παντελως αχρηστο σε το πολυ τρεις μερες, ενω παραδιπλα εχουν ps3 ανοιχτα για το κοινο που λειτουργουν απο την εποχη του Νωε και τα χειριστηρια δεν εχουν πει κιχ ουδεποτε.

μην ψαχνετε να βρειτε ποια χειριστηρια δεν εχουν προβλημα. ΟΛΑ εχουν. οταν δεν θα εχουν, θα ανακοινωσει η sony νεο revision φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψεμματα σου λεει και παιζουν το κλασικο θεατρο των εντυπωσεων. Σε μια εβδομαδα το πολυ αν τα ξεσκισεις θα σου εχουν σκιστει και τα νεα, οπως μου σκιστηκαν κι εμενα. Εγω θα τα ξαναπαω για αλλαγή 2η φορα...

Μακάρι να μην συμβεί.

Με την ανοχή του κόσμου γίνονται όλα. Ρωτάω έναν φίλο, αν του έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το DS4 και μου απαντάει, "Όχι, μόνο το πρόβλημα με τη φθορά των thumbsticks". Ρε μεγάλε τι θα ήταν πρόβλημα δηλαδή, να σε χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα; Καταλάβατε; Δεν είμαστε άνθρωποι, οπότε μας πλασάρουν και μαπίδι.

 

Δεν ξέρω αν τα thumstick grips θα βοηθήσουν πολύ, διότι οι πιέσεις που δέχεται το κανονικό thumb pad από κάτω παραμένουν οι ίδιες.

 

Στο σημείο που σχίζεται η πίεση θα εξακολουθεί να είναι η ίδια.

Λόγο της τριβής βγαίνει το λάστιχο πάνω από το Thumbstick σε μορφή σκόνης. Αν το grip δεν τρίβεται, αλλά είναι σταθερό πάνω στο Thumbstick, φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

σε μεγαλο καταστημα που δουλευει ενα φιλαρακι μου, μου λεει οτι το χειριστηριο στο demo ps4 βγαινει παντελως αχρηστο σε το πολυ τρεις μερες, ενω παραδιπλα εχουν ps3 ανοιχτα για το κοινο που λειτουργουν απο την εποχη του Νωε και τα χειριστηρια δεν εχουν πει κιχ ουδεποτε.

μην ψαχνετε να βρειτε ποια χειριστηρια δεν εχουν προβλημα. ΟΛΑ εχουν. οταν δεν θα εχουν, θα ανακοινωσει η sony νεο revision φανταζομαι.

Εμένα μετά από 6 χρόνια, τώρα χάλασαν λίγο τα thumbsticks στο DS3.

Μα δεν εχει συμβεί ξανά τόσο σοβαρό πρόβλημα με τα χειριστήρια. Δεν το έχει αγοράσει αρκετός κόσμος το PS4 στην Ελλάδα, οπότε το πρόβλημα δεν έχει γίνει ιδιαίτερα γνωστό.

 

Πιο σοβαρό είναι το πρόβλημα με το R1 και L1 πρακτικά. Με σχισμένο Thumbstick μπορείς να παίξεις. Αν κολλάει μέσα το κουμπί όμως, δεν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβληματικό υλικό έχω την εντύπωση ότι είναι πιο πορώδες. Αφήνει σκόνη στα χέρια όταν παίζεις, μέχρι που φεύγει τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβληματικό υλικό έχω την εντύπωση ότι είναι πιο πορώδες. Αφήνει σκόνη στα χέρια όταν παίζεις, μέχρι που φεύγει τελείως.

 

 

Ελπίζω να έχεις ελέγξει πως τα καινούρια χειριστήρια είναι official, γιατί εγώ την αντιπροσωπεία τους δεν την εμπιστεύομαι με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να έχεις ελέγξει πως τα καινούρια χειριστήρια είναι official, γιατί εγώ την αντιπροσωπεία τους δεν την εμπιστεύομαι με τίποτα.

Λες να προλαβαν να κυκλοφορησουν μαϊμουδιες;

Θελει καμποσο χρονο το knowhow, νωρις ειναι ακομη :)

Ασε που παιζει σοβαρα τα μαϊμου να εχουν καλυτερης ποιοτητας υλικο στους μοχλους απο τα γνησια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να έχεις ελέγξει πως τα καινούρια χειριστήρια είναι official, γιατί εγώ την αντιπροσωπεία τους δεν την εμπιστεύομαι με τίποτα.

Δεν λέω να έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη στις εταιρίες, αλλά όχι και έτσι. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...