Προς το περιεχόμενο

Ο HDD δεν αφήνει το PC να bootάρει.


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφυγα, γύρισα, το PC είχε παγώσει.

Restart, πετάει την οθόνη του bios, αλλά δεν ακούει ούτε del ούτε f12 για boot menu, παγώνει εκεί.

 

Πέρασα windows σε ένα partition 2ου δίσκου, όλα οκ, αλλά όταν βάζω και τον σάπιο στο παιχνίδι μπας και κάνω κανένα recovery, πάλι τα ίδια, παγώνει στο splash του bios.

 

Έχω αναντικατάστατα αρχεία εκεί μέσα. Ο δίσκος δεν ακούγεται να χτυπάει, δεν ακούγεται καν να γυρίζει βασικά.

Παίζει να 'χει καεί καμιά πλακέτα και να βραχυκυκλώνει και άρα να μπορεί να αντικατασταθεί;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίζει και εγώ το έχω συναντήσει να μου το φέρουν για μητρική αφού δεν ποσταρε καθόλου και να είναι δίσκος, και εδώ το έχουμε ξανασυναντήσει άλλες 1-2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο έπαθα πριν 2 εβδομάδες. Αν παίζει καμιά θήκη για δίσκους ώστε να τον κουμπώσεις σαν εξωτερικό μήπως και..Επίσης δοκίμασε άλλο καλώδιο τροφοδοσίας και sata, ποτέ δεν ξέρεις .

 

Αν είναι πλακέτα πάντως μπορεί να αλλάξει, ρίξε μια μάτια στο παρακάτω θέμα μήπως κάποιος έχει ίδιο δίσκο με τον δικό σου να σου τον στείλει για ανταλλακτικά.

http://www.insomnia.gr/topic/353340-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%AC%CF%86%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγα, γύρισα, το PC είχε παγώσει.

Restart, πετάει την οθόνη του bios, αλλά δεν ακούει ούτε del ούτε f12 για boot menu, παγώνει εκεί.

 

Πέρασα windows σε ένα partition 2ου δίσκου, όλα οκ, αλλά όταν βάζω και τον σάπιο στο παιχνίδι μπας και κάνω κανένα recovery, πάλι τα ίδια, παγώνει στο splash του bios.

 

Έχω αναντικατάστατα αρχεία εκεί μέσα. Ο δίσκος δεν ακούγεται να χτυπάει, δεν ακούγεται καν να γυρίζει βασικά.

Παίζει να 'χει καεί καμιά πλακέτα και να βραχυκυκλώνει και άρα να μπορεί να αντικατασταθεί;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στείλτον στον wash,θα σου βγάλει τα δεδομένα σου έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λενε τα παιδιά δοκίμασε τον με καποια εξωτερική θήκη να δεις τουλάχιστον αν μπορουν να τον δουν τα windows  , αν δεν ανοίγει καν δοκιμάζεις με προγράμματα ανάκτηστης οπως το recuva , ontrack easy recovery μηπως και σώσεις τιποτα.

 

Αν μπεις τελικα στα windows με τον δίσκο επανω κατέβασε το hdsentinel και δες αν σου δείχνει σε τι κατάσταση ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κατ' αρχήν.

 

Ξέχασα να αναφέρω πως δοκίμασα USB θήκη, αλλά δεν τον βλέπουν τα windows, ούτε το EASEUS data recovery που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στο παρελθόν.

 

Διαφορετικές SATA δοκίμασα, μία που 'ναι το DVDRW επάνω κανονικά και μία που είναι ο δεύτερος δίσκος (δλδ δουλεύουν σίγουρα) με τα δικά τους καλώδια, αλλά τίποτα, πάλι δε μπουτάρει αν είναι αυτός συνδεδεμένος.

 

Βρίσκομαι σε εξαιρετικό σημείο απελπισίας, τι επιλογές έχω;

 

ΑΝ είναι πλακέτα (γιατί αν απλώς είχε χτυπήσει κάπου θα φαινότανε, έναν άλλο σάπιο που έχω και έβαλα επάνω δοκιμαστικά, πάει το σύστημα σαν κότα αλλά εμφανίζεται σαν αφορμάριστος στα win) και βρω ίδιο δίσκο με αυτό, είναι εφικτή η τράμπα;

 

Γενικά, ακόμα και με γκαφρά σε κάποιον με εξοπλισμό για τέτοια θέματα, παίζει να ξαναδώ τα δεδομένα μου;

Μιλάμε για καμιά 200άρα γκίγκα βαριά, όχι τίποτα παρανοϊκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας είπες ποιος δίσκος είναι.

Μπορείς να κάνεις έναν οπτικό έλεγχο στα ηλεκτρονικά του;

WD6400AAKS-22A7B0

DATE: 13 JUN 2008

DCM: HHNNHT2CHB

 

Πλακέτα:

 

2061-701537-E00 07P στο αυτοκόλλητο

2060-701537-003 REV A "καμμένο" στην πλακέτα

 

Τα μπλιμπλίκια δεν μπορώ να τα δω, είναι από την κάτω μεριά, μέχρι να βρω ίδια πλακέτα δεν κάνω περιττές εγχειρήσεις.

 

Αν δεν τον έχει πειράξει κάποιος, φέρτον.

 

 

/sc

Θα περιμένω λίγο να δω μήπως ο σκληρός της μάνας είναι δίδυμος.

Μετά λες να στον φέρω για γλέντι ή να χτυπήσω μια πλακέτα ίδια με τη δικιά μου με διαφορά ημερών στην κατασκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD6400AAKS-22A7B0

DATE: 13 JUN 2008

DCM: HHNNHT2CHB

 

Πλακέτα:

 

2061-701537-E00 07P στο αυτοκόλλητο

2060-701537-003 REV A "καμμένο" στην πλακέτα

 

[...]

 

Μετά λες να στον φέρω για γλέντι ή να χτυπήσω μια πλακέτα ίδια με τη δικιά μου με διαφορά ημερών στην κατασκευή;

Αν μπεις στη διαδικασία αντικατάσταση πλακέτας θα πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά με bold:

Model number: WD6400AAKS-22A7B0

Αυτοκόλλητο: 2061-701537-E00 07P

 

Στη θέση σου θα επιβεβαίωνα πρώτα τι φταίει πριν μπω σε οποιαδήποτε διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλτον στον wash,θα σου βγάλει τα δεδομένα σου έξω.

 

Δεν το ξέρω το νικ, αλλά μουστάκια μυρίζομαι...

 

Δεν είναι όλες οι φάσεις ίδιες μπάρμπαμ'...Άλλη η δικιά σου. Τον έπιασε κώτσο τον Κώτσο, φοβάμαι, ο δικός του (firmware).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Θα περιμένω λίγο να δω μήπως ο σκληρός της μάνας είναι δίδυμος.

Μετά λες να στον φέρω για γλέντι ή να χτυπήσω μια πλακέτα ίδια με τη δικιά μου με διαφορά ημερών στην κατασκευή;

 

Όσο πολύτιμα είναι τα data για σένα Luci. Από κοντά είναι αλλιώς.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει κι ο μαντ, καλύτερα πάνε μια βόλτα πρώτα από 'κει, να δει τί θα δει ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, και να συμβουλέψει για αγορά (υποθέτω) της συγκεκριμένης πλακέτας (που είπες ότι στάμπαρες).

Συζήτα μαζί του (εάν πρόκειται όντως να προβείς σε αγορά) την περίπτωση τελικά να παραγγείλεις από εκεί που σου είπα (ΑΝ έχουν τέτοια πλακέτα), στέλνοντάς* τους την δική σου για μεταφορά του firmware τσιπ. Nα ξέρει κι αυτός τί επιλογές έχεις και τί σκοπεύεις να κάνεις, να σου πει γνώμη.

 

 

*...ο φθηνότερος τρόπος είναι να βρεις λίγο bubble wrap, να τυλίξεις την πλακέτα, και να πάρεις έναν μικρό (την χωράει ανετότατα) συστημένο-προπληρωμένο φάκελο εξωτερικού από ΕΛΤΑ και να την στείλεις.

 

 

Μαντ, έχε κατά νου την άποψή μου ότι ΙΣΩΣ να έχει μπρικάρει το firmware της πλακέτας του (όχι τόσο συχνό, αλλά συμβαίνει), όταν πεις να τσεκάρεις τον δίσκο. Αν έχεις άκρη για παρέμβαση στο firmware (RS232-to-TTL πλακετίτσα κτλ), ίσως δεν χρειαστεί καν αγορά άλλης (η οποία μπορεί να πάει και στράφι κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Μαντ, έχε κατά νου την άποψή μου ότι ΙΣΩΣ να έχει μπρικάρει το firmware της πλακέτας του (όχι τόσο συχνό, αλλά συμβαίνει), όταν πεις να τσεκάρεις τον δίσκο. Αν έχεις άκρη για παρέμβαση στο firmware (RS232-to-TTL πλακετίτσα κτλ)

...

 

Μπροστά μου τα έχω. Με ίδιες πλακέτες μιλάς σε ECU. ;)

Luci pm όταν το πάρεις απόφαση.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...