Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μνήμη σε Mavericks - Your system has run out of application memory


Mercyful_Fate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ.

 

Τελευταία αντιμετοπίζω σοβαρό πρόβλημα με την διαθέσιμη μνήμη στο Macbook Pro. Το μηχάνημα έχει 10GB RAM, παρ'όλα αυτά κοιτάξτε το χάλι στο συννημένο screenshot:

 

post-34491-0-33632600-1402636656_thumb.p

 

Κοιτάξτε πόσο swap χρησιμοποιεί, παρ' όλο που έχει 10GB hardware-ικής μνήμης. Κοιτάξτε και την compressed memory που είναι ήδη στα κόκκινα. Προφανώς και το μεγαλύτερο μέρος το καταλαμβάνει ο Safari. Δεν ξέρω αν έχει καμιά σχέση με το πρόσφατο update του Safari, αλλά το πρόβλημα της μνήμης άρχισε να εμφανίζεται πρόσφατα επίσης.

 

Με τερματισμό του Safari ή επανεκίνηση του λαπτοπ η μνήμη επανέρχεται για λίγο, και μόλις αρχίσω να ζορίζω το μηχάνημα ξανά τα ίδια. Που να είχα ανοιχτό και το Parallels ταυτόχρονα...

 

Καμιά ιδέα τι παίζει? Είμαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα?

post-34491-0-33632600-1402636656_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το process kernel_task, πόσο %CPU αναλώνει ;.

 

Το μηχάνημα παρουσιάζει μείωση επιδόσεων ;.

Οι ανεμιστήρες δουλεύον σε υψηλές στροφές ;.

 

Για άνοιξε το Terminal, paste την εντολή diskutil verifyvolume / και Enter. Βγάζει κάποιο error ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω την μνήμη σου πρέπει να σου την τρώει το Safari Web Content τι έχεις ανοιχτό και τρέχει;;

Το kernel_task  ειναι x10 μεγαλυτερο αποσο πρεπει . 

Και ενα screenshot απο υγιές συστημα 

post-207274-0-30092900-1402656159_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το process kernel_task, πόσο %CPU αναλώνει ;.

 

Το μηχάνημα παρουσιάζει μείωση επιδόσεων ;.

Οι ανεμιστήρες δουλεύον σε υψηλές στροφές ;.

 

Για άνοιξε το Terminal, paste την εντολή diskutil verifyvolume / και Enter. Βγάζει κάποιο error ;.

Βγάζει error:

Invalid volume free block count

(It should be 20377628 instead of 20365313)

The volume WHIPLASH was found corrupt and needs to be repaired

The volume WHIPLASH was found corrupt and needs to be repaired

Error: -69845: File system verify or repair failed

Underlying error: 8: POSIX reports: Exec format error

 

Το παραθυρικό disk utility μου λέει να κάνω repair τον δίσκο από το recovery partition. Όταν το έκανα αυτό όμως, το disk utility του recovery partition δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα με τον δίσκο...

 

sudo kextcache -system-prelinked-kernel

sudo kextcache -system-caches

 

και reboot

Αυτά τι κάνουν? Cash-αρουν kexts? Αυτό δε γίνεται έτσι κι αλλιώς αυτόματα από το σύστημα?

 

Από ότι βλέπω την μνήμη σου πρέπει να σου την τρώει το Safari Web Content τι έχεις ανοιχτό και τρέχει;;

Έχω πολλά tabs ανοιχτά, αλλά ανέκαθεν είχα πολλά tabs ανοιχτά και το σύστημα δεν είχε πρόβλημα παλαιότερα. Και σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογείται ο Safari, ότι και αν έχεις ανοιξει, να μην του φτάνουν τα 10GB RAM και να θέλει και 30GB swap. Ούτε σε Lion τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει error:

Invalid volume free block count

(It should be 20377628 instead of 20365313)

The volume WHIPLASH was found corrupt and needs to be repaired

The volume WHIPLASH was found corrupt and needs to be repaired

Error: -69845: File system verify or repair failed

Underlying error: 8: POSIX reports: Exec format error

 

Το παραθυρικό disk utility μου λέει να κάνω repair τον δίσκο από το recovery partition. Όταν το έκανα αυτό όμως, το disk utility του recovery partition δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα με τον δίσκο...

 

 

Κάτι δεν πάει καλά με τον δίσκο. Πάρε ένα Time Machine backup και στη συνέχεια προσπάθησε να τον επισκευάσεις με boot σε Single-User mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσα το error του δίσκου, αλλά άρχισε να φορτώνει η compressed memory παλι. Προβλέπω σε λίγο να έχω τα ίδια. Ετσι κι αλλιώς δεν περίμενα κάτι από τον δίσκο, μάλλον άσχετο προβληματάκι ήταν.

 

Θα δοκιμάσω με το caching, αλλά δεν βλέπω πως μπορεί να συνδεθεί με την μνήμη.

 

Γενικά ψιλο-απογοητευμένος με τα Mavericks. Στην αρχή τα ανεξήγητα κρασαρίσματα μετά το upgrade από ML, τα οποία λύθηκαν επώδυνα με καθαρό installation και χειροκίνητη επαναφορά των backups, και τώρα το πρόβλημα με τη μνήμη που δεν μου επιτρέπει να δουλέψω το μηχάνημα όπως παλιότερα. Έχω αρχίσει και σκέφτομαι την επιστροφή σε ML...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα , αλλα και πάλι kernel task 1Gb είναι αρκετό . Έτσι για την ιστορία έχεις κάνει clean install τα Mavericks ή τα έκανες upgrade από ML και τα ML upgrade από Lion κοκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, μετά από μια στιγμή αγνής έμπνευσης, έκλεισα το ad-block στο safari (από χτες το απόγευμα). Μέχρι τώρα η κατάσταση είναι παρόμοια (μπόλικη compressed memory και το kernel_task γύρω στα 5GB) χωρίς ωστόσο να βγει η "out of application memory" προειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι αυτό.

 

Btw, σαν παράλληλο σχόλιο, ακόμα και τώρα που δεν έχει εμφανιστεί εκ νέου το μήνυμα για out of memory, είναι τραγικό να βλέπεις 25GB swap space σε σύστημα με 10GB RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...