Προς το περιεχόμενο

AMD Pirate Islands


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.heise.de/newsticker/meldung/Grafikkarten-Neuheiten-Naechste-GPU-Generation-wohl-fruehestens-im-zweiten-Halbjahr-2139532.html

 

Για να κάνουμε μια αρχή.......

 

Εδώ ένα πολύ παλιό roadmap από το 2009 στα οποία τότε σε όλα τα IHVs γίναν αλλαγές λόγω ανακατατάξεων και στα πρωτόκολλα στα foundries:

 

AMD_roadmap_tiran.jpg

 

Το πως που και γιατί μεταφέρθηκαν κάποια πράγματα το ξέρουμε. Δεν είχαμε λοιπόν ποτέ 32nm γιατί ακυρώθηκαν και δεν υπάρχει προ πολλού 22nm στην TSMC αλλά μόνο 20SoC. Να σημειώσω ότι ΔΕΝ είναι δεσμευτικό η AMD να κατασκευάσει στην TSMC χωρίς αυτό φυσικά να αποτελεί στοιχείο ή υπαινιγμός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός να σου που την αλήθεια και χωρίς φόβο και πάθος δεν κατάλαβα τίποτα  :P  Mάλλον πρέπει να τοποθετηθεί επίπεδο προαπαιτούμενων γνώσεων στις ειδήσεις απο 0 εως 10.Εδώ ανακοινώνεις κάποιες νέες κάρτες; ,κάποιες που χάθηκαν στο πέρασμα του χρόνου; ή κάποια νέα συνεργασία με κάποια εταιρεία; ή και τα τρία μαζί; ή τίποτα απο όλα αυτά; και είμαι εκτός τόπου και χρόνου όπως συνήθως  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός να σου που την αλήθεια και χωρίς φόβο και πάθος δεν κατάλαβα τίποτα  :P  μάλλον πρέπει να τοποθετηθεί επίπεδο προαπαιτούμενων γνώσεων στις ειδήσεις απο 0 εως 10.Εδώ ανακοινώνεις κάποιες νέες κάρτες; ή κάποια νέα συνεργασία με κάποια εταιρεία; ή και τα δυό μαζί; ή τίποτα απο όλα αυτά; και είμαι εκτός τόπου και χρόνου όπως συνήθως  :lol:

 

Στο μεσοδιάστημα από Αύγουστο 2014 μέχρι αρχές 2015 θα υπάρξει νέα οικογένεια AMD GPUs σε άγνωστο ακόμα πρωτόκολλο κατασκευής και foundry.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20nm θα πάνε και αυτοί, δεν νομίζω να αφήσουν την nVidia να παίξει μόνη της αφού έτσι και αλλιώς δεν έχουν μείνει περιθώρια για performance boost στα 28nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεσοδιάστημα από Αύγουστο 2014 μέχρι αρχές 2015 θα υπάρξει νέα οικογένεια AMD GPUs σε άγνωστο ακόμα πρωτόκολλο κατασκευής και foundry.

 

Α εντάξει σε ευχαριστώ τώρα μπήκα στο νόημα.Οπότε αυτή η προτασούλα ή κατι αντίστοιχο αν υπήρχε στο θέμα θα γλίτωνες πολλές απορίες και ανοιχτά στόματα και ξύσιμο κεφαλής εκτός και αν είναι τόσο γνωστά που δεν χρειάζονται εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εντάξει σε ευχαριστώ τώρα μπήκα στο νόημα.Οπότε αυτή η προτασούλα ή κατι αντίστοιχο αν υπήρχε στο θέμα θα γλίτωνες πολλές απορίες και ανοιχτά στόματα και ξύσιμο κεφαλής εκτός και αν είναι τόσο γνωστά που δεν χρειάζονται εξηγήσεις.

 

Yπάρχει παραπομπή σε γερμανική ιστοσελίδα στην αρχική συμμετοχή που αναφέρει ακριβώς αυτό μεταξύ άλλων:

 

 

 

Auch bei AMD malen die Mühlen noch eine Weile, hier schnappten wir August 2014 aus frühesten Termin einer neuen beziehungsweisen schnelleren Generation auf.

 

(Ελεύθερη μετάφραση) ...Και στην AMD θα πάρει λίγο χρόνο ακόμα και εδώ ακούσαμε Αύγουστο 2014 το συντομότερο για μια νεότερη - γρηγορότερη γενιά (καρτών γραφικών).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corfu όμως;; Έλα ρε Κέρκυρα πάμε!!! :-D  :-D​ 

 

Ανήκετε στα πειρατικά νησιά Τορτούγα και έτσι δηλαδή; είναι οριστικό,επισημοποιήθηκε.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκετε στα πειρατικά νησιά Τορτούγα και έτσι δηλαδή; είναι οριστικό,επισημοποιήθηκε.  :P

 Από πάντα! :-D

Ον τόπικ τώρα. Αναρωτιέμαι αν θα έχουν τις ίδιες/εφάμιλλες αποδόσεις σε κατανάλωση με τον καφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Από πάντα! :-D

Ον τόπικ τώρα. Αναρωτιέμαι αν θα έχουν τις ίδιες/εφάμιλλες αποδόσεις σε κατανάλωση με τον καφέ. 

 

Το να αυξήσεις τις επιδόσεις ανεξάρτητα από την κατανάλωση θα ήταν το μόνο "εύκολο". Αν σε μια καινούργια γενιά έχεις σαν σκοπό να έχεις μέχρι και διπλάσιες επιδόσεις, ρεαλιστικά θα πρέπει και να διπλασιαστεί η σχέση perf/W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον όρο γενιά, εννοείς λιγότερα nm έτσι;

 

To πρωτόκολλο κατασκευής δεν κάνει απαραίτητα μια νέα γενιά GPU αν και στην εποχή μας είναι αναγκαίο κακό τουλάχιστον για τους μεγάλους πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...