Προς το περιεχόμενο

προβλημα μαλλον μητρηκης- επαννεκηνηση στο bios


gerrybezhani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα αρχησε οταν μου κολλησε το power button μεσα οταν πηγα να τον ανοιξω...μου ειχε ξαναγινει αυτο αλλα τις αλλεσ φορες απλως εβγαζε ενα μηνημα "restoring bios from bios backup" και αναβε....τωρα αυτο που κανει ειναι μετο που πατας να ανοιξει ξεκιναει και μετα απο 2 δευτερα κλεινει χωρις να δειξει τπτ στην οθονη και αναβει παλι μονο του κανοντασ ενα μπιτ και δειχνοντας αυτη την φορα το bios screen μεχρι το σημειο πριν δειξει τους σκληρους και κανει reboot... συνεχεια αυτο...δοκιμασα αλλο τροφοδοτικο, clear to bios, να βγαλω την καρτα γραφικων, να το αφησω με μια ραμ, να βγαλω ολα τα περιφεριακα, να βγαλω το καλοδιο που δυνδει την μητρικη με το power button και να το αναψω βραχυκύκλωνοντας τα 2 πινακια...τπτ δεν εκανε

 

τα χαρακτηρηστηκα του pc ειναι:

Mobo: gigabyte ga-h55m-s2h

Cpu: intel core i5-650

Psu: solytrch 500watt

Ram: kingston 6gb 1333mhz

Hdd: western digital 500gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios και κοίταξε τις ρυθμίσεις σου. Ειδικά αυτές για ahci/ide kai raid  (για το reboot μετά τους δίσκους, δοκίμασε να αλλάξεις την επιλογή που έχει από μόνο του) και usb3 , sata 3 και power για το αρχικό reboot)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μπαταριά την έβγαλες για καμιά ώρα ?? και συχρόνος να βραχυκυκλωσεις τα pin της μητρικής ,για να αδειάσει το ρεύμα απο τα στοιχεία της μητρικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νε και την μπαταρια την εχω βγλαει και τα πιν τα εχω βραχυκύκλωσει....στα bios δεν μπενει γιατθ κανει rebbot πριν μπορεσει να μπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νε και την μπαταρια την εχω βγλαει και τα πιν τα εχω βραχυκύκλωσει....στα bios δεν μπενει γιατθ κανει rebbot πριν μπορεσει να μπει

αυτό είναι καλό σημάδι !! ψάξε για σημάδια βραχυκηκλωματος  η μπορεί να φταίει το Link.png Site: BIOS CHIP GIGABYTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειχε γρατζουνιες η εκδορες η υπολλγματα παστας θα εμφαβιζοταν μετα απο κανα upgrade ασ πουμε....εμενα μονο το κουμπι μου εμεινε μεσα.....τημ μητρικηεξω απο το κουτι δεν την εχω δοκιμασει αλλα την εχω βγλαει και ξαναβαλει 2-3 φορες οποτε δεν νομιζω να ειναι απο αυτο....επισης καπου σε ενα forum οπος επσαχνα νομιζω ελεγε οτι το bios δεν αντεχει πολλα "γραψιματα" και οταν ενεργοποιητε το dual bios το backup bios παει και γραφει στο κυριος...οποτε σκευτηκα οτι επειδη μου εχει γινει αρκετες φορες αυτο να μου μεινει το κουμπι μεσα, το bios στις gigabyte να τα " εφτησε " απο τα πολλα "γραψιματα" τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αυτο που κανει ειναι μετο που πατας να ανοιξει ξεκιναει και μετα απο 2 δευτερα κλεινει χωρις να δειξει τπτ στην οθονη και αναβει παλι μονο του κανοντασ ενα μπιτ και δειχνοντας αυτη την φορα το bios screen μεχρι το σημειο πριν δειξει τους σκληρους και κανει reboot... συνεχεια αυτο...

Κάνει συνεχόμενα reboot πολλές φορές δηλαδή?

 

Αν ναι, δες εδώ: gigabyte reboot loop

 

Είναι (άλλο) ένα πρόβλημα που παθαίνουν οι Gigabyte μόνο. Ότι postάρει είναι καλό πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...